VOJVODINA WEB-TEAM, Petrovaradinska tvrđava, "Studio Bob", 21000 Novi Sad Tel: + 381 21 434608
  11. septembar 2003.

vojvodina.com

arhiva


  PREUZETO IZ LISTA: "DNEVNIK" OD 11. 09. 2003.

TOKOM JUČERAŠNJE POSETE STJEPANA MESIĆA BEOGRADU

Srpsko-hrvatsko istorijsko izvinjenje

Beograd: Stjepan Mesić prvi je hrvatski predsednik koji je od raspada SFRJ doputovao u zvaničnu posetu Beogradu, što je sa svojim domaćinom predsednikom državne zajednice Srbije i Crne Gore Svetozarom Marovićem juče iskoristio za istorijski čin,uzajamno srpsko hrvatsko- izvinjenje za počinjene zločine u prošlosti.
- Kao predsednik države u ime prošlosti koju ne možemo zaboraviti ili ispraviti,ali možemo popraviti našu sadašnjost i budućnost, želim da se izvinim za sva zla koja je bilo koji građanin Srbije i Crne Gore učinio bilo kome u Hrvatskoj - rekao je predsednik Marović, našta je uzvratio šef hrvatske države.
- Koristim priliku da prihvatim ovu simboličku ispriku,a ja sa svoje strane mogu reći da se ispričavam svima kojima su građani Hrvatske u bilo koje vreme naneli bol i štetu zloupotrebljavajući, ili radeći protivno zakonu, ili zloupotrebljavajući svoje pozicije - naglasio je Me sić.
Predsednik SCG konstatovao je da je Mesićeva poseta dobra prilika za potvrdu dobrosusedskih i prijateljskih odnosa, kojima se obe zemlje približavaju evropskim integracijama i EU.On je konstatovao da se dve zemlje nalaze na samom kraju izrade sporazuma o položaju nacionalnih manjina koji će nositi standarde Evrope i da je u predsedničkom dijalogu potvrđena obostrana politička saglasnost da se reši pitanje nestalih. Beogradski samit iskorišćen je za razmatranje viznog režima i dalje produženje sada važećeg međudržavnog sporazuma, privredne saradnje,ali i nekim otvorenim pitanjima.
-Jedno od otvorenih pitanja je i povlačenje tužbe Hrvatske protiv SCG u Međunarodnom sudu u Hagu za genocid, gde postoji razumevanje za različita mišljenja - pojasnio je Marović.
Ovo je prilika i za obnovu bilateralnih odnosa na predsedničkom nivou, konstatovao je predsednik Mesić i pozvao Marovića u uzvratnu posetu Zagrebu. I on je potvrdio da postoje otvorena pitanja koja nisu juče mogla da budu rešena, ali su obe strane svesne da bez toga nema pune normalizacije odnosa. U otvorena pitanja ubrojao je povratak izbeglica iz SCG u Hrvatsku i rešavanje imovinsko-pravnih pitanja Srba,ukazujući da rešenja moraju biti na evropskom nivou. Mesić je konstatovao da uspon odnosa dve zemlje pomaže Haški tribunal, ali i procesiranje ratnih zločina pred nacionalnim sudovima, čime se krivica individualizuje i skida kolektivna odgovornost.
Razgovori su protekli u dobroj atmosferi, jer ne treba više trošiti energiju na prošlost, obostrana je ocena aktera istorijskog susreta u beogradskoj Palati federacije.
-Ekstremista ima i s jedne i s druge strane,ali važno je da najveći deo javnosti prihvati ovo i shvati da je do toga moralo doći - izjavio je hrvatski predsednik Stjepan Mesić novinarima komentarišući uzajamno srpsko - hrvatsko izvinjenje na najvišem nivou.
On je rekao da se u Beogradu vrlo dobro oseća i danas, a tako je bilo i u prošlosti.
-U vreme kada sam bio potpredsjednik Predsjedništva Jugoslavije i kasnije predsjednik, ja u ovom gradu nisam doživeo niti jednu provokaciju od građana. Bio sam i u restoranima i na javnim mestima i na pogrebima, ali nikada nijednu provokaciju nisam doživio.Teških trenutaka je bilo s političarima,ali to je jedna druga tema - rekao je Mesić ne dopuštajući da ga njegov protokol prekine u kratkom susretu s medijima. Šef hrvatske države naglasio je da u jučerašnjim dijalozima nije bilo “teških susreta”.
-U svim razgovorima je tolerantna atmosfera, priča se o konkretnim pitanjima, koja - ako su otvorena - treba ih zatvoriti. Biće i razgovora s onima koji imaju želju da se vrate u Hrvatsku i reći će mi koje su barijere za brz povratak, a na delegaciji je da to prenese institucijama koje moraju pomoći da se njihove želje ostvare, jer građani moraju koristiti svoje pravo da raspolažu svojom imovinom i žive tamo gde hoće - konstatovao je Mesić.
On je poručio hrvatskim građanima izbeglicama u Srbiji da Hrvatska ima interes da se oni što pre vrate, jer “samo na taj način možemo potvrditi Hrvatsku kao demokratsku zemlju”.On je novinarima otkrio da je u Beogradu razgovarao i o “hrvatski tajnim optužnicama protiv Srba” i objasnio.
-Mislim da nema tajnih optužnica.Ima još onih za koje policija ili tužilaštva istražuju zbog nekih događanja za vreme rata.Ali za sve za koje optužnica postoji objavljeno je - tvrdi Mesić.

