VOJVODINA WEB-TEAM, Petrovaradinska tvrđava, "Studio Bob", 21000 Novi Sad Tel: + 381 21 434608
  19. decembar 2003.

vojvodina.com

arhiva


  PREUZETO IZ LISTA: "DNEVNIK" OD 19. 12. 2003.

JUČE ZASEDAO POKRAJINSKI PARLAMENT

Svi glasali za razvoj Vojvodine

Skupština Vojvodine juče je jednoglasno usvojila srednjoročni Program privrednog razvoja Vojvodine. Uprkos na trenutke burnoj raspravi na relaciji Izvršno veće - Demokratska stranka Srbije, i poslanici DSS-a, koji su u poslednje dve godine odbijali sve predloge PIV-a, pa i one krajnje formalne prirode, sada su se saglasili s pokrajinskim razvojnim planom strateškog karaktera.
Pored Programa privrednog razvoja juče su jednoglasno usvojeni i predlozi o izradi prostornih planova Deliblatske peščare i Obedske bare, kao i predlog mogućih programa za ostvarivanje prioriteta iz Programa privrednog razvoja Vojvodine. Takođe, poslanici su juče izabrali i trojicu, od petorice predviđenih, zamenika pokrajinskog ombudsmana Petra Teofilovića i doneli odluku o osnivanju Garancijskog fonda.
Govoreći o Programu razvoja, predsednik PIV-a Đorđe Đukić rekao je da je „prema mnogim ocenama ovo najtemeljniji strateški dokument do sada kod nas”.
- Kao odgovorni političari, svesni smo da je važno samo ono što ostaje iza nas - obrazložio je Đukić.

Dnevnice okrnjile kvorum

Oko 16 časova, kada se nakon pauze poslanicima „slegao” skupštinski ručak, u sali parlamenta je počelo osetno osipanje i komešanje. Zbog toga je predsedavajući Aleksandar Kravić u tri maha, za svaku tačku dnevnog reda za koju je trebalo glasati, od skupštinskih službi tražio da se utvrdi broj prisutnih u sali, kako bi odluke bile punovažne. U sva tri slučaja u sali je bilo 63 poslanika, pa je time i bio obezbeđen kvorum za glasanje. Za sve tri tačke za koje se tada glasalo kvorum je postojao, ali prema broju onih koji su glasali, utvrđeno je da je u sali bilo i onih koji se nisu izjašnjavali o predlozima dizanjem ruke.
Naknadno smo utvrdili da je razlog za napuštanje skupštinske sale bila podela dnevnica poslanicima na blagajni, te su žurili po svoje „sledovanje”. Predsedavajući Kravić je oko 16.30 zatražio da se, zbog „graničnog broja poslanika koji čine kvorum”, glasa o prekidu sednice i za taj predlog se izjasnilo 48 poslanika, uzdržan je bio samo jedan, a šest poslanika je glasalo protiv prekida sednice.

Potpredsednik PIV-a Ištvan Pastor ukazao je na to da je Program pravljen prema metodologiji Evropske komisije, te da će na osnovu toga Vojvodina moći da konkuriše za pomoć iz evropskih fondova. Takođe, rekao je, ovim Pokrajina prvi put nakon 15 godina dobija srednjoročnu viziju razvoja. Nekadašnji pokrajinski sekretar za privredu Stevo Bobić (DSS) naveo je da vojvođanska privreda ima nasleđenu lošu strukturu, te da smo u protekloj deceniji prekinuli odnose s okruženjem, pa Program smatra “dobrom polaznom osnovom”. U raspravi je učestvovao veliki broj poslanika koji su iznosili ideje o mogućim projektima kroz koje bi Program bio implementiran, a najaktivnije su ovakve predloge izlagali poslanici iz Banata.
Protiv osnivanja Garancijskog fonda nije bio niko, ali se 12 poslanika (uglavnom iz DSS-a) uzdržalo. Pastor je, u obrazloženju ovog predloga PIV-a, naveo da će fond značajno sniziti cene kredita, pa i onih koje plasira Fond za razvoj Vojvodine, dok je Velibor Radusinović (DSS) ocenio Garancijski fond kao „suvislu, ali za naš politički ukus zakasnelu instituciju”. Fond je, smatraju u DSS-u, trebalo da bude osnovan zajedno s Fondom za razvoj.
Podršku su, uz konsenzus svih poslanika, dobili i predlozi o izradi prostornih planova Deliblatske peščare i Obedske bare, a pokrajinski sekretar za urbanizam Lazar Kuzmanov napomenuo je da planovi za ova dva područja nisu donošeni u poslednjih 20 godina, a da su neophodni, kako zbog očuvanja prirodnih vrednosti, tako i zbog razvoja turizma i privrede.
Poslanici su izabrali Zoltana Gobora iz Novog Sada za pomoćnika pokrajinskog ombudsmana za prava nacionalnih manjina, a za pomoćnike su izabrani i Dragomir Sekulić iz Novog Sada i Stevan Arambašić iz Vrbasa. Sva trojica su po struci pravnici i juče su, nakon izbora, pred Skupštinom svečano položili zakletvu.
Skupština se saglasila sa statutom Fonda za razvoj neprofitnog sektora APV, ali je nakon toga sednica prekinuta, jer je broj prisutnih poslanika stalno bio na ivici kvoruma. Za raspravu je preostao još predlog Rezolucije o potrebi stvaranja uslova za uključenje Srbije i Crne Gore u slobodan, „beli” šengenski vizni režim i predlozi odluka o minimumu procesa rada viših škola i fakulteta Univerziteta u Novom Sadu, o osnivanju lekarske komore Vojvodine, izmena sastava Upravnog odbora Srpskog narodnog pozorišta, imenovanje direktora JP „Zavod za urbanizam Vojvodine”, analiza demografske situacije u APV, te davanje saglasnosti na Statut Pedagoškog zavoda Vojvodine.

