VOJVODINA WEB-TEAM, Petrovaradinska tvrđava, "Studio Bob", 21000 Novi Sad Tel: + 381 21 434608
  17. februar 2004.

vojvodina.com

arhiva


  PREUZETO IZ LISTA: "DNEVNIK" OD 17. 02. 2004.

SKUPŠTINA SRBIJE DANAS BI TREBALO DA PONIŠTI ODLUKU O IZBORU KORI UDOVIČKI

Radovan Jelašić novi guverner NBS

Beograd: Najkasnije za dan-dva, a možda već danas, Narodna banka Srbije dobiće novog guvernera. Jedini kandidat za naslednika Kori Udovički je Radovan Jelašić, do sredine prošle godine viceguverner NBS-a za kontrolu banaka i desna ruka bivšem guverneru Mlađanu Dinkiću. Skupština Srbije bi danas, na vanrednoj sednici sazvanoj na zahtev 103 poslanika, trebalo da stavi van snage odluku o izboru guvernera Kori Udovički i Saveta NBS-a, a potom razmotri i predlog za izbor novog rukovodstva Centralne banke.
Radovan Jelašić je juče za “Dnevnik” potvrdio da je prihvatio kandidaturu, iako je početkom ovog meseca postavljen za generalnog direktora HVB banke. Jelašić je, naime, ponudu HVB banke prihvatio s “rezervom”, ne isključujući mogućnost da će prihvatiti funkciju guvernera NBS-a ukoliko se postigne dogovor o formiranju skupštinske većine, neophodne za izbor nove vlade Srbije.
Potpredsednik G17 plus Mlađan Dinkić je juče potvrdio da je Jelašić kandidat za guvernera. Po Dinkićevim rečima, već je postignut čvrst dogovor G17 plus i DSS-a i ostalo je da se o tom predlogu izjasni još samo koalicija SPO - NS.

Novosađani u Savetu NBS?
Kao jedan od kandidata za novog člana Saveta NBS-a figurira i doskorašnji direktor Novosadske banke Vojin Bjelica, a velike su šanse da mu se pridruži još jedan kandidat iz Novog Sada, čije se ime drži u tajnosti, ali se nezvanično saznaje da se radi o direktoru Produktne berze Dušanu Dobromirovu. Izvori “Dnevnika” nisu mogli da potvrde da li su ta mesta Bjelici i Dobromirovu zvanično ponuđena i da li su oni prihvatili ponudu, uz napomenu da sve konsultacije još nisu obavljene, tako da će se sastav novog Saveta NBS-a znati tek pred početak sednice parlamenta. Mesto u novom rukovodstvu NBS-a, u svojstvu savetnika guvernera, biće najverovatnije ponuđeno Stojanu Stamenkoviću, doskora naučnom saradniku Instituta ekonomskih nauka, a sada Ekonomskog instituta u Beogradu.

