vojvodina.com
arhiva
|
PREUZETO IZ LISTA: "DNEVNIK" OD 10. 11. 2003.
|
|
SRBIJA I DIREKTNE STRANE INVESTICIJE
Oklevanje pred zelenom livadom
Kao što je nekada težila da se popne na „zelenu granu” - upotrebljavao se i izraz „pozitivna nula” - srpska privreda danas merka i iščekuje investitore spremne da zakorače na njenu „zelenu livadu”. Bukvalno prevedena engleska reč „greenfield”, postala je ključno mesto u optimističkim projekcijama ekonomskog razvoja. Direktne strane investicije trebalo bi da popune tranzicioni ambis koji se ubrzano širi gašenjem nerentabilnih preduzeća i restrukturiranjem neefikasne privrede uopšte. Koliko se pitanje razvoja dramatično postavlja govori procena profesora Ekonomskog fakulteta u Subotici dr Koste Josifidisa da Srbija i Crna Gora ne mogu bez direktnih stranih investicija.
- Mi smo gladni i žedni zdravog investicionog novca - kaže dr Josifidis. - Jedino nam to može pomoći.
Čak se i protivnik preteranog otvaranja stranom kapitalu, autor slovenačke tranzicije dr Jože Mencinger slaže da su „greenfield” ulaganja najkorisnija, jer kroz takve operacije stranci snose rizik za svoj novac.
Obrise tehnološkog, time i razvojnog zaostajanja, davno je uočio jedan od najrevnosnijih analitičara ekonomskih kretanja u Srbiji Stojan Stamenković. Istraživanja kojima se bavio pokazuju da su Srbija i Crna Gora tokom osamdesetih godina prošlog veka imale stalan pad investicija, devedesetih je u razvojne fondove vraćan tek zanemarljiv deo amortizacije, a da bi stvari bile još gore, sve to je praćeno negativnom efikasnošću uloženog novca. Preciznije, iz sto uloženih izvlačilo se tek 97 dinara novog proizvoda.
Da li je priliv stranog investicionog kapitala primeren našim očekivanjima? Agencija za promociju investicija i izvoza SIEPA, koja je pod okriljem Vlade Srbije, navodi da je 2000. u zemlju ušlo 64 miliona evra stranih investicija. Godinu dana kasnije to je već 160 miliona evra, dok se 2002. po tom osnovu slilo i svih 475 miliona dolara. U prvom polugodištu ove godine Srbija je privukla 269 miliona dolara direktnih investicija, ali je taj rezultat u drugom delu godine značajno popravljen prodajom dve duvanske industrije, „Beopetrola” i pivara, pa se računa da bi konačni godišnji saldo mogao da premaši 1,2 milijardu evra.
Korupcija naša dika
Analiza stepena korupcije koju je načinio „Transparensi internešenel” stavlja nas na 106. mesto među 133 rangirane zemlje. U rasponu ocena od nula do deset, naša karakteristika je 2,3. Daleko smo od šampiona antikorupcije Finske (9,7), ali su ispred nas ne samo najsnažnije tržišne ekonomije već i Oman, Bocvana, Namibija, Belorusija, Kina, BiH i Jermenija.
|
Prostor za likovanje ipak nije preširok. Naime, Srbija tek može da se nada pravom investicionom talasu. U Češkoj su prošle godine direktne strane investicije premašile šest milijardi dolara. Privredni prostor Rusije privukao je milijardu i po dolara stranih ulaganja. Trendovi se bitno ne razlikuju ni u prvoj polovini ove godine. Poslovni Prag je i dalje na čelu s dve milijarde i 333 miliona dolara, prati ga Moskva s 2,3 milijarde, dok se Budimpešta pretvorila u neto izvoznika kapitala, jer su prekogranične investicije mađarskih preduzeća za 351 milion dolara veće od ulaganja stranog novca u toj zemlji.
I projekcije budućih kretanja ostaju u rečenom pravcu. Stručnjaci Svetske banke, naime, procenjuju da će u petogodišnjem razdoblju (2003-2007) najviše direktnih investicija privući Rusija - 9,4 milijardi, Poljska - 7,3 milijardi, Češka pet milijardi, dok se naši potencijali kreću oko 850 miliona dolara.
