vojvodina.com
arhiva
|
PREUZETO IZ LISTA: "DNEVNIK" OD 17. 03. 2004.
|
|
DA LI CE OPSTATI VOJVOĐANSKI OMNIBUS - ZAKON?
DSS: Ništa nisu uradili!
Đukic: Brži smo i bolji od Beograda!
Predsednik Skupštine i vršilac dužnosti predsednika Srbije Predrag Markovic, saopštio je u cetvrtak da ce raspisati predsednicke izbore 4. aprila, i naznacio da ce Srbija dobiti predsednika Republike najkasnije do 28. juna. Iako datum izbora još nije preciziran, neke od stranaka su se vec oglasile i istakle svoje kandidate za šefa Republike.
SRS ne menja kandidata
Kako su i poslednji izbori pokazali, prema rezultatima Republicke izborne komisije, najizvesniji je predsednicki kandidat Srpske radikalne stranke Tomislav Nikolic koji je na poslednjim neuspelim izborima osvojio 47 odsto glasova. Zamenik predsednika SRS-a je izjavio da je “gotovo sasvim izvesno” da ce on biti predsednicki kandidat te stranke i da SRS nema razloga da menja kandidata koji je, kako je rekao “na prošlim predsednickim izborima pobedio”. On je ocenio da vlastima Srbije izbori za predsednika “vise nad glavom”, i pozvao ih da se što pre udruže i izaberu kandidata koji ce mu se suprotstaviti i “stati na crtu”.
- Sve prihvatamo, neka izbori budu kad budu - pobedicemo - istakao je Nikolic.
Kalkulacije o mogucem zajednickom kandidatu bloka Demokratska stranka Srbije - G17 plus i Srpski pokret obnove - Nova Srbija, koga bi podržala Demokratska stranka, još su u sferi nagadanja, s obzirom na to da izjava potpredsednika DS-a Dušana Petrovica ne zatvara vrata dogovorima. On je istakao da ce se u narednim razgovorima DS izjasniti o tome da li ce podržati zajednickog kandidata ili imati svoga. Drugi potpredsednik stranke Bojan Pajtic je, pri tom, bio skepticniji, i izjavio da “ne veruje u dogovor o zajednickom kandidatu”, da o tome još nije razgovarano, ali i ocenio da “bez šireg dogovora nema ni demokratskog predsednika Srbije”. Ukoliko bi se ova stranka opredelila samo za svog kandidata, onda bi to najverovatnije, bio Boris Tadic, koji se i ranije spominjao kao moguci takmac za šefa Republike, ali još nijednom nije izašao na “izbornu crtu”.
Premijer Srbije Vojislav Koštunica izjavio je da nije bilo razgovora s koalicionim partnerima o tome da on bude kandidat vladajuceg bloka za predsednika Srbije, a na pitanje da li je razmišljao o tome da se kandiduje, rekao je da je prošlo nedelju dana od kada se “poduhvatio jednog posla, u Vladi, i da bi mu bilo teško da objasni gradanima da ce sada prihvatiti drugi posao”. On je podsetio na to da predsednicki izbori još nisu raspisani i dodao da ce razgovora o tome tek biti.
S obzirom na to da je DSS vec dao predsednika Vlade, nagadanja o zajednickom kandidatu krnjeg „demokratskog bloka” bi možda bila u liku lidera G17 plus Miroljuba Labusa koji se vec jednom oprobao u ovoj trci. Medutim, neki poslanici SPO-a i nadalje se zalažu za to da zajednicki kandidat treba da bude iz redova DSS-a, stranke koja je na poslednjim izborima dobila najviše glasova medu strankama demokratske orijentacije, i da bi Vojislav Koštunica bio jedini “istinski protivkandidat Nikolicu”.
Predsednik Demokratskog centra Dragoljub Micunovic najavio je da ce demokratski blok stranaka najverovatnije imati svog kandidata na predsednickim izborima u Srbiji, da još nije bilo reci o konkretnom kandidatu, i dodao, da ce od programa zavisiti i da li ce biti razgovora o podršci DC-a nekom drugom predsednickom kandidatu. Na pitanje ko cini taj demokratski blok, Micunovic je rekao da su u njemu, pored njegove stranke, i DS, Gradanski savez Srbije i niz manjih partija koje su bile u koaliciji DOS.
- Ponovni ulazak socijalista u politiku tera nas da zbijemo redove demokratske opcije u Srbiji - rekao je Micunovic.
