vojvodina.com
arhiva
|
DETELINARSKA PIJACA ČEKA PRODAVCE
Niske pijačarine, a tezge ipak prazne
Odlukom Skupštine grada, Komunalnoj inspekciji dato je ovlašćenje da privremeno oduzima robu prodavcima na “divljim” pijacama. “Tržnica” se uključila u ovu akciju tako što je ponudila po izuzetno povoljnim cenama tezge na Detelinarskoj pijaci koja je nedavno potpuno uređena. Kako je rekao direktor “Tržnice” Gvozden Perković, mesečne obaveze za zakup tezgi bile su upola manje od jedne mandatne kazne, koja iznosi 500 dinara.
Za prodaju poljoprivrednih proizvoda rezervacija tezge je 44 dinara i dva posto od vrednosti robe, a za mesec dana zakup je 455 dinara. Za robni deo dnevna rezervacija je 50 , a mesečna 455 dinara, a za ostale ne pomenute proizvode dnevna pijačarina je svega 30 dinara što znači da mesečni zakup može da iznosi maksimalno 900 dinara.
“Tržnica” je, u saradnji sa “Gradskim zelenilom”, obezbedila novih 46 tezgi, opremljena je rashladnim vitrinama, urađena je infrastruktura, betoniran plato, ali Detelinarska pijaca je i dalje gotovo prazna. Malobrojni prodavci kažu da im nije jasno zašto je to tako. Oni već godinama zakupljuju tezge i zadovoljni su, jedino bi voleli da pijaca bude bučnija, odnosno da ima više zakupaca.
-Da bi privukli što više prodavaca na Detelinarsku pijacu u čijoj se okolini nalazi veliki broj stambenih zgrada, odlučili smo da do kraja juna na delu koji je predviđen za robnu prodaju ništa ne naplaćujemo-rekao je Perković - Zakupci će videti da li im odgovara lokacija, a građani koji žive u okolini neće više morati da idu na Riblju ili Limansku pijacu.
Perković je napomenuo da su troškovi obezbeđivanja uslova za prihvatanje prodavaca sa “divljih pijaca” znatno veći od eventualnih prihoda koje će “Tržnica” na ovaj način ostvariti, ali da im cilj u ovoj akciji nije povećanje prihoda, već iskrena želja da ulice našeg grada budu lepše i uređenije.
Svi zainteresovani prodavci mogu da se jave u upravnu zgradu preduzeća u Rumenačkoj 110, a svima će po zaključivanju ugovora o zakupu biti ostavljen rok od tri meseca da nabave dokaze da se bave poljoprivrednom proizvodnjom.
|
|
|
|
PRODATO PRVIH 800 KOMPLETA ULAZNICA ZA „EXIT”
Karte razgrabljene za pet sati
Veliki broj posetilaca tiskao se oko štandova u želji da proba bar neke od kulinarskih specijaliteta, jer probati sve nije bilo moguće.
Cela Vojvodina došla je u subotu u Novi Sad, na Štrand, da pokaže svoje kulinarsko umeće i bogato kulturno nasleđe koje se već godinama prenosi s kolena na koleno. Drugi etno festival hrane i muzike okupio je 11 nacionalnih zajednica koje su na 43 izuzetno lepo opremljena etno štanda pokazale osobenost podneblja iz kojeg su došli. Pored hrane, učesnici su doneli rukotvorine stare i po 100 godina, vezene čaršave, peškire, bluze, kuvarice, zidnjake.
Iako su organizatori poučeni prošlogodišnjim iskustvom, kada je hrana planula, pripremili više porcija, Vojvođani poznati po tome što vole dobar zalogaj nisu štedeli stomake. Veliki broj posetilaca tiskao se oko štandova u želji da proba bar neke od kulinarskih specijaliteta, jer probati sve nije bilo moguće. Već oko 15 sati gotovo da je sve bilo pojedeno.
Meni je bio za svaku pohvalu i teško je nabrojati šta se sve to našlo u velikoj vojvođanskoj kuhinji. Za predjelo tanjir slovačkog kulena, izuzetno ljutog, ali takav je pravi i parče hleba, ili pogačice sa sirom koje su pripremile Mađarice iz Mužlje, možda tavankutska suva pogača ili poznate bunar kifle koje su umesile domaćice iz Čonoplje. A, onda glavno jelo, melenački paprikaš od jagnjetine takozvani čobanac, mađarski ljuti pileći ili ovčiji paprikaš, rezanci sa sirom i prženom slaninicom, turijske kobasice, ili sarme spremljene na slovački način. Zanimljiva je bila ponuda ukrajinske kuhinje. Terćuh i pirog su specijaliteti za koje je malo ko čuo. Tajni recept glasi: rendani krompir pomešan s crnim i belim lukom peče se u pekarskoj peći i služi sa barenim testom punjenim sirom i krompirom, takozvanim pirogama.
