VOJVODINA WEB-TEAM, Petrovaradinska tvrđava, "Studio Bob", 21000 Novi Sad Tel: + 381 21 434608
  02. decembar 2003.

vojvodina.com

arhiva


  PREUZETO IZ LISTA: "DNEVNIK" OD 02. 12. 2003.

NA DAN KADA JE ALEKSANDAR PRVI KARAĐORĐEVIĆ SEO NA PRESTO KRALJEVINE SHS

Unuk traži srpsku krunu bez referenduma

Kruna obezbeđuje stabilnost, jedinstvo i kontinuitet, reči su prestolonaslednika Aleksandra Drugog Karađorđevića kojima je 1. decembra, na dan kada je njegov deda Aleksandar Prvi - Ujedinitelj seo na tron velike Kraljevine SHS, kasnije Jugoslavije, zatražio povratak ustavne parlamentarne monarhije u Srbiji. Princ Aleksandar je brojnim novinarima, uz prisustvo članova savetodavnih tela Krune, predstavio dokument o povratku monarhije i javnost podsetio da ona „nije univerzalni lek koji će savladati sva zla i nepravde”, ali je obećao da će biti „kontrolni i korektivni faktor u društvu koji radi na jačanju institucija koje polaze od interesa naroda”.
- Kruna Srbije nije na izbornim listama, nema svoje poslanike, nema omiljenih i neomiljenih stranaka. Kruna Srbije poštuje sve, ona je za svakoga. Kralj kraljuje, a vlada upravlja, i to je načelo svih ustavnih parlamentarnih monarhija. U takvoj monarhiji postoje parlamentarni izbori. Predstojeći u Srbiji nisu poslednji koje ćemo imati. Svet neće stati, kakav god da bude ishod tih izbora. Demokratija će pobediti - rekao je prestolonaslednik novinarima okupljenim u dvorskom kompleksu na Dedinju.

Uzajamno uvođenje u tron

Novinarima je u Kraljevskom dvoru podeljeno i pismo patrijarha Pavla koji podržava Aleksandra Drugog u zahtevu da se vrati monarhija, čuvenom izrekom negda prisutnom u Srba: Bez kralja ništa ne valja.
„Crkva stoji na stanovištu da su odluka o ukidanju monarhije, kao i mnoge druge iz 1945. godine, posledica tiranije i kao takve treba da budu poništene od zvaničnih ustanova svakog istinski demokratskog sistema „piše patrijarh prestolonasledniku 28. novembra, simbolično baš u predvečerje pomalo zaboravljenog praznika ustanovljenja Republike.
Akademik Bećković primećuje: Kralj uvodi srpskog patrijarha u pećki tron, a patrijarh kruniše kralja.

Povratak Krune za princa znači i povratak poštovanja Srbiji i u zemlji i u inostranstvu, kaže da za to nije potreban referendum, jer ni njegovom ocu kralju Petru Drugom nije oduzeta voljom srpskog naroda.
- Monarhiju nije ukinula ni Srbija, ni Srbin, ona je ukinuta Srbima. Najlakši način da se učini diskontinuitet s bezakonjem i komunizmom je vaspostavljanje ustavne parlamentarne monarhije - objašnjava član Krunskog saveta akademik Matija Bećković.
- U 21. vek se ne stiže preko AVNOJ-a i Jajca, i relikta tog vremena treba da se konačno oslobodimo. Pomalo neugodno mi postaje da govorim kao da nekom nudim svog kralja, a kralj je kralj svima, pa i onima koji nisu za krunu. Ali kada je već imamo držimo je gde je i drugi evropski narodi, dvanaest evropskih država, drže, naglasio je Bećković obrazlažući zašto baš sada kraljevska savetodavna tela izlaze sa dokumentom „Za demokratiju, stabilnost, jedinstvo i kontinuitet kroz ustavnu parlamentarnu Kraljevinu Srbiju”.
- Kraljevina Srbija je kršteno ime za Srbiju, upisano je u krštenicu i ne možemo da to izmenimo nekoliko vekova kasnije. Nemoguće je da od celog komunizma ovde preživi samo republika - smatra Bećković, i upozorava da je do sada ukinuto samo polovina komunističkih ukaza protiv dinastije Karađorđević, i to ona koja se tiče imovine.

