VOJVODINA WEB-TEAM, Petrovaradinska tvrđava, "Studio Bob", 21000 Novi Sad Tel: + 381 21 434608
  21. novembar 2003.

vojvodina.com

arhiva


  PREUZETO IZ LISTA: "DNEVNIK" OD 21. 11. 2003.

INTERVJU: JOŽEF KASA, PREDSEDNIK SAVEZA VOJVOĐANSKIH MAĐARA

Otvoreni smo za DS, G-17 plus i Koštunicu

Uprkos najavi da bi Savez vojvođanskih Mađara mogao bojkotovati prevremene parlamentarne izbore zakazane za 28. decembar, lider ove stranke Jožef Kasa u razgovoru za "Dnevnik" kaže da ova stranka još uvek pokušava da pronađe model za ulazak u izbornu trku.
Neodgovarajući izborni uslovi za pripadnike nacionalnih zajednica (visok izborni cenzus od pet odsto i nepostojanje pozitivne diskriminacije u izbornim pravilima) naterali su sve mađarske stranke u Vojvodini, među kojima netrpeljivost traje već desetak godina, da se dogovore o izbornoj strategiji za decembarsku izbornu trku. Predstavnici pet stranaka vojvođanskih Mađara održali su tim povodom konsultacije preksinoć u Subotici. Jedna od opcija razmatranih na tom sastanku bio je i bojkot izbora, ali sudeći po navodima lidera SVM, takvo rešenje primenilo bi se jedino "ako ne bude drugog izlaza".
Naime, raspad vladajuće koalicije i odluka vodeće stranke DOS-a - Demokratske - da na izborima nastupi samostalno, prilično je iznenadila manjinske stranke koje su bile saveznici vladajuće koalicije, pošto su, zbog postojećih izbornih pravila, prinuđene na traženje koalicionih partnera. Samostalnim nastupom na izborima, manjinske stranke ne bi prešle izborni cenzus, a u Skupštini Srbije ne bi bila obezbeđena odgovarajuća zastupljenost političkih predstavnika manjinskih zajednica.
Da li stranke nacionalnih zajednica trenutno jedino rešenje za izlazak na izbore vide u formiranju manjinske liste, ili još uvek postoji mogućnost sklapanja koalicionog braka s drugim strankama iz DOS-a?
- Savez vojvođanskih Mađara nastavlja razgovore o zajedničkom nastupu na decembarskim parlamentarnim izborima i sa Sandžačkom demokratskom partijom Rasima LJajića i s drugim strankama nacionalnih manjina, među kojima su i albanske partije s juga Srbije. Želimo da u ove razgovore uključimo sve nacionalne manjine i etničke zajednice i mislim da ćemo naći zajednički jezik u vezi s nastupom na ovim izborima. U ovoj fazi to se može nazvati odustajanjem od bojkota izbora. Međutim, ako ovo dogovaranje ne uspe, bojkot nije isključen, iako znam da on još nikog nije usrećio. Kad je u pitanju manjinska lista, ona je interesantna za svaku opciju zbog mogućnosti stvaranja koalicija za ove izbore. Tako da smo otvoreni i za Demokratsku stranku, i za G-17 plus i za Koštunicu. Takođe, još uvek je otvorena opcija i za dogovore s nekim vojvođanskim strankama.
Da li vam izgleda logično što do sada veće stranke DOS-a nisu pokazale interes za savezništvo s manjinskim strankama, s obzirom na glasove koje te opcije donose?
- Ne mogu da kažem da nas te stranke odbijaju, već pre mislim da one same imaju neke druge razloge za takve postupke. Možda su to njihova unutarstranačka strujanja ili nešto slično. U svakom slučaju, ne verujem da je to odbijanje savezništva s manjinskim strankama.
Da li je problem u utvrđivanju kvota na izbornim listama?
- Suviše je rano razgovarati o tome na koji broj mandata računa koja stranka, ali sigurno je da u ovoj koaliciji, koju pokušavamo da napravimo s ostalim manjinskim i drugim strankama, Savez vojvođanskih Mađara jeste jedna od većih stranaka.
Šta će se desiti ako manjinska lista ne pređe izborni cenzus i da li će to dovesti u pitanje legitimitet Skupštine Srbije?
- O tome treba da razmišljaju oni koji su forsirali izbore i oni koji su forsirali rušenje Vlade, tako da bez izmene izbornog zakona ulazimo u izbornu trku. Smatram da bi bila velika sramota za Srbiju da manjine ne budu zastupljene u novom sazivu Skupštine Srbije.