Prema pisanju medija, partije demokratskog bloka sa socijaldemokratskim predznakom bi mogle da istaknu svog kandidata, a kako je potvrdio lider Socijaldemokratske partije Slobodan Orlic, o podršci zajednickom kandidatu razgovarano je i sa Sandžackom demokratskom partijom, Savezom vojvodanskih Madara, Reformistima Vojvodine i „Otporom’’, i da to bude Nebojša Covic. Predsednik Demokratske alternative Nebojša Covic ponovio je stav da bi stranke demokratskog bloka na predstojecim predsednickim izborima, cije održavanje ocekuje krajem maja, morale da imaju zajednickog kandidata. On je potvrdio da pregovori traju, kao i da on i dalje razmišlja o predsednickoj kandidaturi.
Demokratski blok još neodlucan
Lider DA, medutim, nije želeo da komentariše ko bi na predstojecim predsednickim izborima mogao da bude protivnik zameniku predsednika SRS-a Tomislavu Nikolicu. Na pitanje pod kojim uslovima bi on pristao da bude kandidat demokratskog bloka za predsednika Srbije, Covic je samo rekao da je za takve price prerano i da ce na sva ova pitanja odgovarati kada dogovor bude postignut.
- Ukoliko ne bude dogovora o jednom kandidatu, glasovi ce se opet rasipati i za to ce neko posle morati da preuzme odgovornost - rekao je Covic, i dodao da ce se pregovori „intenzivirati iz dana u dan“.
I Socijalisticka partija Srbije je najavila ucešce svog kandidata na predsednickim izborima, iako još nije razmatrala to pitanje, izjavio je predsednik Glavnog odbora te stranke Ivica Dacic.
On je rekao da ce stranacki organi odluciti o kandidatu te stranke za predsednika Srbije kada izbori budu raspisani, a dodao je da je SPS otvoren i za razgovore s drugim strankama o zajednickom kandidatu, ukoliko neko ima takvu ideju. On je rekao i da SPS za sada još nije kontaktirao sa svojim liderom Slobodanom Miloševicem, iako mu je ukinuta dosadašnja zabrana da komunicira iz Haškog tribunala.
Clanica Glavnog odbora Gradanskog saveza Srbije Vesna Pešic zauzela se za izbor predsednika Srbije u parlamentu, zbog “nepostojanja konsenzusa”, ocenjujuci da raspisivanje neposrednih izbora predstavlja “nepotreban rizik”.
- Mene zbunjuje to što se brza s predsedickim izborima, jer postoje veliki rascepi i nedovoljan konsenzus da se naprave normalne institucije, i možda je ta varijanta bolja, nego da se ide ponovo na ovakve predsednicke izbore - rekla je ona, i na pitanje da li bi prihvatila da bude zajednicki kandidat stranaka demokratskog bloka odgovorila da “ne zna šta je to demokratski blok”, dodajuci da “ne dolazi u obzir” da nju podrži Demokratska stranka Srbije.
- Potpuno iskljucujem mogucnost da se oko moje licnosti postigne konsenzus - rekla je Vesna Pešic, i dodala da GSS i Demokratska stranka nisu razgovarali o predsednickim izborima.
|
|
INTERVJU IVANA DULIC-MARKOVIC, PRVA ŽENA MINISTAR POLJOPRIVREDE U ISTORIJI SRBIJE
Strategija razvoja za šest meseci, nafta odmah
Pošto se agrarna politika ne vodi recima vec parama, prva bitka Ivane Dulic-Markovic, prve žene ministra poljoprivrede u istoriji Srbije, upravo su novci. U pokušaju da se održi predizborno obecanje o tri puta više novca za poljoprivredu, nova ministarka za “Dnevnik” kaže da ce Agrarni budžet ove godine biti zaista trostruko veci, ali ne od planiranog vec od lane ostvarenog, a to znaci oko 20 milijardi dinara. Terajuci zgodu na svoju vodu, Ivana Dulic-Markovic pojašnjava da je prošle godine, umesto, u agrarnom budžetu planiranih i odobrenih osam milijardi dinara, potrošeno oko šest milijardi, tako da je Ministarstvo poljoprivrede od Republicke vlade zatražilo da u poljoprivrednoj kasi bude oko 20 milijardi dinara.
Poljoprivrednike sada najviše interesuju premije. Šta paori mogu ocekivati?