- Što se mene tiče, neka stave koga god hoće - rekao je juče za “Dnevnik” lider Nove Srbije Velimir Ilić, naglašavajući da poslanici SPO - NS prilikom izbora novog rukovodstva NBS-a neće praviti nikakve probleme.
- Nas funkcija guvernera NBS-a ne interesuje i nećemo imati ništa protiv bilo kog kandidata koga predloži mandatar za sastav nove vlade Vojislav Koštunica - kaže Ilić. - Koalicija SPO - NS je dostavila spisak resora za koje je zainteresovana, a to su mesto ministra spoljnih poslova u Savetu ministara državne zajednice i resori privrede i investicija u novoj vladi Srbije. Kako će se o ostalim resorima dogovoriti DSS i G17 plus, to je njihov problem.
Uz opasku da je dogovor o novom guverneru i članovima Saveta NBS-a ranije dogovoren, potpredsednik Srpskog pokreta obnove Bojan Dimitrijević kaže da nema informacija da se u međuvremenu bilo šta promenilo. On ističe da ne zna detalje, jer nije učestvovao u tim pregovorima, “ali pretpostavljam da je sve već dogovoreno i novi guverner bi, što se tiče poslaničke grupe SPO - NS, mogao, ako sve bude u redu, da bude izabran već danas.
Uoči sednice parlamenta, koja počinje danas, očekuje se da će poslanici DSS-a, G17 plus, SPO - NS i Socijalističke partije Srbije praktično poništiti odluku prethodnog saziva parlamenta, kojom je 22. jula prošle godine, bez kvoruma, za guvernera izabrana Kori Udovički. Ona, dakle, neće biti smenjena, navode zagovornici promene rukovodstva Centralne banke, svesni činjenice da je po novom Zakonu o NBS-u to moguće samo ako takav predlog parlamentu dostavi Savet NBS-a. Tim zakonom su, takođe, taksativno nabrojani uslovi pod kojima se može zahtevati smena guvernera, a nijedan od njih u slučaju Kori Udovički nije ispunjen. Istovremeno, ona je u više navrata, pa i u poslednjem razgovoru s mandatarom za sastav nove vlade Srbije i liderom DSS-a Vojislavom Koštunicom, izrazila spremnost da podnese ostavku, ali uz uslov da na njeno mesto dođe neko ko nije politički eksponiran
Zato je nova skupštinska većina “spasonosnu formulu” pronašla u stavljanju van snage odluke prethodnog saziva parlamenta od 22. jula 2003, čime će se poništiti i izbor članova Saveta NBS-a. Na spornoj sednici, da podsetimo, za predsednika Saveta NBS-a izabran je profesor Ekonomskog fakulteta u Beogradu Pavle Petrović, a za članove Boško Živković, dotadašnji predsednik Komisije za hartije od vrednosti i finansijsko tržište, Milorad Ivanišević, Zoran Popov i Dejan Šoškić, svi s Ekonomskog fakulteta u Beogradu.
Kandidata za guvernera i članove Saveta, po novom zakonu, predlaže Odbor Skupštine Srbije za finansije, na čijem je čelu Nenad Bogdanović iz DS-a. “Dnevnik” nezvanično saznaje da bi jedno od pet mesta u Savetu NBS-a moglo da pripadne Danijelu Cvjetićaninu, profesoru Ekonomskog fakulteta u Beogradu i ekonomskom savetniku lidera DSS-a Vojislava Koštunice. Cvjetićanin nije želeo to da komentariše, naglašavajući da su svi dosadašnji razgovori o tome bili samo neformalni. „Ko zna šta će do kraja biti, a nisam od onih koji slave venčanje, a posle se ispostavi da mlada nije ni došla kod matičara” slikovito kaže Cvjetićanin.

PRES-KLUB O KRIZI POLITIČKIH INSTITUCIJA U SRBIJI

Ko to tamo peva?

U Srbiji se i dalje ne dešava ništa novo, gledamo već viđen film „Ko to tamo peva?’’ i građani su u atmosferi autobusa u kojem se samo smenjuju vozač i suvozač, koji jure ka pogibelji, procenio je profesor Pravnog fakulteta Jovica Trkulja, učestvujući na pres klubu u beogradskom „Medija centru’’. - Milošević je duboko ukorenio stubove svog autoritarnog režima, a od 6. oktobra nije počeo diskontinuitet, već „borba’’ Vojislava Koštunice i Zorana Đinđića, koja traje i danas, ko će da preuzme poluge vlasti - monopol nad finansijskim kapitalom, nad državnim i ideološkim aparatom i vojno-policijskim kompleksom.
Trkulja smatra da je dobro što je, u trenutku kada se suočavamo s krizom institucija, barem konstituisan parlament, koji je i dalje heterogen i umesto 18, imamo „šest mačaka u džaku, a one se drže zajedno, jer znaju da odvojeno ne mogu otići daleko’’.
- Imamo skromne, ograničene mogućnosti izgradnje demokratskih institucija, jer prisustvujemo preobražaju vitezova demokratije u rentijere, a pri tome smo u stravičnom istorijskom zakašnjenju - upozorava Trkulja.

Nema besplatnog ručka
Vladimir Goati, pozivajući se na izreku da nema besplatnog ručka, procenjuje da će se vrlo brzo videti opozicija SPS-a, i to u trenutku kada na dnevni red nove vlade dođe saradnja s Haškim sudom. SPS će se ponašati u skladu sa svojom rezolucijom iz januara 2003. kada je odbacio svaku mogućnost takve saradnje, ili će dezavuisati programska opredeljenja.

