vojvodina.com
arhiva
|
PREUZETO IZ LISTA: "DNEVNIK" OD 27. 02. 2004.
|
|
DANAS ZASEDA SKUPŠTINA VOJVODINE
Himna i zastava Vojvodine
Poslanici Skupštine Vojvodine na današnjoj sednici će raspravljati o predlogu za novu himnu i zastavu Pokrajine. Za svečanu pesmu Vojvodine - himnu predložena je “Oda radosti” Ludviga van Betovena, koja je i himna Evropske unije. Za zastavu Vojvodine predložena je modifikovana srpska trobojka, na kojoj središnje plavo polje zauzima osam desetina prostora, a crveno i belo po desetinu. Na plavom polju nalaze se i tri žute zvezdice, koje podsećaju na zvezdice sa zastave EU, a koje simbolizuju Srem, Banat i Bačku.
Skupština treba da, u vidu deklaracije, uputi poziv svim građanima Pokrajine koji su u proteklih 14 godina, zbog straha od mobilizacije ili iz nekih drugih razloga, otišli u svet, da se vrate.
- Biće to poziv svima koji su, pod raznim pritiscima nacionalsocijalističkog režima Slobodana Miloševića (mobilizacije, prisilnog iseljavanja...) otišli iz Vojvodine, da se vrate - rekao je predsednik Skupštine APV Nenad Čanak na konferenciji za novinare pre dva dana u sedištu Lige socijaldemokrata Vojvodine.
Na dnevnom redu ove, 27. sednice vojvođanskog parlamenta, naći će se i predlog zakona o izmeni Zakona o porezu na promet, kao i predlog odluke o ovlašćivanju Izvršnog veća Vojvodine za angažovanje revizora za obavljanje eksterne revizije konsolidovanog završnog računa budžeta AP Vojvodine za 2003. godinu.
Pred poslanicima će se naći i predlog za davanje autentičnog tumačenja u pogledu ispunjenja uslova za zamenika pokrajinskog ombudsmana, kao i predlog za davanje autentičnog tumačenja člana 150 stav 1 i 3 Poslovnika Skupštine AP Vojvodine. Na dnevnom redu je i predlog odluke o izmenama odluke o Novinsko-izdavačkoj ustanovi “Hrvatska riječ”, kao i odluke o izmeni Statuta ove novinsko izdavačke kuće. Poslanici će raspravljati i o predlogu odluke o imenovanju predsednika i članova Nadzornog odbora Fonda za razvoj neprofitnog sektora AP Vojvodine, kao i predlogu odluke o imenovanju direktora Zavoda za kulturu Vojvodine.
Pred poslanicima će se, kako je najavljeno, naći i predlog odluke o izboru članova matične komisije Vojvođanske akademije nauka i umetnosti, koja treba da za mesec dana pripremi uslove za početak rada VANU.
|
|
PREDSEDNIK SKUPŠTINE VOJVODINE NENAD ČANAK
Hoćemo bez pasoša u Brisel
Predsednik Skupštine Vojvodine Nenad Čanak izjavio je u intervjuu FoNetu da eventualno usvajanje svečane pesme i zastave na sednici pokrajinskog parlamenta, zakazanoj za petak, plaši one koji ne žele da priznaju da Vojvodina nije samo puki geografski pojam.
“Ne boli nikoga to što će Vojvodina, uz grb imati i zastavu i svečanu pesmu, nego boli to što je sasvim jasno da će se onda morati uzeti u obzir političko postojanje tog prostora”, objasnio je Čanak.
On smatra da će ova obeležja, bez obzira na male ingerencije Skupštine Vojvodine, biti ta koja ulivaju suštinski identitet.
Suštinski identitet u ovom slučaju su i pare, bez kojih ne može da funkcioniše ni multikulturalnost, ni multizavičajnost, ni bilo koji oblik multikulturalizma bilo gde na svetu, pa ni u Vojvodini, dodao je Čanak.
