VOJVODINA WEB-TEAM, Petrovaradinska tvrđava, "Studio Bob", 21000 Novi Sad Tel: + 381 21 434608
  09. decembar 2003.

vojvodina.com

arhiva


  PREUZETO IZ LISTA: "DNEVNIK" OD 09. 12. 2003.

JOŠ DVADESETAK DANA DO PARLAMENTARNIH IZBORA
KOALICIJA, ČIJU OKOSNICU ČINE LSV, SVM, SDP I KŠ, JUČE PREDALA IZBORNU LISTU

Tolerantno u Evropu

Beograd: Predstavnici koalicije “Zajedno za toleranciju” predali su juče Republičkoj izbornoj komisiji (RIK) izbornu listu sa 250 kandidata za poslanike u republičkoj skupštini.
Jedan od lidera koalicije Nenad Čanak izjavio je novinarima da je sakupljeno više od 16.000 potpisa građana koji podržavaju tu izbornu listu.
Čanak, koji je predsednik Lige socijaldemokrata Vojvodine, dodao je da je RIK-u predat i koalicioni sporazum te, kako je kazao, “retke principijelne koalicije”.
Rasim LJajić, takođe jedan od nosilaca liste, rekao je da se ta koalicija razlikuje od drugih po sastavu kao i po tome što jedina predstavlja socijalnu, kulturnu i etničku raznolikost Srbije.
“Jedina smo koalicija koja govori o Srbiji kao o građanskoj državi i o ljudskim pravima svih građana. Zbog toga se ne postavlja pitanje da li ćemo preći izborni cenzus, već koliko ćemo procenata dobiti preko toga”, kazao je on.
LJajić, koji je lider Sandžačke demokratske partije, dodao je da će se na listi naći i Borka Pavićević, Mihajlo Mihajlov, Jelena Marković i drugi.
Treći nosilac liste te koalicije, predsednik Saveza vojvođanskih Mađara Jožef Kasa, optužio je, kako je rekao, “velike partije iz Beograda” da su zaboravile na manjine i dodao da “Zajedno za toleranciju” želi dobro svojoj državi, postizanje političke stabilnosti i nastavak reformi.
Prvi na listi Branislav Kovačević, koji je predsednik koalicije „Šumadija’’, kazao je da učešćem u radu skupštine “Zajedno za toleranciju” želi da ispravi nedostatke izbornog zakona i dokaže da “Srbija želi u Evropu”.
Lideri koalicije “Zajedno za toleranciju” su, nakon predaje izborne liste, novinare ispred Skupštine Srbije poslužili baklavama. (Beta)