– Predložili smo da sve premije ostanu kao i prošle godine, a stocarstvo i industrijsko bilje ce biti prioriteti. Razvili smo i posebne budžetske linije za otkup 200.000 tona pšenice i za regresirano dubrivo i gorivo. To je u predlogu i nadam se da ce proci. Nacin isplate premija ce biti promenjen: umesto po hektaru, isplacivace se po kolicini – po kilogramu ili toni. Planirano je da se proivodnja stimuliše tako što ce se dati dva dinara po kilogramu soje i suncokret i 30 para za šecernu repu. Medutim, na osnovu prosecnih prinosa bice odredena ukupna kolicina koja ce se premirati tako da, ukoliko rod bude manji, premije ce biti vece i obrnuto. Napravljen je i drugi deo budžeta, takozvani kreativni, iz kojeg ce se podržavati proizvodnja hmelja, sertifikovanog semena soje, zatim je planirano da se ukljuci podizanje maticnjaka za voce...
Setva je na pragu. Da li ce Ministarstvo poljoprivrede u poslednji cas moci da pomogne?
– U pripremi su bonovi za subvencionirano gorivo za setvu, a cim budžet bude odobren i postane operativan, a verujemo da ce to biti krajem marta, pocece i njihova podela zemljoradnicima. Takode, promenili smo paritete za naturalnu razmenu mineralnog dubriva za pšenicu roda 2004. godine. Po starim uslovima pšenicu za dubrivo niko nije hteo da menja, tako da su odnosi morali biti promenjeni. U planu su i druge mere, ali ce sve biti jasnije nakon usvajanja budžeta i mehanizama za njegovo trošenje.
Šta cete preduzeti ukoliko ne dobijete 20 milijardi?
– Nastavicemo da radimo s onoliko novca koliko budemo imali i pokušacemo da uradimo najviše. Postoje i cetiri projekta Evropske agencije za rekonstrukciju i ako ih realizujemo, možemo se nadati da dobijemo još 25 milona evra. Medutim, verujemo da ce agrarni budžet biti realan.
Šecernu industriju potresaju afere i barikade koje podižu radnici zatvorenih fabrika. Kuda ide ova grana agrara?
– Država treba da ucini sve što je u njenoj moci da pomogne šeceranama, a s druge strane, oni koji dodu da traže pomoc, moraju imati svoj biznis-plan koji je utemeljen na tacnim podacima i realnoj situaciji. Cinjenica je da više necemo imati ogromno rusko tržište i mnoge druge stvari iz prošlosti. Moramo poceti da pravimo razliku izmedu onoga šta bismo voleli i onoga šta je realno moguce. Problem sa šeceranama je veliki, a poslednjih desetak dana razgovaramo sa svima. Medutim, dobra volja je jedno, a drugo je pitanje mehanizma i da li nešto može da se uradi. Razmatra se slucaj po slucaj. Ukoliko je mehanizam u našim rukama i neka preporuka, mi pokušavamo da to operativno rešimo.
Takode, mora se rešiti “šecerna afera”, što je u rukama ministra policije. Osim toga, potpredsednik Vlade Miroljub Labus je veoma angažovan u razgovorima s Evropskom unijom da se to pitanje rašcisti, a postoji spremnost i naše Carine da saraduje. S jedne strane, moramo pojacati kontrole, a s druge treba doneti strategiju.
Zalagali ste se za decentralizaciju. Da li ce Vojvodina dobiti više nadležnosti?
– Apsolutno želimo da podelimo nadležnosti i odgovornosti s Vojvodinom. Medutim, mora se voditi racuna o medunarodnim obavezama, jer Vojvodini nije moguce dati nadležnosti u fitosanitarnoj ili veterinarskoj zaštiti, ali postoje modeli kako može da se prenese deo nadležnosti i za inspekcije i druge oblasti i mislim da cemo usko saradivati s Pokrajinom. Najveci deo para od subvencija ide u Vojvodinu, pa je teoretski moguce da se njihova raspodela prepusti Pokrajini, ali se opet mora naci dobar mehanizam. Posla ima mnogo i što ga pre podelimo bice bolje.
Kada ce Srbija dobiti strategiju razvoja poljoprivrede?
– Planirali smo da strategiju razvoja usvojimo za šest meseci. U prva dva-tri meseca želimo da prikupimo sve podatke i projekte koji su uradeni za poslednje tri godine. Zatim cemo da vidimo gde su naša tržišta, kakva je naša realna proizvodnja i kakva je konkurentnost onoga što proizvodimo. Na osnovu takvih podataka napravice se radne grupe koje ce napisati strategiju.
