VOJVODINA WEB-TEAM, Petrovaradinska tvrđava, "Studio Bob", 21000 Novi Sad Tel: + 381 21 434608
  16. maj 2003.

vojvodina.com

arhiva


  PREUZETO IZ LISTA: "DNEVNIK" OD 16. 05. 2003.

GRADONAČELNIK LONDON SITIJA ARTUR GAVIN ALDERMAN O POSLOVNOJ PERSPEKTIVI SCG

Većom inicijativom do svetskog kapitala

- Postoji ogroman interes Evropske unije za ovaj region, a pogotovo za Srbiju i Crnu Goru, tako da širenje njenih granica, primanjem novih članica, može ići samo u prilog SCG, jer se na taj način regionu približava i interesovanje internacionalne zajednice investitora, čije je sedište u Londonu - izjavio je Artur Gavin, gradonačelnik London Sitija, poslovnog dela britanske prestonice, tokom svoje posete Novom Sadu.
Ovo mu je druga poseta SCG, ali je, po sopstvenom priznanju, nažalost, sada po prvi put došao u Novi Sad. Imao je predstavu o uspešnosti privrede i lepotama grada, ali da ga je naročito impresionirala specifična multietničnost Novog Sada, kako kroz istoriju, tako i dan-danas. Podsećajući da su Britanci već ulagali u glavni grad Vojvodine, jer je donacijom iz ove zemlje izgrađen cevovod kroz Varadinski most, gradonačelnik London Sitija je tokom svoje posete preneo da u zemlji iz koje dolazi i dalje postoji veliko interesovanje za saradnju i partnerstvo sa Vojvodinom. U Novom Sadu Alderman nije predstavljao nijednu određenu kompaniju ili projekat, ali je dolazak iskoristio da oslušne potrebe pokrajine, kako bi te poruke poneo u London i preneo ljudima koji će znati da ih iskoriste.
- Pre dolaska sam razgovarao sa predstavnicima nekolicine britanskih kompanija, koje su već imale neka ulaganja u Vojvodinu ili imaju predstavništva u regionu, i osetio sam da imaju veliko poverenje u ovu pokrajinu - istakao je Alderman. - Ali, mnogo toga sada zavisi i od reakcije Vojvodine, jer kada se investitori fokusiraju na neku regiju ili državu, oni obično reaguju veoma brzo, pa je sada trenutak da i ljudi ovde budu mnogo inicijativniji i iznesu svoje zamisli, poslovne predloge i projekte londonskim investitorima.
Po rečima Aldermana, investitorski pul London Sitija raspolaže sa tri hiljade milijardi dolara, ali čak ni to nije dovoljno novca da bi se zadovoljile sve potrebe zemalja koje vape za ulaganjima. Alderman je pohvalio zvanične rezultate još uvek aktuelne borbe protiv organizovanog kriminala u Srbiji, podsetivši da investitori dolaze u neku zemlju samo ako znaju da će njihov uloženi novac tu biti siguran, pa prisustvo mafije ima presudan uticaj. Ukoliko se proceni da će organizovani kriminal u nekoj državi umanjiti profit ili ugroziti investicije, zemlju koja ne ume s tim da se izbori investitori će, jednostavno, zaobilaziti u širokom luku, ili će, kao preduslov za ulaganja, tražiti i velike sume kao osiguranje u slučaju propasti svojih investicija. Zato Alderman ocenjuje da je sudbina SCG, približavanje Evropi i privlačenje zainteresovanih investitora, u najvećoj meri u sopstvenim rukama Srbije i Crne Gore, pri čemu EU i Velika Britanija mogu samo da pomognu, ali nikako da nameću modele i donose gotova, instant-rešenja.
Inače, Alderman je 675. gradonačelnik Sitija, a njegova titula je, po britanskim merilima, u rangu ministra kabineta, zbog čega često obavlja konsultacije sa premijerom Vlad e Velike Britanije. U svom radu, Alderman u velikoj meri zastupa interese najvećih svetskih multinacionalnih kompanija, sa sedištem u Londonu, kao i Londonske berze sa godišnjim obrtom od preko 3,3 milijarde funti, zbog čega dobar deo godine provodi u inostranstvu, u razgovorima sa potencijalnim partnerima i predstavnicima regiona, kojima su potrebna ulaganja.

