VOJVODINA WEB-TEAM, Petrovaradinska tvrđava, "Studio Bob", 21000 Novi Sad Tel: + 381 21 434608
  22. jul 2003.

vojvodina.com

arhiva


Proteklih 3. mesec paklenih vrućina, umesto zasluženog odmora za većinu stanovništva, donosi nova nespokojstva i odlaže nadu u bolje sutra. Prosečna plata od 120 Eura ne obezbeđuje ni golo preživljavanje a kamoli letovanje na preostalom nam pridruženom moru. Pored dramatičnih političkih događaja, bolje rečeno afera u Vladi Srbije, međusobnih optužbi za milionske malverzacije u vrhu Vladinih činovnika, običnom čoveku ne preostaje ništa sem velikog razočarenja. Čak ni najava skorašnjih izbora ne umanjuje skepsu. Nada da će posle Miloševića nastati brz razvoj i boljitak, istopila se na ovim tropskim vrućinama. Novi Sad i njegova Vlada ne zaostaje za republičkim skandalima. Naime gosp. Limburger, posle SPS-a uspešno je premostio svoju političku karijeru i krunisao je potpredsedničkim mestom u Skupštini grada, kao kandidat Lige. Dok se ove milionske afere dešavaju na relaciji Sejšeli, Kajmani i ostala tropska ostrva, novosađanima preostaju prelepe dunavske plaže koje su zbog izuzetno niskog vodostaja izronile iz dubina i načinile atraktivnije turističke destinacije od preostalog nam skupog i nikakvog CG-mora.

Predstavljamo Vam Oficirsku plažu nekada davno, najlepšu i uređenu novosadsku plažu, sada divlju ali ipak sa najlepšim kristalnočistim peskom. Iz plićaka izronili su peščani sprudovi, malo niže od Žeželjovog mosta, idealno mestao za one koji ne vole gužvu. Plićak doseže do polovine Dunava, gde se zarobljeni nalaze natovareni šlepovi, u očekivanju višeg vodostaja. U šumama Petrovaradinske ade nalaze se i usamljeni kamperi, koji su more zamenili Dunavom u nadi da je i ovo atraktivnije letovanje od morske skupe prevare.

  PREUZETO IZ ASTRONOMSKI MAGAZIN: "ASTRONOMSKI MAGAZIN" OD 22. 07. 2003.

PRONADJEN SVEZ KRATER NA MARSU

Krater na Marsu

Snimak koji je nacinio Mars Global Surveyor prikazuje svez, mlad krater na povrsini Marsa. Krater je manji od 400 metara i njegova tacna starost nije poznata. "Zraci" odnosno tragovi izbacene prasine koji su nastali u vreme udara objekata su jos uvek vidljivi i ocuvani sto govori u prilog proceni da se radi o svezem krateru.
Na planeti gde vetrovi preobrazavaju detalje na povrsini, krater sa tragovima izbacenog materijala usled udara u svakom slucaju mora biti veoma mlad. Ipak, iako su ovi tragovi vidljivi, krater bi jos uvek mogao biti na stotine hiljada pa cak i na milione godina star.
Ovaj krater se nalazi u blizini mnogo veceg kratera "Crommelin", 5,6 stepeni severno i 10.0 stepeni zapadno.

