VOJVODINA WEB-TEAM, Petrovaradinska tvrđava, "Studio Bob", 21000 Novi Sad Tel: + 381 21 434608
  29. januar 2004.

vojvodina.com

arhiva


  PREUZETO IZ LISTA: "DNEVNIK" OD 29. 01. 2004.

UZAVRELI PREGOVORI O SKUPŠTINI I VLADI

Koštunica razgovara sa svima

Današnji i jučerašnji dan u znaku su razgovora lidera DSS Vojislava Koštunice sa predstavnicima svih stranaka koje su ušle u parlament, kako bi sutra Srbija dobila predsednika Skupštine, za koju DSS smatra da je prva i najvažnija stepenica u uspostavljanju institucija u Srbiji.
- Danas i sutra razgovara se sa svima, i sa strankama demokratske opcije, ali i sa socijalistima i radikalima. Biće novih ponuda - kaže izvor “Dnevnika”.
Kako saznajemo, uzavreli pregovarački proces traje od večeri nakon skupštinskog debakla kada ni kandidat tri stranke demokratskog bloka DSS, G17 plus i SPO-NS Dragan Maršićanin, a ni radikala Gordana Pop Lazić, nisu dobili dovoljnu podršku za predsedničku fotelju. Po navodima našeg izvora Koštunica je tada razgovarao sa potpredsednikom DS Borisom Tadićem, ali stavovi nisu približeni, jer je novi lider demokrata ostao pri zahtevu da je “jedino moguć paket”. U tom paketu DS više ne insistira na mestu predsednika skupštine Srbije, već je osnov zahteva većinska vlada. Ukoliko pogledamo zaključke GO DSS, izričito su u ovom času, upravo protiv takve mogućnosti, a sve druge opcije su otvorene za pregovore. Zato, ukoliko već danas ne bude najavljen GO ove stranke, takav kompromis DSS i DS pada u vodu. Naš izvor tvrdi da je i Tadić ostao tvrd u svojoj priči, jer pred Skupštinu DS gde će se birati predsednik stranke, želi da izbegne bilo kakve negativne atribute, koji bi mu umanjili šanse u unutarstranačkoj borbi sa Zoranom Živkovićem. Inače “Dnevnik” saznaje da će se danas održati i konsultacije Borisa Tadića i Zorana Živkovića sa Dragoljubom Mićunovićem, Žarkom Koraćem i Goranom Svilanovićem.
I dok se uveliko pričalo o susretu predstavnika DSS i SPS, iz obe stranke su demantovali da je bilo kontakata, a kako “Dnevnik” saznaje, pregovori se uveliko pripremaju, da bi se videli apetiti socijalista. Do sada su, zahtevi SPS bili vezani uglavnom za Hag, najpre neisporučivanje generala, a potom finansiranje odbrane Slobodana Miloševića i ostalih haških optuženika “od strane države kako je to Hrvatska regulisala”, pristup dokumentaciji i braniocima, a ne samo Haškom tužilaštvu, rasvetljavanje afera i stopiranje i preispitivanje privatizacije u Srbiji. Naš izvor kaže da su van spekulacija i konkretne stvari koje će socijaliste “zasvrbeti”, a biti zalog za dizanje ruke u parlamentu, a to su neki upravni odbori i direktorska mesta.

Ugrožena i državna zajednica
Odlaganjem konstituisanja parlamenta Srbije ugrožava se i državna zajednica, jer je njena skupština izgubila legitimitet verifikacijom mandata novih republičkih poslanika. Putokaz za to je i otkazivanje EU da se razgovara o Studiji izvodljivosti, jer kako se tvrdi aktuelni predstavnici više ne vuku legitimitet iz skupštinskog saziva. Iz bloka DSS, G17, SPO-NS tvrde da je suština ovih dešavanja pokušaj da se ova vlada održi i ako se raspišu izbori.
- Zato Maršićanin nije izabran, jer bi bila zamenjena delegacija u Skupštini SCG, a time ugroženi na funkcijama Tadić i Mićunović - tvrde u ovom bloku.