Povratak Petra Drugog

Kako smo saznali u razgovoru s prestolonaslednikom, posmrtni ostaci njegovog oca kralja Petra Drugog trebalo je na Sretenje, 15. februara sledeće godine, da budu iz SAD preneti u Srbiju, ali je to odloženo za period neposredno pre ili posle Sabora SPC, zakazanog za 10. maj.

Po objašnjenju akademika Pavla Nikolića, tvorca nacrta ustava koji vraća Srbiji Krunu po uzoru na Španiju, nikakav referendum za vaskrsnuće monarhije i opraštanje od republike nije potreban, jer je kraljevina 1945. godine bila na nelegitiman, nasilan način ukinuta u ustavotvornoj skupštini formiranoj na plebiscitarnim izborima jednopartijskog sistema održanim pod represijom OZNE. Na isti način na koji je kralju Petru Drugom oduzeta Kruna, ukazom je kompletna dinastija Karađorđevića izgnana i oduzeta joj je imovina.
- Srbiji zato nije potreban referendum da bi vratila monarhiju - smatra Nikolić, i objašnjava da je to moguće izborima za ustavotvornu skupštinu koja će doneti novi ustav kojim utvrđuje monarhiju kao oblik vladavine.
Interesantno je da „bežanje” od referenduma, koji je evropsko obeležje izjašnjavanja o svim pitanjima krucijalnim za državu i narod, a trebalo bi i da utvrdi šta Srbija hoće, a šta ne, članovi kraljevskih savetodavnih tela objašnjavaju strahom od njihovog režiranja pošto su svi „dosadašnji imali ishod koji je želeo onaj koji ih je raspisao”. Član Krunskog veća arhitekta Dragomir Acović ni sadašnju vlast ne abolira od te boljke.

KAKO FUNKCIONIŠE GRADSKA UPRAVA U DORTMUNDU, NOVOSADSKOM GRADU POBRATIMU

„Šetaju” papiri, ne građan

Gradska uprava Dortmunda, nemačkog grada pobratima Novog Sada, ima dva i po puta manje zaposlenih od novosadske uprave. Četirsto radnika, koji na devet različitih lokacija u centru i gradskim naseljima pružaju usluge građanima, i to u direktnom kontaktu s njima, telefonom ili preko interneta.
Kako je gradska uprava Dortmunda reformisana i kako nakon odluke o njenoj reogranizaciji 1993. godine funkcioniše, predstavili su svojim novosadskim kolegama juče u Skupštini grada članovi dortmundske delegacije predvođeni direktorom gradske uprave Diterom Dikerhofom i rukovodiocom službe za pružanje usluga građanima Gernotom Vilekeom. Gosti iz Nemačke pripremili su za tu priliku kratak film kao primer kako funkcioniše njihova služba za pružanje usluga građanima, čiji moto je “Da šetaju papiri, a ne ljudi”.
Građani tako na jednom mestu mogu da prijave i odjave prebivalište, da dobiju ličnu kartu i druga dokumenta, registruju vozilo, dobiju vozačke i dozvole za lov i ribolov, stanovnici centra grada dozvole za parkiranje, invalidi posebne dozvole. Na istom mestu građani mogu da dobiju dozvole za lokale i bašte, sklope brak, dobiju izvode iz matičnih knjiga rođenih, umrlih... Od prošle godine mogu da registruju i privredna preduzeća, a od ove da donesu izgubljene stvari i da ih na istom mestu potraže.
- U gradskoj upravi Dortmunda radim 45 godina, a kada se pre 15 godina povela rasprava o njenoj reorganizaciji, bio sam skeptičan. Nisam bio oduševljen ni kada su učinjeni prvi koraci, jer mi je teoretisanje onemogućavalo da radim. Ipak, u praktičnoj fazi pokazalo se da je reforma donela efikasnost u radu uprave, što nam pokazuju i ankete koje sprovodimo među našim korisnicima usluga - kazao je direktor dortmunske uprave Dikerhof. U poslednjih 10 godina “pošlo im je za rukom” da promene svest zaposlenih u upravi, od čega kako kaže neposrednu korist ima građanstvo.
Reforma gradske uprave je prema njegovim rečima pogodila i politiku, koja je “menadžment savremene uprave”, i zaposlene, za koje reforma znači veći stepen sopstvene odgovornosti.
- Za neke od zaposlenih bilo je jasno da zbog nekvalifikovanosti nisu dorasli stepenu odgovornosti. Ipak, ništa dramatično im se nije promenilo, sem što su se neki naučili učtivom ponašanju prema strankama - kaže Dikerhof.
Građani Dortmunda uskoro će administrativne poslove oko dobijanja dokumentacije moći da obave i u sopstvenoj kući, ali će te troškove morati sami da snose, najavio je šef službe za pružanje usluga građanima Gernot Vileke.