Iza dozvola za uvoz gentski modifikovane sojine sacme stoje vaši potpisi, a neki mediji su vas optužili da podržavte GMO jer se bili stipendista americke kompanije “Monsanto”. Da li vi branite GMO i zbog cega, kada Evropa protiv njega vodi rat?
– Nisam branila GMO vec realnost. Nisam za to da se gaje genetski modifikovane biljke, ali je moje dilema cime hraniti stoku ako ne uvezemo sojinu sacmu. Ako neko ima petlju i ako je to naša strategija, neka se zabrani uvoz GM sacme. Sada je najvažnije što je država uspostavila kontrolu uvoza na granicama i sprecila da GM seme stigne u zemlju, kao i da pocne obeležavanje GMO proizvoda, što je u nadležnosti Ministarstva zdravlja. Takode, mora se videti šta je prošle godine uradeno prilikom inspekcijskih kontrola i da li je nekom naplacena kazna zbog gajenja GM soje, koja može biti i milion dinara. Stipendista niti lobista “Monsanta” nisam bila i s njima sam pregovarala jedino na zvanicnom nivou. Evropa je podigla prašinu oko GMO-a, ali su se u EU u poslednje dve godine poceli veoma povoljno izjašnjavati o biotehnologiji. Ocekujem da ce najmanje za dve godine u EU biti podigut moratorijum sa gajenja GM biljaka pa ce nas na Balkanu opet ostaviti u paranojama koje su nam stvorili.
Izjavili ste da je sreca za poljoprivredu što ste ministar finansija, guverner Narodne banke i vi iz iste partije. Da li to znaci da ce drugi “resori” loše proci?
– Svakako ne. Kada poljoprivredi krene, bice novca i za druge. Nešto mora da krene, a naša procena je da poljoprivreda, ako joj se pomogne, može da napravi pomak napred. Tada ce to biti dobra primer i za druge. Moramo se boriti da svi dobiju zaista realan deo novca iz državne kase i da se nikom ne da nešto što je zakinuto nekome drugom.
|
|
MINISTAR ZA KAPITALNE INVESTICIJE VELIMIR ILIC OTVORIO 20. MEĐUNARODNI SAJAM GRAĐEVINARSTVA U NOVOM SADU
Gradevinari ce pokrenuti Srbiju
Novi Sad: Imam izuzetno zadovoljstvo da u godini kada je Ministarstvo gradevina proslavilo 100 godina od osnivanja, sa svojim saradnicima vratim nekadašnji ugled gradevinarima Srbije koji su imali nekada u svetu - rekao je novoizabrani ministar za kapitalne investicije Velimir Ilic prilikom jucerašnjeg otvaranja 20. medunarodnog sajma gradevinarstva u Novom Sadu. On je naglasio da nema pokretanja srpske privrede bez angažmana gradevinara, ciji je zadatak da joj “daju infuziju”.
- Mi smo ovih dana dobili nove signale od Evropske banke za razvoj. Evropske banke za investicije i Svetske banke, izuzetno veliku podršku dobili smo od americke administracije - rekao je Velimir Ilic. - Oni ce podržati nekoliko velikih projekata, a prvi se odnosi na ulaganje 55 miliona evra u putnu mrežu Srbije. Drugi projekat se odnosi na brzu i jeftinu legalizaciju bespravno izgradenih objekata - 31 milion evra ulaže se u sredivanje katastra nepokretnosti, kako bi se stvorili potrebni preduslovi za uknjižbu izgradenih objekata i time povecali kapital i kreditnu sposobnost brojnih gradana Srbije.
Ministar Ilic najavio je ulaganje 21 milion evra u energetske objekte, prvenstveno u gasifikaciju iz sredstava Svetske banke. Intenzivno se radi i na projektu koji se odnosi na sistem za navodnjavanje u Vojvodini. On je rekao da prilikom pokretanja svih projekata gradevinari moraju u prvi red i zahvalio im je što su izneli najveci teret jednog teškog vremena u Srbiji, posebno proizvodacima gradevinskog materijala koji su održali kvalitet i uspeli da zadrže tržišta.
