vojvodina.com
arhiva
|
|
|
|
SVODE SE BILANSI VANREDNIH PARLAMENTARNIH IZBORA
TOMISLAV NIKOLIĆ JUČE UPUTIO JAVNI POZIV VOJISLAVU KOŠTUNICI
Radikali nude koaliciju DSS-u
Beograd: Prvi čovek Srpske radikalne stranke u odsustvu Vojislava Šešelja, zamenik predsednika Tomislav Nikolić na jučerašnjoj konferenciji za novinare uputio je javni poziv Demokratskoj stranci Srbije “da skupi hrabrost i postupi prema izbornoj volji građana i prihvati poziv da zajednički formiraju vladu”.
- Mi ćemo inicirati razgovore, pozvaćemo predsednika Demokratske stranke Srbije, jer smatramo da Srbija ovu šansu ne sme da propusti.
Građani su jasno rekli šta žele i svako drugo rešenje nije u skladu s većinski izraženom voljom birača. Mi nećemo pregovarati sa socijalistima, niti s koalicijom SPO-Nova Srbija jer u tom slučaju ne postoji većina za formiranje vlade, zaključio je Nikolić.
On je najavio i mogućnost razgovora s predstavnicima stranih država u našoj zemlji.
- Međutim, sve će biti javno. Oni koji bi tajno da se sastaju s radikalima, neka znaju da to neće moći - rekao je Nikolić i ocenio da su ishitrene negativne ocene neimenovanih evropskih političara u vezi s pobedom radnikala.
On nije ostavio rok DSS-u za odgovor na ponudu, ali se u ovom trenutku nada pozitivnom ishodu, jer, smatra on, ne postoje velike ili nepremostive programske razlike između DSS-a i SRS-a.
-Naš poziv DSS-u potpuno je iskren i pošten, a motivisan je željom da Srbija ne nastavi da propada i ostane bez institucija. - Pozivamo ih da milimetarski precizno utvrdimo odnose snaga i funkcija – rekao je Nikolić. - U tom slučaju mandatar bi bio on sam, a kandidat za predsednika Narodne skupštine bila bi Gordana Pop-Lazić.
Nikolić kaže da nije isključena mogućnost da neka druga koalicija formira vladu, ali da vlada ni u jednoj varijanti ne može biti formirana bez DSS-a. - Ukoliko bude postignut dogovor za opciju da neka druga koalicija formira vladu, mi ćemo im čestitati i poželeti sve najbolje, mada je jasno za koju su opciju građani glasali. Moguće je da DSS odluči da ne učestvuje u vlasti, ali onda neće imati kome da bude opozicija, a to je ona mogućnost da vlada ne bude formirana i da se ide na nove izbore. Možda mi imamo vremena, ali Srbija nema vremena da čeka - upozorio je Nikolić.
|
|
POLITIČKI ANALITIČARI O REZULTATIMA IZBORA
Vlada neće biti stabilna
Jedini pouzdan način da se spreči dalja radikalizacija Srbije jeste da političari jasno odrede i reše prioritetne državne probleme koji generišu radikalizam, a to su, pre svih: Kosovo, odnos sa Crnom Gorom, Hagom i pitanje Ustava, stav je političkih analitičara Dušana Pavlovića i Đorđa Vukadinovića sa beogradskog Filozofskog fakulteta. NJih dvojica su juče, zajedno sa domaćinom Medija-centra Milanom Miloševićem, analizirali vanredne parlamentarne izbore, njihove moguće posledice na društvo, kao i možda najvažnije aktuelno pitanje: koja i kakva vlada će sedeti u Nemanjinoj ulici?
