vojvodina.com
arhiva
|
PREUZETO IZ : "RADIO TELEVIZIJA SRBIJA" OD 20. 03. 2003.
|
|
SVET - Četvrtak, Mart 20, 2003 08:25
Počeo napad na Irak
Američke i britanske snage počele su jutros napad na ciljeve u Iraku, dva sata po isteku ultimatuma koji je predsednik Džordž Buš postavio predsedniku Sadamu Huseinu da sa sinovima i saradnicima napusti zemlju.
U pet časova i 35 minuta , po lokalnom vremenu, u Bagdadu su se oglasile sirene i počela je da dejstvuje protivvazdušna odbrana.
Prema izveštajima agencija i Si- En-En-a u napadu su učestvovali avioni F 117 i krstareće rakete. Prema prvim izveštajima gadjani su ciljevi južno od Bagdada. Prema izveštajima CNN sa lica mesta tvrdi se da je u prvom naletu, koji je prema prema procenama vojnih stručnjaka još uvek doziran, na Irak palo oko 4o projektila. Masovni napadi na Irak bi se tek mogli očekivati.
Prema prvim izvestajima, jutros se na udaru našlo 'vozilo Sadama Huseina ili nekog visokog iračkog funkcionera', mada te informacije zasad nemaju zvaničnu potvrdu. Isto kao i izveštaji agencije Rojters prema kome je zauzet irački držani radio na kome se oglasio spiker na arapskom jeziku:'Ovo je dan koji smo čekali'.
Predseddnik Džordž Buš se iz Bele kuće obratio naciji i potvrdio da je naredio da počne napad na Irak čiji je cilj da se neutrališe režim Sadama Huseina. On je naglasio da je ovo 'sveobuhvatna i usredsredjena kampanja' i istakao da su 'napadi od vojnog značaja'.
Američki predsednik je podvukao da je irački režim stacionirao jedinice i opremu u civilnim područjima. U četvorominutnom obraćanju naciji Buš je istakao da SAD u ovoj operaciji imaju podršku 35 zemalja.
Prema prvim procenama stručnjaka, jutrošnji napad na Irak je, uprkos ranijim očekivanjima, bio ograničenih razmera.
|
|
PREUZETO IZ LISTA: "DNEVNIK" OD 20. 03. 2003.
|
|
SAOPŠTENJE MINISTARSTVA UNUTRAŠNJIH POSLOVA
Legija i Šiptar još u Beogradu
MUP Srbije objavio poternicu za članovima „zemunskog klana” uz molbu građanima da, ukoliko imaju bilo kakvu informaciju ili primete lica sa poternice, jave na telefon 011/762-760 ili 011/3547-200 ili obaveste najbližu policijsku stanicu - PDF format
“Sve informacije koje smo dobili od građana u velikoj meri doprinele su pomaku istrage koja se vodi povodom atentata na predsednika Vlade Republike Srbije dr Zorana Đinđića” - kaže se u saopštenju MUP-a Srbije.
“Pripadnici Ministarstva unutrašnjih poslova Republike Srbije obaveštavaju građane da su vođe zemunske bande na čelu sa Miloradom Lukovićem Legijom, Dušanom Spasojevićem Šiptarom, Miletom Lukovićem Kumom, Dejanom Milenkovićem Bagzijem, Vladimirom Milisavljevićem Budalom, Sretkom Kalinićem, Nikolom Bajićem, Milošem Simovićem Miškom, Aleksandrom Simovićem Acom, Miladinom Suvajdžićem, Dušanom i Đorđem Krsmanovićem, sakrivene na takozvanim rezervnim položajima (u iznajmljenim stanovima i kućama). Članovi ove kriminalne grupe očekivali su da će po izvršenju atentata u zemlji nastati haos, da će uz pomoć pojedinaca iz državnih i političkih struktura zaustaviti započetu borbu protiv kriminala i tako omogućiti dolazak na vlast takozvanim “patriotskim snagama”.
