VOJVODINA WEB-TEAM, Petrovaradinska tvrđava, "Studio Bob", 21000 Novi Sad Tel: + 381 21 434608
  15. oktobar 2003.

vojvodina.com

arhiva


  PREUZETO IZ LISTA: "DNEVNIK" OD 15. 10. 2003.

NARODNI POSLANICI JUČE ČITAVO RADNO VREME OSTALI BESPOSLENI, SEDNICA NA KRAJU ODLOŽENA

Rasplet u četvrtak

Beograd: Sednica Skupštine Srbije na kojoj je trebalo da se raspravlja o poverenju predsednici parlamenta Nataši Mićić i kabinetu premijera Zorana Živkovića odložena je za sutra. To je sinoć, u 18 časova i 40 minuta, pred punom salom narodnih poslanika saopštila potpredsednica parlamenta Gordana Čomić, dočekana zvižducima opozicije.
Uz izvinjenje što sednica nije započela kako je bilo utvrđeno u 10 časova, Gordana Čomić kratko je rekla da je isteklo radno vreme propisano skupštinskim Poslovnikom, koji kaže da se poslaničke klupe prazne u 18 časova.
Dva minuta pre Čomićeve na mesto predsedavajućeg seo je najstariji potpredsednik parlamenta LJubiša Maravić, koji je, po svemu sudeći, nameravao da u odsustvu predsednice Mićićeve počne sednicu, budući da se u tom trenutku u sali nalazilo oko 200, a svoje prisustvo tokom dana već je potvrdilo oko 240 narodnih poslanika. Neočekivan Maravićev gest izazvao je opšte komešanje među novinarima, kojih je u zdanju parlamenta bilo više od stotinu, ali se sve vrlo brzo završilo kada je šef poslaničke grupe SPS-a Žarko Obradović užurbano prišao svom kolegi. Maravić je odmah potom napustio mesto predsedavajućeg.
Gordana Čomić je posle sednice izjavila novinarima da će se u međuvremenu nastaviti konsultacije, "jer je Skupština mesto za dogovaranje i rešavanje problema, a njena priroda je da konsultacije traju dok se ne postigne dogovor". Čomićeva je naglasila da u konsultacijama učestvuje "vladajuća većina, koja hoće da bude potpuno jasno da postoji podrška i predsednici parlamenta i Vladi Srbije". Ona je kazala da odlaganje sednice za četvrtak "ne znači da DOS juče nije imao većinu, jer sednice nije ni bilo". Na pitanje zašto poslanike o odlaganju sednice nije obavestila predsednica Nataša Mićić, Čomićeva je kazala da "to spada u opis posla i nadležnost potpredsednika Skupštine, kojem predsednica poverava određene poslove". Da u Srbiji svako radi svoj posao, verovatno bi nam svima bilo bolje, a moj posao je da nakon isteka radnog dana obavestim poslanike o odlaganju sednice za četvrtak, kazala je Čomićeva.
Šef poslaničkog kluba DSS-a Dejan Mihajlov optužio je DOS da na sve načine pokušava da izbegne raspravu, nedemokratski i necivilizacijski otežući početak zasedanja. To je više nego skandal, koji govori da se aktuelna vlast plaši i pribegava svim načinima da izbegne rušenje Vlade Srbije i smenu Nataše Mićić.
Posle najnovijeg skandala, ovaj parlament nema više legitimitet da odlučuje o bilo čemu drugom, osim o eventualnim promenama izbornog zakona i raspisivanju prevremenih izbora, smatra Dragan Maršićanin, uz opasku da inicijative za smenu Mićićeve i izglasavanje nepoverenja Vladi moraju biti uvrštene u dnevni red. Ovo je poraz za Vladu, jer sve što se desilo dokaz je da ona nema većinu u Skupštini i u narednih nekoliko dana pokušaće trgovinom, ucenama i na druge načine da obezbedi većinu i ostane na vlasti još neki dan ili mesec, rekao je Maršićanin, zaključujući da su prevremeni izbori jedini način za izlazak iz krize.
Potpredsednik Vlade Srbije i lider SVM-a Jožef Kasa izjavio je za "Dnevnik" da je ono što se desilo možda neuobičajeno za naš parlamentarizam, "ali u svim državama postoji međupartijsko dogovaranje i usaglašavanje, tako da ovo nije prvi takav slučaj".
- Neprijatno je da poslanike niko nije obavestio o razlozima kašnjenja, pa su ceo dan presedeli u neizvesnosti, ali zbog ozbiljnosti problema mislim da bi dobro trebalo ohladiti glave, dobro razmisliti i doneti konačnu odluku - rekao je Kasa. - Zato ovaj prekid zapravo služi da se međusobne strasti stišaju i još jednom pruži šansa za postizanje dogovora. Vredi, dakle, sačekati četvrtak.

