VOJVODINA WEB-TEAM, Petrovaradinska tvrđava, "Studio Bob", 21000 Novi Sad Tel: + 381 21 434608
  22. januar 2004.

vojvodina.com

arhiva


Pomozite nam da izaberemo znak

Glasajte za znak koji vam se najviše svidja. Usvojeno rešenje bice zvanicni znak TO Vojvodine, a koristice se na publikacijama i na svim promotivnim elementima.

  PREUZETO IZ LISTA: "DNEVNIK" OD 22. 01. 2004.

POTPREDSEDNIK DS BORIS TADIĆ ODBACIO PREDLOG DSS-a

Većinska vlada ili novi izbori

Beograd: Ne podržavamo manjinsku vladu. Ili većinska vlada četiri stranke demokratskog bloka, ili izbori, jer je lošije rešenje ulazak u manjinsku vladu DSS - izjavio je juče potpredsednik DS Boris Tadić, najavljujući da će ovo biti njegov predlog na sednici GO DS, koja će se održati verovatno u nedelju.
Tadić je objasnio da je konferencija za novinare sazvana zbog niza neistina o radu DS oko formiranja nove vlade Srbije. Po njegovoj oceni, suprotno dogovoru o uzdržanosti, neistine i dalji napadi na DS ugrozili su tok pregovora o vladi Srbije. Tadić je precizirao da je reč o izjavama Vuka Draškovića da „DS zamajava učesnike pregovora’’ i Velimira Ilića da „DS treba da se uozbilji’’, te izjavi potpredsednika DSS Dragana Maršićanina da je DS obećala podršku manjinskoj vladi, „što je apsolutna neistina’’. Tadić je objasnio da je tokom razgovora o budućoj vladi jedino upitao lidera DSS Vojislava Koštunicu „da li bi ta stranka imala nešto protiv formiranja manjinske vlade’’ i ništa više. I dodao da apsolutno ne odgovara istini da je po pitanju manjinske vlade DS od trenutka do trenutka menjala stav. To su, kaže Tadić, uradili G 17 plus i SPO -NS, tvrdeći u startu pregovora da im je jedino prihvatljiva većinska vlada, a potom prihvatili Koštuničin predlog o manjinskom kabinetu uz podršku DS. Kako je precizirao, njegova stranka je „tražila državotvorno rešenje’’ i imala u izgledu sve tri opcije: da ode u opoziciju, da podrži manjinsku vladu sa adekvatnim programom i obezbedi smirivanje političke situacije „što se nije desilo’’, ali i da uđe u većinsku vladu demokratskog bloka i poštuje volju birača, „od čega ne treba nikada odustajati kada su izbori u pitanju’’.
Tadić smatra da jedino većinska vlada može da donese potrebnu stabilnost Srbiji i objašnjava da je manjinska vlada nestabilna i ne razume zalaganje da joj se oroči mandat.

Bez potkusurivanja
Iz medija smo saznali da se DS za podršku manjinskoj vladi nudi mesto predsednika skupštine državne zajednice i ministra odbrane u Savetu ministara. - Moram da kažem nedvosmisleno da mesto ministra odbrane ne može nikako da bude razlog za potkusurivanje ili ucene DS i ja kao potpredsednik DS i ministar odbrane ni u jednom trenutku neću pristati na takvo rešenje - rekao je juče Tadić.

- I zbog toga predlažemo većinsku vladu sve četiri stranke demokratskog bloka, s neoročenim mandatom, koji bi podržavalo 146 poslanika Skupštine Srbije i koja bi u potpunosti uvažavala izbornu volju građana Srbije. Ako je DSS dobila najviše glasova potrebno je da ta stranka da mandatara. Sledeća najvažnija pozicija pripada DS, treća po važnosti u državi G 17 plus, a četvrta SPO-NS - kaže Tadić, ne preciziravši koje su to funkcije.
Ukoliko ostale stranke iz demokratskog bloka odbiju predlog DS, moguća su, po Tadiću, dva rešenja:
- Ili da tri stranke koje su sada u tehničkim pregovorima o manjinskoj vladi obrazuju vladu sa nekom od preostalih, kao što su SRS ili SPS, i mi nemamo ništa ni protiv toga, jer ćemo biti najčvršća moguća opozicija. I to bi bilo neko rešenje, doduše loše za Srbiju, ali ćemo poštovati elementarni legalizam. Tada ćemo mi biti opozicija. Ukoliko se to ne desi ići ćemo na nove izbore - zaključuje Tadić. Po njemu, predlog većinskog republičkog kabineta je preliminaran i biće prosleđen DSS, G17 plus i koaliciji SPO-NS, a GO DS će o njemu raspravljati u nedelju.