POTPISAN SPORAZUM VLADA MAĐARSKE I SCG

Besplatne vize od 1. novembra

Novi Sad: Od 1. novembra, zbog ulaska Mađarske u Evropsku uniju , građani Srbije i Crne Gore putovaće u Mađarsku s vizom koja će biti besplatna i izdavaće se po ubrzanoj i pojednostavljenoj proceduri na godinu dana s mogućnošću više ulazaka. Ovakav sporazum o viznom režimu potpisan je u utorak u Budimpešti, a pomoćnica ministra spoljnih poslova SCG Aleksandra Joksimović naglasila je nakon potpisivanja sporazuma da su obe strane pokušale da nađu najbolje rešenje za olakšano dobijanje mađarskih viza.
Ona je izjavila da je postignut dogovor i o nizu pogodnosti za one građane koji doprinose razvijanju međusobnih odnosa u oblastima kulture, obrazovanja, religije, lokalne samouprave i sporta koji će vize moći da dobiju na period od 5 godina. Povlastice će biti omogućene i onima građanima SCG koji imaju rodbinske veze u Mađarskoj. Po rečima Joksimovićeve, olakšice će imati i naši građani koji imaju šengenske vize ili boravište u zemljama EU, Lihtenštajna, Norveške i Islanda, jer će slobodno moći da tranzitno prolaze kroz Mađarsku u trajanju od pet dana. Oni koji poseduju službene i diplomatske pasoše neće morati da poseduju vize za ulazak u Mađarsku .
Građani SCG za dobijanje mađarskih viza neće morati da podnesu nijedan dodatni dokumenat, već samo da ispune pojednostavljeni formular, ali će za ulazak u Mađarsku morati da poseduju 1.000 forinti, odnosno četiri evra.
Državna zajednica SCG nije uvela vizni režim za državljane Mađarske, pa će se na ovu susednu zemlju odnositi vizni režim koji važi za zemlje Evropske unije i kandidate za prvi krug proširenja EU.
Reagujući na ovu vest, predstavnici stranaka vojvođanskih Mađara izrazili su zadovoljstvo odlukom Vlade u Budimpešti, pa je tako pokrajinski sekretar za nacionalne manjine i funkcioner Saveza vojvođanskih Mađara Tamaš Korhec rekao da je ta odluka “najviše što je Mađarska u ovom trenutku mogla da uradi”.
- Na ovaj će način prelazak s bezviznog na vizni režim biti bezbolan za sve građane SCG. To znači da neće biti “gvozdene zavese” između vojvođanskih Mađara i matice, niti između Srbije i Mađarske - kazao je Korhec i izrazio uverenje da će problem u vezi sa vizama za Mađarsku biti rešen 2005. godine, kada će, ocenio je, SCG biti stavljena na takozvanu belu šengensku listu zemalja čijim državljanima nije potrebna viza za ulazak u zemlje Evropske unije.
- Veoma smo zadovoljni ovim dobrim i korektnim potezom mađarske Vlade - rekao je i lider Demokratske stranke vojvođanskih Mađara Andraš Agošton i ocenio da je ovakva odluka od obostranog interesa za dve zemlje, ali je najavio da njegova stranka neće odustati od zahteva za dobijanje dvojnog državljanstva, pošto je, po njemu, to jedino dugoročno rešenje za vojvođanske Mađare i njihove veze s maticom.

