vojvodina.com
arhiva
|
PREUZETO IZ LISTA: "DNEVNIK" OD 08. 01. 2004.
|
|
PROSLAVLJEN BOŽIĆ DAN RADOSTI I PRAŠTANJA
Porodično i na radost najmlađih
Najradosniji hrišćanski praznik – Božić proslavili su vernici koji vreme računaju po starom Julijanskom kalendaru. Kako prastari običaji nalažu, u predvečerje Badnjeg dana, vernici su sa porodicama ispred svojih domova i u portama crkava palili grane badnjaka na radost najmlađih kojima će ovaj deo Božića u sećanju uvek ostati kao najbajkovitiji.
Tako je bilo i u petrovaradinskoj crkvi Svetih apostola Petra i Pavla gde se okupio impozantan broj ljudi.
U svim pravoslavnim hramovima u gradu održano je i večernje kao centralna božićna služba kojom se u najsvečanijoj atmosferi proslavlja samo rođenje Hrista. Crkvu svetog Nikolaja u Novom Sadu je u duhu praznika pohodio velik broj mališana, od kojih se neki po prvi put susreću sa svetkovinom Isusovog rođenja.
|
|
|
|
MEĐUSTRANAČKI RAZGOVORI O FORMIRANJU NOVE VLADE POČELI
U BOŽIĆNOM DUHU - DANAS NASTAVAK PREGOVORA
Svi sve razumeju i uvažavaju!?
Razgovori o modelima formiranja nove vlade sačinjene od stranaka takozvanog demokratskog bloka, koji su između Demokratske stranke, Demokratske stranke Srbije i G 17 plus počeli početkom nedelje, biće nastavljeni danas i sutra, kada će predstavnici demokrata razmeniti stavove i sa čelnicima koalicije Srpskog pokreta obnove i Nove Srbije. Inače, očekuje se da svi stranački pregovori budu relativno brzo okončani, jer su gotovo sve parlamentarne partije najavile da će već krajem ove ili eventualno početkom iduće nedelje doneti svoj konačan stav o tome na koji način će, odnosno da li će uopšte učestvovati u izvršnoj vlasti.
DS je u utorak pregovarao i sa DSS-om i sa G 17 plus, nakon čega je potpredsednik DS-a Boris Tadić, gostujući u vestima “TV B92”, rekao da su ti razgovori vođeni u dobrom tonu i sa konkretnim temama.
- Razgovori su vođeni bez ikakvih uslovljavanja, iako su neki članovi G17 plus prethodnih dana govorili o nekim preduslovima da mi uopšte uđemo u vladu, tako da su ti preduslovi sada pali u vodu - izjavio je Tadić. - Ono što je takođe jako važno je da su razgovori sa DSS-om vođeni u dobrom tonu, sa identifikovanjem ključnih ciljeva koje bi nova vlada trebalo da realizuje, a to su ekonomska pitanja, novi ustav, formiranje parlamenta i usvajanje novog poslovnika, koji bi bio krajnje efikasan, za rad tog parlamenta.
Istovremeno, Tadić je otkrio da su G 17 plus i DSS njegovoj stranci ponudili unekoliko različite oblike saradnje. Naime, G 17 plus istrajava na stanovištu da treba formirati četvornu vladu, u kojoj bi se našle sve partije demokratskog bloka koje su ušle u parlament, dok u DSS-u, nakon neuspešne inicijative za formiranje koncentracione vlade, ada smatraju da je moguće i formiranje manjinske vlade između DSS-a, G 17 plus i SPO - NS, uz parlamentarnu podršku glasova DS-a, što je veoma blisko dosadašnjem stanovištu demokrata, koje je nedavno obznanio Tadić.
- Mislim da smo na Badnje veče imali dobru atmosferu. Početni razgovori su veoma dobri i ne insistira se na razlikama, nego na sličnostima, koje su kudikamo veće nego što smo ranije mislili - istakao je Tadić. - Ipak, ne bi bilo baš ni ukusno sa moje strane da širim utisak o nekoj neverovatnoj idili, jer to su ozbiljni razgovori u kojima treba raspraviti ozbiljna pitanja. Građani su stali iza političkih programa ili opcija političkih stranaka, i to treba uzeti u obzir prilikom formiranja vlade demokratskog bloka.