ODBOR ZA INFORMISANJE SKUPŠTINE VOJVODINE

Da li su pretnje opet normalne?

Odbor za informisanje Skupštine Vojvodine najoštrije je juče osudio napade na novinare u Vojvodini koji su učestali, kako su u zaključku naveli, nakon poslednjih parlamentarnih izbora. Pretnje smrću uredništvu i novinarima NIU “Hrvatska riječ”, i direktorki produkcije “UrbaNS” Marini Fratucan i sprečavanje novinara Lasla Tota da snimi emisiju o raciji iz Drugog svetskog rata u Žablju, kao i pljačka prostorija lista na romskom jeziku “Them” okarakterisani su na sednici kao ugrožavanje obavljanja novinarskog posla, pa je stoga jednoglasno usvojen zahtev da nadležni organi zaštite novinarsku profesiju. Odbor od policije i pravosuđa zahteva da u najkraćem mogućem roku reši pomenute slučajeve, a Izvršnom veću Vojvodine predlaže da sačini plan mera kojima bi se novinarima u Pokrajini omogućio nesmetan rad.
Predsednik Odbora Đorđe Subotić je istakao da nijedan od pomenutih slučajeva nije rasvetljen.
- Postavlja se pitanje koliko u takvim uslovima novinari mogu da obavljaju svoj posao - rekao je Subotić. - Kada se tako nešto dogodi, uglavnom ostane na reakcijama cehovskih udruženja i dela nevladinog sektora, kao i pojedinih političkih faktora dok ostali ćute ili minimiziraju slučajeve. Da li neka od pretnji treba i da se ostvari da bi se problem shvatio ozbiljno, tim pre što se preti novinarima koji ne pripadaju većinskom narodu. Takvi ispadi mogu da budu veoma opasni po multinacionalnu Vojvodinu.
Predsednik Odbora za međunacionalne odnose Kalman Kuntić je istakao da relativizacijom slučajeva pretnji novinarima može da se dođe do situacije u kojoj se stiče utisak da je tako nešto normalno, a pokrajinski ombudsman Petar Teofilović je napomenuo da je vrlo teško kada su ovakve pretnje u pitanju razgraničiti novinarsku profesiju od nacionalne pripadnosti.
- U poslednje vreme bilo je i drugih nacionalističkih ispada u Vojvodini koji nisu direktno usmereni na novinare ili napada na novinare koji nisu pripadnici nacionalnih manjina - rekao je Teofilović. - Ovim se stvara zastrašujuća klima koja preti da se proširi s novinara na sve ostale, kao što je bilo početkom devedesetih godina prošlog veka.
Načelnik subotičkog SUP-a Svetislav Rajišić je istakao da policija nijedan od nabrojenih slučajeva nije minimizirala i da svaki napad na bilo koju od nacija smatra napadom na građanina Srbije i Crne Gore. On je istakao da je policija blizu razrešenja slučaja pretnji novinarima “Hrvatske riječi”.
- Nismo naišli na organizovane ekscese, mada ne tvrdim da možda sada nema takvih pojava, ali vam garantujem da dajemo maksimum da se sve to otkrije - kaže Rajišić. - Svako ko minimizira ovakve slučajeve ne želi dobro građanima, a isto važi i za sve one koji od toga prave svoju političku promociju.
Predsednik Nezavisnog društva novinara Vojvodine Petar Petrović rekao je da pritisaka i napada na novinare ima svakodnevno, ali da je aktere ovog puta teško identifikovati.
Po njegovim rečima pretnje su najčešće tamo gde se “vrti veći novac”, kao što je to slučaj s velikim investitorima u gradovima.
- Nažalost, inicijativa da se napadi na novinare tretiraju kao napadi na službeno lice pokrenuta je posle 5. oktobra, ali kod vlasti nije naišla na dobru volju - tvrdi Petrović.