- Verujem da ce gradevinari pokrenuti Srbiju, a mi cemo im pomoci investicijama koje ce krenuti u stanogradnji, izgradnji autoputeva, kao što je izgradnja koridora 10-deonica Novi Sad-Subotica, Niš-Dimitrovgrad, a projektuje se i šumadijska magistrala, pa ce biti puno posla za gradevinare, koji ce pokrenuti preko 30 privrednih grana i biti zamajac za Srbiju, u kojoj ekonomija mora da doživi procvat - rekao je ministar, izražavajuci nadu da ce se Novosadski sajam uvrstiti u najvece u Evropi nakon što dobije kongresnu dvoranu i novu halu, koja je jedna od kapitalnih investicija.
Zastavši na štandu kikindskog “Toze Markovica”, Velimir Ilic je primetio da imamo veoma lepe i kvalitetne domace keramicke plocice i izrazio nerazumevanje zbog prevelikog uvoza italijanskih i proizvoda drugih stranih proizvodaca, nazivajuci to obicnim pomodarstvom, zbog cega imamo velik spoljnotrgovinski deficit. Ministar je rekao da ce predložiti Vladi, posebno resornim ministarstvima, da se uvede više reda u uvozu, posebno gradevinskog materijala, jer Srbija ima svetski poznate proizvodace koje treba zaštititi. On se u razgovoru s proizvodacima založio za primenu domacih gradevinskih materijala, posebno kamena i drva, koji su, kako je rekao na štandu novobecejskog “Poleta”, pomalo zaboravljeni.
Posle razgledanja Sajma Velimir Ilic je novinarima naglasio da je gradevinarstvo pokretacka snaga svake države, pa tako i Srbije. Izrazio je ocekivanje da ce investicije krenuti, jer su za to dobijeni signali iz sveta. Od 55 miliona evra koje je izdvojila Svetska banka rekonstruisace se 240 kilometara puteva odmah, a delimicno još 1.200 kilometara.
- Legalizacija u Srbiji je zastala i mora se aktivirati - rekao je ministar Ilic. - Medutim, legalizacija mora svakome biti pristupacna. S 31 milion evra od Svetske banke mi želimo da pomognemo legalizaciju, a gradani da plate samo uknjiženje. Zato pokušavamo da donesemo nove uredbe koje ce pojednostaviti ovaj posao. Vecinom je na divlje gradila sirotinja. Zato cenu legalizacije treba svesti na minimum.
Zamenik ministra zadužen za gradevinarstvo i urbanizam Rajko Korica dodao je da treba pojednostaviti metode za izradu planske dokumentacije, a direktor Novosadskog sajma Aleksandar Andrejevic rekao je da se pocetak druge faze izgradnje Master centra planira za 1. april, što je važno, jer je Asocijacija sajmova Jugoistocne Evrope pokrenula projekat reintegracije kapitala na Balkanu. To bi trebalo da se realizuje krajem oktobra 2005. godine, a Kongresni centar trebalo bi da se završi do 1. septembra iste godine.
- Na ovoj manifestaciji ucestvovalo bi oko 1.500 ucesnika. Paralelno se planira izložba EKSPO menadžer - rekao je Andrejevic. - Svaka od osam zemalja iz regiona plus dva gosta - Austrija i Grcka, predstavile bi se sa po 10 najznacajnijih firmi po kapitalu iz svake zemlje. Projekat je podržao specijalni koordinator Pakta za stabilnost Erhard Busek, koji ce ovih dana o tome razgovarati s potpredsednikom Republicke vlade Miroljubom Labusom. Ocekuje se prisustvo i evropskih investicionih fondova. Ovaj projekat bice u zvanicnom dnevnom redu Pakta za stabilnost koji ce se održati u oktobru u Zagrebu.
|
|
JUCE NA SPENSU SVECANO OTVORENA TRADICIONALNA EKOLOŠKA MANIFESTACIJA
Pocelo Novosadsko prolece
Na svecanoj bini na Spensu, juce u 11 casova svecano je otvorena 14. ekološka manifestacija “Novosadsko prolece”. Posle pozdravnog govora predsednice Organizacionog odbora manifestacije Jelene Jeftic, “Novosadsko prolece” je otvorenim proglasio predsednik Izvršnog odbora Skupštine grada Branislav Pomoriški.
- Vec po tradiciji, izmedu datuma rodenja našeg velikog pesnika Mike Antica i kalendarskog dolaska proleca, organizujemo ovu prelepu manifestaciju. Ovo je mesto gde možemo da vidimo sve što je posadeno, ono što je niklo i ono što smo uspeli da uberemo. Ovo je ponos našeg grada, a broj posetilaca dovoljno govori o kvalitetu manifestacije - rekao je Pomoriški.