RAZGOVOR BEOGRADA I PRIŠTINE U BEČU IZA ZATVORENIH VRATA AUSTRIJSKI KANCELAR VOLFGANG ŠISEL:

Smirivanje tenzija na Balkanu

Beč: U Beču je juče u 9.20 časova plenarnom sednicom, koju su zvanično otvorili šef UNMIK-a Hari Holkeri i austrijski kancelar Volfgang Šisel, počeo dijalog Beograda i Prištine o tehničkim pitanjima vezanim za Kosovo. Na dnevnom redu su bile četiri teme: povratak raseljenih, rasvetljavanje sudbine nestalih, saobraćaj i energetika.
Delegaciju Beograda, pored člana Saveta ministara SCG Rasima LJajića, predstavljali su premijer Srbije Zoran Živković i potpredsednik Vlade i šef Koordinacionog centra za Kosovo i Metohiju Nebojša Čović, dok su u delegaciji Prištine bili predsednik Kosova Ibrahim Rugova i predsednik parlamenta Nedžat Daci.
Šef UNMIK-a Hari Holkeri, koji je u Beču predsedavao plenarnom sastanku delegacija Beograda i Prištine, obavestio je juče učesnike, posle pozdravne reči austrijskog kancelara Volfganga Šisela, da će se preostali deo skupa odvijati iza zatvorenih vrata, bez prisustva javnosti. Austrijski kancelar Volfgang Šisel izrazio je juče u Beču na početku dijaloga predstavnika Beograda i Prištine o tehničkim pitanjima vezanim za Kosovo očekivanje da će razgovor biti uspešan i da će doprineti smirivanju tenzija u regionu.
- Predsednik SCG Svetozar Marović razmenio je reči pomirenja sa svojim hrvatskim kolegom, i ja se nadam da će i učesnici ovih razgovora učiniti isto - naglasio je Šisel.
Austrijski kancelar je izrazio zadovoljstvo što je njegova zemlja domaćin tog dijaloga i uverenje da će se tenzije na Balkanu smirivati kako pregovori budu napredovali.
Sastanku su prisustvovali visoki predstavnik EU za bezbednost i spoljnu politiku Havijer Solana, generalni sekretar NATO-a DŽordž Robertson, predsedavajući OEBS Jap de Hop Šafer, ministar inostranih poslova Austrije Benita Ferero-Valdner, evropski komesar za spoljnu politiku Kris Paten, kao i predstavanici zemalja članica Kontakt grupe i SAD. (FoNet)

ŠTRAJK PREKINUO RADOVE NA OBNOVI MOSTA SLOBODE

Radnici traže plate na ruke

Obnova Mosta slobode, bar onog dela koji se odvija na gradilištu s novosadske strane, juče je stala. Razlog, za sada jednodnevne obustave rada, je taj što radnici beogradskog preduzeća PIM "Ivan Milutinović" nisu primili plate, koje je trebalo da im obezbedi glavni izvođača radova u obnovi najvećeg novosadskog mosta, nemačka firma "Dillinger". Tako je 60 radnika beogradskog preduzeća, koliko učestvuje u obnovi mosta s novosadske strane, odlučilo da, kroz štrajk upozorenja, poruči da neće raditi dok im se plate, kako kažu, ne isplate na ruke.
- Dobili smo uverenja i videli račun da je nemačka firma "Dillinger" uplatila ono što je trebalo, a sada se čeka da se taj novac, sa deviznog, prebaci na dinarski račun, te bude podeljen radnicima - izjavio je juče za naš list zamenik direktora PIM "Ivan Milutinović" Jovan Petrović, dodajući da bi ova transakcija mogla da se obavi koliko još danas. On je dodao da radnici nemaju razumevanja za kašnjenje plata, ali i da su oni svoj deo posla, za koji je trebalo da budu plaćeni, odradili. Radi se o ograđivanju prvog stuba koji se nalazi u Dunavu s novosadske strane - stuba pod brojem četrnaest. Nakon što se stub ogradi, pumpama se vadi voda oko njega, da bi se kasnije nastavilo sa kopanjem "po suvom" - pravljenjem temelja i takozvanih čepova. Pored toga, PIM isti posao treba da uradi i s drugim stubom u vodi, s novosadske strane.
Blizu 60 radnika, koji su juče proveli ceo dan ispod Mosta slobode čekajući ishod pregovora, kažu da treba da im se isplate plate od juna, kada su za taj mesec dobili samo akontaciju od oko pet hiljada dinara i, sudeći prema njihovim rečima, odlučni su da istraju u tome.
Podsećanja radi, ugovor o rekonstrukciji Mosta slobode potpisan je 23. jula 2002. godine. Ugovor su potpisale gradska vlada, nemački izvođač "Dillinger" i, u ime Evropske komisije, Evropska agencija za rekonstrukciju. Ugovor je vredan 34 miliona evra, a obnovu finansira Evropska unija. Pored ovog, potpisan je još jedan ugovor, vredan 2,5 miliona evra i odnosi se na nadzor radova. Ovaj je potpisan 10. jula prošle godine između gradske vlade, francuske konsultantske kuće "Louis Berger" i Evropske agencije za rekonstrukciju. Treba dodati i to da u obnovi najvećeg novosadskog mosta, kao podizvođači učestvuju, pored PIM-a, niški MIN, "Goša" iz Smederevske Palanke i, odnedavno, skopski "Fakom". U postrojenjima poslednja tri pomenuta preduzeća pravi se i sklapa konstrukcija Mosta slobode, kao i dva pilona. Ovi delovi bi od kraja novembra, kako je najavljeno tokom poslednje posete "Goši", predsednika Skupštine grada Borislava Novakovića, trebalo kontinuirano da dolaze u glavni grad Vojvodine, gde će se sklapati.