Nama je u Vojvodini potrebno da imamo jedno telo gde će se najkompetentniji i najobrazovaniji ljudi i umetnici baviti prostorom jugoistočne i centralne Evrope. Ne Vojvodine, ne Srbije, ne Balkana, nego Evrope, u svom jugoistočnom i centralnom delu - naglasio je Čanak u intervjuu FoNetu, osvrćući se na predlog za osnivanje matične komisije VANU.
Prema njegovim rečima, osnovna poruka ove inicijative glasi: “Nećemo mi sa pasošem u Beograd, nego hoćemo bez pasoša u Brisel”.
|
|
PREDSEDNIK PIV-a ĐORĐE ĐUKIĆ
DS ne menja politiku prema Vojvodini
Predsednik Izvršnog veća Vojvodine Đorđe Đukić, iz Demokratske stranke izjavio je „Dnevniku” da ne očekuje promenu politke DS-a prema pitanju autonomije Vojvodine posle izbora u toj stranci. On je kazao da su na Skupštini DS-a izvedene samo „personalne promene”, a ne promene programa ili politike stranke.
- Zato nema razloga za bilo kakve promene u odnosima među koalicionim partnerima u pokrajinskoj administraciji. Mi smo s Ligom socijaldemokrata Vojvodine i Savezom vojvođanskih Mađara dobro sarađivali i verujem da ćemo tako i nastaviti - rekao je Đukić.
Dobitnici i gubitnici
Demokrate, inače, imaju najviše poslanika u pokrajinskom parlamentu, te zajedno s LSV-om i SVM-om imaju stabilnu većinu u pokrajinskom parlamentu. Pitanje eventualne promene odnosa DS-a prema partnerima u vojvođanskoj vlasti otvorilo se posle trijumfa struje Borisa Tadića na izborima u DS-u, a s obzirom na to da je većina demokrata koje zauzimaju visoke funkcije u pokrajinskim organima vlasti bliža opciji koja je podržavala doskorašnjeg zamenika predsednika DS-a Zorana Živkovića. S druge strane, nije u potpunosti izvesno kako će u vojvođanskom DS-u reagovati na sve intenzivnije delovanje pokrajinskog parlamenta u pravcu ostvarivanja pune autonomije Vojvodine.
Tako su se u proceduri Pokrajinske skupštine našli predlozi himne i zastave Vojvodine, učinjen je prvi korak ka formiranju vojvođanske akademije nauka i umetnosti, a uskoro bi se na dnevnom redu mogao naći i nacrt osnovnog zakona APV kojim se predlaže ostvarivanje zakonodavne, izvršne i sudske autonomije. Za usvajanje osnovnog zakona, međutim, autonomističkoj opciji neophodna je podrška DS-a.
Tokom postupka kandidovanja u DS-u za unutarstranačke izbore, u Vojvodini su se demokrate podelile u dve struje. Jedna je okupljena oko sadašnjeg šefa Pokrajinskog odbora Bojana Pajtića, koji je i među novoizabranim potpredsednicima stranke iz Tadićevog tima, a druga je odana doskorašnjoj potpredsednici DS-a Gordani Čomić, koja je na unutarstranačkim izborima podelila sudbinu “liste” Zorana Živkovića kojoj je i sama pripadala. I u novosadskom odboru dominantne pozicije zauzima pobednička opcija DS-a, na čelu s Borislavom Novakovićem, aktuelnim gradonačelnikom Novog Sada, ali koji je, prema nekim najavama i ključni favorit demokrata za istu poziciju na narednim lokalnim izborima.
Međutim, najviše funkcije u pokrajinskoj administraciji - Izvršnom veću i Skupštini - zauzimaju demokrate bliske opciji Gordane Čomić, među kojima je predsednik pokrajinske vlade Đorđe Đukić, koji je na unutarstranačkim izborima izgubio funkciju u Predsedništvu stranke.