SEZONA KUPUSA NA IZMAKU

Futoška glavica stigla do Slovenije

Sezona kupusa polako prolazi, mada na ulicama Futoga još uvek mogu da se vide prikolice natovarene ovim povrćem. Kako procenjuje proizvođač i prodavac Petar Topović, sezona će potrajati najduže nedelju dana. Pošto je kupus na izmaku, cena je snižena, pa sada kilogram može da se kupi za šest, dok se na početku prodavao za 15 dinara.
Kaže da je sezona bila odlična i da su zadovoljni i mušterije i proizvođači. Najviše su ga kupovali Novosađani, Beograđani, bilo je i kupaca iz Šapca, a čuvene futoške glavice stigle su čak u Hrvatsku i Sloveniju.

PREUZETO IZ VESTI: "RADIO 021" OD 02. 12. 2003.

OTKRIVENO 35 HILJADA RADNIKA NA CRNO
Inspektori rada su u prvih devet i po meseci ove godine pronašli 35.000 radnika koji su radili na crno, bez ugovora o radu i bez prijava za socijalno osiguranje. Nakon intervencije inspektora, poslodavci su u radni odnos primili 26.000 radnika, dok je za nešto manje od 6.000 firmi doneto rešenja o zabrani obavljanja delatnosti. Preciznih podataka o radu na crno nema, a procenjuje se da je broj neprijavljenih radnika u Srbiji oko 350.000. Pomoćnik republičkog ministra za rad i zapošljavanje Goran Stojanović, kaže da je problem rada na crno isuviše složena pojava i isuviše dugo prisutna na našim prostorima da bi je inspektori mogli suzbiti sami i u kratkom roku. (Blic)

ŠVERCOVAO VIJAGRU
Carinici na aerodromu u Kairu zaplenili su 56.000 pilula 'vijagre' koje su bile sakrivene u prtljagu jednog Saudijca, saopštile su aerodromske vlasti. Carinici su odlučili da pretresu prtljag pošto im se njegovo ponašanje učinilo sumnjivo. Vrednost pilula koje su se nalazile u paketu sakrivenom među odećom procenjena je na oko 77.000 dolara. Egipat je u decembru 1999. godine odobrio prodaju 'vijagre' na recept. Na 'crno', jedna pilula ovog leka protiv impotencije dostiže cenu od 30 dolara. (RTS)

DOLARI ZA PLANIRANJE PORODICE
Američka fondacija za razvoj izdvojila je 200.000 dolara za poboljšanje uslova u oblasti reproduktivnog zdravlja žena i planiranja porodice u Vojvodini. Sredstva su namenjena zdravstvenoj zaštiti, kao i razvoju svesti gradjana u dvanaest vojvodjanskih opština koje su uključene u ADF program. Kako je najavio pokrajinski sekretar za zdravstvo Dušan Božić krajem godine biće organizovani preventivni pregledi žena radi ranog otkrivanja karcinoma dojke i grlića materice. (021)

NAPAO POLICAJCA
Zbog sumnje da je napao policajca uhapšen je Nandor H. (1967 iz Bačkog Gradišta). Prema saopštenju SUP-a, osumnjičeni je 30. novembra u Bačkom Gradištu u alkoholisanom stanju izazivao na tuču radnika kioska "Maja", a prilikom intervencije je šutirao policajce. Protiv Nandora H. policija je podnela i prekršajnu prijavu zbog nasilničkog ponašanja. (021)

MONOGRAFIJA VOJVODINE | PRIVREDNI INDEX VOJVODINE

DRUSTVO | POLITIKA | KULTURA | SPORT | IZ MEDIJA | ZANIMLJIVOSTI | ARHIVA

POLITIČKE STRANKE | JAVNA KOMUNALNA PREDUZEĆA | NAŠI PRIJATELJI

Optimizovano za: IE5 & 800x600

Copyright: Vojvodina Web Team, 1997.
Office: Petrovaradinska tvrđava, "Studio Bob", 21000 Novi Sad
Tel: + 381 21 21061, 20344, 434608
office@vojvodina.com