vojvodina.com
arhiva
|
PREUZETO IZ LISTA: "DNEVNIK" OD 14. 04. 2003.
|
|
REPUBLIČKI MINISTAR UNUTRAŠNJIH POSLOVA DUŠAN MIHAJLOVIĆ
Pretorijanska garda na krvavom zadatku
Republički ministar policije Dušan Mihajlović izjavio je da iza zločina, za koje su pojedini pripadnici Jedinice za specijalne operacije upotrebljeni u vreme vladavine Radeta Markovića i familije Milošević, nisu ostali pisani tragovi, te ih je zato bilo teško rasvetliti.
“U vreme mandata pokojnog premijera Zorana Đinđića JSO se nije bavio kriminalnim aktivnostima. Legija je penzionisan zbog paljenja diskoteke u Kuli, što je učinio u trenutku rastrojstva nakon saznanja da je francuska policija izručila njegovog kuma Šiptara.
O njihovoj osveti, u vidu pobune “crvenih beretki”, danas se skoro sve zna. Uz pobunu jedinice, nelegalna aktivnost komandanta JSO Dušana Maričića Gumara bila je i u tome što je davao lično obezbeđenje Legiji, Jovici Stanišiću i Frenkiju Simatoviću. Svojim “kontingentom” obezbeđenja Legija je dalje obezbeđivao i svog kuma Dušana Spasojevića Šiptara. Tu aktivnost smo stavili pod kontrolu i tako saznali za Legijino učešće u otmicama i pravu prirodu njegovog odnosa sa Šiptarom”, naveo je Mihajlović u intervjuu “Politici”.
On je dalje rekao da je policija za prevratničke planove “zemunskog klana” saznala posle njihovog razlaza sa LJubišom Buhom Čumetom.
“Šiptar je potom počeo da se bavi politikom i imao je ambiciju, ni manje ni više, nego da postane predsednik vlade. Počeli su široku akciju na okupljanju “zdravih patriotskih snaga”, pokrenuli su ogromnu medijsku kampanju i uložili veliki novac za pridobijanje istomišljenika u svim strukturama vlasti. Finale je poznat. Gužva oko izbora specijalnog državnog tužioca, iskaz svedoka, provala naših mera i planova za hapšenje - i pucanj u premijera i državu Srbiju”, naveo je Mihajlović.
Govoreći o dosadašnjem toku istrage protiv članova JSO koji su bili učesnici zočinačkih akcija, ministar unutrašnjih poslova je otkrio da je kod njih uočen tzv. “pretorijanski sindrom”, odnosno da su bili u uverenju da “obavljaju poslove za državu”.
“NJihov komandant Legija je kod njih stvarao utisak da se radi o najvažnijim državnim i nacionalnim interesima i patriotizmu najvišeg ranga.
Refleks takvog drila i ispiranja mozga, koji je sprovođen u jedinici, vidi se i u slučaju Zvezdana Jovanovića. On je ratnik–legionar, koji nije bio učesnik prethodnih zločina niti deo Legijine ekipe vezane za zemunski klan. NJemu je Legija ispričao priču o tome kako “pouzdano” zna da će vlada rasformirati JSO i njega i njegove ratne drugove isporučiti Hagu. Prilikom hapšenja Jovanović nije ništa rekao, sem da on nije kriminalac. Posle nekoliko dana, usred noći, pozvao je inspektore i sve priznao”, naveo je Mihajlović.
On je dodao da je “savest proradila i kod ostalih uhapšenih”.
“Na osnovu njihovih dobrovoljno datih iskaza, iako nisu bili ni optuženi za ta dela, saznali smo o tragičnoj smrti Stambolića i o sva tri atentata na Draškovića. Takođe smo saznali mnogo i o ubistvu Slavka Ćuruvije. Sve ovo govori da je većina pripadnika JSO htela da svoju savest očisti i oslobodi od tih zločina koje su počinili verujući da služe državi, iz straha za službu ili iz drugih razloga... Sve u svemu, reč je o teškoj ličnoj drami tih ljudi koje je stvorio i pojeo izopačeni režim”, ocenio je srpski ministar policije.
