VOJVODINA WEB-TEAM, Petrovaradinska tvrđava, "Studio Bob", 21000 Novi Sad Tel: + 381 21 434608
  29. oktobar 2003.

vojvodina.com

arhiva


  PREUZETO IZ LISTA: "DNEVNIK" OD 29. 10. 2003.

MLAĐAN DINKIĆ ŽESTOKO OPTUŽIO MINISTRA POLICIJE

Mihajlović zloupotrebio službeni položaj

Potpredsednik G-17 plus Mlađan Dinkić optužio je juče ministra policije Dušana Mihajlovića da je "ogrezao u konfliktu interesa i preko jedne od 13 privatnih firmi, koje se vode na njegovo ime, zloupotrebom službenog položaja za fiktivan posao državi naplatio 2.420.500 evra". Ako su premijer Zoran Živković i ministar finansija Božidar Đelić priznali da ministarka Marija Rašeta-Vukosavljević mora da ide iz Vlade zbog mnogo manje afere, onda Mihajlović mora da bude iz nje "katapultiran, jer mu kao vlasniku 13 privatnih firmi nije mesto ni u jednoj vladi", istakao je Dinkić, po čijim rečima sve Mihajlovićeve firme "na direktan ili indirektan način posluju s državom i to uglavnom sa MUP-om, na čijem se čelu takođe nalazi".
- Zloupotrebom službenog položaja Mihajlović je omogućio svojoj privatnoj firmi da na tenderu, koji je MUP organizovao za nabavku informatičke opreme, dobije gotovo 2,5 miliona evra vredan posao, koji je fiktivan, jer njegova firma "Arijus" ništa nije ni uradila - kazao je Dinkić. - Vlada Srbije 1. avgusta 2001. objavila je konkurs za nabavku informatičke opreme za potrebe MUP-a i tada je došlo do prvog sukoba Mihajlovića s pokojnim premijerom Zoranom Đinđićem, koji je tražio da se konkursna komisija, koju je sastavio Mihajlović a činili su je predstavnici MUP-a koji se godinama nisu menjali, proširi. U nju su ušla još dva člana, Branislav Anđelić, tada sekretar vladine Agencije za razvoj informatike i Stevan Nikčević, u to vreme savetnik u Saveznom MUP-u, na čijem je čelu bio Zoran Živković. Ta komisija je odlučila da se oprema vredna 12,93 miliona evra nabavi od IBM-a, s tim što je "Arijus" angažovan za upravljanje projektom, obuku i još neke usluge, čija je vrednost 2.420.500 evra, iako firme poput IBM-a takve usluge svojim korisnicima pružaju besplatno. Zaključak o tom poslu Vlada je usvojila 7. marta 2002, ali je umesto Đinđića, koji je odbio da ga potpiše, to uradio potpredsednik Vlade Žarko Korać.
Uz napomenu da je "Arijusu" za "fiktivan" posao plaćen avans od 20 odsto, a ostatak se isplaćuje u tromesečnim ratama na rok od četiri godine, Dinkić je, odgovarajući na pitanje zašto IBM nije uložio prigovor na takav ugovor, istakao da je ta kompanija "očito shvatila o čemu se tu radi, da mora da plati ulaznicu na srpsko tržište i na kraju je imenovala Mihajlovićevu firmu za svog zastupnika". Uostalom, svi eksperti tvrde da je cena ukupnog posla veća od realne za tih 2,4 miliona evra, koliko je pripalo "Arijusu", rekao je potpredsednik G-17 plus, i naglasio da su nove žalbe najavili i neki učesnici na 150 miliona evra vrednom tenderu za drugu fazu opremanja MUP-a, koji je okončan pre mesec dana. Po njegovim rečima, na spisku osnivača i vlasnika "Vidre info" i "Arijusa", ime ministra policije upisano je na prvom mestu. Za Dinkića podatak da je 17. aprila 2001. Mihajlović istupio iz firme "Arijus" predstavlja "samo formalnost", jer je ta firma ostala deo sistema "Vidra info", među čijih su pet osnivača i vlasnika i Mihajlović i njegova "Lutra", tako da se radi o "povezanim licima". Dinkić je rekao da "Arijus" na konkursima za dobijanje poslova navodi da ima godišnji prihod veći od milion evra, a njegovi glavni klijenti su MUP, Policijska akademija i Viša škola unutrašnjih poslova. Među značajnije partnere "Arijusa" spadaju i Vojska, "jer je Mihajlović bio i predsednik Upravnog odbora SDPR-a, kao i Tržište rada, na čijem je čelu Svetozar Krstić, doskora funkcioner Liberalne stranke".
- Ovo je poslednja šansa državnom tužiocu da opere svoj obraz - rekao je Dinkić. - Zanima me i reakcija premijera Živkovića, jer, za razliku od drugih slučajeva, o ovome je kao savezni ministar policije morao da bude upoznat, s obzirom na to da je u konkursnoj komisiji bio njegov blizak saradnik iz tog perioda. Tim pre što je delimično s tim upoznat i predsednik Odbora za bezbednost Skupštine Srbije Dragan Šutanovac.