ZRENJANINCI NA POSEBNOM REŽIMU VODOSNABDEVANJA

Za piće samo posle ponoći

Zrenjanin: Mere opštinskog Štaba za praćenje vodosnabdevanja na teritoriji zrenjaninske opštine stupile su na snagu juče u ranim jutarnjim satima. Preduzete su posle rešenja sanitarnog inspektora o zabrani korišćenja vode iz gradskog vodovoda za piće i pripremu hrane zbog povećane koncentracije arsena.
Kao što je i najavljeno, od ponoći do pet časova ujutro iz šest bunara sa izvorišta Gradskog vodovoda, u kojima je prisustvo arsena manje od dozvoljenog, puštena je voda u vodovodni sistem. S tim što je građanima preporučeno da je toče od jedan sat po ponoći do četiri časa ujutro, zbog ispiranja cevi. Mada je pritisak u vodovodnoj mreži bio sporadičan, Zrenjaninci su ipak uspeli da obezbede dnevne zalihe vode za piće i pripremu hrane, a njihovi komentari o novom, vanrednom režimu vodosnabdevanja su različiti.
Neki i dalje koriste vodu za piće i kuvanje preko celog dana, većina se opredelila za noćno buđenje. Mnogi od njih su u jučerašnjim kontakt emisijama lokalnih radija i televizijskih stanica tražili odgovornost i ostavke čelnih ljudi u opštini i Gradskom vodovodu.
- Ja bih to odmah učinio kad bi moja ostavka iole poboljšala kvalitet vode za piće - kaže za „Dnevnik” direktor JKP „Vodovod i kanalizacija” i član Opštinskog štaba Bratislav Tomić. - NJen kvalitet, međutim, zavisi od ovdašnjeg tla i mi ne možemo da utičemo na njen hemijski sastav, sve dok ne izgradimo postrojenje za prečišćavanje, odnosno fabriku vode.
Po njegovim rečima, snabdevanje ispravnom vodom isključivo u jutarnjim satima je kratkoročno rešenje i trajaće najviše 10 do 15 dana. Posle toga sledi srednjoročno rešenje, a ono podrazumeva kombinaciju sa cisternama i korišćenjem oko pedesetak uličnih bunara, koji će se revitalizovati i biti vidno obeleženi. Dugoročno rešenje je fabrika vode, koja, po njegovoj oceni, može da se izgradi za godinu i po do dve, ukoliko u gradu i opštini za to postoji spremnost.
Član opštinske vlade zadužen za zaštitu životne sredine Dejan Jovanov takođe ukazuje na činjenicu da Zrenjaninci i ostali žitelji srednjeg Banata piju vodu krajnje sumnjivog kvaliteta, jer je ona takva već vekovima.

Aparati ne čiste vodu
Od juče je u Zrenjaninu počela prava najezda prodavaca raznoraznih recepata i preparata, pa čak i pomada za prečišćavanje vode. Najveća je, ipak, ponuda kućnih aparata za prečišćavanje vode, čiji su vlasnici prečišćenu vodu i do sada prodavali komšiluku za oko 10 dinara po litru. Stručnjaci, međutim, upozoravaju građane da kućni aparati ne mogu da prečiste vodu od arsena i drugih teških metala.

- Arsen nije jedini problem, jer u vodi ima prekomernih doza gvožđa, amonijaka i drugih supstanci, koje mogu da budu opasne po zdravlje ljudi. Vrlo je važno da li su u pitanju organski ili neorganski arsen, kolika mu je valentnost i kako sve to utiče na ljudski organizam. To bi trebalo da kažu zdravstveni radnici, ali mi takvih analiza još uvek nemamo i zbog toga je mnogo spekulacija. No, mi smo odgovorna uprava, svesni smo da naša voda ne podleže Pravilniku o zdravstvenoj ispravnosti vode i to nam, kao jedino pravo rešenje, nameće izgradnju fabrike vode - kaže Jovanov i dodaje da će se stručnjaci posle još jednog eksperimenta na pilot-postrojenju verovatno opredeliti za takozvanu membransku tehnologiju prečišćavanja vode.
Na pitanje da li ovakvo stanje odgovara velikim proizvođačima mineralne vode, u stručnim krugovima odgovaraju negativno. Naravno, to ne znači da oni sada ne prolaze najbolje. Juče su u centru grada za tili čas nestala petolitarska pakovanja svih mineralnih i ekoloških voda, ali ih ima dovoljno u manjim flašama, jer, bez obzira na moguće posledice po zdravlje, Zrenjaninci se nisu uspaničili, možda i zbog toga što znaju da već decenijama piju lošu vodu.
- Pijem i jednu i drugu vodu i lično nisam mnogo opterećena najnovijom situacijom. Jedino sam ogorčena na školske vlasti, jer, kako sam čula, u nekim školama prvog dana deci nije obezbeđena zdravija voda - kaže, službenik u zrenjaninskoj bolnici Mirjana Prohaska.
Snežana Lončar kaže da je zabrinuta zbog deteta i teško se odlučuje da svoju dvogodišnju ćerku okupa u kadi, mada nadležni kažu da to nije opasno. Devojčici daje za piće flaširanu, negaziranu vodu, a za spravljanje hrane uzima vodu koju natoči noću. Dete je sada pod posebnim nadzorom, jer zna gde su slavine i brzo dođe do njih.
Penzioner Milenko Bajat veli da se ionako noću često budi, pa mu nije teško da napuni posuđe. Smatra da je sve ovo velika sramota i da su gradske vlasti mogle odavno da izgrade fabriku vode da nisu trošene pare na manje važne komunalne investicije.