IZREČENA PRESUDA VETERNIČANIMA ZA OTMICU I POKUŠAJ UBISTVA

Nenadu Opačiću 15 godina robije

Krivično veće Okružnog suda u Novom Sadu, kojim je predsedavala sudija Jelica Janjušević, proglasilo je Nenada Opačića krivim za pokušaj ubistva Miladina Suvajdžića s umišljajem i iz bezobzirne osvete, a Predraga Opačića, Aleksandra Ivanovića i Aleksandra Lošića, zajedno s Opačićem, za otmicu Mladena Marića iz Iriga.
Nenadu Opačiću je izrečena jedinstvena kazna od 15 godina robije, odnosno šest godina za otmicu, osam za pokušaj ubistva, a pri izricanju jedinstvene kazne u obzir je uzeta i pravosnažna kazna zatvora od 3,5 godine koja mu je izrečena zbog neovlašćene prodaje opojnih droga. Predrag Opačić osuđen je na pet godina, Aleksandar Ivanović na četiri i po, a Aleksandar Lošić na četiri godine zatvora.
Krivično veće je odlučilo da svoj četvorici ukine pritvor do pravosnažnosti presude, međutim, Lošić i braća Opačić ipak neće biti pušteni na slobodu. Naime, prema odluci Specijalnog suda njima je određen novi pritvor zbog optužnice za organizovani kriminal, odnosno za organizovanu prodaju narkotika. Kako je rekao branilac Predraga Opačića i Aleksandra Ivanovića Vladimir Horovic, odbrana se na ovo rešenje žalila Vrhovnom sudu koji je odbacio žalbu.
Optuženi će morati zajedno da plate sudske troškove na ime angažovanja veštaka-ukupno 61.000 dinara, a Nenad Opačić još 9.000 dinara. Pored toga, dužni su da u roku od 15 dana novosadskom Okružnom sudu uplate paušal od po devet hiljada dinara.
Kako je u obrazloženju presude istakla predsednica Krivičnog veća sudija Janjušević, utvrđeno je da je bilo pretnji i primene sile prema Mariću koga su optuženi držali 24 sata u kafeu “Mikelo” u Veterniku kako bi im dao podatke o ubicama ili priznao da je ubio njihovog prijatelja Uglješu LJubojevića.
- Kad je reč o pokušaju ubistva, Nenad Opačić je znao da će ga Suvajdžićevo svedočenje dovesti u nepovoljan položaj te je planirao da ga ubije zaoštrenom četkicom za zube koju je u sudnicu uneo u odelu - istakla je sudija Jelica Janjušević.
Svoj četvorici je, kad je reč o Marićevoj otmici, pri odlučivanju o visini kazne, kao olakšavajuća okolnost uzet cilj otmice, odnosno želja da se pronađu ubice bliskog prijatelja. Opačiću je kao olakšavajuća okolnost prilikom utvrđivanja kazne za pokušaj ubistva Miladina Suvajdžića uzeto to što se taj pokušaj nije završio kobno, već lakšom telesnom povredom. Zbog toga mu je kazna, koja za ovo krivično delo po zakonu iznosi najmanje 12, smanjena na osam godina robije.
Kad je sudija Janjušević istakla da je zbog olakšavajućih okolnosti Nenadu Opačiću umanjena kazna za pokušaj ubistva, on joj se ironično zahvalio. Branioci optuženih nisu posebno komentarisali presudu i izrečene kazne, već su najavili žalbu, smatrajući da se, kada je reč o Marićevoj otmici, radi samo o protivpravnom lišavanju slobode.
Izricanju presude juče je prisustvovala brojna publika, pre svega rodbina i prijatelji optuženih, ali i znatiželjni građani. Obezbeđenje Suda i same sudnice bilo je na izuzetno visokom nivou. Samo oko optuženičke klupe stajalo je dvadesetak policajaca, sudskih i zatvorskih stražara.
Nenada Opačića, Predraga Opačića, Aleksandra Ivanovića i Aleksandra Lošića, dakle, čeka još suđenje za organizovanu prodaju narkotika. Pored toga, Opačiću će se suditi i za navodno učešće u ubistvu Velibora Iličića zvanog Velja Bosanac. Ovi procesi vodiće se pred Specijalnim sudom u Beogradu.

PITALI SMO SUGRAĐANE ŠTA BI PRVO URADILI DA SE NAĐU NA MESTU GRADONAČELNIKA

Delili bi stanove, smenjivali neodgovorne, pravili bazene...