- Rezultati nisu iznenađenje, počeo je Pavlović. - Ako pogledamo odnos septembar - decembar 2000. godine, videćemo da je broj pristalica starog režima opao za pola i iznosio je 1,1 miliona glasova. Sada ih podržava 1,3 miliona, neznatno više. Ako gledamo stranke bivšeg DOS-a, one su tada dobile 2,4 miliona glasova, da bi na predsedničkim izborima za Koštunicu i Labusa glasalo dva miliona ljudi, koliko je demokratski blok “odvojio” i juče. Drugo je pitanje zašto ima toliko stranaka koje pretenduju na to biračko telo od dva miliona, a u prvom slučaju imate svega dve ili tri. Poslednje pitanje je, zašto je cenzus toliko visok, jer bi ga, u suprotnom, i druge stranke prešle i sastavljanje vlade bilo bi drugačije. Stranke koje će sastaviti novu vladu neće mnogo misliti unapred, nego će ključno pitanje biti kako da se raspodele resori. Da li će takva vlada imati više uspeha, zavisi od toga kako će se odnositi prema „vrućim’’ političkim pitanjima, rekao je Pavlović.
Kao primer on navodi prvu postmiloševićevsku vladu, koja je samo o ekonomskim pitanjima imala konsenzus, delom zbog toga što je i pre stupanja na vlast imala urađen ekonomski program reformi. Pomogla su im i iskustva drugih zemalja u tranziciji, koja su unapred određivala kojim društvenim pravcem treba ići – stabilizacija, privatizacija i liberalizacija. Političkim pitanjima, međutim, nije se pristupilo složno. Kosovo, Crna Gora, odnos prema Haškom tribunalu i Ustav Srbije, sa njenom regionalizacijom, pitanja su koja je DOS samo otvorio, ali ne i rešio. Ona su i dan-danas otvorena. Dakle, nova vlada morala bi napraviti redosled poteza, neku vrsta dnevnog reda, kako bi sprečila novi rast radikalizma. Kada bi za vreme svog mandata ta pitanja ona i zatvorila, šanse za njen reizbor bile bi znatno uvećane, a nacionalizam i ekstremna desnica sputani. U suprotnom, ukoliko se eventualna demokratska vlada spetlja u sopstvene noge, opet bi na pomolu bili prevremeni izbori sa desnicom jačom nego ikada.Na pitanje, da li su ovi izbori uopšte opametili i pomirili demokratske snage, Vukadinović odgovara:
- Ne mislim da će uspeh radikala pomiriti demokratski blok. Verovatno će alarmirati neke centre u svetu, oni su zabrinutiji više nego domaće stranke. Nova vlada, ako se uopšte i formira, neće biti stabilna i teško da će se dotaći pomenutih bitnih državnih pitanja. Da je bilo sloge, uopšte ne bi došlo do uspeha radikala. Dok se raspravljalo o odnosu moći u trouglu DSS, DS i G17 plus, SRS se nekako kroz noge provukao. Mislim da nema dobre volje da se reši ovaj problem, čak i ako bi se formirala većinska vlada sa pomenute tri stranke uz SPO i NS. Smatram da bi to utabalo put ka još ubedljivijoj pobedi radikala na nekim sledećim izborima. Bolje bi bilo da se pokuša sa manjinskom ili koncentracionom vladom. To je mnogo bolje od nesložne većinske vlade koja naspram sebe ima veoma jake radikale, zaključio je Vukadinović.
Ukoliko niko ne bude mogao da sastavi novu vladu, ići će se na nove izbore, koji mogu biti raspisani tek kad prođe 45 dana od poslednjih. Tada je skoro izvesno da bi radikali dobili još više glasova, dok bi se onih dva miliona demokratskih glasača još više osulo. Kada bi to bila neminovnost, analitičari misle da bi bilo dobro makar smanjiti visinu cenzusa pre raspisivanja novih izbora, kako bi druge prodemokratske stranke našle svoje mesto u parlamentu. Ipak, i to je bolje nego da se nova vlada formira na silu i radi kratko u neslozi, posle čega bi SRS možda nepovratno ojačala.
|
|
GUVERNER NBS KORI UDOVIČKI O OSTVARENIM REZULTATIMA I PLANOVIMA ZA 2004.
