VOJVODINA WEB-TEAM, Petrovaradinska tvrđava, "Studio Bob", 21000 Novi Sad Tel: + 381 21 434608
  28. oktobar 2003.

vojvodina.com

arhiva


  PREUZETO IZ LISTA: "DNEVNIK" OD 28. 10. 2003.

SVETOZAR MAROVIĆ RAZGOVARAO S PREMIJEROM LUKSEMBURGA ŽAN-KLODOM JUNKEROM

Budućnost SCG u Evropi

Beograd: Međusobni odnosi Srbije i Crne Gore nisu nijednog trenutka, tokom protekle decenije, bili bolji nego sada, ocenio je juče predsednik državne zajednice Srbije i Crne Gore (SCG) Svetozar Marović, posle razgovora s premijerom Luksemburga Žan-Klodom Junkerom.
- Mnogi problemi Srbije i Crne Gore prevaziđeni su potpisivanjem Beogradskog sporazuma i implementacijom akcionog plana. To potvrđuje da se poštovanjem digniteta jedne i druge članice, dijalogom i kompromisom mogu rešiti i najproblematičnija pitanja - rekao je Marović novinarima.
On je dodao da je premijer Luksemburga - zemlje sa ogromnim iskustvom u evropskim integracijama i značajnom ekonomskom snagom, podržao takvu politiku SCG.
Iskazano je i interesovanje za veći obim investicija Luksemburga u SCG, koji je i sada prisutan preko nekoliko organizacija, naročito u Crnoj Gori, napomenuo je Marović i istakao da se kao rezultat posete zvaničnika Luksemburga uskoro može očekivati i dolazak privrednika i bankara. Prema Marovićevim rečima, tokom susreta razmotrena je i primena pojedinih međudržavnih dogovora, a najavljeno je i skoro potpisivanje sporazuma o socijalnom osiguranju građana SCG u Luksemburgu, kao i o zaštiti investicija i izbegavanju dvostrukog oporezivanja.
Kako je Marović dodao, premijer Luksemburga podržao je i napore SCG ka evropskim integracijama i dijalogu o Kosovu i Metohiji.
Potpredsednik Skupštine Srbije i Crne Gore Milorad Drljević razgovarao je juče s predsednikom Vlade Luksemburga Žan-Klodom Junkerom. Drljević je tom prilikom uručio zvaničan poziv za predsednika luksemburškog parlamenta Žana Špauca da poseti Srbiju i Crnu Goru.

SPROVOĐENJE ZAKONA O PLANIRANJU I IZGRADNJI

Još 17 dana za prijave za legalizaciju

Svi bespravni graditelji koji ne uspeju do 13. novembra da kompletiraju dokumentaciju, mogu da predaju samo prijavu, odnosno zahtev za legalizaciju, kako bi izbegli rušenje građevine, a potrebne papire će predati naknadno. - Do sada prijavljeno oko 60 odsto bespravnih objekata u Vojvodini.
Komisija za planove, shodno novom Zakonu o planiranju i izgradnji, formirana je u svim vojvođanskim opštinama, a prostorni plan ne postoji jedino u opštini Pećinci, iako je urađen, ali nikada nije donet na Skupštini - rekao je pokrajinski sekretar za arhitekturu, urbanizam i graditeljstvo Lazar Kuzmanov na jučerašnjem sastanku s predstavnicima opštinskih odeljenja za urbanizam i građevinskih inspekcija Vojvodine i Ministarstva građevina, održanom u Skupštini APV.
- Polovina opština u Vojvodini pokrivena je 100 posto urbanističkim planovima, a upola manje ih je u 30 odsto opština. Najgore stanje je u opštinama Alibunar, Bač, Kovačica, Mali Iđoš, Pećinci, Vršac, Žitište i Beočin - rekao je Kuzmanov. - U mnogim opštinama je u toku preispitivanje planova, a u delu opština već su donete odluke o njihovoj izradi.
Najviše zahteva za izdavanje akata o urbanističkim uslovima i odobrenja za izgradnju ima u opštinama Novi Sad, Subotica, Pančevo, Sremska Mitrovica i Sombor. U Vojvodini je oko 1.300 aktivnih gradilišta, od čega 60 odsto pripada Novom Sadu. Od oko 35.000 bespravno izgrađenih objekata u Pokrajini, do 20. oktobra je, po rečima Kuzmanova, ukupno stigla prijava za 10.681, plus još 10.000 po starom zakonu, što je oko 60 odsto očekivanog. Do 13. novembra očekuje se prijavljivanje i ostalih bespravnih graditelja.
- U Novom Sadu su po novom zakonu podnete 2.782 prijave, a po starom 7.475, u Bačkoj Palanci 203, odnosno 360, Subotici 500 i 10, Pančevu 215, Zrenjaninu 253 prijave - kaže Kuzmanov. - Nove odluke o utvrđivanju zakupnine i naknade za uređenje su donele opštine Alibunar, Apatin, Bački Petrovac, Inđija, Kovin, Novi Sad, Šid, Srbobran, Titel, Vrbas i Žitište. Pokrajinski građevinski inspektori su tokom septembra i oktobra obišli 24 opštine i ocenili da se na legalizaciji moglo uraditi više, a stanje varira od opštine do opštine.
Najbolje je sve organizovano i sprovedeno u opštinama Temerin, Bački Petrovac i Stara Pazova, a najlošije stanje je u Bačkoj Palanci, Žitištu, Bačkoj Topoli, Subotici i Titelu. Kuzmanov ocenjuje da je u većini opština loša saradnja s geodetskim upravama, opštine kasne s donošenjem cenovnika o naknadi za zakup i uređenje i korišćenje građevinskog zemljišta i nedostaju zaposleni na poslovima vezanim za urbanizam i graditeljstvo.
Glavni republički građevinski inspektor Miroljub Todorović rekao je da će građevinski inspektori za sve neprijavljene objekte doneti rešenje o rušenju, a dok se ono ne realizuje, bespravni graditelji moraće da plate stostruke dažbine.
- Najpre će se rušiti objekti koji su na infrastrukturnim koridorima i oni koji se neće moći uklopiti u planove, a ostali će se sankcionisati. Zato svi treba da se prijave, bez obzira na to da li prijave mogu kompletirati potrebnom dokumentacijom ili ne, jer će tako izbeći rušenje - poručio je Todorović. - U proces legalizacije neće moći ući objekat započet posle 13. maja ove godine. To se odnosi i na izgradnju u nacionalnim parkovima, kao što su Tara ili Kopaonik, gde je 14 objekata izgrađeno za samo osam dana, zato što je neko nedovoljno informisan rekao investitorima da će gradnja biti dozvoljena.
Todorović je pozvao sve opštine da otvore više punktova za prijem prijava. On je naveo primer Niša, gde ima 47 takvih mesta, a zamenik pokrajinskog sekretara za urbanizam Milutin Tatić obavestio je da je dobra organizacija i u Novom Sadu - po mesnim zajednicama.