Predsednik GO SPS Ivica Dačić izjavio je da do juče dok je razgovorao sa nama nije bio u DSS i da za sada nisu dobili poziv od Koštunice.
- Mi čekamo. Spremni smo da napravimo parlamentarnu većinu, ali ne da budemo jednokratno upotrebljeni u izglasavanju Dragana Maršićanina za predsednika Skupštine - kaže Dačić, za koga tvrde da je šef tima za pregovore sa DSS.
Velika je nepoznanica da li će i kako Srbija da konstituiše parlament izborom predsednika u petak, ali u DSS tvrde da će zakazivanje sednice biti znak da je dogovor postignut, što znači da se neće ponoviti “pucanj u prazno”. Potpredsednik DSS Dragan Jočić, bez želje da komentariše pripreme, bio je jasan.
- Setite se da su 2000. godine i socijalisti i SSJ glasali za kandidata DOS - rekao je Jočić, čija izjava je došla istovremeno sa upozorenjem lidera NS Velimira Ilića: “U petak ili predsednik Skupštine ili izbori, a za to je kriva DS”.
Inače, sednica Skupštine prekinuta u utorak po tvrdnji dr Zorana Lončara, profesora Pravnog fakulteta u Novom Sadu, može da traje unedogled, jer nema zakonskog roka za izbor predsednika. On upozorava da je jedini pravni osnov za raspisivanje novih izbora raspuštanje skupštine, a ne izbor vlade što postoji u drugim ustavnopravnim sistemima, pa i Ustavnoj povelji SCG, ali ne i u Ustavu “čiji je jedan od tvoraca u svojstvu potpredsednika tadašnje Ustavne komisije aktuelni predsednik Ustavnog suda Slobodan Vučetić”.
- Da bi Skupština Srbije bila raspuštena prethodno mora biti konstituisana, što nije slučaj sa ovom koja nije izabrala predsednika. Tek kada bude izabran, on u svojstvu vd predsednika Republike može da predloži vladi Srbije da raspusti Skupštinu, ali ne ovoj vladi Zorana Živkovića. NJoj je prestao mandat onda kada je raspustila prethodni parlament u kome je izgubila većinu i legitimitet za vladanje. Izlaz iz čitave situacije bio bi postizanje koalicionog dogovora kojim bi se predsednik Skupštine izabrao makar na jedan dan, kao i vlada, koja bi raspustila parlament. Samo je to u saglasnosti s važećim Ustavom Srbije, a sve ostalo je pravno - politički voluntarizam, koji je doveo Srbiju do toga da nema ni jedne važeće institucije - objašnjava profesor Lončar.

PREDSTAVNICI GLASILA NACIONALNIH ZAJEDNICA
U POKRAJINSKOM IZVRŠNOM VEĆU

Zajedničkim nastupom do para i statusa

Novi Sad: Pokrajinski sekretar za informacije Rafail Ruskovski, primio je juče predstavnike glasila na jezicima nacionalnih zajednica u AP Vojvodini. Sastanku su prisustvovali urednici i direktori JP “Mađar so”, NIU “Hlas ljudu”, NIJP “7Nap”, NIU “Libertatea”, NIU “Ruske slovo”, NIU “Hrvatska riječ” i NIU “Them”, saopštava Pokrajinski sekretarijat za informacije.
U razgovoru je bilo reči o unapređivanju rada i ukupnog statusa glasila i medija na jezicima etničkih zajednica, njihovom međusobnom odnosu i saradnji, kao i o problemima i saradnji s institucijama vlasti na svim nivoima. Problemi vezani za pravni status, finansiranje i nivo profesionalnosti u radu, nasleđeni ili proistekli iz nedostatka sredstava moraju biri prevaziđeni zajedničkim nastupom, ozbiljnom argumentacijom i unapređivanjem sopstvene pozicije i rada, većom ponudom novih projekata, ali i intenzivnijom međuredakcijskom saradnjom i razradom zajedničkih ideja, čiju bi realizaciju na konkursima i na druge načine finansirali Vlada i nadležna ministarstva. Budžetske pozicije i zagarantovana sredstva samo su deo finansijske strukture i moraju biti nadograđena posebnim iznosima iz svih izvora, uključujići konkurse međunarodnih institucija, institucionalizaciju sponzora i donatora, ali i uspešno poslovanje i raspolaganje sopstvenim budžetom i zaradom. Takođe mora biti nastavljen proces unapređivanja nivoa profesionalnog znanja i kvaliteta rada redakcija, novinara i menadžmenta.
Po rečima pokrajinskog sekretara za informacije Rafaila Ruskovskog, zajednički osmišljen i argumentovan nastup, posebno kada se radi o zahtevima upućenim republičkim ili federalnim organima i službama, temeljna argumetnacija i jasna vizija i konkretna rešenja za konkretne probleme doprinela bi daljem poboljšavanju rada svih glasila na jezicima etničkih zajednica.
Osim toga, redakcije i uredništvo moraju biti mnogo agilniji u utvrđivanju sopstvenog statusa, i u okvirima postojećih zakonskih rešenja pronalaziti najefikasnije načine da unaprede status i rad svojih novinara, glasila i medijskih kuća, a Pokrajinski sekretarijat za informacije i vojvođanska vlada učiniće sve kako bi i sami doveli ovaj proces do što bržeg usvajanja novih sistemskih rešenja i kvalitetnijeg statusa. Dogovoren je i zajednički nastup glasila na jezicima etničkih zajednica na predstojećem medijskom sajmu u Novom Sadu, ističe se na kraju saopštenja.

