VOJVODINA WEB-TEAM, Petrovaradinska tvrđava, "Studio Bob", 21000 Novi Sad Tel: + 381 21 434608
  12. novembar 2003.

vojvodina.com

arhiva


  PREUZETO IZ LISTA: "DNEVNIK" OD 12. 11. 2003.

VLADAJUĆA KOALICIJA VEČERAS ODLUČUJE O DATUMU PREVREMENIH PARLAMENTARNIH IZBORA

Tajne DOS-ovog novogodišnjeg paketa

Na večerašnjoj sednici Predsedništva vladajuće koalicije, lideri DOS-a trebalo bi da utanače datum vanrednih parlamentarnih izbora, a kao najverovatniji termin u javnosti već duže vreme važi 28. decembar. Predsedavajući sednice lidera DOS-a Nebojša Čović, koji je predsednik Demokratske alternative, najavio je, naime, da će teme večerašnjeg sastanka biti predsednički izbori, odnosi u DOS-u i dogovor o parlamentarnim izborima.
- Ako Vlada nema većinu, odluka će biti sasvim jasna i mislim da ne treba bežati od toga da dođe do raspisivanja i parlamentarnih izbora - rekao je Čović.
Da će opšti izbori biti raspisani za poslednju nedelju decembra, iako se oko tog datuma ne slažu sve članice koalicije, našem listu je juče potvrdilo i više izvora iz vladajuće koalicije, dok je i predsednica Skupštine Srbije i v. d. predsednika Srbije Nataša Mićić, inače, po Ustavu zadužena za njihovo raspisivanje najavila da ćemo uskoro birati novu Skupštinu i Vladu. Mićić je, međutim, navela, da je pre parlamentarnih izbora neophodno da Srbija dobije izabranog predsednika.
Razmimoilaženja unutar vladajuće koalicije oko pitanja parlamentarnih izbora izgleda neće sačekati samu sednicu Predsedništva, a to su nagovestile i jučerašnje najave bojkota te sednice iz Socijaldemokratske partije i Koalicije Vojvodina. SDP, koji je inače najavom da će u parlamentu glasati za obaranje Republičke vlade definitivno iskoračila iz vladajuće koalicije, razlaz sa partnerima iz DOS-a, uslovio je, naime, učešće na sednici vrha DOS-a izmenom dnevnog reda i pozivanjem predstavnika Demokratske stranke Srbije i G17 Plus na ovu sednicu.
Ova stranka smatra da bi pre raspisivanja izbora trebalo postići politički dogovor o izmeni izbornih pravila, a podsećamo da je upravo SDP predložio novi izborni zakon, koji je uvršten u dnevni red aktuelne sednice Skupštine Srbije. I Koalicija Vojvodina saopštila je juče da Vlada Srbije pre raspisivanja izbora treba da zatraži od Skupštine promenu izbornog zakona, uz ocenu da postojeća pravila "teško diskriminišu vojvođanske stranke i stranke nacionalnih manjina".
Međutim, gotovo je izvesno da će se i ovaj izborni ciklus odvijati po starim pravilima, što će najviše glavobolje zadati malim strankama, koje će zbog visokog izbornog cenzusa biti prinuđene na pravljenje predizbornih koalicija, a uslove će ovaj put diktirati veće stranke, odnosno u ovom slučaju Demokratska stranka. Da će cenzus od pet odsto najverovatnije biti zadržan potrdio je juče i portparol DS-a Aleksandar Radosavljević, na šta su odmah usledile i reakcije pojedinih manjih stranaka, među kojima i manjinskih, a koje su zbog takvog izbornog praga prinuđene da traže partnera za ulazak u izbore, jer postojeći propisi ne poznaju institut pozitivne diskriminacije.

Izborna satnica

Ukoliko lideri DOS-a na večerašnjoj sednici potvrde 28. decembar za dan izbora, odluka o njihovom raspisivanju morala bi da bude doneta već sutra, jer od datuma raspisivanja do održavanja izbora ne sme da protekne manje od 45 dana.
U tom slučaju, započeta rasprava o poverenju Vladi Srbije u republičkom parlamentu bila bi prekinuta, jer Vlada i sama može zatražiti izbore, odnosno, na obrazložen predlog Vlade, predsednik Republike može odlučiti da se Narodna skupština raspusti. Raspuštanjem Narodne skupštine prestaje i mandat Vlade.
Prema važećem Ustavu, u slučaju raspuštanja Narodne skupštine, izbori za novu Narodnu skupštinu moraju se održati u roku od 60 dana od dana njenog raspuštanja.
Izbore za poslanike raspisuje predsednik Narodne skupštine, a odlukom o raspisivanju izbora određuju se dan održavanja izbora i dan od koga počinju da teku rokovi za izborne radnje. Ta odluka objavljuje se u "Službenom glasniku Republike Srbije".
Prema Zakonu o izboru narodnih poslanika, od dana raspisivanja do dana održavanja izbora ne može proteći manje od 45 ni više od 90 dana.
Rezultate izbora Republička izborna komisija objavljuje u roku od 96 časova od završetka glasanja. Ukoliko izbori budu održani 28. decembra, novu Vladu Srbija bi trebalo da dobije do kraja januara naredne godine.