REPUBLIČKI PARLAMENT JUČE NASTAVIO ZASEDANJE, NATAŠA MIĆIĆ ZA SKUPŠTINSKOM GOVORNICOM:

Konsenzusa nema, moramo na izbore

Beograd: Predsednica Skupštine Srbije Nataša Mićić ocenila je sinoć da je neophodno raspisivanje vanrednih parlamentarnih izbora jer, kako smatra, ne postoji politički konsenzus oko prioritetnih pitanja u Srbiji.
“Zbog poslova koji nas očekuju u sledećih nekoliko meseci, izbori nisu potrebni, jer će nas usporiti. Nažalost, političkog konsenzusa nema, i zato moramo na izbore. Oni treba da doprinesu stabilnosti države a to je prioritet današnje Srbije”, kazala je Mićićeva u Skupštini Srbije. Prema njenim rečima, konsenzus političkih činilaca potreban je oko pitanja Kosova i Metohije, državne zajednice SCG, kao i nastavka ekonomskih i političkih reformi.
Predsednica Skupštine ocenila je da je “veoma bitno” da predsednički izbori u Srbiji budu uspešni i da na njima pobedi kandidat DOS-a Dragoljub Mićunović, jer bi, nakon toga, “građani na parlamentarnim izborima mogli da odluče koja će politička opcija dobiti više odgovornosti”.
Govoreći o izboru guvernera Narodne banke Srbije, ona je ponovila da predsednik Skupštine “ne može da kontroliše šta rade svi poslanici, najmanje u trenutku glasanja”. “Opozicija je ta koja ima prava i obavezu da kontroliše skupštinsku većinu”, rekla je ona i upitala zašto opozicioni predstavnici nisu bili na sednici i kontrolisali glasanje.
Mićićeva je kazala da u toku rasprave o njenom razrešenju nije navedeno kada je kršila Ustav, zakon i poslovnik, i ocenila da je opozicija “paušalnim optužbama” pokazala nepoznavanje prava i nepoštovanje institucije Ustavnog suda “koji nikada nije rekao da je ona prekršila Ustav i zakon”.
Izlaganju Nataše Mićić prethodila je celodnevna rasprava, koja je protekla u sličnom tonu kao i prošle sedmice. Iako je na dnevnom redu inicijativa Srpske radikalne stranke za razrešenje Nataše Mićić, u raspravi je, naime, o razlozima takvog predloga bilo najmanje reči. Zasedanje se, uglavnom pretvorilo u beskonačne replike i razmenjivanje međusobnih optužbi između opozicije i vlasti. Skupština nastavlja rad danas.