PREUZETO IZ VESTI: "RADIO 021" OD 15. 10. 2003.

ČOVIĆ: PREDLOŽIĆU REKONSTRUKCIJU VLADE
Predsednik Demokratske alternative Nebojša Čović izjavio je danas da će predložiti rekonstrukciju Vlade Srbije i rešavanje problema oko predsednice Skupštine Srbije Nataše Mićić. On je rekao da će tražiti da se ta pitanja rasprave na Predsedništvu vladajuće koalicije DOS, kao i da ne treba vezivati eventualno smenjivanje predsednice parlamenta i nepoverenje vladi. Čović je dodao da neće detaljnije izlagati svoje predloge dok ne bude održan sastanak lidera vladajućih stranaka. (RTS)

ITALIJANI BI DA UVOZE MESO IZ VOJVODINE
Nekoliko najznačajnijih italijanskih kompanija koje se bave proizvodnjom i trgovinom između 15. i 25 . septembra posetiće Vojvodinu, kako bi dogovorili partnere i kupovinu naših poljoprivrednih proizvoda, pre svega, junećeg i svinjskog mesa, kaže za "Dnevnik" vicepremijer Vojvodine Mile Mandić. Italijani su spremni da godišnje iz Pokrajine uvezu proizvoda u vrednosti 100 miliona evra, a najveće je interesovanje za junetinu, proizvode ekološke i takozvane zdrave poljoprivrede, kao i divljač, rekao je Mandić. Kako tvrdi Mandić, ceo aranžman se može shvatiti i kao gest dobre volje italijanske pokrajine Friulija -Venecija -Đulija s kojom Vojvodina ima veoma razvijenu saradnju. (021)

DVOGODIŠNJICA MULTIRADIJA
Multiradio, koji posluje u okviru Radiodifuznog preduzeca 021, danas slavi dvogodišnjicu rada. Nakon godinu dana eksperimentalnog emitovanja, 15. oktobra 2001. godine, Multiradio je poceo sa emitovanjem informativnog programa na pet jezika po jedinstvenom modelu. Na današnji dan 2001. godine, tacno u deset sati Florina Vinka i Boris Monar procitali su slušaocima Multiradija vesti na rumunskom i rusinskom jeziku po prvi put. Ali, ne i poslednji. Strucnjaci kažu da "Multiradio gaji tzv.polilingvizam u svojim emisijama". To u prevodu znaci da nema geta, nema segmenata od po sat-dva na nekom od jezika, prilozi se rade i emituju zajedno na svih pet jezika - madjarskom, slovackom, rusinskom, rumunskom i romskom. Naše pocetno ubedjenje da su problemi svih manjinskih zajednica isti i da je nebitno na kom cemo jeziku problem rešiti dokazuje se svaki dan u praksi. Šta znaci godinu dana u životu jednog radija? Ovih 12 meseci od prvog do drugog rodjendana bilo nam je dovoljno za proširenje programske šeme, za snimanje prvog romskog repa na ovim prostorima, za koprodukciju Žilnikovog filma "Kenedi se vraca kuci" i za "Nagradu za slobodu štampe". U proteklih godinu dana saznali smo iz istraživanja "Strategic marketinga" da naši slušaoci ne menjaju frekveniciju tri sata u kontinuitetu, što se na žalost ne može reci za pokrajinske vlasti koji promene frekvenciju svaki put kad pomenemo finansiranje iz budžeta. (021)

MONOGRAFIJA VOJVODINE | PRIVREDNI INDEX VOJVODINE

DRUSTVO | POLITIKA | KULTURA | SPORT | IZ MEDIJA | ZANIMLJIVOSTI | ARHIVA

POLITIČKE STRANKE | JAVNA KOMUNALNA PREDUZEĆA | NAŠI PRIJATELJI

Optimizovano za: IE5 & 800x600

Copyright: Vojvodina Web Team, 1997.
Office: Petrovaradinska tvrđava, "Studio Bob", 21000 Novi Sad
Tel: + 381 21 21061, 20344, 434608
office@vojvodina.com