JUČE U NOVOM SADU DESET VOJVOĐANSKIH PREDUZEĆA DOBILO NOVE VLASNIKE

Novosadski „Hleb” prodat za 270 miliona dinara

Dramatična javna nadmetanja donela državnoj kasi 830 miliona dinara. - Vrbaski „Trivit-Pek” prodat za 170 miliona dinara. - Samo jedno preduzeće prodato po početnoj ceni. Kupac novosadskog „Stan-Progresa” sam sebi podizao cenu.
Mada lista ponuđenih preduzeća, samo naizgled, nije obećavala velika uzbuđenja, jučerašnja aukcija u Sportsko-poslovnom centru “Vojvodina” u Novom Sadu bila je veoma dramatična, s mnogo učesnika i sa izuzetnim finansijskim rezultatom, jer je budžet Srbije posle ove licitacije bogatiji za gotovo 831 milion dinara.
Najveća cena postignuta je u nadmetanju za novosadsko pekarsko preduzeće “Hleb”, čak 270 miliona dinara.
Sedamdeset odsto kapitala novosadskog preduzeća AD „Hleb” na jučerašnjoj aukciji je prodato za 270 miliona dinara, kako nezvanično saznajemo, konzorcijumu „Tehnodomus”, na čijem je čelu, navodno Radivoj Živanić. Ovaj konzorcijum je pre mesec dana postao novi vlasnik bačko-topolskog „Žitka”, a prema nezvaničnim informacijama, jedan od članova konzorcijuma je i „Verano motors”.
Početna cena AD „Hleb”, u kojem je zaposleno 78 radnika, bila je 45.645.000 dinara, a ukupne obaveze 36,5 miliona dinara.
Na jučerašnjoj aukciji je došlo do incidenta jer su prodaju „Hleba” pokušali da spreče članovi Udruženja za povraćaj imovine Vojvodine i UGS „Nezavisnost” iz Novog Sada. Prema njihovim rečima, u sklopu ovog preduzeća je i trafika u Temerinskoj ulici u Novom Sadu, koja je pre 50 godina oduzeta Dobrivoju Đorđeviću, pa je stoga aukcijska prodaja ovog preduzeća nelegalna. Članovi Udruženja su seli za sto koji je predviđen za kupce, odakle nisu ustali dok ih policija nije upozorila i, držeći transparente s napisima „Ne damo naš imetak za njihov početak” i „Samo lopovi prodaju tuđe”, uzvikivali da aukciju ovog preduzeća treba skinuti s dnevnog reda.
Međutim, ne manje zanimljive su bile aukcije na kojima se prodavao većinski deo društvenog kapitala u Industriji mesa „Banat” iz Banatskog Karlovca, vrbaskom „Trivit-Peku” i novosadskom građevinskom preduzeću “Stan-Progres”. U burnoj utakmici četiri zainteresovana investitora, cena klanice u Banatskom Karlovcu je, s početnih 37 miliona dinara otišla na 230 miliona. Ne krijući zadovoljstvo, kupac Svetlana Bogdanović iz Pančeva, čija firma „Mesopromet” godinama tesno sarađuje s ovim preduzećem, izjavila je da im je cilj da od ovog prerađivača mesa naprave jaku izvoznu kuću.
Iako su u trci za većinskim vlasništvom u vrbaskom „Trivit-Peku” učestvovala samo dva preduzetnika, ovom preduzeću je cena porasla čak 13 puta. Sa izlicitiranih 170 miliona dinara pobedio je Radisav Marković, ali atmosferu koja je pratila ovo nadmetanja upečatljivo ilustruju povici iz publike: „Čekaj ženo”! Da li je time potencirano da je pređena gornja granica ili se partneri nisu najpreciznije dogovorili, ostaje da se vidi. Uglavnom, prilikom potpisivanja zapisnika, druga učesnica se raspitivala kakve su njene obaveze ako pobednik odustane.
Projektantsku kuću „Sremprojekt” iz Sremske Mitrovice kupio je lokalni preduzetnik Aleksandar Jovanović. Pobedivši sa izlicitiranih deset i po miliona dinara, što je gotovo 14 puta više od početne cene, on je izjavio da se, inače, bavi građevinarstvom i da će mu ova kupovina omogućiti da proširi i zaokruži posao kojim se bavi.
Jedino preduzeće koje je juče prodato po početnoj ceni od 60.000 dinara je „Unisoft” iz Kanjiže. Firmu koja se bavi izradom kompjuterskih programa kupio je konzorcijum u kojem su i zaposleni, izjavio je Robert Has iz konsultantske kuće „Paninvest” koja je zastupala kupce.
Od drugog zastupnika, koji je za 22 miliona dinara kupio trgovinsko preduzeće „Čiker” iz Čantavira, moglo se samo saznati da ga je za učešće na licitaciji ovlastio Simo Spremo iz Subotice. Znatno govorljiviji je bio novi vlasnik subotičkog preduzeća „Integral-Bravari”. Požalivši se da je cena ipak previsoka - s početnih 487.000 dinara stiglo se do 21 miliona – Grgo Vukmanov Šimokov, koji već ima zavarivačku firmu, ipak nije krio da je zadovoljan obavljenom kupovinom.
Za 420.000 dinara, samo 12.000 iznad početne cene, Radnički univerzitet „Svetozar Marković Toza” u Vrbasu kupila je direktorka LJiljana Vujanić. Istakavši da će ova obrazovna ustanova nastaviti da se bavi poslom kojim se bavila do sada, ona je primetila da za nekoga ovo predstavlja iznenađenje, ali da za nju i zaposlene tu nema nikakvog iznenađenja. Dobra cena postignuta je pri prodaji poljoprivrednog preduzeća „Sloga” iz Pećinaca. Tri učesnika su početnu cenu od 1.238.000 dinara podigli na 20 miliona, a pobednik je brokerska kuća koja je zastupala beogradski „Imper trejd”.
Najavljena javna nadmetanja za sremskomitrovački „Remont”, “Napredak” iz Vrbasa, subotički “Železničar” i “Bačku” iz Malog Iđoša nisu održana, jer nije bilo zainteresovanih kupaca.