O pravljenju novih izbornih koalicija razmišljaju i u Socijaldemokratskoj partiji Slobodana Orlića, pa je juče funkcioner te stranke i republički poslanik Dragan Milentijević čak najavio da bi SDP mogao da izađe na prevremene izbore u koaliciji sa Demokratskom alternativom, Reformistima Vojvodine i strankom G17 Plus. U ovim strankama, međutim, za takvu tvrdnju nismo dobili potvrdu.
Predsednik Reformista Vojvodine Miodrag Isakov izjavio je našem listu da je ta stranka u kontaktu sa svim programski sličnim partijama, pa i sa onima koje je pomenuo Milentijević, ali da "nikakav definitivan dogovor o izbornoj koaliciji ne postoji".
- Nemam ništa protiv dogovora o zajedničkom nastupu na izborima, mi smo u redovnim kontaktima s tim strankama, a naročito sa DA i SDP, dok bi i G17 Plus mogao da bude naš potencijalni partner ako promeni stav o samostalnom nastupu na izborima. Međutim, nikakav konačan dogovor među nama nije još postignut. Mislim da će se u narednim danima sve razrešiti, pošto ovih dana pada odluka o izborima i mi ćemo morati da što pre pravimo koalicije - kazao je Isakov.
On veruje da će na večerašnjoj sednici vrha DOS-a biti postignut dogovor oko termina parlamentarnih izbora, ocenjujući da "ne bi bilo pametno da to bude 28. decembar, jer bi to bila politika sačekuše".
Potpredsednik G17 Plus Predrag Marković u izjavi "Dnevniku" demantovao je najave iz SDP-a o pravljenju izborne koalicje između te dve stranke. On je kazao da nikavi dogovori u tom pravcu nisu postignuti, te da G17 Plus ostaje pri stavu da na narednim izborima nastupi samostalno.
- G17 Plus je jedna od tri velike stranke, koje se ne plaše izbornog cenzusa od pet odsto, iako mislimo da tako visok cenzus nije dobar, prvenstveno zbog toga što u neravnopravan položaj dovodi manjinske stranke. Visok cenzus, uostalom, nije dobar ni zbog toga što će naredni parlament dobiti mandat i za donošenje novog ustava Srbije, pa neće biti dobro ako u njemu ne budu zastupljene različite političke opcije kad se bude odlučivalo o novom ustavu - smatra Marković.
Komentarišući zalaganje SDP-a da se na današnjoj sednici Predsedništva DOS-a nađu i predstavnici G17 Plus, Marković je kazao da u tom gestu vidi pokušaj predstavljanja DOS-a "kao nekog ko želi da razgovara sa svima", te dodao da je bilo prilike za dogovore kad je to pre nekoliko meseci nudio G17 Plus, ali da je ta šansa propuštena.

JOŠ SAMO DANAS I SUTRA PRIJAVA BESPRAVNO IZGRAĐENIH OBJEKATA

Legalizacija i poštom

Beograd: Ostao je samo dan do 13. novembra, poslednjeg dana za prijavu bespravno izgrađenih objekata, što je dovoljno za preostali, manji deo naših sugrađana koji još nisu podnli zahtev za legalizaciju - rekao je ministar urbanizma i građevina prof dr Dragoslav Šumarac na jučerašnjoj konferenciji za štampu u Vladi Republike Srbije. - Većina bespravnih graditelja odazvala se pozivu i ispunila svoju zakonsku obavezu, tako da je do sada prijavljeno više od 213.000 individualnih objekata, što je tri puta više nego mesec dana pre.
- Pored Beograda, gde je prijavljeno oko 111.000, najbolji odziv građana je u Vojvodini, gde je stiglo 19.231 prijava, što je, takođe, tri puta više nego pre 30 dana - rekao je dr Šumarac. - U Subotici je prijavljeno 4.700, a bilo je evidentirano 3.000 objekata, u Somboru 1.800 od 700 evidentiranih, dok je u nekim mestima situacija suprotna - manji je broj prijavljenih nego evidentiranih.
- Apelujemo na građane da odmah predaju prijave u svojoj opštini na za to određenim mestima, a ako su velike gužve, prijavu mogu da pošalju i preporučeno, sa naznakom na koverti „za legalizaciju’’, čime će se izbeći redovi na šalterima - poručio je ministar. - U opštinama postoje obrasci za prijavljivanje, a, ukoliko to nije slučaj, na prijavi treba navesti, pored ličnih podataka (ime i prezime, JMBG) i adresu na kojoj se objekat nalazi, vrstu građevine, spratnost i površinu. Predajom prijave otvara se mogućnost legalizacije objekta, u protivnom, ko ne preda prijavu, dobiće rešenje o rušenju.