Protekle nedelje, Novosađani su imali prilike da posredstvom "Otvorenog telefona sredom 528-765" odgovore šta bi najpre uradili da se nađu na mestu gradonačelnika. Da je pitanje bilo pun pogodak, svedoči podatak da se ovaj telefon gotovo usijao od poziva, te da mnogi sugrađani imaju i te kako dobre ideje da Novi Sad postane još lepši i uređeniji grad.
Jedan sugrađanin bi uredio stadion "Vojvodina", izgradio bi staze i postavio semafore. Izgradio bi otvoreni bazen na Spensu, podigao istočnu tribinu između stadiona i bazena, otvorio bi teniske terene.
Prozori na gradskoj kući klimavi i prljavi
Stanovnik dela grada oko Riblje pijace bi, kada bi postao gradonačelnik, uredio ovaj deo grada jer, kako kaže, Trg Republike je pravo ruglo a i velike su saobraćajne gužve.
Čitalac "Dnevnika" iz Gagarinove ulice bi popravio ravne krovove da ne prokišnjavaju i da stanari ne hodaju po stanu s kišobranom jer, kako kaže, grad ima novca za sve samo ne za ovo.
Drugi sugrađanin bi zabranio lepljenje nalepnica na oluke i fasade, a one koji to rade strogo bi kaznio.
Javio nam se i čitalac koji je istakao da bi on, za razliku od današnjeg gradonačelnika, pročitao Statut grada, pogotovo član 57. i 60, jer gradu nedostaju gradske arhitekte i gradski menadžeri a to su, prema rečima ovog sugrađanina, veoma važne funkcije u gradskoj samoupravi.
Drugi bi, kako kaže, za razliku od sadašnjeg gradonačelnika, primetio da su krovni prozori na Gradskoj kući klimavi i prljavi pa bi izdao nalog za njihov popravak i čišćenje.
- Formirao bih grupu ekperata iz celog sveta kako bi probali da poprave sve ono što su sadašnje vlasti uradile Novom Sadu - rekao nam je čitalac nakon kojeg se javio i drugi koji bi "proterao sadašnjeg gradonačelnika na 1.000 kilometara od grada, uz zabranu da se ikada približi gradu". Novosađanin, koji je poželeo da bude gradonačelnik, uredio bi autobuska stajališta u Ulici Maksima Gorkog i sklonio bi suvišne kontejnere, jer putnici ne mogu da izađu iz autobusa. Isti ovaj čitalac bi zabranio da se u Sremskoj Kamenici parkiraju automobili kod spomenika Zmaj Jovi, jer deca ne mogu da se igraju.
Sugrađanka, koja redovno čita naš list, proveravala bi sve službenike kako postupaju sa strankama i šta je ko od njih uradio.
Javila se još jedna Novosađanka koja bi uredila ledinu između Novog naselja i Detelinare, tačnije od pruge do Novog naselja. Popunila bi ih sportskim terenima, prodavnicama, pijacom.
„Smenila bih Jovana Vujanovića”
Profesorka ekonomskih nauka iz Novog Sada bi smenila direktora DP "Novi Sad - Gas" Jovana Vujanovića, jer "postupa kao da ima privatno preduzeće". Treba proveriti da li zaposleni u njegovom preduzeću plaćaju gas. Ona smatra da ovo preduzeće treba da pređe u ruke Opštine, a ne da bude u društvenom sektoru. Vlade se, kaže ona, menjaju, a ovaj vodoinstalater koristi ljude.
- Smenila bih i pokrajinskog sekretara za obrazovanje Zoltana Bunjika jer bi trebalo da prošeta do Ekonomske škole i da vidi da 2.500 učenika imaju ruiniran sanitarni čvor i da toaleti nemaju vrata.
Žitelj Petrovaradina bi pokrenuo inicijativu da se od Petrovaradinske tvrđave napravi Diznilend.
U Ulici Veselina Masleše, po rečima jednog stanara, prozorska stakla još od bombardovanja nisu popravljena pa bi on to prvo uradio kada bi postao gradonačelnik.
Jedna sugrađanka bi uradila samo dve stvari. Prvo, u Futoškom parku bi izgradila otvorene i zatvorene bazene zbog termalnih voda, kao što je urađeno u Mađarskoj. Drugo, uredila bi Šodroš, gde bi bilo građansko kupalište, jer je Štrand postao mali i opasan za decu.
Novosađanin, redovni čitalac "Dnevnika", kada bi postao gradonačelnik, rešio bi stambeno pitanje sugrađana koji žive u vešerajima i koji nemaju rešenu egzistenciju.