Nasufi: Od bojkota nema vajde

Predsedništvo Partije za demokratsko delovanje odlučiće danas o svom nastupu na parlamentarnim izborima u Srbiji 28. decembra.
Član Predsedništva PDD Behljul Nasufi rekao je agenciji Beta da ta stranka "pozdravlja" inicijativu Rasima LJajića i Jožefa Kase za formiranje koalicije manjinskih stranaka.
Nasufi je rekao da je njegov lični stav da bojkot izbora ne bi bio dobar potez, jer, kako je rekao, "od bojkota nema vajde".
PDD, prema rečima Nasufija, nema ništa protiv ni da se u koaliciju uključe i ostale stranke Albanaca sa juga Srbije, jer bi 50-60 hiljada glasova garantovalo Albancima više od dva poslanička mesta u Skupštini Srbije.
Sednica Predsedništva PDD, na čijem je čelu Riza Halimi, počinje u 12 sati u prostorijama Skupštine opštine Preševo.

PRED VANREDNE PARLAMENTARNE IZBORE:KO ĆE S KIM I PROTIV KOGA
ZORAN ŽIVKOVIĆ KAŽE DA DS NA IZBORE IDE SAMOSTALNO:

Samo ujedinjenje, DC već uključen

Beograd: Zamenik predsednika Demokratske stranke Zoran Živković izjavio je da ta stranka ne želi da ide u predizborne koalicije već pristaje samo na ujedinjenje sa drugim strankama i potvrdio da je Demokratski centar već integrisan u Demokratsku stranku.
“Već je dogovoreno da se integrišu DS i DC, i to znači da će i profesor Dragoljub Mićunović i još neki ljudi iz te stranke biti na listi”, rekao je Živković, a prenose juče beogradski mediji.
On je rekao da će se izborna lista zvati “Demokratska stranka - dr Zoran Đinđić” i dodao da još traju pregovori Demokratske stranke sa Građanskim savezom Srbije (GSS) i Socijaldemokratskom unijom (SDU).
“Ti pregovori će morati a budu završeni do subote, pre sednice Glavnog odbora DS”, rekao je Živković.
On je negirao da je predsednik GSS Goran Svilanović uslovio integraciju svoje stranke u DS “sklanjanjem” Čedomira Jovanovića sa mesta potpredsednika DS.
“Nijedna stranka nije imala bilo kakvo personalno uslovljavanje prema DS, a u vezi sa ujedinjenjem”, rekao je Živković i dodao da “nije primetio da se i druge stranke nude”.
“To ne znači da vrata nisu otvorena za one stranke i koalicije koje žele da se integrišu sa DS. Manjim strankama je DS neophodna zbog svog reformskog potencijala, zbog svoje organizacije, onoga što je do sada uradila i onoga što može da uradi. A, nama su potrebne manje stranke da bismo objedinili demokratski blok u Srbiji”, precizirao je zamenik predsednika DS i premijer Srbije.
Živković je potvrdio da će biti nosilac izborne liste i istakao da to “nije nikakav početak unutarstranačke kampanje”.
“Ja sam trenutno prvi čovek stranke. Ako DS bude učestvovala u vlasti, ja ću biti njen kandidat za premijera”, rekao je on.
Živković je rekao da u Srbiji nema krize, jer vlada nije jedina institucija koja funkcioniše, već radi i sudstvo i parlament državne zajednice. (Beta)

PRIVATIZACIJA NOVOSADSKIH PREDUZEĆA

Grad naplaćuje ono što mu pripada

Privatizacija novosadskih preduzeća je uveliko u toku, već nekoliko firmi je prodato na akucijama koje je organizovala republička Agencija za privatizaciju, međutim gradska vlada neće odustati od naplate udela Novog Sada u kapitalu tih preduzeća.
Prema rečima gradskog sekretara za privredu Drage Divljaka, grad će ono što mu pripada zatražiti od novih vlasnika privatizovanih novosadskih preduzeća. Još početkom prošle godine gradska vlada je formirala komisiju čiji je zadatak bio da utvrdi udeo grada u kapitalu gradskih preduzeća. Ta komisija, kojom je predsedavao bivši potpredsednik Izvršnog odbora Skupštine grada Milan Lečić, koga je Demokratska stranka Srbije povukla iz lokalne vlasti, angažovala je stručni advokatski tim koji je za ovaj posao dobio 1,2 miliona dinara. Opozicija u lokalnom parlamentu smatrala je da je to izuzetno mnogo novca kao i da od tog posla grad neće imati mnogo koristi, a DSS je ovo pitanje ponovo potegao na poslednjoj sednici Skupštine grada zatraživši da se odbornicima na uvid da izveštaj o tome.
Stručni tim je u pilot programu “obradio” osam novosadskih preduzeća - “Novosadsku mlekaru”, “Hleb”, “Danubius”, Luku “Novi Sad”, “Slobodnu zonu”, “Ciklonizaciju” i DP “Novi Sad - gas”, i krajem prošle godine podneo izveštaj gradskoj vladi koja je od republičkog Ministarstva i Agencije za privatizaciju tražila da obustavi i odloži privatizaciju novosadskih preduzeća. U međuvremenu, kako je planirala gradska vlada, trebalo je da bude verifikovan, odnosno uknjižen kapital grada u ovim preduzećima.
- Republičko Ministarstvo je odbilo naš predlog i sprovelo privatizaciju nekih preduzeća. Međutim, to ne osporava pravo grada da naplati ono što mu pripada. Zbog toga je svakako koristan rad stručnog tima. Nećemo se zadovoljiti samo sa pet odsto od prodatih preduzeća, koliko lokalne samouprave dobijaju prema Zakonu o privatizaciji - tvrdi Divljak.
Udeo grada u kapitalu novosadskih preduzeća bazira se uglavnom na gradskom građevinskom zemljištu koja su ta preduzeća dobila na korišćenje. U međuvremenu, već su privatizovana neka od pomenutih bivših društvenih preduzeća i u gradski buxet se slilo oko šest miliona dinara na osnovu Zakona o privatizaciji. Međutim, to je tek oko sedmina onoga što država treba da uplati Novom Sadu za dosada prodata preduzeća.
Ovih osam preduzeća samo su manji deo od ukupno 200 firmi za čiji se kapital pretpostavlja da je delom gradski. Ukoliko gradski oci uspeju da u delo sprovedu ovu zamisao, u gradski buxet će se sliti daleko više novca nego što će se dobiti od prodaje novosadskih preduzeća.