U nastavku programa, urucene su nagrade ucenicima novosadskih osnovnih škola koji su napisali najlepše literarne radove na temu prirode i ekologije. Svoje umetnicke impresije posetiocima su procitali Jovana Miloševic, Miloš Balj i Renata Radnov.
“Novosadsko prolece” traje do 20. marta, a tokom trajanja manifestacije posetioci mogu da razgledaju i kupuju razlicite vrste saksijskog i rezanog cveca, povrce, zacinsko bilje, cvetne galanterije, sadnice drveca i opremu za uredenje bašta i vrtova, kao i da prate tribine i strucna savetovanja iz oblasti ekologije, hortikulture i biljne proizvodnje. Novosadanima se predstavlja 135 izlagaca iz zemlje i inostranstva.
Današnji program manifestacije pocinje u 9.30 decjim programom “Moj cvet” koji ce se održati u u amfiteatru Spensa. U okviru programa “Glineni maraton”, deca ce se igrati glinom svakog dana od 10 do 11 casova. Od 11 casova u amfiteatru beogradska firma “Altamed” prezentovace novo organsko dubrivo “Oferta”.
U istom prostoru, od 12 casova održace se strucni skup “Znacaj proizvodnje aromaticnih i lekovitih biljnih vrsta u bašti i saksiji”. Likovna radionica za decu održavace se svakog dana u izložbenom prostoru “Novosadskog proleca”. Tamburaški orkestar “Sicani slavuji”, folklorni ansambl “Vila” i OKUD “Železnicar” nastupice na bini u 18 casova, posle cega sledi “Perec vece”- price starog pekara o perecama i kviz za publiku “Ko pre pereci, pereca njegova”.
|
|
PREUZETO IZ VESTI: "RADIO 021" OD 17. 03. 2004.
|
|
JP VODE VOJVODINE CEKAJUCI POPLAVE
JP "Vode Vojvodine" preduzelo je sve mere pripravnosti kako bi u slucaju potrebe moglo preduzeti aktivnosti za odbranu od velikih voda u rekama i funkcionisanje sistema za odvodnjavanje. Trenutni vodostaji u vojvodanskim rekama su za pola metra do metar ispod višegodišnjeg proseka, navodi se u saopštenju. Takode se dodaje da se zbog ocekivanih viših temperatura krajem meseca, može ocekivati porast vodostaja, narocito na podrucju Banata, gde se može dostici toliki nivo vode da bi se proglasile više faze od odbrane od poplava. (021)
MAROVIC: SRBIJI OSTAJU MESTA MINISTRA VOJNOG I DIPLOMATIJE
Savezni predsednik Svetozar Marovic izjavio je da ce na sednici parlamenta, 26. marta, biti izvršene promene u Savetu ministara, ali da ce Srbija zadržati mesta ministra odbrane i ministra inostranih poslova. Marovic je kazao da je na sastanku sa republickim premijerima , Vojislavom Koštunicom i Milom Djukanovicem, osim o promenama u Savetu ministara, bilo reci i o formiranju Suda državne zajednice. Marovic je rekao i da ce, posle više meseci, u cetvrtak, 18. marta, biti održana sednica Vrhovnog saveta odbrane, na kojoj ce biti raspravljano i o mogucnosti slanja naših vojnika u misije u Avganistanu i Iraku. (021)
O SLANJU NAŠIH MISIJA U SVET ODLUCICE SKUPŠTINA SCG
Predsednik Narodne skupštine i vršilac dužnosti predsednika Srbije Predrag Markovic izjavio je da pojacane mere bezbednosti u zemlji govore o odgovornosti državnih organa koji shvataju da je važna preventiva, iako se mi me nalazimo medju zemljama koje su najugroženije od terorizma. Markovic je u intervjuu RTS-u rekao da bi o eventualnom slanju naših vojnika u mirovne misije u krizna podrucja trebalo da odlucuju sve tri skupštine u zemlji republicke i savezna. Na konstataciju da je Španija, posle najnovijeg teroristickog napada u Madridu, najavila povlacenje svoje vojske iz Iraka, Markovic je ukazao da treba imati u vidu da je španska vojska ucetvovala u invaziji Iraka, a ne u mirovnoj misiji. (RTS)
|
|