SAČINJEN NACRT ZAKONA O SPREČAVANJU SUKOBA JAVNOG I PRIVATNOG INTERESA

Čist obraz, račun i ruke

Ministarstvo finansija Vlade Srbije sačinilo je nacrt zakona o sprečavanju sukoba javnog i privatnog interesa u obavljanju javnih funkcija i uputilo ga Vladi na razmatranje.
Ovim zakonom uređuju se prava, obaveze i odgovornosti državnih funkcionera i s njima povezanih lica u cilju sprečavanja sukoba javnog i privatnog interesa u obavljanju javne funkcije. Sukob javnog i privatnog interesa, u smislu ovog zakona, postoji kada državni funkcioner ima privatni interes koji utiče, ili bi mogao da utiče, na neposredno obavljanje javne funkcije. Državni funkcioneri na koje bi se odnosio ovaj zakon su predsednik Republike Srbije, narodni poslanici i poslanici skupštine teritorijalne autonomije, premijer i članovi Vlade Srbije, predsednik i sudija Ustavnog suda, izabrana, imenovana i postavljena lica u ministarstvima, posebnim organizacijama i službama Narodne skupštine i Vlade i drugim državnim organima, zatim lica s posebnim zaduženjima, kao što su specijalni savetnik, šef kabineta, savetnik u kabinetu, nosioci pravosudnih funkcija, republički javni pravobranilac i njegov zamenik, guverner, viceguverner i članovi Saveta Narodne banke Srbije, predsednik, član saveta, član upravnog i nadzornog odbora, rukovodilac, zamenik i pomoćnik rukovodioca agencije, saveta, komisije i druge organizacije osnovane zakonom. Tu su i predsednik, potpredsednik i član izvršnog veća teritorijalne autonomije, rukovodilac, zamenik i pomoćnik rukovodioca pokrajinskog organa uprave. Svi rukovodioci, zamenici i pomoćnici, članovi upravnog i nadzornog odbora javnih preduzeća i ustanova koje imenuje Narodna skupština odnosno Vlada, kao i gradonačelnik i njegov zamenik, predsednik opštine i njegov zamenik, član gradskog veća, član opštinskog veća, predsednik skupštine opštine i predsednik i članovi izvršnog odbora skupštine opštine i skupštine grada.
Pored funkcionera sukob interesa odnosio bi se i na povezana lica. Zakon predlaže da se pod tim smatraju bračni drug državnog funkcionera, a može biti i lice s kojim državni funkcioner živi u vanbračnoj zajednici, kao i srodnik državnog funkcionera u prvoj liniji i u pobočnoj liniji zaključno s drugim stepenom srodstva.
Nacrt zakona kao nedozvoljene aktivnosti državnih funkcionera navodi upotrebu, u svoju ili u korist drugog lica, znanja i informacija koji nisu dostupni javnosti a do kojih je došao u obavljanju funkcije, zatim da bude član upravnog ili nadzornog organa ili obavlja drugu rukovodeću ili savetničku funkciju. Državni funkcioner ne sme da obavlja drugu delatnost osim u naučno-obrazovnoj ustanovi čiji je osnivač Republika odnosno teritorijalna autonomija, u skladu sa zakonom. U isto vreme, funkcioneri ne mogu obavljati drugu javnu funkciju, osim političke, ili biti angažovani za obavljanje drugog posla koji je u vezi s javnom funkcijom. Ne sme da primi drugu naknadu osim zarade i naknade putnih i drugih troškova u skladu sa zakonom, zatim ne sme da prima naknadu od neke međunarodne organizacije ili druge države, osim naknade putnih i drugih troškova prilikom učešća na međunarodnim skupovima, a prema odluci organa u kojem obavlja funkciju. Nijedan funkcioner ne sme koristiti javnu funkciju, autoritet ili ime da bi uticao na donošenje odluke zakonodavne, izvršne ili sudske vlasti u cilju ostvarivanja privatnog interesa.
U obavljanju javne funkcije državni funkcioner ne sme da učestvuje u pripremi ili donošenju odluke koja se neposredno odnosi na njegove privatne interese i privatne interese povezanih lica, srodnika u pobočnoj liniji u trećem i četvrtom stepenu, srodnika po tazbini do drugog stepena, staraoca, staranika, usvojioca, usvojenika, hranioca ili hranjenika, ili na neko drugo fizičko ili pravno lice za koje postoje okolnosti koje izazivaju sumnju u nepristrasnost pri odlučivanju. Čim sazna da postoji bilo koja od ovih smetnji, državni funkcioner mora tražiti izuzeće, prekinuti svaki rad u tom postupku i o tome odmah obavestiti rukovodioca odnosno nadležno telo.
Svi državni funkcioneri obavezni su da agenciji za borbu protiv korupcije dostave izveštaj o imovini, prihodima i drugim finansijskim interesima za sebe i povezana lica u roku od 30 dana od dana izbora, postavljenja, odnosno imenovanja na javnu funkciju. Nakon prestanka javne funkcije funkcioner je dužan da agenciji u roku od 30 dana dostavi podatke o svom zaposlenju i izveštaj o radu u naredne dve godine. Podatke o imovini vodi agencija i oni predstavljaju državnu tajnu. U izveštaju funkcioneri moraju navesti podatke o nepokretnostima u vlasništvu, odnosno dugoročnom zakupu u zemlji i inostranstvu, pokretnim stvarima koje podležu registraciji kao što su motorna vozila, plovni objekti, avioni, oružje i slično, depozitima u bankama i drugim finansijskim organizacijama ovde i u inostranstvu, akcijama i udelima u pravnom licu. Moraju napisati i iznos gotovog novca, podatke o hartijama od vrednosti, predmetima od zlata težim od 50 grama, dragom kamenju težem od jednog karata i umetničkim predmetima vrednijim od 50.000 dinara. Zatim, funkcioneri u prijavi moraju navesti i ako imaju prava na osnovu intelektualne svojine, dugove i potraživanja, kao i sva putovanja i poklone čija vrednost prelazi 20.000 dinara, ugostiteljske usluge, ulaznice i usluge smeštaja čija vrednost pojedinačno prelazi šest hiljada dinara u toku prethodne godine, plaćene za državnog funkcionera i povezano lice od drugih lica. U prijavi se moraju izneti i članstva i funkcije u upravnim i nadzornim odborima, udruženjima, privrednim subjektima kao i svi drugi podaci za koje agencija proceni da bi mogli dovesti do sukoba interesa.
Državni funkcioner koji na dan stupanja na snagu ovog zakona ima privatni interes koji utiče, ili bi mogao da utiče, na nepristrasno obavljanje javne funkcije, obavezan je da takve okolnosti otkloni u roku od 90 dana i da o tome pismeno obavesti organ ili telo nadležno za izbor, imenovanje i postavljanje.