Mihajlović je potvrdio da će vanredno stanje formalno biti ukinuto na Veliki petak, 25. aprila, ali je i napomenuo da će se “vanredno stanje za kriminal u Srbiji nastaviti”.
“Akcija “Sablja” će trajati dok poslednji naredbodavac, inspirator, organizator, izvršilac i pomagač monstruoznih zločina iz prošlosti ne bude predat pravdi”, rekao je Mihajlović i dodao da će policija “ne samo rešiti najvažnije slučajeve”, nego će i sudu “predati sve zločince sa dovoljnom količinom dokaza kako bi mogli da budu osuđeni na zaslužene kazne”.
Ministar unutrašnjih poslova je upozorio da ne treba gajiti iluzije kako će Srbija ubuduće biti potpuno imuna na kriminal.
“Dok god bude postojalo dobro, postojaće i zlo. Sve zemlje otkriju tu i tamo ponekog korumpiranog političara, sudiju, tužioca ili novinara. Bitno je da mafija više u Srbiji neće biti deo sistema i neće upravljati tim sistemom. Poneki kriminalac će možda nekada nekoga podmititi, ali kriminalci više neće postavljati svoje tužioce, svoje sudije, svoje funkcionere u sistemu bezbednosti zemlje. Kriminal je do sada u Srbiji imao svoju državu, a nadalje će država Srbija imati svoje kriminalce protiv kojih će se boriti”, obrazložio je Mihajlović.
|
|
PREDLOG ZAKONA O PLANIRANJU I IZGRADNJI ČEKA POKRAJINSKE AMANDMANE
Vojvodina želi više nadležnosti
Poslanik Skupštine AP Vojvodine, predsednik poslaničke grupe DOS - Reformisti Vojvodine i predsednik Odbora za informisanje Đorđe Subotić želi da veruje da je prošlo vreme kad je Vojvodina bila regionalni i geografski pojam, te da je postala i ustavni i političko organizacioni pojam. Govoreći o Predlogu zakona o planiranju i izgradnji, on kaže da je zakonodavac u ovome zakonu tako i predvideo, ali samo delimično.
- Dosta se toga svodi na ono što je do sada predviđeno omnibus- zakonom, a njime je predviđen minimum minimuma - kaže Subotić. - Moja osnovna primedba se odnosi na agenciju za planiranje. Ona je, svakako, potrebna, ali zašto ne i za teritoriju APV, po istom principu? Čini mi se da zakonodavac iz jedne oblasti ne prati dovoljno šta se dešava u drugoj. Mi smo doneli Zakon o radiodifuziji, u Skupštinskoj proceduri je zakon o telekomunikacijama. Kod prvog propisa smo predložili da se formira pokrajinska radiodifuzna agencija, što nije ispunjeno, ali je urađeno nešto drugo. Ovlašćeni predlagači za Savet radiodifuzne agencije Srbije su, između ostalih, i Skupština APV i IV APV i ništa što se odnosi na teritoriju APV ne može da se donese bez saglasnosti bar jednog od tih ovlašćenih predlagača.
Subotić predlaže da, ako nije moguće da se formira Pokrajinska agencija o planiranju, to premosti isto kao kod Zakona o radiodifuziji, a Skupština Vojvodine je isto predložila i kod zakona o telekomunikacijama. Druga njegova primedba odnosi se na inženjersku komoru, koju smatra centralističkom. Kako ima veoma značajnu ulogu u davanju licenci, on predlaže da se formira i pokrajinska komora, a da Pokrajinski sekretarijat za arhitekturu, urbanizam i graditeljstvo bude nadzorni organ u vezi s određenim pitanjima.
Subotić misli da je dobro što je Pokrajini dato da u 10 tačaka bude nadležna za izdavanje odobrenja za izgradnju iz člana 89, ali mu nije jasno zašto joj nije povereno i sledećih sedam tačaka. On pita da li neko misli da za magistralne i regionalne puteve odobrenje ne bi trebalo da daje AP.