Uoči božićnih praznika, razgovore su vodili i predstavnici DSS-a i koalicije SPO - NS, nakon čega je lider Nove Srbije Velimir Ilić izjavio da između njih “nema ničeg spornog”, te da je “razgovor bio vrlo korektan, jer je DSS pokazala volju da se ipak nešto dobro napravi”, kao i da se nada da će tome doprineti sve stranke demokratske opcije.
- Mislim da su svi dovoljno svesni da se kompromis ipak mora naći i da neće biti uobičajenih stranačkih zatezanja, “ovo može - ovo ne može” - rekao je Ilić za “B 92”. - Smatram da će svi biti dovoljno odgovorni da se nađe kompromis, što se pokazalo i na ovom sastanku.
DSS je već obavila razgovore sa svim partijama takozvanog demokratskog bloka nove skupštine, ali su iz ove stranke najavili da će o novoj vladi razgovarati i sa preostale dve parlamentarne stranke - Srpskom radikalnom strankom i Socijalističkom partijom Srbije. Naime, i dalje je na snazi poziv radikala, koji su DSS-u ponudili da zajedno formiraju vladu, odbacujući pritom sve ostale mogućnosti, dok je agenciji “Beta” u sedištu SPS-a potvrđeno da ih je DSS pozvao na razgovor, koji će se održati 9. januara. Socijalisti su pritom naglasili da na tom sastanku ne žele da razgovaraju o predlogu DSS-a o formiranju koncentracione vlade, u koju bi ušli predstavnici svih parlamentarnih stranaka, niti o njihovoj eventualnoj podršci manjinskoj vladi, već samo o novonastaloj situaciji nakon parlamentarnih izbora.
|
|
PREDSEDNIK IZVRŠNOG VEĆA VOJVODINE ĐORĐE ĐUKIĆ O ULAGANJIMA U AGRAR
Za paore milijarda dinara
Izvršno veće Vojvodine je lane u pokrajinsku poljoprivredu kroz bespovratnu pomoć ili povoljne kredite uložilo više od milijardu dinara, što s obzirom na situaciju i decenijsku zapostavljenost nije dovoljno, ali je znatno više nego što je prethodnih godina stiglo do paora i što je maksimum koji se u ovim okolnostima mogao izdvojiti - istakao je prekjuče predsednik Izvršnog veća Vojvodine Đorđe Đukić sumirajući ulogu koju je pokrajinska vlada imala u pomoći i razvoju agrara.
Predsednik PIV-a je podsetio da je posredstvom Fonda za razvoj Vojvodine poljoprivreda dobila 728 miliona dinara, a novac je kroz povoljne kredite uložen u nabavku mehanizacije, repromaterijala, kao i druge namene od značaja za vojvođanski agrar.
- Za subvencije iz pokrajinske kase bespovratno je uloženo 268,9 miliona dinara - naglasio je Đukić. - Jedno od najznačajnijih ulaganja bilo je u vodoprivredu, gde je krajem godine uloženo sve što je u budžetu preostalo. JVP “Vode Vojvodine” su za rekonstrukciju nasipa i sanaciju sistema za odbranu od poplava dobile 90 miliona dinara, što je bilo dovoljno da se uradi ono što je u ovoj izuzetno značajnoj oblasti bilo najneophodnije. Dodatnih 20 miliona uloženo u izgradnju osnovnih objekata za snabdevanje naselja i industrije vodom, a 12 miliona dinara za program “alternativnih izvora snabdevanja vodom”.
Đukić je naglasio da je za kontrolu plodnosti zemljišta utrošeno oko 22 miliona dinara, pri čemu je uzeto i analizirano oko 15.000 uzoraka. Takođe, za završetak ranije započetih komasacija zemljišta izdvojeno je još 18,5 miliona dinara, od čega je opštini Zrenjanin pripalo 5,06 miliona, Temerinu 3,1, Titelu 4,7, Sremskoj Mitrovici tri miliona, a Somboru 2,55 miliona dinara.
Za stočarstvo je izdvojeno 33,8 miliona dinara, od čega je najviše para - 31 milion - upotrebljeno za mere selekcije u govedarstvu, ovčarstvu, svinjarstvu, živinarstvu, kozarstvu, konjarstvu, ribarstvu i pčelarstvu. Takođe, kupljena su kvalitetna priplodna grla svinja i ovaca, za 1,74 milion dinara, a nešto više od miliona potrošeno je za lokalne i regionalne izložbe. Sve ove mere omogućile su veće učešće stočarstva u ukupnoj poljoprivredi, proizvodnju novonastalih rasa stoke i povećanje produktivnosti po grlu.