ZBOG DVOSTRUKOG OPOREZIVANJA KONCERATA STRANIH MUZIČARA

„Egzit 04” pod znakom pitanja

Smatramo da su koncerti stranih izvođača odličan marketing za Srbiju i značajniji su od tog poreza, kojim se ne može napuniti državni budžet - rekao je predsednik Egzita Dušan Kovačević. - Egzit tim se ovih dana pismeno obratio republičkom ministru finansija Božidaru Đeliću.
Već tri godine Novi Sad je domaćin muzičkog festivala Egzit. Ova svetska manifestacija je našem gradu vratila zaboravljeni sjaj i zasluženo ga ucrtala na mapu pozitivnih evropskih vibracija. Napori mladih ljudi iz Egzit tima da svake godine obraduju domaću publiku doveđenjem ekskluzivnih muzičkih imena, urodili su plodom, pa je popularisanje naše zemlje u teškom vremenu tranzicije bilo uspešno. I taman kad smo se ponadali da će se konačno dobra stvar stopiti s Novim Sadom, namerno ili ne ta uspešna spona bi mogla da se ugasi.
Država je u decembru prošle godine odlučila da oporezuje honorare stranih izvođača, bez obzira što oni u svojoj matici već plaćaju porez. Domaći organizatori, za stanovnike Srbije bitnih koncerata i festivala, pored postojećih ne tako malih poreskih dažbina, nepotrebno su dodatno opterećeni i gurnuti u procente od kojih boli glava.
Umesto olakšica...
- Tokom prethodnih godina, prilikom organizovanja Egzita imali smo dosta poteškoća, upravo zbog poreza, pa se već tri godine dovijamo na razne načine - rekao je Dušan Kovačević, predsednik Egzita. - Kad pripremamo festival, plaćamo porez na svaku stavku koja je potrebna za organizaciju - struju, plakate, izgradnju... Pri tom se posebno plaća porez na punu cenu karte. To je isto kao kad bi proizvođači automobila plaćali porez na svaki deo auta, a ne iznos na cela kola. Ove godine hteli smo da od države zatražimo olakšice, ali je u decembru 2003. godine za koncert “Dip parpla” u Beogradu država dodatno zaračunala porez na autorske honorare stranih muzičara u iznosu od 30 odsto, iako stranci u svojoj zemlji plaćaju porez na zaradu. Upravo je to razlog što smo zajedno sa koncertnim agencijama B 92 i “Komuna” pokrenuli inicijativu da se ovakav način oporezivanja promeni.
Jedini način da se pokriju ogromni izdaci za porez je, po njegovim rečima, porast cene festivalske ulaznice. Domaća publika i bez uvedenih 30 odsto poreza na autorski honorar nema mogućnost da plati kartu, a s dodatnim povećanjem poreza kupovina karte postaje nemoguća misija. Realna cena ulaznice trebalo bi da bude od 4.500 do 6.000 dinara u zavisnosti od ekskluzivnosti izvođača. Zbog niskog životnog standarda “Egzit tim” je držao cenu karte do 3.000 dinara i uz pomoć raznih sponzora pokrivao je ogromne troškove. Ako se tome doda novi porez od 30 odsto, cena karta bi morali biti 8.000 dinara.
Pripreme u toku, ali...
- Smatramo da su koncerti stranih izvođača odličan marketinški čin za Srbiju i značajni su od tog poreza, kojim se ne može napuniti državni budžet - objasnio je naš sagovornik i dodao. - Egzit je pokazao da Srbija ima dobru priču, a premijer Zoran Živković je jednom prilikom rekao da na marketingu reformske Vlade nije puno urađeno, a Egzit im je bio ispred nosa. Umesto da se uvedu poreske olakšice u naredne tri godine, dok ne skoči životni standard, država je još više otežala organizovanje koncerata. Zemlje u tranziciji iz našeg regiona upravo imaju poreske propise kakve i mi tražimo. U Mađarskoj je porez 12 odsto, Hrvatska ima samo porez na dodatnu vrednost ispod 20 odsto, a kad se kod nas saberu svi postojeći porezi taj iznos ispadne blizu 50 odsto. Što se više olakšaju poreske obaveze u Srbiju će dolaziti bolji i ekskluzivniji muzičari. Država mora da vodi pametnu poresku politiku.
Organizacija ovogodišnjeg Egzita nije stala, a Egzit tim se ovih dana pismeno obratio republičkom ministru finansija Božidaru Đeliću u nadi da će ministar razumeti moderne tokove organizovanja festivala i znatno promeniti poresku politiku Srbije, kad su u pitanju koncerti svetskih zvezda. Trenutno se ispituje javno mnjenje, koga bi publika volela da čuje i vidi na Petrovaradinskoj trvđavi u julu ove godine, a u ovu akciju uključiće se i “Dnevnik”. Kontaktirani su mnogi inostrani izvođači, ali nikome još uvek nisu poslate konkretne ponude, koje se uveliko spremaju. U februaru se sklapaju dogovori s muzičarima, pa je rešenje problematičnog poreza urgentno. Ako se ne nađe idealno rešenje, verovatno ćemo ostati uskraćeni za svetski hepening na koji smo toliko bili ponosni.