MAPA NEUTRINA

Mapa neutrina

Teleskop koji koristi ledeni Antarkticki pokrivac kao prozor ka kosmosu je izradio prvu mapu visoko-energetskih neutrina na nebu.
Mapa pruza astronomima prvi pogled na visoko-energetske neutrine, cestice za koje se veruje da su proizvod nekih od najnasilnijih dogadaja u kosmosu, kao kolapsiranje crnih rupa, gamma-zracnih eksplozija i aktivnosti u jezgrima udaljenih galaksija.
"Ovo su prvi podaci neutrino teleskopa sa ogromnim potencijalom za nova otkrica. Do sada ovo je najosetljiviji nacin posmatranja neutrina na nebu" kaze F. Halzen profesor fizike o mapi koju je izradio AMANDA II teleskop sklopljenog od redova detektora koji sakupljaju svetlost i koji se nalaze 1,5 km. ispod ledene povrsine Juznog pola.
Mogucnost detektovanja visoko-energetskih neutrina i pracenje njihovog traga do mesta odakle dolaze ostaje jedno od najvaznijih zadataka moderne astrofizike.
Zbog toga sto su kosmicki neutrini nevidljivi, nenaelektrisani i skoro da nemaju masu, veoma ih je tesko otkriti. Za razliku od fotona, cestica koje sacinjavaju vidljivu svetlost, i drugih vidova zracenja, neutrini mogu da produ bez prepreka kroz planete, zvezde, ogromna magnetna polja meduzvezdanog svemira pa cak i kroz citave galaksije.
Ovo cini nautrine veoma teskim za detektovanje ali im u isto vreme pruza ogromnu prednost zbog informacija koje oni sakupljaju o udaljenim kosmickim, za nas drukcije nevidljivim, dogadajajima, koji u njima ostaju nedirnuti.
Mapa koja je izradena uz pomoc AMANDA II teleskopa je preliminarna i predstavlja samo godinu dana sakupljanja podataka uz pomoc teleskopa. Pomocu podataka sakupljenih u protekle dve godine, Halzen i njegov tim ce kao sledece definisati strukturu mape neba i sloziti potencijalne signale iz statistickih neodredenih izvora u sadasnjoj mapi koji ce ih ili potvrditi ili odbaciti.
Znacaj mape po Halzenu je dokaz da detektori rade, pokazujuci da smo dostigli identicnu osetljivos kao teleskopi koji se koriste za detektovanje gamma zraka u istom vosoko-energetskom podrucju elektromagnetnog spektra. Skoro identicni signali su ocekivani iz objekata koji ubrzavaju kosmicke zrake, cije poreklo nije poznato skoro stotinu godina nakon njihovog otkrivanja.
Postavljen duboko u ledu Antarktika, AMANDA II (Antarctic Muon and Neutrino Detector Array) teleskop je dizajniran da gleda ne gore vec dole, kroz Zemlju ka nebu severne hemisfere.

PREUZETO IZ VESTI: "RADIO 021" OD 21. 07. 2003.

VLAHOVIĆ ĆE BITI SASALUŠAN U SAD
Srpski ministar za privatizaciju Aleksandar Vlahović će biti saslušan u SAD, tokom zavnične posete Vlade Srbije od 24. do 30. jula, zbog nezakonotosti na tenderima za privatizaciju tri preduzeća.On će američkoj administraciji morati da objasni zašto je firma„Sent Majkl enterprajz“, koja je učestvovala na tenderima za privatizaciju "Jelen dola", Beogradske pekarske industrije i "Gasbetona", nepoželjna u Srbiji - izjavio je za „Blic“ Miodrag Obradović, tehnički direktor te američke kompanije. Obradović tvrdi da poseduju nepobitne dokaze da su članovi tenderske komsije za „Jelen do“ pod pritiskom odbili njihov zahtev za produženje roka za uplatu ganarncija za investicije, čime su ih isključili iz privatizacije, iako su dali najbolju ponudu. Prema njegovim rečima, pribavili su materijal koji potvrđuje da je jedan član komisije primio mito i da su zbog svega toga protiv Agencije za privatizaciju i pojedinaca podneli krivične prijave. - U prošli ponedeljak u naše sedište u Beogradu dolazio je jedan narodni poslanik koji je nudio da odustanemo od „Jelen dola“ i Beogradske pekarske industrije, a zauzvrat ćemo dobiti tri firme po želji i rekao da je to predlog Ministarstva za privatizaciju - navodi Obradović.Posle odbijanja ove ponude, prema njegovim rečima, popodne tog dana su ih diskvalifikovali s tendera za privatizaciju BPI i obavestili ih da će naplatiti depozit u „Rajfajzen banci“ za učešće na tenderu za „Jelen do“, iako još Trgovinski sud nije odlučio o njihovom zahtevu za privremenu meru. - Očekivali smo da „Rajfajzen banka“ u Beogradu neće ugroziti svoju reputaciju i podleći pritisku i dozvoliti Agenciji za privatizaciju da nelegalno naplati depozit, pa smo i protiv nje podneli tužbu - kaže Obradović i napominje da je depozit od 150.000 dolara osiguran kod „Opika“, zvanične osiguravajuće kuće američke vlade. On navodi da pošto su iscrpili sve zakonske mogućnosti, o tome su zvanično obavestili i Vašington. -To znači da će američka vlada našoj kompaniji izvršiti nadoknadu, a da će se spor preneti na američku i srpsku vladu- objašnjava Obradović i dodaje da je vlasniku kompanije Volteru Mihajloviću u američkom Kongresu rečeno da se ovo može tumačiti kao kršenje bilateralnog sporazuma između SAD i SCG, kao i da će posle ovog slučaja Srbija biti rangirana kao zemlja s najvećim rizikom za ulagače. On naglašava da su o ovome obavestili i Džejmsa Lajona, direktora Međunarodne krizne grupe za SCG, koji će tokom nedelje posetiti Vašington i preneti svoje mišljene o privatizaciji i ministru Vlahoviću. (Blic)