OD JUČE U PRODAJI PRVI RAČUNARI PROIZVEDENI U SCG

„Komtrejd” nas čupa sa dna Evrope

Beograd: Kompanija „Komtrejd grup” počela je juče da prodaje prve računare proizvedene u Srbiji i Crnoj Gori „po svetskim standardima”. Prema rečima predsednika te kompanije Veselina Jevrosimovića, računari „komtrejd CT” su sklopljeni od orginalnih komponenti poznatih svetskih proizvođača, a kućišta i tastature se proizvode prema nacrtu inženjera iz „Komtrejda” u čijim proizvodnim pogonima se obavlja i finalna proizvodnja.
”Domaći računar je proizveden po svetskim standardima, poseduje sertifikat CE koji omogućava da se prodaje na tržištu Evropske unije, a na njemu stoji natpis „made in Srbija i Crna Gora”, rekao je Jevrosimović predstavljajući prvi domaći „komtrejd CT” računar.
Kako je rečeno, domaći računari će se do 1. februara 2004. godine prodavati po promotivnoj ceni od 519 do 915 evra, a uz svaki računar korisnik će dobiti štampač, 10 sati besplatnog korišćenja interneta i produžni kabl.
Jevrosimović je dodao da će domaći računar uticati na bržu kompjuterizaciju SCG, jer je SCG prema statističkim podacima po ukupnom broju računara na predposlednjem mestu u Evropu. (Beta)

OD VEČERAS

Grad sija prošlogodišnjim sjajem?

Dekorativna novogodišnja rasveta koja je preksinoć u centru grada probno upaljena kako bi se otklonili svi eventualni nedostaci, večeras bi trebalo da blesne u punom sjaju.
Biće to doduše stari sjaj za doček Nove 2004. godine i božićnih praznika, budući da grad nije stigao na nabavi nove ukrase, iako je to ovih decembarskih dana bila skoro svakodnevna tema na relaciji gradska vlada - Zavod za izgradnju grada - Sekretarijat za komunalne delatnosti.
Naime, Upravni odbor Zavoda za izgradnju grada ocenio je na jučerašnjoj sednici da se zaključak gradske vlade od 10. decembra, po kom je dat nalog ZIG-u da za 3,5 miliona dinara nabavi novu rasvetu, ne može sprovesti, jer nema zakonskih moućnosti da to javno preduzeće uplati predračun koji je stigao na adresu gradske vlade.
U obrazloženju odluke UO ZIG-a se kaže i da to preduzeće obavlja samo stručni nadzor nad ukrašavanjem grada, a ne i nabavku nove dekorativne rasvete.

ZAJEDNICA MLADIH ROMA U CENTRU GRADA

Napuštena deca ili žrtve organizovane prošnje?

Romska deca koja se okupljaju preko puta Nikolajevske crkve u centru grada, a izdržavaju se od prošenja, poznata su Grupi za suzbijanje maloletničke delikvencije novosadskog SUP - a. Kako se navodi u saopštenju SUP - a, mali Romi se okupljaju u nekoliko napuštenih kuća u Novom Sadu, ali osim krivičnih prijava koje se podnose protiv njihovih roditelja zbog zapuštanja dece i prosjačenja, ne postoje drugi zakonski mehanizmi koji bi omogućili da se ova deca odgovarajuće zbrinu.
Ekipa “Dnevnikovih” novinara je posetila zajednicu romske dece u Nikolajevskoj ulici i od njih saznala da su pobegli iz roditeljskih kuća zbog teške porodične situacije. Prose i preturaju po kontejnerima gde nalaze hranu i odeću.
Kako kaže Ištvan Faršak iz Romske asocijacije za nepristrasno informisanje “Bašno”, ova deca su vrbovana za organizovano prosjačenje. On tvrdi da deca beže od kuće da bi duvala lepak i marihuanu. Ova asocijacija je novosadskom SUP - u juče podnela zahtev za pokretanje postupka za suzbijanje narkomanije i organizovanog prosjačenja.
U policiji međutim tvrde da nemaju saznanja da postoji organizovano prosjačenje, već kažu da je reč o deci koja su pobegla od kuće zbog gladi, loše materijalne situacije, života s roditeljima alkoholičarima i drugih socijalnih problema. I sama deca navode da se u napuštenim kućama mnogo bolje osećaju nego u svojim porodicama. Među osobama koje nastanjuju napuštene kuće, osim maloletnika bez roditeljskog staranja, ima i punoletnih na ivici egzistencije.
Prema tvrdnjama Centra za socijalni rad, većina onih koji žive u polusrušenoj kući u Nikolajevskoj ulici su punoletni, te Centar nema pravo da interveniše. Međutim, u trošnoj sobici ekipa naših novinara je zatekla većinom maloletne osobe koje imaju između 10 i 15 godina i nekolicinu starijih. Oni kriju svoje godine i predstavljaju se kao mnogo stariji, jer ne žele da žive u domovima za decu bez roditeljskog staranja.