NOVI SISTEM MERENJA AEROZAGAĐENJA U PANČEVU

Kraj zabluda „u dozvoljenim granicama”

Pančevo: Pančevački vazduh, još od pre četrdesetak godina, kada su puštane u rad petrohemijske fabrike na rubu grada: Azotara, Petrohemija i Rafinerija nafte, pun je otrovnih gasova. Otrovne materije su ispuštane i u Tamiš i Dunav, a dospevale su i u podzemne tokove. Za sve to se znalo, ali nikad nije utvrđen sastav gasova i raznih taloga, jer nisu postojali odgovarajući aparati za merenje tih štetnih sastojaka. U isto vreme, nakon merenja sa nekim primitivnim meračima, iz fabrika je saopštavano da se radi o ispustima, odnosno zagađenju u „dozvoljenim granicama”.
Niko od žitelja Pančeva nije u to verovao, ali uz povremene proteste, ništa se nije menjalo.
Nekoliko ekscesnih situacija, posebno u vreme NATO bombardovanja 1999. nateralo je političke strukture u Pančevu da se ozbiljnije pozabave zagađivanjem vode, vazduha i tla u gradu i okolini.
Predsednica Skupštine opštine Borislava Kruška saopštila je da je lane, uz donaciju Italije od 300.000 evra, preko Ujedinjenih nacija, urađena studija u kojoj je sagledano stvarno stanje zagađenja vazduha u Pančevu i utvrđeno koju opremu treba nabaviti. Prošle godine stigla je i oprema koju su stručnjaci iz Austrije montirali na tri merna mesta u gradu. Sistem je sada, praktično, u probnom radu.
- Montirana oprema omogućava da se svakog sata emituju podaci o prisutnosti svih otrovnih supstanci u vazduhu: merkaptana, sumpor - dioksida i aromatičnih ugljovodonika, koji su kancerogeni. Već prvi rezultati rada mernog sistema, mada je reč o probnom radu, upozoravaju da je, na primer u Ulici cara Dušana, jednoj od najdužih i najširih saobraćajnica u gradu, u nekim delovima dana zagađenost vazduha zabeležena znatno iznad dozvoljenog nivoa. Doduše, tu je i saobraćaj veoma intenzivan, pa ne iznenađuje prisustvo velikih količina ugljen - dioksida i sumpora - kaže Kruška.
Uz pomoć ovog sistema moći će u svakom momentu da se zna kolika je koncetracija štetnih sastojaka u pančevačkom vazduhu. Naravno, to će biti i signal da se interveniše kod zagađivača koji ispuštaju otrovne sastojke. Ostaje da se nabavi dodatna oprema, u vrednosti od oko 100.000 evra, za šta je već raspisan konkurs. Tako će Pančevo, već do kraja godine, imati ozbiljan sistem za merenje i, istovremeno, za zaštitu čovekove okoline.
Inače, ovaj sistem je prvi ovakve vrste u zemlji. Značajno je da je oprema iz donacija isporučena sa rezervnim delovima za potrebe u naredne dve godine. Tako će ovaj sistem moći nesmetano da funkcioniše. To znači da će Pančevci u tom vremenu znati tačno šta ih od štetnih materija u vazduhu ugrožava i preko lokalnih vlasti pokušati da utiču da se to otkloni.

PREUZETO IZ VESTI: "RADIO 021" OD 29. 01. 2004.