MINISTRI EU ĆE PODRŽATI PRVI KONKRETAN KORAK SCG KA EVROPI
Šefovi diplomatija Evropske unije u ponedeljak će podržati odluku Evropske komisije u da u septembru počne izradu Studije o izvodljivosti za sporazum o stabilizaciji i pridruživanju Srbije i Crne Gore sa evropskom petnaestoricom. Izrada studije će, kako je to u pismu vlastima u Beogradu i Podgorici, predočio evropski komesar Kris Paten, trajati oko šest meseci. Šef diplomatije SCG Goran Svilanović je kao "lošu poruku" ocenio utvrdjeni rok od šest meseci za izradu "studije o izvodljivosti". Naš ministar je upozorio na to da su demokratska vlast i zemlja pritisnuti ogromnim nasleđenim nedaćama i predočio da "moramo biti odgovorni i sami donositi odluke, jer ne stiže pomoć od onih od kojih to očekujemo". Odluka evropskog komesara Patena, i očekivana podrška ministara EU, da se, uprkos neizglasavanju Akcionog plana u Skupštini SCG, odmah ide na izradu studije koja otvara put pregovorima o stabilizaciji i pridruživanju, mogli bi se protumačiti i kao nastojanje Brisela da smiri uznemirenost vlasti u Beogradu. Prema najavama zvaničnika na zasedanju u Briselu šefovi diplomatija EU će, takođe, dati saglasnost za nove kandidate za šefa civilne misije NA Kosovu ali s porukom da generalni sekretar UN, Kofi Anan, treba da odluči ko će od trojice kandidata-Žoze Kutiljera, Rolfa Ekeusa i Kai Eideabiti biti čelnik civilne uprave UN u pokrajini. (Beta)

KROFORD NE VERUJE DA SCG MOŽE U EVROPU DO 2007. GODINE
Ambasador Velike Britanije u Beogradu Čarls Kroford, koji uskoro završava mandat u našoj zemlji, izjavio je danas da ne veruje da Srbija i Crna Gora može ući uEvropsku uniju do 2007. godine. "Morate još dosta toga da učinte, ako želite da uđete u Evropsku uniju 2007. godine, sve zavisi od vas, potrebno je više rada ali, važno je da imate cilj - to je veliki posao", kazao je Kroford u intervjuu BK televiziji. S druge strane premijer Srbije Zoran Živković izjavio je da je cilj aktuelnih vlasti da Srbiju uvedu u EU 2007 godine. Kometarišući tužbe Jugoslavije protv NATO-a i Hrvatske i Bosne i Hercegovine protiv SR Jugoslavije za naknadu ratne štete, Kroford je kazao da je optužnica SRJ protv NATO-a pravno neosnovana, ali da je, ako SCG hoće pozitivan ishod druge dve optužnice, potrebno više razumevanja sa srpske strane za ono što je bilo u Srebrenici. "Neću da kažem da zločina nije bilo s obe strane, ali ako niste uhapsili Karadžića i Mladića sve će biti teško objasniti", rekao je britanski ambasador i dodao da nije dovoljno učinjeno da se uhapsi general bivše Vojske Republike Srpske Ratko Mladić i da ima utisak da je on "ovde negde". (FS)

MONOGRAFIJA VOJVODINE | PRIVREDNI INDEX VOJVODINE

DRUSTVO | POLITIKA | KULTURA | SPORT | IZ MEDIJA | ZANIMLJIVOSTI | ARHIVA

POLITIČKE STRANKE | JAVNA KOMUNALNA PREDUZEĆA | NAŠI PRIJATELJI

Optimizovano za: IE5 & 800x600

Copyright: Vojvodina Web Team, 1997.
Office: Petrovaradinska tvrđava, "Studio Bob", 21000 Novi Sad
Tel: + 381 21 21061, 20344, 434608
office@vojvodina.com