- Put sažimanja i uozbiljavanja naše političke scene se nastavlja i nakon ovih izbora, od 274 registrovane, aktivno je pedesetak stranaka, od koji je 36 prijavilo svoju imovinu, napominje saradnik Instituta društvenih nauka dr Vladimir Goati.
On procenjuje da će se nakon promena modela finansiranja stranaka, koje dobijaju iz državne kase tri puta više novca za redovne, a pet puta za izborne aktivnosti, prepoloviti broj partijskog članstva, koje sada dostiže devet posto populacije. Goati smatra da ćemo u narednom periodu imati koliko-toliko autonomniji parlament, budući da mandati pripadaju poslanicima, ali i to nosi opasnosti pošto, posle odluke Ustavnog suda, teoretski gledano, većinu može dobiti i stranka koja nije učestvovala na izborima.
- Nova vlada biće poprište velikog nadglasavanja, a kada imate tako suprotstavljene stavove rezultat je inercija - upozorava Goati. - Postavlja se pitanje šta vlada DSS-a, G17 plus i SPO - NS-a može ponuditi kao zajednički projekat, u vezi s odnosima u državnoj zajednici, statusom Vojvodine, saradnjom s Haškim tribunalom i privatizacijom? Bojim se da može doći u poziciju Buridanovog magarca, koji je pao mrtav između plasta sena i vedra vode, jer nije mogao da se odluči. Nova vlada je neverovatna kombinacija i trebalo bi da se dogodi nekoliko uzastopnih čuda da bi ona mogla da funkcioniše.
Na molbu da proceni zbog čega je Vojislavu Koštunici lakše da sarađuje s SPS-om, nego s DS-om, Jovica Trkulja kaže da mu to nije jasno, pošto DSS i Koštunica spadaju u igrače koji drže glavu iznad talasa.
- Uz sve slabosti, DS je veći saborac i jači oslonac nego što to mogu biti SPS, ili SRS. Bojim se da su na političkoj sceni Srbije mali glumci u velikim rolama, lideri u firerskim strankama, koji ne vide dalje od svojih kabineta i bankovnih računa - upozorava Trkulja, napominjući da će i stranke koje formiraju vladu s SPS-om i socijalisti kratkotrajno biti na dobitku, ali da će im to dugoročno doneti minus.
Dešavanja u DS-u i SPO-u su za Trkulju dobar pomak, jer bez demokratizacije u samim strankama ne može se očekivati ni demokratizacija institucija.
Vladimir Goati nije želeo da iznosi procene kakva sudbina čeka SPS, ali je ukazao na to da proces institucionalizacije jedne stranke počinje posle druge smene na vrhu vlasti u njoj. Kada je o SPO-u reč, on smatra da je normalno što poslanički deo stranke želi učešće u vlasti, jer je došlo vreme da se deli plen i nestrpljivi učesnici političkog procesa idu ka tome, dok rukovodstvo SPO-a ima viđenje dugoročnije perspektive.

Izbor između dva zla
Građani su i dalje u prilici da biraju između dva zla, slično ženi koja je posle deset godina braka smogla snage da se razvede od pijanca - smatra Jovica Trkulja. - No ona se nije usrećila jer se udala ponovo, ali za kockara, a sada je u prilici da bira između njega i novog, impotentnog muža. Naredni izbor biće, po svemu sudeći, između impotentnog muža i siledžije.

DANAS ZASEDA IZVRŠNI ODBOR SKUPŠTINE GRADA

Podrška festivalu Exit?

Exit tim od grada traži 13 miliona dinara za ovogodišnji festival, što je svega 11 odsto od ukupnih troškova. - Komplet karata oko 2.500 dinara, dnevna ulaznica 1.000 dinara.
Izvršni odbor Skupštine grada će na današnjem zasedanju, između ostalog, razmatrati predlog o podršci grada festivalu Exit.

Finansijski izveštaj
Finansijski izveštaj za Exit 03 se često spominjao u javnosti kao nešto sporno i često je Exit timu spočitavano da nikad nije podneo izveštaj.
- Grad je od nas tražio da podnesemo finansijski izveštaj samo za novac, koji smo dobili od njih za prošlogodišnji Exit. Podsetio bih da smo od gradskog ministarstva za kulturu dobili 10 miliona dinara, a blizu osam miliona dobijeno je preko javnih preduzeća i još oko milion dinara preko drugih sekretarijata. Dve nedelje nakon završetka festivala, podneli smo finansijski izveštaj i tako ispoštovali svaku našu obavezu - objasnio je Dušan Kovačević.