Funkcionisanje države nakon atentata, kao i čvrsta rešenost institucija Republike Srbije i državne zajednice Srbije i Crne Gore da se u potpunosti obračunaju sa kriminalom naterala je članove ove grupe da se nađu u još većoj ilegali.
Na osnovu do sada dobijenih izjava privedenih osoba, pripadnika njihovog klana, jasno je da je postojao plan da se posle ubistva premijera sakriju na nekoliko dana, a onda pokušaju da izvrše još nekoliko atentata i terorističkih napada na državne institucije. Operativni podaci istrage ukazuju da se vođe ove bande verovatno još uvek nalaze na teritoriji Beograda. Iz tih razloga su pripadnici MUP-a prinuđeni da u određene stambene objekte ulaze u velikom broju, i često nasilno provaljuju u neke stanove. Izvinjavamo se građanima i molimo ih da imaju razumevanja za ovu akciju MUP-a.
Takođe molimo sve građane da se jave na telefon 011/762-760, ukoliko primete bilo šta što bi ukazivalo na prisustvo članova zemunske bande: pojavljivanje nepoznatih osoba u njihovom komšiluku, unošenje velikih količina hrane i pića u do sada neuseljene stambene objekte, iznošenje smeća iz objekata u kojima “niko ne živi” ili neuobičajeno ponašanje stanara.
Stambeni objekti koji služe za skrivanje pripadnika ovog klana, iznajmljivani su tokom poslednjih godinu dana. Ovaj posao za njih je kao posrednik preko agencija najčešće vršio Miladin Suvajdžić zvani Đura Mutavi” - kaže se u saopštenju MUP-a.
MUP apeluje na sve agencije i privatna lica koji se bave izdavanjem stanova i kuća da ukoliko se sete bilo kakvih neuobičajenih klijenata to jave na telefone 011/760-762 ili 011/35-47-200 ili najbližoj stanici policije. MUP posebno skreće pažnju da je Miladin Suvajdžić, srednjeg rasta, star oko 40 godina sklon prerušavanju (perika, lažna brada i brkovi...).
|
|
RADOVI NA ZAVRŠETKU PORODILIŠTA NE ODMIČU
Porodilište nenamenski građeno
Iako je polovinom novembra rečeno da će nova zgrada porodilišta biti završena do juna ove godine, Novosađani će, po svemu sudeći, čekati malo duže. Po rečima pokrajinskog sekretara zdravlja dr Dušana Božića, zgrada mora da se preprojektuje, a novac koji je do sada bio problem je obezbeđen.
- Jedno odeljenje je preskočeno i došlo je do grešaka, jer je zgrada napravljena bez projekta. U nekim odeljenjima postavljene su pločice, a ispostavilo se da prethodno nisu postavljene instalacije, pa će to morati da se lupa - objašava dr Božić.
Pokrajinski sekretar zdravlja kaže da će neki poslovi morati ponovo da se urade što će, verovatno, trajati jedan mesec, a da se izvođač obavezao da će posle toga završiti građevinske radove za 180 dana. Sekretarijat je pripremio sve za raspisivanje tendera, na kom će biti nabavljena oprema, kako bi posao oko završetka radova na porodilištu što kraće trajao.
Direktor Kliničkog centra “Novi Sad” docent dr Pavle Milošević kaže da je potrebno vreme da bi gradnja porodilišta bila regularna i da moraju da naprave građevinski i finansijski presek do sada urađenog posla.
- Problem je što je porodilište pravljeno bez dozvole, bez projekta i bez tehnološkog projekta, jer nije isto praviti stambenu zgradu i bolnicu. Infrastuktura je pravljena bez tehnološkog projekta i ne zadovoljava kriterijume porodilišta - objašnjava dr Milošević i dodaje da će zgrada morati i da se preprojektuje i da se doprojektuje, što sve usporava radove.
Postavljen je novi nadzorni organ za gradnju i svi poslovi oko doprojektovanja trebalo bi da budu završeni do 1. maja, ali će pokušati da ažuriraju poslove. Radove će i dalje izvoditi “Budućnost”, jer su oni već obavili 90 odsto posla.