Zajedno „na osnovnom zakonu”
Naime, na skupštini DS-a izabrano je i devet članova Predsedništva stranke koji se biraju po regionalnom principu, a od kojih su dvojica iz Vojvodine. Te pozicije do 22. februara su držali Đukić i Đorđe Misirkić, koji je pre nekoliko meseci s mesta sekretara za finansije u pokrajinskoj vladi prešao u fotelju direktora “DDOR-a Novi Sad”, ali oni nisu dobili dovoljno glasova među delegatima na stranačkoj skupštini da bi ih i zadržali. Tako će u Predsedništvu DS-a ubuduće Vojvodinu zastupati Miodrag Jovović iz novosadskog i Milorad Đurić iz zrenjaninskog regiona koji su osvojili gotovo tri puta više glasova od svojih rivala.
Predsednik vojvođanske vlade smatra, međutim, da se rezultati unutarstranačkih izbora ne mogu negativno odraziti na funkcionisanje DS-a u Vojvodini. Na pitanje da li postoji mogućnost da među dve struje Pokrajinskog odbora DS-a dođe do nesuglasica u pogledu sadržaja nacrta osnovnog zakona APV koji je vraćen u proceduru i koji je nadležna komisija već usaglasila, Đukić je kazao:
“Među nama nema suštinskih razlika o tom pitanju”.
On je apomenuo i da u Komisiji za izradu nacrta osnovnog zakona APV ima tri predstavnika DS-a koji su zajedno radili na tom aktu.
Reč je, naime, o Miloradu Đuriću, koji je upravo izabran za člana predsedništva stranke, i Borislavu Novakoviću, koji su inače bliski Pajtićevoj struji, te Jeleni Jevtić, potpredsednici Skupštine Vojvodine, koja je sklonija opciji Gordane Čomić.
|
|
ANKETA AGENCIJE „NS MEDIA” U NOVOM SADU
Za gradonačelnika se bira čovek, a ne stranka
Na neposrednim lokalnim izborima za gradonačelnika Novog Sada koji se uskoro očekuju, više od trećine građana izabralo bi aktuelnog predsednika Skupštine grada i Borislava Novakovića (DS). Tako pokazuje telefonska anketa agencije “NS Media” sprovedena od 15. do 19. februara u kojoj se od 1.000 ispitanika sa teritorije Novog Sada za Novakovića opredelilo njih 35,6 odsto, a za Maju Gojković (SRS) 19,7 odsto ispitanika.
Prema ovom istraživanju javnog mnjenja, lider RV Miodrag Isakov nalazi se na trećem mestu sa podrškom 7,1 odsto, a aktuelni predsednik Izvršnog odbora grada Branislav Pomoriški (LSV) na četvrtom sa glasovima 6,1 odsto ispitanika koji ga vide na mestu budućeg gradonačelnika.
Prof. dr Mikloš Biro istraživač NS “Media”rekao je na jučerašnjoj prezentaciji rezultata da u trenutku istraživanja nisu bile poznate kandidature ostalih političkih partija. Visoki rejting Novakovića objasnio je “dobrim političkim marketingom”, koji je doprineo njegovoj prepoznatljivosti uprkos, kako je to istraživanje pokazalo, padu rejtinga gradske vlasti. Za njega, ocenio je Biro, glasali bi i pristalice DSS i G17 plus.
Kao zanimljivost, Biro je naglasio bipolarnost u slučaju podrške Maji Gojković: birači je “ili vole, ili ne “. Ona bi prema oceni Biroa dobila glasove svoje partije (SRS) i “nešto malo” DSS-a.
Na pitanje novinara kako objašnjava relativno dobar rezultat Isakova (sedam odsto), čija je partija u gradu, prema rezultatima poslednjih republičkih izbora, imala tek oko dva odsto podrške, Biro je odgovorio da je to moguće jer građani za gradonačelnika biraju čoveka, a ne stranku, kao i to da je ime Isakova poznato i kao potpredsednika republičke vlade.
Istraživanje je pokazalo da 16,4 odsto Novosađana podržava radikale, 13,8 odsto DS, 10,5 odsto DSS, a 9,8 odsto G17 plus. Slede SPS sa 3,7 odsto podrške ispitanika, LSV sa 3,2 odsto, koalicija Zajedno za toleranciju sa 2,2 , RV sa 2,1 i SPO sa 1,2 odsto glasača.