UPOZNAJTE VOJVODINU

„Grožđebal” u Karlovcima

Smešteni na obroncima Fruške gore uz desnu obalu Dunava, Sremski Karlovci su od davnina poznati kao centar srpske duhovnosti, bogate istorije i tradicije u proizvodnji dobrog vina. Ovo mesto na prvi pogled asocira na davno prošla vremena. Ovde je sklopljen čuveni Karlovački mir (1699), osnovana prva srpska gimnazija (1791) i proglašena srpska Vojvodina (1848), a najlepše dane u Karlovcima je proveo naš pesnik romantičar Branko Radičević.
Zahvaljujući rimskom caru Marku Aureliju Probu, vinova loza je još u trećem veku doneta u ove krajeve. Od tog vremena karlovčani vredno rade u vinogradima i proizvode najraznovrsnije vrste vina (Karlovački rizling, Rajnski rizling, Italijanski rizling, Bermet, Neoplanta, Župljanka, Vranac i dr.) Tokom 17. i 18. veka karlovačko vino se pilo po mnogim evropskim metropolama, a posebno su bila omiljena na Bečkom dvoru.
U dane kada grožđe sazri i kada je vreme berbe, u Karlovce su na mobu dolazili momci i devojke iz okolnih mesta (Kovilja, Kaća, Žablja i drugih bačkih sela) kod svojih rođaka i tuostajali i po nedelju dana, sve dok se i poslednji grozd ne obere. To je bilo vreme kada se naporno radilo u vinogradu tokom dana, a uveče čim se smrkne, odlazilo se na rogalj (mesto određeno za zabavu na ćoškovima sokaka) i tu provodilo vreme uz pesmu, igru i naravno dobro vino. Tako je berba grožđa postala pravi doživljaj kako za odrasle tako i za omladinu.
U novije vreme proslava završetka berbe je prerasla u veoma posećenu turističku manifestaciju – „«Grožđebal”» koji je jedan od najlepših događaja za ovu sremsku varošicu. I ove godine od 12 do 14. septembra ljubitelji kvalitetnog grožđa, vina i dobre zabave moći će da uživaju u čarima ove manifestacije. Tokom tri dana Karlovčani za svoje goste pripremaju nezaboravan provod.
Najmlađi će moći da uživaju u predstavama za decu, a odrasli će moći uz degustaciju najkvalitetnijeg grožđa i vina da prate bogat kulturno umetnički program. Svečano otvaranje počinje u petak u 18,30 defileom berača grožđa, fijakera i orkestara. U subotu i nedelju pored takmičenja u brzom ispijanju vina na metar, nastupiće brojni izvođači od tamburaških orkestara do rok sastava. Za svakog po malo, a vina za sve.

PREUZETO IZ VESTI: "RADIO 021" OD 11. 09. 2003.

PREMINULA ANA LIND
Šef diplomatije Švedske Ana Lind preminula je u četvrtak prepodne od posledica ranjavanja u napadu koji je na nju izvršen u sredu. Nju je u robnoj kući u Stoholmu napao neidentifikovani muškarac, koji je potom uspeo da pobegne. Nakon hiruške intervencije koja je trajala nekoliko sati, lekari su saopštili da je Ana Lind izgubila mnogo krvi usled povreda jetre i velikih krvnih sudova. Policija kaže da za sada nema znakova da je napad bio politički motivisan iako je ministarka teške povrede pretrpela u završnici kampanje pred referendum na kojem Šveđani u nedelju treba da se izjasne o tome da li će usvojiti evro. Lind je bila jedan najvećih poborbnika prihvatanja zajedničke evropske valute. (FS)

PRIPREMLJEN PREDLOG ZA SMENU GERIĆA
Za današnju sednicu Vlade Srbije pripremljen je predlog za smenu generalnog direktora EPS Ljubomira Gerića, kao i nekoliko njegovih najbližih saradnika zbog "neizvršenja politike Vlade u energetskom sektoru", piše Blic. Geriću se na teret stavlja predlog da se za prošlu zimu uveze više struje od potreba i raspisivanje tendera za izvoz struje 1. marta ove godine. Takodje, Geriću se zamera odobrenje intenzivnog izvoza struje dok su akumulacije u jezerima bile ispod bilansa, kao i korišćenje deponovane energije uz neovlašćeno zaduživanje. List piše i da se eventualna smena Gerića i saradnika poklapa sa preispitivanjem ugovora koje je EPS zaključio sa londonskim firmama ETF i Interfejs o uslužnoj preradi mazuta za električnu energiju. (021)

ODBOJKAŠI POBEDILI, FUDBALERI REMIZIRALI, KOŠARKAŠI IZGUBILI
Odbojkaška reprezentacija SCG pobedila je večeras na šampionatu Evrope u Nemačkoj selekciju Grčke 3:0 u setovima i tako obezbedila prvo mesto u grupi pred polufinalne utakmice.U poslednjoj utakmici takmičenja po grupama, reprezentacija Srbije i Crne Gore u četvrtak (20:00 h) se sastaje sa selekcijom Poljske. Košarkarkaši SCG izgubili su večeras u četvrtfinalu protiv Litvanije 82:98 na šampionatu Evrope u Stokholmu. Plavi će se takmičiti u kvalifikacijama od petog do osmog mesta. Fudbaleri su na beogradskoj Marakani protiv Italije igrali nerešeno 1:1, te su izgubili svaku šansu da odu na EURO 2004.(021)

MONOGRAFIJA VOJVODINE | PRIVREDNI INDEX VOJVODINE

DRUSTVO | POLITIKA | KULTURA | SPORT | IZ MEDIJA | ZANIMLJIVOSTI | ARHIVA

POLITIČKE STRANKE | JAVNA KOMUNALNA PREDUZEĆA | NAŠI PRIJATELJI

Optimizovano za: IE5 & 800x600

Copyright: Vojvodina Web Team, 1997.
Office: Petrovaradinska tvrđava, "Studio Bob", 21000 Novi Sad
Tel: + 381 21 21061, 20344, 434608
office@vojvodina.com