Šta je nužno da bi se ovaj rezultat ostvario, a možda i prebacio? Stručnjak Konferencije Ujedinjenih nacija za trgovinu i razvoj (UNKTAD) Kalman Kolontaj navodi da su prepreke intenzivnijem investiranju i razvoju objektivne i subjektivne. Objektivne on svodi na činjenicu da „investitori imaju velika očekivanja u smislu ekonomske stabilnosti, vladavine zakona, poštivanja ugovora, sigurnosti i bezbednosti”. Uz to navodi - to je taj subjektivni faktor - da „investitori ne idu samo za činjenicama već i za slikom, za predstavom koju imaju o nekoj zemlji”.
Kako stojimo sa slikama i predstavama o sebi?
Istraživači Svetske banke nedavno su obelodanili svoja saznanja o performansama svetskih privreda na nekoliko bitnih polja. Ako se analizira vreme potrebno da bi se u nekoj zemlji započeo biznis, Srbija i ne stoji tako loše. Sa 44 dana birokratskog natezanja još smo prilično daleko od svetskog šampiona Austrije, gde je za pokretanje posla potrebno samo dva dana. Ali, u Rusiji je preduzetniku potrebno 74, a u Češkoj, koja se često uzima kao primer uspešne tranzicije, čak 89 dana.
|
|
DRAGOLJUB MIĆUNOVIĆ:
Građani traže stabilnost u zemlji
Beograd: Kandidat Demokratske opozicije Srbije (DOS) na izborima za predsednika Srbije, 16. novembra, Dragoljub Mićunović rekao je juče da je u predizbornoj kampanji do sada obišao oko 70 gradova i da je razgovarao s velikim brojem građana, koji se zalažu za što veću stabilnost u zemlji.
- Građani Srbije, pre svega, traže stabilnost u zemlji, zalažu se za mir i bolji život, suvišna im je svaka svađa i napetost, hoće da njihova deca imaju budućnost i veoma su osetljivi na nepravdu, ona ih više boli nego oskudica - rezimirao je on poruke koje su mu preneli građani.
Mićunović je u emisiji BK televizije “Nije srpski ćutati” rekao da je izvan svih afera, da ga one lično ne pogađaju, ali da ne “ostaje indiferentan”, i da traži da se sve afere razrešavaju.
Govoreći o opasnosti za zemlju ukoliko Srbija ne dobije predsednika, on je istakao da ćemo se naći u velikim nevoljama “jer imamo pritisak da se parlamentarni izbori što pre raspišu”, a odmah će biti raspušten parlament.
- Ko će onda da kontroliše vlast, ko će dati mandat budućem premijeru - upitao je predsednički kandidat DOS-a.
Kandidat DOS-a je dodao da i od Koštunice i od Labusa, kao političara “evropske orijentacije”, očekuje da pozovu birače i da se omogući da izbori uspeju, ističući da će im uskoro uputiti pismo s takvim sadržajem.
Predsednički kandidat DOS-a je ocenio da bilo kakvi “trenutni parlamentarni interesi” ne smeju da “zamute opšta opredeljenja - demokratska i evropska, nastavak 5. oktobra, jer smo tada stvarno postali demokratsko društvo”.
|
|
PREUZETO IZ ASTRONOMSKI MAGAZIN: "ASTRONOMSKI MAGAZIN" OD 10. 11. 2003.
|
|
NAJVECA SOLARNA EKSPLOZIJA X-ZRAKA
Snažna eksplozija x-zraka na Suncu koja se degodila 4. novembra klasifikovana je kao X28. Još uvek postoji mala šansa da bi se ova klasifikacija mogla neznatno promeniti, ali je zadnji rezultat oficijalan.
U utorak, ovaj bljesak je ispunio detektore X-zraka detektore na nekoliko osmatrackih satelita. Izbacena masa korone (coronal mass ejection "CME") je došla sa površine Sunca brzinom od 2.300 km/sek ili 8.200.000 km/h.
Samo deo ove CME je krenuo prema Zemlji, jer je glavni region CME okrenut u suprotnom pravcu od nas na desnoj strani suncevog diska gledano sa Zemlje.