PREUZETO IZ VESTI: "RADIO 021" OD 19. 12. 2003.

SADAM DROGIRAN, PA UHVAĆEN
Neposredno pre hapšenja iračkog diktatora Sadama Huseina drogirao je njegov rodjak, piše danas jordanska štampa, pozivajući se izvore "bliske okupacionim vlastima". Jordanski list "Alarab aljoum" piše da je "Sadama izdao njegov rodjak, pukovnik Mohammad Ibrahim al-Mislet, koji je pratio bivšeg predsednika iz jednog u drugo skrovište". Prema dogovorenom planu s Amerikancima, Mislet je drogirao Sadama nedugo pre dolaska vojnika, koji su ga zatim lako uhapsili", dodaje list. (FoNet)

NASTAVAK OBNOVE NOVOSADSKIH ŠKOLA
Nakon pet meseci rekonstrukcije, završeni su radovi na obnovi zgrade Osnovne muzičke škole "Josip Slavenski". Iako se pre radova, započetih 18. jula ove godine, na osnovu spoljašnjeg izgleda škole moglo zaklučiti da stanje objekta nije alarmantno, takva ocena ne bi odgovarala realnosti, izjavio je direktor ove škole Aleksandar Đurić. On kaže da radovi ovakvog obima na rekonstrukciji zgrade nisu vršeni više od 25 godina. Predsednik gradske vlade Branislav Pomoriški izjavio je da je u okviru akcije obnove osnovnih i srednjih škola, za školu "Josip Slavenski" izdvojeno oko 15 miliona dinara. On je najavio za sledeću godinu zaokruživanje procesa obnove osnovih i srednjih škola u gradu. Pored nastavka rekonstrukcije školskih zgrada, Pomoriški najavljuje i ulaganja u tehičko opremanje škola u cilju dostizanja evropskog nivoa u oblasti nižeg obrazovanja. Potpredsednik gradske vlade Đerđ Ozer smatra da u svakoj školi u gradu treba još mnogo toga uraditi. Međutim, on ističe da je rekonstrukcija krovova, sanitarnih čvorova ili drugih važnih delova školskih objekata, u većini škola u gradu završena. Sledeće godine, eventualno 2005. može se očekivati i početak izgradnje nove osnovne škole u Veterniku, što će biti jedno od najznačajnijih ulaganja lokalnih vlasti u obrazovni sistem, kaže Ozer. On je izrazio očekivanje da će izgradnja fiskulturne sale u gimnaziji "Isidora Sekulić" biti u potpunosti završena do početka naredne školske godine. Sve ipak zavisi od priliva sredstava u gradski budžet. Kako su građani i preduzeća do sada najčešće uredno izmirivali svoje obaveze, ne bi trebalo očekivati da radovi na izgradnji sale prekorače predviđeni rok, kaže potpredsednik gradske vlade. (021)

GDE ĆE SPAVATI KOŠARKAŠI?
Predlog vojvođanske vlade upućen Agenciji za privatizaciju, da se odloži aukcijska prodaja hotela Park zbog malog broja zainteresovanih kupaca, mogao bi da nanese veliku štetu Novom Sadu, ocenili su gradski čelnici. U slučaju da Agencija rihvati takav predlog, gradska vlada neće moći da preuzme odgovornost za organizaciju Evropskog prvenstva u košarci, koje će se 2005. godine održati u našoj zemlji. Naime, prema kriterijumima FIBE, Novi Sad kao grad u kome će se igrati utakmice šampionata, mora da obezbedi adekvatan hotetelski smeštaj, što se može postići renoviranjem hotela Park od strane novog vlasnika. Međutim, odlaganjem prodaje tog hotela dolazimo u opasnost da do prvog maja 2005. ne obezbedimo adekvatan hotelski smeštaj, upozoravaju predstavnici gradske vlade. (021)

MONOGRAFIJA VOJVODINE | PRIVREDNI INDEX VOJVODINE

DRUSTVO | POLITIKA | KULTURA | SPORT | IZ MEDIJA | ZANIMLJIVOSTI | ARHIVA

POLITIČKE STRANKE | JAVNA KOMUNALNA PREDUZEĆA | NAŠI PRIJATELJI

Optimizovano za: IE5 & 800x600

Copyright: Vojvodina Web Team, 1997.
Office: Petrovaradinska tvrđava, "Studio Bob", 21000 Novi Sad
Tel: + 381 21 21061, 20344, 434608
office@vojvodina.com