OD SUTRA DO 23. MAJA U NOVOM SADU

Svetska elita na Poljoprivrednom sajmu

Na Novosadskom sajmu će od sutra pa do 23. maja biti održan Međunarodni poljoprivredni sajam na kojem će se predstaviti oko 2.000 izlagača iz naše i 60 zemalja sveta. Ovu najveću sajamsku priredbu i jedan od najvećih poljoprivrednih sajmova u Evropi otvoriće, kako se očekuje, predsednik državne zajednice Srbije i Crne Gore Svetozar Marović.
- Učešće oko 2.000 izlagača, među kojima je oko 600 iz inostranstva, potvrđuje visok rejting Međunarodnog poljoprivrednog sajma u evropskoj porodici sajmova, a istovremeno i dokazuje da je Novosadski sajam lider među sajmovima u regionu - rekao je, na konferenciji za novinare, generalni direktor Novosadskog sajma prof. dr Aleksandar Andrejević. - Time se i ostvaruje naša zamisao iz strateške vizije razvoja Novosadskog sajma da on postane evropsko-regionalni, poslovno-trgovački i sajamsko-kongresni centar. Istovremeno, želimo da i ostale priredbe, koje se na ovom prostoru održavaju, a koje su mnogo mlađe od Međunarodnog poljoprivrednog sajma koji se ove godine održava 70. put, dostignu ovaj sajam, za šta su već postavljeni kvalitetni temelji.
Po njegovim rečima, uloženo je mnogo napora i rada da Novosadski sajam zadrži mesto koje ima u Evropi, što nije uvek bilo lako. Veoma je teško ući u evropske privredne asocijacije, naglasio je Andrejević i dodao da je, za to potrebno afirmisanje mesta na kojem se sajmovi održavaju, ulaganje u sajamski prostor, praćenje svetskih trendova u oblasti organizovanja sajmova. Na Novosadskom sajmu to je i urađeno, koncepcija sajamskih nastupa je drugačija nego ranije, pod kupolom Novosadskog sajma održavaju se nove priredbe u skladu s tendencijama u svetu. Izgrađena je nova, potpuno savremena sajamska hala, kao prvi deo planiranog Master-centra, krajem godine počeće izgradnja druge faze Master- centra u kojem će se naći sedište Balkanske unije sajmova, robne berze, kao i Asocijacije evropskih poslovnih centara.
Na Međunarodnom poljoprivrednom sajmu nastupiće najznačajniji domaći i strani proizvođači iz poljoprivrede, prehrambene industrije, industrije pića, poljoprivredne mehanizacije i drugih delatnosti koji su u vezi s agrarom. Inostrani izlagači su se, pored pojedinačnog nastupa, odlučili i za kolektivne izložbe, pa će se tako predstaviti: Bugarska, Češka, Hrvatska, Mađarska, Makedonija, Nemačka, Poljska, Slovenija, Španija i Turska. Po rečima direktora Međunarodnog poljoprivrednog sajma Bojana Gajića, struktura izlagača pokazuje i potvrđuje opštu privrednu tendenciju racionalizacije karakterističnu za zemlje koje su u procesu tranzicije i privatizacije jer će se na istom prostoru predstaviti znatno više izlagača nego ranije, a više od 35 odsto stranih izlagača potvrđuje da je naše tržište za njih izuzetno interesantno.
Na Međunarodnom poljoprivrednom sajmu biće održana izuzetno velika izložba poljoprivredne mehanizacije jer će se, pored domaćih, predstaviti i najpoznatiji svetski proizvođači. Za nastup na izložbi stočarstva, po rečima direktora ove izložbe Jovana Plančaka, interesovanje stočara prevazišlo je kapacitete Novosadskog sajma, tako da će biti prikazana najkvalitetnija grla stoke.
Tokom priredbe biće održana stručna savetovanja, predavanja, prezentacije proizvodnih programa. Biće uručena i priznanja za kvalitet najboljim proizvođačima u više robnih grupa, a komisije za ocenjivanje kvaliteta radiće i tokom Sajma.

POJEDINI DELOVI GRADA I JUČE BEZ VODE

Havarija nastavila „sušu”