Naucnici klasiffikuju solarne bljeskove po njihovom sjaju u talasnim duzinama X zraka. Postoje tri kategorije:
- X - klasa velikih bljeskova: veliki bljeskovi koji mogu da izazovu prekid radio emisija po celom svetu i dugotrajne oluje radijacije u gornjoj atmosferi.
- M - klasa srednjih bljeskova: u suštini ovi bljeskovi izazivaju prekid radio veza u zemljinim polarnim regionima, i manje radijacione oluje koje ponekad prate bljesak.
- C - klasa malih bljeskova: bez vecih uticaja na Zemlju.
ESA BUDŽET NEDOVOLJAN ZA NEKE MISIJE
Pritisak na budžet je primorao ESA da izbriše "Eddington" misiju za otkrivanje planeta slicnih Zemlji i planirani robot lender za istrazivanje površine Merkura.
ESA se odlucila na ovaj korak zbog trenutnog finansijskog stanja koje nece povecavati budžet za svemirke misije ni u buducnosti.
Ova odluka dolazi u nezgodnom trenutku gubitka "Bepi Colombo" lendera koji je ESA uradila zajedno sa Japanskim kolegama. U ovom trenutku samo jedna nova misija ce biti zapoceta. Misija je nazvana "LISA Pathfinder" i u stvari je prethodnik prve astronomske opservatorije gravitacionih talasa. LISA misija ce biti radena u saradnji sa Sjedinjenim Državama i planirana je za lansiranje 2012.
|
|
PREUZETO IZ VESTI: "RADIO 021" OD 10. 11. 2003.
|
|
MOSKOVSKI PREGOVORI
U Moskvi danas počinju pregovori predstavnika Srbije i Crne Gore i Rusije o otplati klirinškog duga SSSR-a Srbiji i o dugovanjima Naftne industrije Srbije ruskom "Gaspromu". Usaglašena visina klirinškog duga iznosi više od 800 miliona američkih dolara, a Srbiji i Crnoj Gori bi trebalo da pripadne oko 330 miliona. S druge strane, NIS duguje "Gaspromu" oko 246 miliona. Delegaciju naše zemlje u Moskvi predvodi ministar finansija Božidar Djelić. (021)
SAKOV I ZA VANREDNE POKRAJINSKE IZBORE
Lider Reformista Vojvodine i republički vicepremijer Midorag Isakov izjavio je da je vlast u Vojvodini korumpirana i mafijaška i da će zbog toga njegova stranka, koja takođe učestvuje u pokrajinskoj vlasti insistirati da se što pre održe pokrajinski izbori. Već tri godine se, navodno, piše nekakav ustav Vojvodine od koga â?? nema ništa! Baca se prašina u oči građanima Vojvodine a trguje se sa Beogradom, kaže Isakov za Dnevnik. Sa ustavom, himnom i zastavom plaši se Beograd da bi se istrgovalo za sebe i svoju stranku, za ove veze sa organizovanim kriminalom koje su očigledne, zaključuje lider Reformista Vojvodine. Isakov ocenio je za Dnevnik kako su vanredni izbori sve izvesniji. Prema njegovoj oceni sve je očiglednije da će rad parlamenta biti blokiran, da neće moći ništa više da se izglasa, a veliko je pitanje i da li će parlament više uopšte moći da se sastane. Isakov procenjuje će predsednica Nataša Mićić pasti, što će potpuno blokirati parlament, jer je mala verovatnoća da će doći do dogovora oko izbora novog predsednika. (021)
SPO NAJAVIO KOALICIJU SA NS
Predsednik Srpskog pokreta obnove Vuk Drašković juče je najavio mogućnost koalicije sa Novom Srbijom, posle parlamentarnih izbora u Republici. "Mi smo za izbore spremni i ne može nas iznenaditi nikakva strategija Demokratske stranke da se raspisivanje izbora drži u tajnosti i da oni budu raspisani mučki, po konceptu oslanjanja na medijsku i finansijsku premoć, jer Srbija u budžetu nema para, a budžet DS je prebogat i pitam se samo odakle", rekao je Drašković. (FS)
|
|