Pomoćni objekti besplatno

Ministar Šumarac je naglasio da su sve opštine u Srbiji uvele minimalnu naknandu za legalizaciju bespravno izgrađenih stambenih objekata, kako bi svi svoje građevine mogli da upišu u katastar nepokretnosti. Međutim, kada je reč o pomoćnim objektima, kako na selu, tako i gradu (garaže, na primer), legalizacija se ne plaća, već samo taksa za upis u katastar.

Ministar kaže da su se pozivu Vlade odazvala i javna preduzeća, tako da su svoje objekte prijavili: EPS - 4.876, ŽTP - 1.532, NIS - 305, PTT - 300, Ministarstvo finansija i ekonomije, dakle, Poreska uprava - 21, BIA - 10, MUP - 36 i drugi, ukupno 7.139 objekata, što, uz individualne prijave, povećava njihov broj na 220.000.
Na pitanje novinara, otkuda tek nešto više od 200.000 bespravno izgrađenih objekata, kada se upravo u Ministarstvu svojevremeno tvrdilo da se radi o milion građevina, ministar je objasnio da možda ima i milion i po objekata - koji su sagrađeni bez građevinske dozvole, koji imaju građevinsku, ali nemaju upotrebnu dozvolu, ili koji nisu uknjiženi.
Govoreći o ceni legalizacije, napomenuo je da u nju ulazi i izrada projekta izvedenog stanja. Ministarstvo je uradilo pravilnik o izradi tehničke dokumentacije, po kojem je obim i sadržaj maksimalno smanjen, kako bi se smanjila i cena, koja ne sme preći 1,17 evra po kvadratnom metru. Objekte potpisuju licencirani inženjeri, koji su dužni da se drže cenovnika koje je propisala Komora.
- Cilj je da se što više građevina legalizuje. Inspekcija više ne sme da dozvoli bespravnu izgradnju, u protivnom biće rigorozno kažnjena. Opštine moraju da ažuriraju plansku dokumentaciju, kako se građani ne bi vraćali sa šaltera, rečima kako ne postoji plan i kako ne može ništa da se radi - naglasio je Šumarac.

NA PREDSTAVLJANJU SRPSKE KULTURE U LONDONU

„Egzit” promoviše Novi Sad

Fondacija Čartamid od danas do 16. novembra organizuje promociju srpske kulture u Londonu. Cilj projekta je prikazivanje jedne od najpozitivnijih strana Srbije, kao odgovor na predrasude koje još uvek postoje u inostranstvu. Srpsku delegaciju predvodi ministar kulture i medija Branislav Lečić, a pored njega put Londona danas će krenuti još 13 beogradskih “kreativnih planera”, ali i potparol fesivala “Egzit” Aleksandra Kolar kao jedini predstavnik van Beograda, koji će promovisati Novi Sad.
Četiri dana u Londonu biće ispunjena muzikom, filmom, pozorištem, razgovorima, istraživanjem mogućnosti razvijanja poslovnih potencijala i saradnje u oblasti kulture. Projekat vodi fondacija Čartamid, uz podršku Instituta za savremene umetnosti u Londonu (ICA), Gejt pozorišta (Gate) u Londonu, Ministarstva kulture i medija Republike Srbije, kancelarije British Council u Beogradu i Ambasade SCG u Londonu.
Program u Londonu biće najvišeg profila i predstavljaće jednu od najznačajnijih prezentacija srpske kulture i kreativnosti tokom proteklih godina. Srpska kultura može biti ponosna, jer će je na ostrvu promovisati istaknuta i dokazana imena. Tu su dramski pisac i režiser Dušan Kovačević, dramski pisac Biljana Srbljanović, modni kreator Dragana Ognjenović, Dejan Milićević (Teenage Techno Punks), Srđan Anđelić sa B92 i drugi. Predstavnici srpskih kreativnih kompanija srešće se s vodećim kompanijama i organizacijama u Engleskoj, uključujući BBC, Channel Four Television i kompanije iz oblasti muzike, mode i marketinga. Fondacija Čartamid pozvaće predstavnike engleske Vlade i poslovnog sektora, umetnike, investitore i novinare da prisustvuju manifestacijama predstavljanja kulturnih institucija Srbije u Londonu.
Najzaslužniji za ostvarenje ovog za Srbiju važnog projekta je DŽesi Belgrejv, predstavnik ove fondacije u Beogradu. Trenutno živi u Beogradu i nastaviće da razvija projekte i u narednom periodu. Pored više projekata iz oblasti umetnosti i kulture, biće razvijeni i projekti koji podržavaju reforme u obrazovanju i promociji zdravlja. Da Novi Sad s pravom nosi ime Srpska Atina potvrđuje aktivno učestvovanje “Egzita” u Londonu, kao jedinog predstavnika iz glavnog grada Vojvodine.
- DŽesi Belgrejv nas je lično kontaktirao, jer je saznao za “Egzit” iz medija i kontakata s ljudima iz Engleske - objašnjava Aleksandra Kolar. - Ponosni smo što smo jedini učesnici van Beograda i ovo je izvanredna prilika da napravimo ozbiljan prodor na britanskom ostrvu. Srpska delegacija je reprezentativna i sigurno će privući pažnju svih medija u Britaniji. O našoj zemlji će se pisati pozitivno, a za ekskluzivnu priliku profesionalno smo se pripremili. Snimljen je kratki promo film o “Egzitu”, a ostrvljanima će biti predstavljen i godišnji katolog. O sopstvenom trošku, u London putuju Dušan Kovačević i Rajko Božić iz “Egzit” tima, kako bi ostvarili što više poslovnih kontakata. Ovo nam je prvi kontakt s fondacijom Čartamid, ali deluju vrlo ozbiljno i profesionalno. O utiscima ćemo pričati po povratku u Novi Sad.