Rekordne tri godine stabilnosti
Prvi put u istoriji Srbije, zahvaljujući odgovornoj monetarnoj i fiskalnoj politici, ali i znatnom prilivu stranog kapitala, tri godine zaredom sačuvana je makroekonomska stabilnost, a 2004. će biti četvrta uzastopna godina stabilizacije, izjavila je juče, na konferenciji za novinare guverner NBS Kori Udovički. Ona je naglasila da inflacija i dalje opada, devizne rezerve i štednja rastu, a kurs dinara je stabilan.
- Cilj monetarne politike za narednu godinu je da se konsoliduju dosadašnji rezultati i inflacija sa ovogodišnjih 7,7-7,8 blago smanji na sedam odsto- kazala je Kori Udovički. - Devizne rezerve NBS trenutno su 3,5 milijarde dolara, sa rezervama banaka su 4,3 milijarde, što je za milijardu više nego početkom godine, a u 2004. se planira njihov rast za oko 150 miliona dolara. Veći rast biće moguć samo ako se proda neki od velikih sistema. U ciljeve NBS, takođe, spada i jačanje poverenja u dinar i banke, što bi omogućilo nastavak remonetizacije, odnosno povećanje količine novca u opticaju bez inflatornog dejstva.
Po njenim rečima, ove godine srpski budžet je, praktično, finansirao banke i NBS, jer deo prihoda od privatizacije nije potrošen, već je deponovan kod banaka. Takođe je precizirala da su, uprkos smanjenju nekih poreskih stopa početkom godine, depoziti države za 20 milijardi dinara bili veći od kredita odobrenih budžetu za pokrivanje deficita, dok je u vreme Slobodana Miloševića 1997. za pola godine potrošeno više od 700 miliona evra od “Telekoma”. Uz napomenu da će monetarna politika u 2004. biti suočena i sa nekim izazovima, Kori Udovički je kao jedan od njih navela i stvaranje prostora za kreditiranje privrede, jer će država povući svoje depozite iz banaka.
- Ako se likvidnost drži čvrsto pod kontrolom, onda kretanje kursa ne mora da se 100 posto prenese na kretanje cena i upravo to se desilo u poslednjem ovogodišnjem kvartalu, kada je vrednost evra prema dinaru rasla nešto brže od inflacije- kazala je Kori Udovički.- Samo uz čvrstu monetarnu i još čvršću fiskalnu politiku može se sprečiti da se rast kursa u punoj meri prevali na povećanje cena.
Uz napomenu da ciljanoj inflaciji odgovara rast najšireg monetarnog agregata za 15 procenata, ona je kazala da će od tog prirasta za pokrivanje budžetskog deficita država potrošiti 14 milijardi dinara, tako da će za kredite privredi i građanima ostati na raspolaganju dodatnih 20 milijardi dinara. To će biti “tesan okvir” i zato bi nova skupština trebalo da smanji predloženi budžet, a samim tim i njegov deficit u 2004. godini, kategorična je guvernerka, po čijim je rečima finansijski sistem na prekretnici, jer se mora osposobiti da kapital prebacuje sa mesta gde ga ima tamo gde može da ostvari najveće efekte, a bez toga neće biti ni privrednog rasta.
Viceguverner NBS Milojko Arsić naveo je da su ove godine do decembra banke stanovništvu odobrile dodatnih 11 milijardi dinara kredita, što predstavlja realno povećanje potrošačkih kredita za 55 posto. Uz to, udeo dugoročnih kredita povećan je sa 50 na 57 odsto, kazao je on i izrazio očekivanje da će se sličan trend zadržati i naredne godine.
Kori Udovički je ocenila da se u ovom trenutku neke finansijske transakcije jednostavno ne isplate i zato se njima niko i ne bavi. Priznala je da se NBS nalazi na samom “izvoru te skupoće” i najavila za danas odluku Saveta NBS, kojom će se liberalizovati međubankarsko trgovanje gotovinom i smanjenje tarife za izdavanje gotovine sa 0,8 na 0,2 odsto, dok će ubuduće pretvaranje depozita u keš biti besplatno, a do sada se plaćala provizija od 0,09 odsto. Na godišnjem nivou NBS će ostati bez prihoda od oko 700 miliona dinara, a za toliko će se bankama smanjiti troškovi izdavanja i preuzimanja gotovine, jer ih to od sledeće godine neće ništa koštati.