Neizbežni su bili romski roštilj, mađarska piletina filovana džigericom, pečeni oslić, pasulj, pa lovački paprikaš od divljači, ukrajinska tarana sa mesom. Posle dobrog ručka još je bilo mesta u stomaku za desert, jer bila bi prava šteta ne probati slovačku i mađarsku štrudlu s makom, čokoladom ili orasima, luft štrudlu koja se pravi od kiselog testa, medenjake bunjevačke pećnice, i pitu od ručno razvlačenih kora sa višnjama. Sve to bilo je ponuđeno po izuzetno povoljnim cenama. Kolači su se prodavali za 10 do 20, a glavna jela za 30 do 60 dinara.
Pored hrane posetioci festivala pokazali su veliko interesovanje za kulturno-umetnički program koji se odvijao na velikoj bini. Blizu 50 kulturno-umetničkih društava sa preko hiljadu učesnika pokazalo je kroz igru, pesmu i narodnu nošnju osobenosti svog podneblja.
Organizator festivala Američka fondacija za razvoj uspela je da okupi celu Vojvodinu na jednom mestu i da za samo jedan dan pokaže koliko je jedinstvo različitosti, kako u vojvođanskim tanjirima tako i u nasleđu različitih etničkih zajednica.
|
|
tropske vrućine
Da su globalni klimatski uslovi promenjeni, dokaz su tropske vrućine koje traju već mesecipo dana na Balkanu i Srednjoj Evropi. Ranije smo pamtili obavezne prvomajske pljuskove. Vesti kao što su umrli od prevelikih vrućina za vreme Papinog boravka u Hrvatskoj, kao i 3 smrtna slučaja u Novom Sadu juče, postaju obične. Pored opšte propasti agrara u našoj zemlji, smena ministra Veselinova, pa jučerašnji zahtevi za smenu i pokrajinskog ministra gosp. Kurjačkog, nikako da smiluju prirodne sile i podare toliko potrebnu kišu spaljenoj vojvođanskoj crnici. Saobraćajne nesreće učestale su ovih dana kao usred zime na klizavicama. Dunavske obale prepune su pak kupača, koji u Dunavu sa temperaturom vode od 25 C, nalaze spas od ovih paklenih vrućina. Šodroš, rukavac Dunava koju znaju samo pravi novosađani, postaje jedna od oficijelnih gradskih plaža sa bezbroj posetilaca. Ovo otkriće koje prema nekim planovima treba da postane gradska marina, zaista je dar prirode koji će uskoro postati turistička destinacija.
|
|
|
|
PREUZETO IZ VESTI: "RADIO 021" OD 10. 06. 2003.
|
|
SAD PREDLAŽU IZRUČENJE ŠLJIVANČANINA U JUNU
Američki Kongres treba 15. juna da odluči hoće li Srbija i Crna Gora dobiti drugi deo pomoći predviđene za ovu godinu u ukupnoj vrednosti od 110 miliona dolara. Osnovni uslov je saradnja sa Haškim tribunalom, a iz Vašingtona poručuju da bi pravi dokaz bio hapšenje pukovnika JNA Veselina Šljivančanina u narednih nekoliko dana, javlja BBC. Prema nekim izvorima u Vašingtonu, dovoljno je da vlasti Srbije i Crne Gore pokažu da po pitanju privođenja Šljivančanina pravdi imaju sasvim ozbiljne namere. (BBC)
ŠTRAJK UPOZORENJA NA NOVOSADSKOM UNIVERZITETU
Na osnovu odluke gradskog odbora sindikata nenastavno osoblje Univerziteta u Novom Sadu održaće u utorak (10.06.) u 11 časova jednosatni štrajk upozorenja. Nezadovoljni razlikama u plati izmedju nenastavnog osoblja i nastavnog kadra, sindikalci su najavili štrajk u vreme podnošenja prijava za upis koje od 23. do 25. juna neće primati ukoliko vlada Srbije ne ispuni njjihove zahteve. (021)
ZA GODINU DANA UHAPŠENO DESETAK POREZNIKA
Zamenik ministra za finansije Srbije Milica Bisić potvrdila je da je u poslednjih godinu dana iz Poreske uprave otpušteno više od 200 zaposlenih. "Za to vreme uhapšeno je desetak službenika, a promenjeno više od 80 odsto rukovodećeg kadra. Iz službe su oterani svi oni za koje je utvrđeno da su se bavili korupcijom ili nezakonitim poslovima", rekla je ona. Poreska policija preuzima ovlasćenja finansijske policije, ali će sarađivati sa specijalnim odeljenjem Ministartsva unutrašnjih poslova u slučajevima kad je neophodno privođenje i zadržavanje građana u pritvoru dodala je Milica Bisić.(FS)
|
|