VANU I GRB VOJVODINE NISU PROTIVUSTAVNI
Odbor za propise Skupštine APV predlaže Ustavnom sudu Srbije da ne prihvati inicijative DSS-a o oceni ustavnosti odluke o formiranju VANU i o upotrebi grba Vojvodine. Obrazloženje odbora za propise navodi da ove odluke Skupštine Vojvodine nisu u suprotnosti ni sa Ustavom ni sa pozitivnim zakonima. Član Odbora, Todor Gajinov, za Radio 021 kaže da inicijativa DSS-a ima ostrašćen ton. Gajinov kaže da Ustav Srbije ne zabranjuje formiranje regionalne akademije i da njeno osnivanje ima uporište u Statutu Skupštine Vojvodine. Govoreći o grbu, Gajinov kaže da se rukovodilo analogijom po kojoj grad Beograd, ali i mnoge opštine, imaju grb. (021)

SAVET EVROPE: PROTIVZAKONIT IZBOR RADIODIFUZNOG SAVETA SRBIJE
Izbor članova Saveta agencije za radiodifuziju Srbije bio je protivzakonit, konkretno obavljen je uz "kršenje zakona", konstatuje se u izveštaju koji su poslanici Parlamentarne skupštine Saveta Evrope usvojili na ovonedeljnom zimskom zasedanju u Strazburu. U izveštaju, koji je podneo irski poslanik Paskal Muni, navodi se da je Medjunarodna federacija novinara svrstala u svojim izveštajima Madjarsku, Češku, Bugarsku i Srbiju u zemlje u kojima vlade i političke grupe "nisu mnogo spremne da napuste svoj uticaj na medije, koji, shodno zakonu, treba da budu javni". (Tanjug)

NASTAVAK SUĐENJA VETERNIČKOJ GRUPI
U Specijalnom sudu u Beogradu danas se nastavlja sudjenje 'Veterničkoj grupi', koja se tereti za višegodišnje organizovano rasturanje droge, a pred sudom bi kao svedok trebalo da se pojavi Miladin Suvajdžić-Djura Mutavi. Prvooptuženi Nenad Opačić negirao je na početku sudjenja da je bio organizator kriminalne grupe, ocenivši da se radi o politički monitranom procesu. (RTS)

DINKIĆ: NOVA VLADA IZVESNA, ALI TEK NAKON DOLASKA TADIĆA NA ČELO
DS-a Potpredsednik G17 plus Mladjan Dinkić je izjavio da mu "nije jasno zašto DS ne želi da podrži izbor Dragana Maršićanina za predsednika skupštine, jer su dobili više nego fer ponudu od DSS da se nakon formiranja vlade to mesto ustupi DS". "Problem je što DS... pregovore o vladi posmatra u svetlu njihovih izbora u stranci. Tadić i Živković se plaše jedan drugoga, kao i da se založe za nešto što bi moglo da ugrozi njihove pozicije pred izbore u DS, rekao je Dinkić u intervjuu za Blic. "Kako se stvari odvijaju, najverovatnije ćemo dobiti novu vladu u kojoj će biti sve četiri izborne liste demokratskog bloka, ali ne pre kraja februara", ocenio je on. (Blic)

RADIKALIMA RASTE POPULARNOST
Najveći deo građana Srbije zalaže se za većinsku vladu stranaka demokratskog bloka i veruje u brzo formiranje nove vlade Srbije, rezultat je najnovijeg istraživanja agencije Marten bord internešenel. Na eventualnim novim parlamentarnim izborima radikali bi, prema anketi, ponovo osvojili najveći broj glasova, skoro 30 odsto, čime bi malo popravila rezultat sa proteklih izbora. Drugi bi bio DSS sa osvojenih 17 odsto, što predstavlja pad od pola procenta u odnosu na decembarske izbore, dok bi DS sa osvojenih 13 odsto glasova ostvario blagi rast. G17 plus bi osvojila 11 odsto glasova, što je malo manje nego na decembarskim izborima, a SPO-NS i SPS bi blago popravili svoj rejting. (B92)

MONOGRAFIJA VOJVODINE | PRIVREDNI INDEX VOJVODINE

DRUSTVO | POLITIKA | KULTURA | SPORT | IZ MEDIJA | ZANIMLJIVOSTI | ARHIVA

POLITIČKE STRANKE | JAVNA KOMUNALNA PREDUZEĆA | NAŠI PRIJATELJI

Optimizovano za: IE5 & 800x600

Copyright: Vojvodina Web Team, 1997.
Office: Petrovaradinska tvrđava, "Studio Bob", 21000 Novi Sad
Tel: + 381 21 21061, 20344, 434608
office@vojvodina.com