PREUZETO IZ VESTI: "RADIO 021" OD 21. 11. 2003.

ĐURA MUTAVI ZAŠTIĆENI SVEDOK
Statusom svedoka - saradnika Miladin Suvajdžić, poznatiji kao "Djura Mutavi", prestaje da bude optužen za 14 ubistava i otmica, a zauzvrat, najmanje dva puta će svedočiti protiv članova zemunskog klana, pišu Večernje novosti. Suvajdžić je uhapšen u akciji "Sablja" tokom vanrednog stanja, u okviru potere za atentatorima na Zorana Djindjića. Podsetimo, mediji su nedavno objavili i da je za prvog zaštićenog svedoka u ovom procesu izabran Ljubiša Buha - Čume. (021)

TUNELOM KROZ FRUŠKU GORU
Kroz Frušku goru biće prokopan tunel, najavio je pokrajinski premijer Djordje Djukić. On očekuje da će parlament Vojvodine na proleće usvojiti Prostorni plan Fruške gore koji predvidja i prokopavanje tunela. U proteklih dvadeset godina nije uradjeno mnogo na očuvanju Fruške gore iako je to bilo predvidjeno tadašnjim Prostornim planom. Živka Maraš iz pokrajinskog Zavoda za urbanizam ocenjuje da je sadašnje stanje na Fruškoj gori zabrinjavajuće. Krivac za to je ljudski faktor, navodi ona. Sve veća zagadjenost, ali i nekontrolisana seča šume ubrzavaju propadanje ove planine. Na tu pojavu mesecima ukazuju vojvodjanski planinari, koji su tokom leta prikupili oko 20 hiljada potpisa za zaštitu Fruške gore. Oni su tada podneli i prijavu protiv NN lica, koji kako tvrde, nekontrolisano seče šumu, ali odgovor ni do danas nisu dobili. Nadležni u JP "Nacionalni park Fruška gora" tvrde da se sve radilo po zakonu i da je reč o planskoj seči kako bi se šume, koje rastu iz izdanaka i panjeva, zamenile visokim šumama. Pokrajinski premijer Djordje Djukić za Radio 021 kaže da je potrebno zaštititi Frušku goru što je predvidjeno Prostornim planom za to područje. Kao jedno od rešenja je i prokopavanje tunela, navodi Djukić. Očekuje se da će Skupština Vojvodine na proleće usvojiti Prostorni plan Fruške gore, kada bi moglo da se krene i u izgradnju tunela, kao i u realizaciju ostalih programa čiji je cilj očuvanje jedine vojvodjanske planine. (021)

MITROVAČKA ŠEĆERANA USKORO NA AUKCIJI
Nakon otpisa 450 miliona dinara dugova sremskomitrovačkoj šećerani, ta fabrika će uskoro biti ponuđena na prodaju putem javne aukcije. Početna cena šećerane biće 45 miliona dinara, a za njenu kupovinu već je zainteresovano desetak domaćih i stranih firmi. Ukupna dugovanja šećerane u Sremskoj Mitrovici iznosila su čak 900 miliona dinara, a najveći deo tih dugova nastao je 1996. godine, kada je tadašnje ministarstvo za ekonomske odnose sa inostranstvom dozvolilo nekontrolisani uvoz šećera, koji je tu fabriku stavio u nepovoljan položaj. (021)

MONOGRAFIJA VOJVODINE | PRIVREDNI INDEX VOJVODINE

DRUSTVO | POLITIKA | KULTURA | SPORT | IZ MEDIJA | ZANIMLJIVOSTI | ARHIVA

POLITIČKE STRANKE | JAVNA KOMUNALNA PREDUZEĆA | NAŠI PRIJATELJI

Optimizovano za: IE5 & 800x600

Copyright: Vojvodina Web Team, 1997.
Office: Petrovaradinska tvrđava, "Studio Bob", 21000 Novi Sad
Tel: + 381 21 21061, 20344, 434608
office@vojvodina.com