Protokol o saradnji Skupštine grada i Exit tima potpisan je 2001. godine i važi tri godine, što znači da ugovor ističe po završetku ovogodišnjeg festivala. Exit tim je od grada zatražio 13 miliona dinara za ovogodišnji festival.
- Tim novcem bismo direktno platili pojedine svetske izvođače. Potrebna nam je garancija kako bismo bili sigurni da možemo da platimo te izvođače - rekao je predsednik Exit tima Dušan Kovačević. - Ako se čeka mart i april, nećemo moći da dovedemo nijedno veliko muzičko ime. U slučaju da IO Skupštine grada ne podrži Exit 04, ne znam da li bi mogli da platimo neku svetsku zvezdu. Ukupni troškovi festivala su 105 miliona dinara, što znači da od grada tražimo da pokrije svega 11 odsto troškova. Nismo tražili dodatni novac za porez, nego su u pitanju čisti troškovi. Većina članova IO daće podršku Exit, a među njima su Robert Kolar, Aleksandar Paroški, Drago Divjak... Od Pokrajine smo takođe tražili šest miliona za jednog izvođača. Prve reakcije su povoljne, ali ćemo videti šta će biti krajnja odluka Skupštine Vojvodine - objasnio je Kovačević.
Exit tim trenutno pregovara s najvećom svetskom muzičkom televizijom, MTV oko podrške za prenos nekih koncerata. Cilj organizatora ovog festivala je da uđe na MTV, a markentiška korist je obostrana. MTV u Srbiji, Novi Sad na MTV -u. Bez obzira što je u Srbiji na snazi dvostruko oporezivanje, Exit tim radi punom parom kako bi na svetskoj muzičkoj pijaci, na vreme rezervisao neko poznato ime i doveo ga u naš grad.
- Naći ćemo pravni i knjigovodstveni način da se izbegne dodatni porez na autorski honorar, kako publika ne bi zbog toga plaćala višu cenu karte - izjavio je Kovačević. - Još uvek pokušavamo da dođemo do republičkog Ministarstva finansija i nećemo odustati, da bi postigli neki dogovor oko dvostrukog oporezivanja. Exit 04 će imati jaka muzička imena, a komplet za festival iznosiće oko 2.500 dinara, dok će dnevna ulaznica biti 1.000 dinara. Od prodatih karata isplaćuje se 40 do 45 odsto troškova festivala, a sponzori i donacije pokrivaju ostatak troškova. Napominjem da se novac od grada troši isključivo na izvođače, a čak smo predložili da oni (grad) direktno muzičarima plaćaju honorar - zaključio je predsednik Exit tima Dušan Kovačević.

PREUZETO IZ VESTI: "RADIO 021" OD 17. 02. 2004.

RASKOL U REFORMISTIMA VOJVODINE
Predsedništvo Reformista Vojvodine (RV) osudilo je odluku novosadskog Gradskog odbora te stranke koji je u petak iz svojih redova isključio lidera reformista Miodraga Isakova i funcionere Đorđa Subotića i Ratimira Svirčevića, zbog, kako je navedeno, loših rezultata stranke na decembarskim izborima. U saopštenju koje je danas dostavljeno Radiju 021 potez Gradskog odbora okarakterisan je kao "puč", te je Predsedništvo RV-a odlučilo da hitno sazove Glavni odbor partije, kojem se predlaže i sazivanje Skupštine stranke. Za poslednji raskol u partiji Isakov, koji je i aktuelni republički vicepremijer, optužio je LSV i DS. Novosadski odbor RV-a predvodi pokrajinska ministarka za ravnopravnost polova Jelica Rajačić - Čapaković. (021)

178 GODINA OD OSNIVANJA MATICE SRPSKE
Svečanom sednicom Skupštine Matice srpske, danas će biti obeležena 178. godišnjica osnivanja te najstarije srpske kulturne ustanove, osnovane u Pešti, a čije je sedište kasnije premešteno u Novi Sad. Besedu, koja će ujedno biti posvećena i 200. godišnjici Prvog srpskog ustanka, održaće prof. dr Radoš Ljušić, a na skupu će pesnikinji Zlati Kocić biti uručena Zmajeva nagrada za prošlu godinu. (021)