Ministar urbanizma i građevina prof. dr Dragoslav Šumarac kaže da je cilj bio da se ova rešenja poprave, ali da se, istovremeno, zadrži reformski kurs. Zato se kontaktira sa svim poslaničkim klubovima u Narodnoj skupštini Srbije. Što se tiče agencije za prostorno planiranje, predviđeno je da ona može imati organizacionu jedinicu u sedištu organa teritorijalne autonomije.
- Ovim rešenjem ne želimo da prejudiciramo ono što će biti tema sledećeg ustava. Da je obavljena regionalizacija, sigurno bi rešenja bila drugačija - kaže Šumarac. - S druge strane, prostorno planiranje bi moralo ostati jedinstveno na teritoriji republike.Ako se uzme neko od rešenja iz oblasti saobraćaja ili elektroenergetske infrastrukture, ne bi moglo da se desi da se dva puta promaši, kao što je u prethodnom Prostornom planu naša pruga za nekoliko kilometara promašila Mađarsku. Zbog toga određene stvari moraju biti na nivou republike, ali smo spremni da zajednički razmotrimo sve amandmane.
Ministar Šumarac kaže da će se videti rešenja za telekomunikaciju i radiodifuziju i da nema razloga da se isto ne uradi i kod agencije za prostorno planiranje. Što se tiče inženjerske komore, i ovde bi morali postojati jedinstveni kriterijumi koji se ne bi razlikovali mnogo po regionima, odnosno delovima republike. To znači da bi isto trebalo da važi za arhitektu u Preševu, Zaječaru ili Novom Sadu. Iz austrijske komore su poručili da su njihovi kriterijumi ujednačeni na nivou države.
Govoreći o članu 89, koji se odnosi na izdavanje odobrenja za izgradnju objekata, ministar Šumarac kaže da je u poslednjih sedam tačaka Pokrajina izuzeta zato što je Ministarstvo saobraćaja smatralo da jedan put ne može da se posmatra samo u delu koji prolazi kroz pokrajinu, već u celosti, pa treba da bude na nivou republike.
- Imamo period od šest meseci u kojem ćemo doneti privremena pravila građenja i rok od 12 meseci da donesemo jedan od planova - kaže zamenik ministra građevina Natalija Stojanović. Znači, svaka opština će proceniti koji to plan zadovoljava njen interes. Mi imamo obavezu da uradimo razgraničenje javnog i ostalog građevinskog zemljišta, a to je moguće samo kroz plan.
Imajući u vidu akciju Ministarstva za izradu planova za nerazvijene opštine (24 u Srbiji i 11 u Vojvodini), svi oni, pa i drugi čija je izrada u toku, usaglašavaće se s budućim zakonom o planiranju. U međuvremenu, da ne bismo imali vakuum, davaće se odobrenja za izgradnju i to u roku od 30 dana.
|
|
PRIČA OGRADE DUNAVSKOG PARKA
Slika i prilika jedne tradicije
Prošle godine, 26. aprila, na Dan parkova, deo Dunavskog parka uz Dunavsku ulicu ograđen je zelenom metalnom ogradom. Na prvi pogled ništa čudno, ali mali broj Novosađana zna da je identična ograda opasala ovaj park davno pre nego što se većina nas rodila.
U zapisima iz zaostavštine Vase Stajića, piše da je 1851. godine, u vreme kada je gradonačelnik Novog Sada bio Svetozar Miletić, podignuta ograda Dunavskog parka duž “Promenade”. S proleća 1868. godine, Miletić je za vreme svog drugog mandata želeo da ofarba ogradu u boje srpske (tada i gradske) trobojke, te je organizovana licitacija na kojoj je, između četiri majstora, pobedio Leopold Vitenfeld. Tu počinje borba, i to politička, jer je krajem avgusta u grad stigla naredba Ministarstva unutrašnjih dela da je zabranjeno isticati srpsku nacionalnu zastavu na Gradsku kuću, a ograda do tada još nije bila ofarbana. Vladin komesar Ast tada upućuje dopis gradskom predstavništvu u kome upozorava da se grad ne opire naredbi Ministarstva i da ne pokušava da ogradu ofarba u trobojku “jer će inače da podnese teške posledice”.