NOVI SAD JE IMAO FABRIKU AUTOMOBILA

Fijaker s radiom za Josipa Broza

Fabrika Matije Rajha nalazila se u Novom Sadu u Radničkoj ulici na mestu zgrade današnjeg Suda. Fabrika je do Drugog svetskog rata bila vlasništvo Rajhovih, a po završetku rata gradski oci su dozvolili da se na tu lokaciju usele vojvođanske zanatlije i osnuju Prvu vojvođansku proizvođačko - prerađivačku zadrugu kola i autokaroserija. U prizemlju zgrade nalazila se radionica, dok su na spratu živela četvorica majstora sa porodicama. Od 1950. godine, zadruga je preseljena u Ulicu Marka Miljanova a, na zahtev gradske vlasti, 1956. godine ime je promenjeno u “Zadrugar” koji je prestao da radi 1983. godine.
U domu Branislava Novakovića i Miroslave Đurić, saznali smo niz zanimljivih podataka o istorijatu “Zadrugara”. Otac Miroslave Đurić, Petar Đurić, bio je auto-lakirer i jedan od osnivača Prve vojvođanske proizvođačko - prerađivačke zadruge kola i autokaroserija, poznatiji kao Pera Mazalo, dok je Branislav Novaković od 1954. do 1974. godine radio u “Zadrugaru”. Pored Pere Mazala, osnivači su bili Stevan Popović Vrebalo (prvi direktor), Milutin Maksimović Makela, Vasa Arnaut i drugi čuveni majstori tog doba.
- Istakao bih da se u “Zadrugaru” nije pravila serijska proizvodnja svih vrsta četvorotočkaša, nego samo po specijalnoj porudžbini za “Naftagas”, policiju, vatrogasce i druge firme i ustanove - rekao je Novaković. - Osnivači su bili prvoklasni majstori, koji su do rata radili na aerodromu “Jugovićevo”, pa su hteli da ostanu u Novom Sadu i prenesu svoje iskustvo na sledeće generacije. U početku je u “Zadrugaru” radilo 15 zanatlija, da bi se za deset godina broj popeo na 37. Do sedamdesetih godina, prošlog veka, radila je prva generacija majstora, a “Zadrugar” je tad već okupljao 70 radnika. To je uvek bila zanatska firma, koja je gajila 11 zanata vezanih za automobilizam. Zanimljivo je da nijedan majstor nije bio član partije, što je u to vreme bila prava retkost. Svi su bili vredni i njihov rad se izuzetno cenio, pa ih nije niko pritiskao da se učlane u vladajuću partiju - seća se naš sagovornik.
Miroslava Đurić odrasla je u čuvenoj zanatskoj fabrici i seća se posebne porudžbine za Josipa Broza Tita.
- Sredinom pedesetih godina prošlog veka, u fabrici je napravljen jedinstveni fijaker za Tita, kako bi mogao da ga koristi kad poseti Karađorđevo. Fijaker je imao ugrađen radio, što je tada predstavljalo pravi luksuz i izgledao je zaista fenomenalno - uz setu je rekla Miroslava Đurić.

PREUZETO IZ VESTI: "RADIO 021" OD 09. 12. 2003.

PREVARANTI PONOVO NA VRATIMA
Poslednjih dana u gradu su se ponovo pojavili prevaranti koji se lažno predstavljaju tvrdeći da prikupljaju novac za pomoć Dečijem selu u Sremskoj Kamenici, saznaje 021. Toj ustanovi javilo se više naših sugrađana, uglavnom sa Novog naselja, koji su želeli da provere da li su ljudi koji idu po zgradama i traže novac zaista njihovi predstavnici. Direktorka Dečijeg sela Branislava Balaban kaže za naš Radio, da se radi o prevarantima. “Naša ustanova nikada nije na takav neprimeren način sakupljala sredstva, niti postoji potreba da se to sada radi. U pitanju je čista zloupotreba pojedinaca, tako da molim građane da ne nasedaju na tu prevaru”, kazala je za 021 Branislava Balaban. Policija je ranije saopštila da se po gradu povremeno pojavljuju prevaranti koji se lažno predstavljaju i traže novac za dobrotvorne svrhe. Oni nisu imali nikavu legitimaciju, a građanima su za dobrovoljne priloge davali obične priznanice, bez ikakvog pečata. Policija takođe apeluje na građane da ako primete takve prevarante to odmah prijave najbližoj policijskoj stanici. (021)

NEMA KUPACA ZA AKCIJE SLOBODE
Na Beogradskoj berzi je danas prodato 4700 akcija Luke Dunav iz Pančeva, saznajemo u brokerskoj kući Tandem financial. Akcije tog preduzeća su se prodavale po ceni od 4970 dinara, što je za 20 odsto više nego na prethodnoj berzanskoj aukciji. Recimo i da su na berzi danas bile ponuđene akcije novosadskog ugostiteljskog preduzeća Sloboda, međutim za njih nije bilo zainteresovanih kupaca. Cena jedne akcije Slobode iznosi 819 dinara, kažu u Tandemu. (021)

MONOGRAFIJA VOJVODINE | PRIVREDNI INDEX VOJVODINE

DRUSTVO | POLITIKA | KULTURA | SPORT | IZ MEDIJA | ZANIMLJIVOSTI | ARHIVA

POLITIČKE STRANKE | JAVNA KOMUNALNA PREDUZEĆA | NAŠI PRIJATELJI

Optimizovano za: IE5 & 800x600

Copyright: Vojvodina Web Team, 1997.
Office: Petrovaradinska tvrđava, "Studio Bob", 21000 Novi Sad
Tel: + 381 21 21061, 20344, 434608
office@vojvodina.com