Gradskoj vlasti je tokom trogodišnje vladavine opadao rejting među građanima: krajem 2001. godine dobila je prosečnu ocenu 3,7, krajem 2002. godine 3,4, a početkom 2004. godine 3,04.
Novosađani su danas više nego 2001. godine nezadovoljni saobraćajnim gužvama, nedostatkom parkinga i urbanističkim haosom. U odnosu na 2001. godinu, manje su nezadovoljni nečistoćom, gradskim prevozom i rupama na kolovozu.
|
|
PREUZETO IZ VESTI: "RADIO 021" OD 27. 02. 2004.
|
|
11 GODINA OD ZLOČINA U ŠTRPCIMA
Organizacije Fond za humanitarno pravo, Inicijativa mladih i Žene u crnom pozvale su vlasti u Srbiji i Crnoj Gori da ispitaju učešće državnih organa u otmici i likvidaciji 19 putnika iz voza u stanici Štrpci 1993. U petak se navršava 11 godina od tog zločina, a kako navode ove organizacije, do sada je osudjen samo jedan počinilac, dok ostali nisu privedeni pravdi i odgovornost političkog i vojnog vrha SCG ostala je neispitana. (B92)
USVOJEN ZAKON O MINISTARSTVIMA
Skupština Srbije usvojila je zakon o ministarstvima koji podrazumeva smanjenje njihovog broja sa sadašnjih 19 na 17 i objedinjavanje pojedinih resora. Za taj zakon, koji je predložila Demokratska stranka Srbije, glasalo je 130 prisutnih poslanika, dok su poslanici Srpske radikalne stranke i Demokratske stranke pre glasanja napustili salu. Očekuje se da bi vlada mogla biti izabrana na novoj vanrednoj sednici u utorak, 2. marta. Poslanici DS-a posebno su se usprotivili objedinjavanju ministarstava saobraćaja i telekomunikacija sa ministarstvom urbanizma i građevine. DS je ocenila da je "to krupan zalogaj da bi mogao da ga vodi jedan čovek koji mora biti supermen ili intelektualna gromada". (FS)
OSTAVKA PREDSEDNIKA UO JAT-a
Predsednik Upravnog odbora Jat ervejza, Miroslav Stefanović, podneo je danas ostavku. U ostavci upućenoj premijeru Srbije Zoranu Živkoviću, on je optužio G17 plus i Novu Srbiju i njihove lidere da "ucenama i pretnjama vrše pritisak na njega zbog funkcije koju obavlja". Napadi na njega i poslovodstvo Jata su, kako je istakao, organozvani da bi se zastrašili članovi Upravnog odbora i odbor bio onemogućen da slobodno i nepristrasno radi. (RTS)
SPS: BEZ PODRŠKE VLADI AKO NE ISPUNI OBEĆANJA
Socijalistička partija Srbije će uskratiti podršku Vladi Srbije ukoliko se ne bude pridržavala obećanja, izjavio je funkcioner te stranke Žarko Obradović. 'Mandatar Vojislav Koštunica je nedavno rekao da pitanje odnosa sa Haškim tribunalom nije prioritet ove vlade', kazao je Obradović. Na pitanje šta će SPS preduzeti ukoliko neko bude izručen Hagu, Obradović je ponovio da ako se Vlada ne bude pridržavala obećanja, podrške u tom slučaju neće biti. Predsednik Gradjanskog saveza Srbije Goran Svilanović izjavio je da će njegova stranka pružiti podršku novoj Vladi Srbije, ukoliko ona prihvati punu saradnju sa Haškim tribunalom, nastavi započete reforme i raskine sa zaostavštinom Slobodana Miloševića. Svilanović je upozorio Vojislava Koštunicu da je saradnja sa Tribunalom neophodna jer će, u suprotnom, Srbija ostati bez podrške Vašingtona i Brisela, što će se negativno odraziti i prilikom svih budućih pregovora o Kosovu. (FoNet)
|
|