Međutim, mesec dana kasnije, Laza Kostić, tada veliki beležnik, odgovara Astu i uverava ga da nije bilo namere da se ograda ofarba u trobojku, da nisu u pitanju “varoške boje”, već da su na ogradi “dve dvobojke” i da Glavna skupština neće isplatiti molere dok se ne uveri da je ograda ispravno “obojadisana”. Sve u svemu, i pored sporova oko boje na ovoj ogradi, ona je izdržala narednih stotinak godina, da bi se šezdesetih godina ovog veka našla u porti koviljskog manastira između crkve i konaka, o čemu svedoči arhitekta Slobodan Jovanović, koji je tada radio na konzerviranju manastira.
Prema njegovim rečima, kaluđeri i iguman manastira su rekli da je ogradu manastiru poklonio tadašnji gradonačelnik Novog Sada Tima Vrbaški, čijom je zaslugom put do Kovilja bio kaldrmisan kamenom kockom. “Gradsko zelenilo” je, po uzoru na tu ogradu, naručilo od preduzeća “Modelar” deo ograde koja je prošle godine postavljena. Kako Jovanović navodi, ova ograda ne samo da predstavlja “sliku i priliku jedne tradicije”, već i svedoči o tome da je gradska uprava u kontinuitetu imala svoj komunalni program i red, kao i građane kojima nisu promicali takvi detalji kao što su boja i izgled ograde, a kamoli druge značajnije stvari.
|
|
PREUZETO IZ VESTI: "RADIO 021" OD 14. 04. 2003.
|
|
DINAR MONETA SRBIJE I CRNE GORE
Srpski ministar za ekonomske odnose sa inostranstvom Goran Pitić izjavio je sinoć RTS-u da će Narodna banka Srbije biti fiskalni agent SCG pred MMF-om i depozitar pred Svetskom bankom, kao i da će moneta državne zajednice biti dinar. Delegacija Srbije i Crne Gore koja boravi u Vašingtonu treba da obezbediti da Bord direktora MMF ponovo ne odlozi realizaciju vec odobrene kreditne transe od 136 miliona dolara, zbog toga sto na relaciji izmedju Beograda i Podgorice nisu jos usaglaseni stavovi oko "fiskalnog agenta" nove drzavne zajednice u ovim dvema vodecim medjunarodnim finansijskim institucijama, prenosi dopisnik SENSE iz Vašingtona. Sastanak Borda MMF zakazan je za sredu, 16. aprila. (RTS)
HRVATSKA SPREMNA NA TURISTIČKE PROPUSNICE
Hrvatska vlada ima generalni stav da se u cilju ublažavanja viznog režima uvedu turističke propusnice za gradjane SCG, ali će primena tih mera sačekati kraj vanrednog stanja u Srbiji, prenose hrvatski mediji izjavu hrvatskog premijera Ivice Račana, dodajući da se za to zalaže i predsednik Stjepan Mesić koji je taj stav izneo na nedavnom samitu u Beogradu. Prema onome šta je saopšteno iz ministarstva spoljnih poslova, radilo bi se o propusnicama koje bi važile godinu dana s mogućnošću više ulaza i izlaza. (Tanjug)
EU O FINANSIJSKOJ PODRŠCI ZA SCG
Šefovi diplomatija Evropske unije u ponedeljak će u Luksemburgu razmotriti predloge visokog predstavnika EU Havijera Solane i evropskog komesara Krisa Patena za "pomoć reformama u cilju daljeg približavanja Srbije i Crne Gore evropskim strukturama, a prvenstveno Evropskoj uniji". Solana će evropskim ministrima podneti izveštaj o razgovorima sa rukovostvom Srbije i Srbije i Crne Gore prošlog četrvrtka i petka u Beogradu. Funkcioneri Evropske komisije su u u petak stavili do znanja da je Evropska unija već uplatila 40 miliona evra, a još dve tranše od po 45 miliona evra će ubrzanim postupkom dostaviti Srbiji iz za ovu goidnu odobrene makroekonomske pomoći. (Beta)
|
|