PREUZETO IZ VESTI: "RADIO 021" OD 28. 10. 2003.

GENERAL LUKIC SPREMAN DA SE PREDA?
Policijski general Sreten Lukić spreman je da se preda Haškom tribunalu, potvrdio je za Vesti izvor blizak Liberalima Srbije, stranci na čijem čelu je ministar policije Dušan Mihajlović. Sagovornik lista kaže da bi to bio sasvim logičan i jedino moguć potez, jer Lukić ne želi da čitava Srbija bude talac jednog ili četiri čoveka. Odlazak u Hag, međutim, ne treba očekivati brzo, jer će država insistirati da se generalu Lukiću omogući boravak na slobodi. Takav dogovor mora da se postigne pre njegove predaje, rekao je izvor Vesti. (Vesti)

POSLASTICA ZA LJUBITELJE STARINA
Jesenji sajam antikviteta, hobija i umetničkih predmeta održava se u četvrtak 30. oktobra u Srpskom narodnom pozorištu. Za vreme održavanja manifestacije od 10 do 19 sati obaviće se i besplatana procena predmeta koji su doneli posetioci a omogućena je i razmena. Ulaz na sajam je besplatan. (021)

INFORMATIKA POPLAVLJENA
Prostorije Informatike poplavljene su tokom vikenda, jer je pukla cev radijatora. Iako je kvar brzo otklonjen, materijalna šteta na sva tri sprata je velika, saopštavaju iz ovog preduzeća. Kako su neke kancelarije iseljene, iz Informatike mole gradjane kojima su potrebne njihove usluge da imaju strpljenja. (021)

MONOGRAFIJA VOJVODINE | PRIVREDNI INDEX VOJVODINE

DRUSTVO | POLITIKA | KULTURA | SPORT | IZ MEDIJA | ZANIMLJIVOSTI | ARHIVA

POLITIČKE STRANKE | JAVNA KOMUNALNA PREDUZEĆA | NAŠI PRIJATELJI

Optimizovano za: IE5 & 800x600

Copyright: Vojvodina Web Team, 1997.
Office: Petrovaradinska tvrđava, "Studio Bob", 21000 Novi Sad
Tel: + 381 21 21061, 20344, 434608
office@vojvodina.com