Uz napomenu da se NBS nije oglašavala uoči izbora, kako bi se “izvukla sa političkog terena” i da ni na koji način ne bi uticala na rezultat, Kori Udovički je apelovala na buduće poslanike da se Skupština Srbije što pre konstituiše i počne s radom.
|
|
PREUZETO IZ VESTI: "RADIO 021" OD 30. 12. 2003.
|
|
RADIKALI RUŠE SAVEZNOG PREDSEDNIKA
Zamenik predsednika SRS Tomislav Nikolić izjavio je sinoć da će jedan od prvih njihovih poteza, ukoliko formiraju vlast, biti inicijativa za smenu saveznog predsednika Svetozara Marovića i Saveta ministara. "Tražićemo njegovu smenu i zbog toga što je izjavio, kada je umro Alija Izetbegović da mu je žao", rekao je Nikolić u emisiji TV Pink, uz burne pozdrave gledalaca u studiju. (Vijesti)
AUTONOMIJA VOJVODINE GUBITNIK REPUBLIČKIH IZBORA
Autonomija Vojvodine apsolutno je najveći gubitnik republičkih parlamentarnih izbora, zato što nijedna lokalna stranka nije ušla u parlament i zato što su samo dve stranke iz demokratskog korpusa najavile da će se zalagati za zadržavanje neke forme autonomije u Vojvodini, a to su DS i G17 plus", ocenio je šef istraživackog tima Agencije NS media.Mikloš Biro. Gradjanska opcija koja toleriše regionalne različitosti jako loše je prošla na ovim izborima, jer teško možemo reći da DSS pripada toj opciji, pošto je to stranka koja se direktno u programu izjašnjava protiv autonomije i zalaže se za regionalizaciju Srbije", ocenio je Biro za Dnevnik. (021)
REPUBLIČKI PARLAMENT PRVI PUT BEZ VOJVOĐANA
Po prvi put od uvođenja višestranačja u Srbiji, u republičkom parlamentu neće biti predstavnika nacionalnih manjina, ali ni predstavnika vojvođanskih stranaka. Novi parlament predstavlja široku lepezu desnice, od njenog centra do ekstremnih radikala dok su socijaldemokratske stranke i manjine nestale. Ovakav parlament ne predstavlja stvarno stanje društva, jer nacionalne manjine čine trećinu stanovništva u Srbiji, a koalicija "Zajedno za toleranciju" je u Vojvodini ipak osvojila preko 13 posto glasova. Politički analitičar Jovan Komšić, u izjavi za Radio 021 upozorava da takav, nereprezentativan parlament, treba da donese novi ustav. On navodi da je odsustvo nacionalnih zajednica u republičkom paralmentu loša poruka Evropi ali i građanima Srbije. Za nereprezantativan parlament najodgovornija je DS koja je opstruirala donošenje novog izbornog zakona. Da će donošenje ustava biti otežano u novom sazivu parlamenta, za Radio 021 potvrđuje i pokrajinski ministar za nacionalne manjine Tamaš Korhec. On smatra da odsustvo manjiniskih stranaka neće uticati na oblast ljudskih prava, ali da odustvo regionalnih stranaka može ponovo skrajnuti pitanje regionalizacije. Analitičar Dimitrije Boarov u izjavi za Radio 021 navodi da je radikalizacija Vojvodine posledica neefikasnosti demokratskih snaga u pokrajini. Prema njegovim rečima, regionalne stranke koje se istovremenopredstvaljaju kao socijaldemokratske, nisu zaista pokazale levičarski kapacitet. Boarov podseća da je LSV štitila interese ekonomskoh centara moći a da je RV suviše kasno obratila pažnju na probleme običnog čoveka.(021)
|
|