Havarija koja se desila juče u ranim jutarnjim satima na vodovodnoj mreži na uglu ulica Kornelija Stankovića i Veselina Masleše, glavni je razlog što pojedini delovi grada, tačnije stanovnici dela Novog naselja i Detelinare, nisu imali vode do poslepodnevnih časova. Kvar na mreži nastao je prilikom vraćanja sistema vodosnabdevanja u normalno stanje, pošto je od utorka od 22 sata do srede u isto vreme ceo Novi Sad ostao bez vode, a zbog puštanja u “promet” vodovodnih cevi na privremenom drumsko-železničkom mostu.
Juče su ekipe Vodovoda bile na mestu havarije, mučeći se s kvarom, koji je prema rečima tehničkog direktora Vodovoda i kanalizacije Siniše Đurovića bio velik, ali ne i neotklonjiv.
I pojedina prigradska naselja na sremskoj strani takođe su ostala bez vode. Đurović nam je objasnio da je razlog tome samoinicijativno odvrtanje ventila u sredu uveče, te se rezervoar s vodom ispraznio. Prema njegovim rečima, voda je trebalo da stigne do Bukovca i u okolna vikendaška naselja juče oko 14 časova, odnosno kada se rezervoar ispuni dovoljno da iz njega može da se crpi voda.
Iako je havarija došla u nevreme, s obzirom da je nastala neposredno nakon 24-časovne “suše” u celom gradu, za sada izgleda da je nestašica od utorka do srede pregurana (izuzev delova Novog Sada koji juče nisu imali vode zbog havarije). U sredu poslepodne, većina delova grada imala je vode i pre isteka najavljenog roka - srede u 22 časa.

PREUZETO IZ VESTI: "RADIO 021" OD 16. 05. 2003.

DINKIĆ U PETAK U NOVOM SADU OTVARA ELEKTRONSKU MENJAČNICU
Guverner NBS Mladjan Dinkić u petak će u Novom Sadu otvoriti prvu elektronsku menjačnicu u gradu. Menjačnica će biti u Dunavskoj 1 kod zgrade gradske Biblioteke, rečeno je Radiju 021 u kabinetu guvernera. Ovo je druga po redu menjačnica takve vrste u našoj zemlji. Prva je otvorena nedavno u Beogradu. Elektronska menjačnica daje mogućnost gradjanima da menjaju sve konvertibilne valute za dinar kao i obrnuto, uključujući i valute zemalja u regionu. Njena prednost je i u tome što je dostupna 24 časa i isključuje kontakt sa šalterom. Otvaranju menjačnice u 14,30 prisustvovaće i novosadski gradonačelnik Borislav Novaković. Guverner Mladjan Dinikć prethodno će, u 12,30 biti gost Radija 021 (021)

BEGOVIĆ O SUMNJIVIM FAKTURAMA IZ MK KOMERCA
Već bivši direktor Uprave carina Vladan Begović je u izjavi za RTS sinoć rekao da sigurno zna da je jedna firma izvozila uvozni šecer kao domaci."Taj šećer je već bio uvezen i nalazio se u skladištu MK komerca u Novom Sadu", kaže Begović. Prema njegovim rečima MK komerc je potom taj šećer prodao firmi Interfrigo iz Čačka. "Video sam dve fakture MK komerca istog datuma 7. februara 2003. godine za istu količinu šećera sa istim cena i samo je razlika bila što je na jednoj pisalo uvozni, a na drugoj toga nije bilo nego je neko naknadno rukom napisao uvoz", kaže bivši direktor Uprave carina za RTS i navodi da je ta dokumentacija sada nalazi u ministarstvu trgovine i turizma i tržišnoj inspekciji. "Taj šećer, taj šleper je ocarinjen 10. februara 2003. godine kao domaći uz izjavu domaćeg proizvodjača fabrike šećera iz Pečinaca", objasnio je Begović.Podsetimo da je fabriku krajem prošle godine kupio vlasnik MK komerca Miodrag Kostić, i to za 180 dinara. (021)

NOVI SAD PONOVO IMA VODU
Vodovod je u toku popodneva počeo redovno da snabdeva vodom sve delove grada. Prema rečima tehničkog direktora Siniše Djurovića, vodu bi trebalo da ima veći deo Novog Naselja, Detelinare i više sremskih naselja koji su jutros, zbog havarije ostali bez vode. Zamućenost vode ne treba da brine gradjane kažu u Vodovodu ipreporučuju da se voda ispušta iz slavina dok ne bude bistra. Gradjani koji i dalje nemaju vodu trebalo bi da se obrate vodoinstalaterima jer postoji mogućnost da je došlo do začepljenja cevi, kao posledica intervencije na sistemu, savetuju u Vodovodu. (021)

MONOGRAFIJA VOJVODINE | PRIVREDNI INDEX VOJVODINE

DRUSTVO | POLITIKA | KULTURA | SPORT | IZ MEDIJA | ZANIMLJIVOSTI | ARHIVA

POLITIČKE STRANKE | JAVNA KOMUNALNA PREDUZEĆA | NAŠI PRIJATELJI

Optimizovano za: IE5 & 800x600

Copyright: Vojvodina Web Team, 1997.
Office: Petrovaradinska tvrđava, "Studio Bob", 21000 Novi Sad
Tel: + 381 21 21061, 20344, 434608
office@vojvodina.com