PETROVARADINSKA TVRDJAVA U PROŠLOSTI
Izložba "Petrovaradinska tvrdjava u prošlosti" otvara se u utorak 17. februara u Muzeju grada. Autori postavke su istoričar Agneš Ozer i arheolog kustos Radovan Bunardžić. Tom prilikom biće izloženi predmeti iz arheologije, od pre 60.000 godina pa do srednjevekovnog doba, dok istorijski deo prati tursko osvajanje, austrijsku izgradnju Tvrdjave, pa sve do današnjeg dana. Prema rečima arheologa Bunardžića, petrovaradinska stena je bila predmet interesovanja još od najstarijih vremena, pa čak i stanište neandertalca. On naglašava da paleolitski čovek nije samo privremeno boravio na ovoj teritoriji već je i radio, o čemu svedoče pronasdjene alatke. Paleolitski nalazi sa Petrovaradina spadaju medju najstarije arheološke ostatke u Srbiji, a u svetu postoji svega nekoliko sličnih nalazišta. Bunardžić navodi da je i za period srednjeg veka pronadjeno nešto novo. Naime Petrovaradin je u XIII veku bio domaćin monasima cistercitskog reda, koje je doveo i naselio Bela IV, i iz tog perioda postoje ostaci gotičke trobrodne bazilike. Tokom dvogodišnjeg arheološkog istraživanja Tvrdjave pronadjeno je oko 20.000 predmeta, a prema rečima Bunardžića iskopavanje će biti nastavljeno za par nedelja. I dok je na teritoriji Petrovaradina bilo života još u paleolitu, Novi Sad naredne godine proslavlja tek četiri veka postojanja. Naime "mostobran" na levoj strani Dunava podignut je pre 400 godina. Izložba "Petrovaradinska tvrdjava u prošlosti" otvara se u utorak u 13 sati u Muzeju grada na Tvrdjavi. (021)

RAZDVOJENI POSTUPAK OPTUŽENIMA ZA UBISTVO ĐINĐIĆA
Sudski postupak optuženima za ubistvo srpskog premijera Zorana Djindjića biće razdvojen od ostalih krivičnih dela, za koje se optuženi terete, saopštio je danas predsedavajući Sudskog veća u tom procesu Marko Kljajević. Kljajević je rekao da će se postupak za ubistvo Djindjića nastaviti, dok će procesi za druga krivična dela naknadno biti zakazani. On je objasnio da je zahtev o razdvajanju postupka, koji je podneo specijalni tužilac Jovan Prijić, prihvaćen, zbog celishodnosti i važnosti postupka, kao i ogromne zainteresovanosti javnosti da se što pre rasvetle sve okolnosti oko ubistva premijera Srbije. (FoNet)

OD DANAS JELAŠIĆ UMESTO UDOVIČKE NA ČELU NBS
Izvesno je da Kori Udovički od danas više neće biti na čelu NBS, a neizvesno je da li će odluka o njenom izboru od letos biti poništena, ili će voljom većine u Skupštini Srbije ona danas biti smenjena. Potpredsednik Skupštine iz redova SPO Vojislav Mihailović potvrdio je da će se danas birati novi guverner, jer, kako je rekao, svi znaju da je Kori Udovički letos izabrana bez kvoruma i krađom glasova poslanika. Kandidat stranke G17 plus za guvernera Narodne banke Srbije Radovan Jelašić, koji je nakon smene Dinkića u julu otišao iz NBS, kaže da je siguran da posao guvernera neće biti dosadan usled postojećih političkih okolnosti. On je obećao da će preispitati monetarnu politku i ojačati dinar. Jelašić za Radio B92 kaže da je siguran da je Kori Udovički oko 99 odsto odluka donela profesionalno i da neće biti potrebno da se sve poništavaju. On, međutim, navodi da je potrebno modifikovati monetarnu politku da bi se ojačala domaća vaulta, posebno ukazujući na problem kursa dinara prema evru, koji je dostigao 70 dinara. (021)

EU ZABRINUTA ZBOG PODRŠKE SOCIJALISTA
Visoki predstavnik Evropske unije za spoljnu i bezbednosnu politiku Havijer Solana izjavio je da je EU veoma zabrinuta zbog vesti o mogućem formiranju srpske vlade uz podršku socijalista. Solana je rekao da bi EU više volela da je formirana vlada od predstavnika svih demokratskih partija koja bi bila sposobna da nastavi reforme i da ubrza proces približavanja Srbije Uniji. (FS)

MONOGRAFIJA VOJVODINE | PRIVREDNI INDEX VOJVODINE

DRUSTVO | POLITIKA | KULTURA | SPORT | IZ MEDIJA | ZANIMLJIVOSTI | ARHIVA

POLITIČKE STRANKE | JAVNA KOMUNALNA PREDUZEĆA | NAŠI PRIJATELJI

Optimizovano za: IE5 & 800x600

Copyright: Vojvodina Web Team, 1997.
Office: Petrovaradinska tvrđava, "Studio Bob", 21000 Novi Sad
Tel: + 381 21 21061, 20344, 434608
office@vojvodina.com