PREUZETO IZ VESTI: "RADIO 021" OD 12. 11. 2003.

DANAS ODLUKA O VANREDNIM IZBORIMA
U Beogradu se večeras održava sednica Predsedništva DOS-a, na kojoj bi vladajuća koalicija trebalo da donese odluku o raspisivanju prevremenih parlamentarnih izbora i datumu njihovog održavanja. Neki od lidera vladajućih stranaka su potvrdili da je ovo ujedno i poslednja sednica DOS-a, dok su Slobodan Orlić i Dragan Veselinov odbili da učestvuju u radu koalicije. Premijer Zoran Živković je izjavio da će se nakon sednice možda znati datum održavanja vanrednih parlamentarnih izbora, dok je predsedavajući sastanka Nebojša Čović kazao da će, ako se dokaže da Vlada nema većinu, odluka biti jasna i da ne treba bežati od raspisivanja parlamentarnih izbora. Liberali Srbije saopštili su da će na sednici predložiti, da sve stranke ove koalicije izadnju samostalno na sledeće parlamentarne izbore. U intervju Radiju 021 predsednik Ustavnog suda Srbije Slobodan Vučetić i nekadašnji predsednik Saveznog ustavnog suda Momčilo Grubač se slažu u oceni da vlada mora otići zato što se oglušila o temeljna načela demokratske države, a to je podela vlasti. Grubač potvrđuje da je princip podele vlasti neprikosnoven u modernoj državi, dok Vučetić ocenjuje da je nedopustivo ponašanje vlade koja odbija da sprovodi odluke Ustavnog suda i pri tom vrši "harange" na sudije. Večerašnja sednica Predsedništva DOS-a počinje u 20 časova. (021)

ZIG OSVETLJAVA GRAD
Zavod za izgradnju grada je u ovoj investicionoj sezoni gradio na tridesetak lokacija, samostalno i u okviru izgradnje i rekonstrukcije saobraćajnica. Za projektovanje je izdvojeno preko tri miliona, a za izgradnju oko 67 miliona dinara. Posebno je radjeno na osvetljavanju okoline domova zdravlja i škola, gde je ZIG učestvovao i u akciji "Svetlom protiv droge". U toj liniji bila je i kampanja za izgradnju dečijih igrališta, koja su adekvatno osvetljena. (021)

MONOGRAFIJA VOJVODINE | PRIVREDNI INDEX VOJVODINE

DRUSTVO | POLITIKA | KULTURA | SPORT | IZ MEDIJA | ZANIMLJIVOSTI | ARHIVA

POLITIČKE STRANKE | JAVNA KOMUNALNA PREDUZEĆA | NAŠI PRIJATELJI

Optimizovano za: IE5 & 800x600

Copyright: Vojvodina Web Team, 1997.
Office: Petrovaradinska tvrđava, "Studio Bob", 21000 Novi Sad
Tel: + 381 21 21061, 20344, 434608
office@vojvodina.com