PREUZETO IZ VESTI: "RADIO 021" OD 22. 01. 2004.

DOGOVOR O NENEPADANJU
Predstavnici nekoliko autonomističkih vojvodjanskih stranaka su u sredu u Novom Sadu postigle sporazum o medjusobnom nenapadanju, koji bi trebalo da predstavlja početak ponovnog okupljanja partija Vojvodjanskog saveza nakon što su se od dolaska na vlast medusobno zavadile. U sporazumu se, izmedju ostalog, zahteva istovremeno raspisivanje lokalnih, pokrajinskih i republičkih izbora, kao i hitno sazivanje Ustavotvorne skupštine kako bi se predstavnicima manjina omogućio ulazak u parlament. Sastanku su prisustvovali predstavnici Lige socijaldemokrata Vojvodine, Saveza vojvodjanskih Madjara i Reformista Vojvodine, koji su proteklih meseci bili u "žestokom" sukobu. (021)

TREĆINA KANALSKE MREŽE NIJE PLOVNA
Na preko 600 km vodnih staza u sistemu kanala DTD ne može se odvijati vodni saobraćaj, a na pojedinim deonicama kanala 25 godina nisu prolazili brodovi, utvrdio je pokrajinski Savet za vodni saobraćaj. Decenijski prekid vodnog saobraćaja posledica je nebrige i zagađenja pojedinih delova sistema DTD. Portparol sekertarijata za privredu, Dragan Jurakić, kaže za Radio 021 da se planira pokretanje vodnog saobraćaja koji je ekonomski, ali i ekološki isplativiji od drumskog transporta. (021)

DEFICIT GUŠI EKONOMSKI RAZVOJ
Ukupan spoljnotrgovinski deficit Srbije i Crne Gore u prošloj godini iznosio je oko pet milijardi dolara, što je izuzetno loš rezultat, tvrde stručnjaci republičkog Zavoda za statistiku. Po mišljenju načelnika Odeljenja za spoljnu trgovinu u tom Zavodu, Slobodana Vučkovića, ne postoje šanse da se rezultat u narednom periodu popravi, jer nemamo proizvode koje bi mogli da ponudimo svetu. Sada više ne proizvodimo ni mnoge stvari koje su devedesetih bile naši glavni izvozni artikli. Ono što je još gore od samog deficita, je izrazito nepovoljna struktura uvoza u kojoj dominira roba široke potrošnje, dok je zanemarljiv procenat opreme koja nam je neophodna za pokretanje proizvodnje, rekao je Vučković. Kada je u pitanju Vojvodina, njen spoljnotrgovinski deficit je u prošloj godini dostigao cifru od 850 miliona dolara, a uvoz strane robe bio je skoro dva i po puta veći nego 2002. Prema rečima pokrajinskog sekretara za privredu Miodraga Vukotića, rast uvoza je rezultat pre svega liberalizacije domaćeg tržišta, ali i velike ponude strane robe koja je ilegalno uvezena, bez plaćenih carina, poreza i drugih dažbina. To bi trebalo da spreče novi carinski propisi čija je primena počela 1. januara, kazao je Vukotić. Za poboljšanje spoljnotrgovinske razmene potrebno je i unaprediti domaće proizvode koji se izvoze. Vukotić je najavio da će ove godine biti izdvojena veća suma novca za formiranje robnih marki i standardizaciju domaćih proizvoda, kako bi oni lakše mogli da se nađu na stranim tržištima. (021)

ISTRA ČEKA KUPCA
Druga po redu aukcijska prodaja 43 odsto kapitala preduzeća "Istra" iz Kule, biće održana 9. februara, odlučila je Agencija za privatizaciju. Početna cena će biti nešto veća od 23 miliona dinara, a novi vlasnik će biti u obavezi da investira još 76 miliona. Na prethodnoj aukciji 22. decembra, nije bilo zainteresovanih kupaca za "Istru". To preduzeće je jedan od najpoznatijih proizvodjača sanitarnih i vodovodnih armatura kod nas, a značajne količine proizvoda prodaju se i na inostranom tržištu. (021)

MONOGRAFIJA VOJVODINE | PRIVREDNI INDEX VOJVODINE

DRUSTVO | POLITIKA | KULTURA | SPORT | IZ MEDIJA | ZANIMLJIVOSTI | ARHIVA

POLITIČKE STRANKE | JAVNA KOMUNALNA PREDUZEĆA | NAŠI PRIJATELJI

Optimizovano za: IE5 & 800x600

Copyright: Vojvodina Web Team, 1997.
Office: Petrovaradinska tvrđava, "Studio Bob", 21000 Novi Sad
Tel: + 381 21 21061, 20344, 434608
office@vojvodina.com