Stručne poljoprivredne službe su dobile 49 milona dinara, a lovstvo i šumarstvo oko pet miliona.
Predsednik PIV-a je podsetio i da je iz Fonda za razvoj poljoprivrede Vojvodine realizovan kredit od 600.000 evra za obnovu postojećih sistema za navodnjavanje, a da je u toku konkurs za finansiranje kupovine novih zalivnih sistema. Za ovu namenu iz donacije norveške vlade obezbeđeno je 400.000 evra, a do aprila oprema bi trebalo da stigne do zemljoradnika.
|
|
PREUZETO IZ VESTI: "RADIO 021" OD 08. 01. 2003.
|
|
STANOVI ZA IZBEGLICE
Republički Komesarijat za izbeglice raspisao je konkurs za dodelu stanova izgradjenih ili kupljenih iz budžeta Srbije. Na konkurs mogu da se prijave sve bivše izbeglice koje su stekle državljanstvo Srbije i Crne Gore. Stanovi će biti gradjeni u Bačkoj Topoli, Kovačici, Somboru, Indjiji, Srpskom Krsturu, kao i u nekim gradovima u centralnoj Srbiji. Rok za podnošenje zahteva ističe 22. januara. Informacije o konkursu mogu se dobiti svakog radnog dana od 8 do 16 sati na telefon Republičkog Komesarijata u Beogradu, 011/ 632-326 i 011/ 634-361. Zahtevi s traženom dokumentacijom šalju se na adresu Komesarijata, Carice Milice 2, 11000 Beograd, uz naznaku "za stambenu komisiju". Uz pismen zahtev potrebno je podneti i dokaze o broju članova porodice, mesečnim primanjima, izvode iz matičnih knjiga rodjenih članova domaćinstva, fotokopije izbegličkih legitimacija ili fotokopiju rešenja o ukidanju izbegličkog statusa, dokaz o prebivalištu i izjavu da već nije vlasnik stana ili poslovnog prostora. Komesarijatu se mogu dostaviti i dokazi koji se odnose na porodice u kojima je neko od njihovih članova nastradao ili nestao tokom sukoba u SFRJ. Stan neće moći da dobiju osobe kojima je u posed vraćen stan u zemlji porekla. (021)
NA KLISI BURAD LETELA U VAZDUH
Oko 2.000 stanovnika novosadskog naselja Klisa proslavilo je Badnje veče ispaljivanjem dvestolitarskih metalnih buradi u vazduh. Na već tradicionalnoj proslavi Božića ispred Mesne zajednice u Savskoj ulici 27, naložen je badnjak i do pola četiri ujutru, dokle je trajalo veselje, izgorelo je 20 metara drveta, ispečen je i potom pojeden vo od oko 500 kilograma, a okrestar iz Futoga svirao je srpske patriotske pesme. Najveća zabava gradjanima je ipak bilo lansiranje bureta uz pomoć karbita u vazduh, a buka koja se tada stvarala čula se na Novom Naselju, Detelinari, Salajci, Podbari, Limanima, pa i čak i u Petrovaradinu. Novosadska policija je pre održavanja manifestacije saopštila da gradjanima nije zabranjeno lansiranje burića u vazduh, kao i da SUP nije odgovoran za eventualne povrede ljudi. (021)
VOJVODINA ZA POREĐENJE SA EVROPOM
Pokrajinska vlada donela je odluku o uključivanju Vojvodine u akciju Evropski region godine, u okviru kojeg se svi evropski regioni međusobno upoređuju, kako bi se jednom godišnje izabrao najuspešniji. U okviru međunarodne i međuregionalne saradnje, vojvođanska vlada vidi i ostvarivanje punopravnog članstva evroregije Dunav-Kriš-Moriš-Tisa i njeno uključivanje u zajedničke projekte tokom ove godine. (021)
U VOJVODINI 290.000 NEZAPOSLENIH
Zamenik pokrajinske ministarke za zapošljavanje Miroslav Vasin izjavio je kako u Vojvodini trenutno ima oko 290.000 nezaposlenih lica, ali da se taj trend poslednjih meseci smanjuje. Vasin za Radio 021 napominje da se problem nezaposlenosti ne može rešti preko noći, već u najboljem roku za oko godinu dana. Prema njegovim rečima, Strategija zapošljavanja u Pokrajini podrazumeva povratak stručnjaka u u manje sredine sa svim pogodnostima kako bi se rasteretio grad Novi Sad i veći vojvođanski centri. (021)
|
|