PREUZETO IZ VESTI: "RADIO 021" OD 29. 10. 2003.

PRVI KORACI U VRAĆANJU IMOVINE PREDUZEĆA NA TERITORIJI BIVŠE SFRJ
Za četrdesetak vojvođanskih preduzeća koja imaju poslovne prostore u Sarajevskom kantonu, postoji mogućnost da se razereši problem raspolaganja imovinom. To znači da će od decembra meseca moći naplatiti korišćenje svojih poslovnih prostora ali da neće moći prodavati imovinu na teritoriji Sarajeva. Kako za Radio 021 pojašnjava sekretar odbora za ekonomske odnose sa inostranstvom u Privrednoj komori, Milena Kostić, povraćaj imovine nije moguć u ovom trenutku jer još uvek nije potpisan ankes sporazuma o pitanjima sukcesije. Na sastanku u Sarajevu, koji treba da se održi početkom decembra, biće prisutni i predstavnici resornih ministarstava obe države, kaže Milena Kostić. Planira se i sastanak u Novom Sadu na kome će preduzeća Sarajevskog kantona dostaviti spisak svoje imovine koja je ostala u Vojvodini. Među četrdesetak preduzeća koja potražuju imovinu u Sarajevu nalaze se Matica srpska, Apatinska pivara i vršački Hemofram. (021)

BERZA BEZ KUPACA
Za današnju prodaju akcija domaćih preduzeća nije bilo dovoljno interesovanja jer je od ponuđenih 12 svega trećina preduzeća prodala akcije, saznajemo u brokerskoj kući Tandem financial. Promet obveznicama devizne štednje na Beogradskoj berzi iznosi nešto manje od 500 hiljada eura, a većina serija beleži rast vrednosti, kažu u Tandemu. (021)

PREVRNUO SE ŠLEPER KOD RUMENKE
Noćas oko tri sata prevrnuo se šleper sa prikolicom na putu izmedju Rumenke i Irmova što je prouzrokovalo blokadu puta prema Bačkom Petrovcu, saznaje Radio 021. Trenutno veći broj patrola saobraćajne policije preusmerava vozače na okolne puteve preko Kisača i Plante. Pošto se prikolica prevrnula u obližnji kanal, a prednji deo šlepera ostao na putu, policija pokušava uz pomoć drugih službi da dizalicom ukloni šleper sa puta Rumenka-Irmovo. Očekuje se da će put uskoro biti prohodan. (021)

MONOGRAFIJA VOJVODINE | PRIVREDNI INDEX VOJVODINE

DRUSTVO | POLITIKA | KULTURA | SPORT | IZ MEDIJA | ZANIMLJIVOSTI | ARHIVA

POLITIČKE STRANKE | JAVNA KOMUNALNA PREDUZEĆA | NAŠI PRIJATELJI

Optimizovano za: IE5 & 800x600

Copyright: Vojvodina Web Team, 1997.
Office: Petrovaradinska tvrđava, "Studio Bob", 21000 Novi Sad
Tel: + 381 21 21061, 20344, 434608
office@vojvodina.com