U ranijim fazama izgradnje porodilišta glavni problem su bile pare i u novembru prošle godine rečeno je da Republika odvojila jedan ipo milion evra za završetak građevinskih radova, a Pokrajina dva ipo miliona za nabavku opreme. Posle toga se ispostavilo da zgrada nema građevinske dozvole, što su regulisale gradske vlasti. U tom trenutku se smatralo da porodilište može da bude završeno za šest meseci, odnosno do polovine ove godine.
|
|
PREUZETO IZ VESTI: "RADIO 021" OD 19. 03. 2003.
|
|
MINISTAR POLICIJE O DOSADAŠNJOJ ISTRAZI
Ministar unutrašnjih poslova Srbije Dušan Mihajlović izjavio je da je lice čiji je foto robot objavljen u medijima jedini neidentifikovani izvršilac atentata na premijera Zorana Đinđića, dok su imena druge dvojice atentatora poznata policiji. "Zna se odakle je hitac ispaljen, dva izvršioca su identifikovana, treći je na ovoj fotografiji", istakao je Mihajlović, gostujući sinoć na Radioteleviziji Srbije, prvom nastupu u medijima nakon ubistva Đinđića. Mihajlović je rekao da kao ministar policije "svakako oseća odgovornost" za atentat, a da, što se ostavke tiče, "o svemu tome može se razgovarati tek kad počinioci tog zločina budu u zatvoru". On je optužio "zemunski kriminalni klan" da je odgovoran za ubistva Mirka Tomića Bosanca, Branislava Lainovića Dugog, Zorana Uskokovića Skoleta, Zorana Davidovića Ćande i još nekih osoba. Mihajlović je rekao da policija poseduje izjave više učesnika tih događaja, koji za ubistva okrivljuju "zemunski klan", tako da sada postoje dokazi, kojih ranije nije bilo. Prema njegovim rečima, ta grupa je u vreme vladavine Slobodana Miloševića izvršavala politička ubistva, "da bi, praktično, napravila uslugu Državnoj bezbednosti i da bi kasnije imali zaštitu i nedodirljivost pred kriminalističkom policijom". Mihajlović je naveo da su, verovatno, iz tog razloga, sve istrage policije "završavale pred vratima DB, koja nisu mogla da se otvore". On je istakao da je "zemunski klan" tu zaštitu koristio da se obračuna sa "svojim pajtašima iz podzemlja", sa kojim su se sukobili oko podele plena, ili sa onima koji "nisu dovoljno poštovali vođe ove grupe". Ministar je objasnio da "zemunski klan", čiji vođe su Dušan Spasojević i Mile Luković (a pridružio im se i bivši pukovnik DB Milorad Luković Legija), nije mogao da bude "demontiran" posle 5. oktobra 2000. godine, "iz poznatih razloga, jer su na čelu DB bili njihovi mentori, za koje su radili zločine". Mihajlović je rekao da je jedan od uhapšenih iz te grupe označio Spasojevića i Lukovića kao "neprikosnovene vođe grupe" i objasnio kako su se oni obogatili i ojačali, "na bazi trgovine drogom, krađe i preprodaje kola", a takođe je "objašnjavao poznanstvo sa Čumetom (Ljubišom Buhom iz Surčina) i veze koje su postojale". "Od više od 600 lica koje je policija u svojim internim dokumentima označila kao članove organizovanih kriminalnih grupa u Srbiji, 156 se nalazi u pritvoru, 13 je mrtvo, a 480 se još nalazi na slobodi"izjavio je Mihajlović, dodavši da je 20 osoba sa tog spiska u inostranstvu, a jedno je na lečenju bolesti zavisnosti. Mihajlović je precizirao da u Beogradu postoji 13 kriminalnih grupa, Nišu šest, Požarevcu devet, Sremskoj Mitrovici osam... Mihajlović je u intervjuu RTS-u saopštio da policija "razgovara" sa Svetlanom Cecom Ražnatović i da će ona "posle tog razgovora biti predata istražnim organima". Mihajlović je rekao da je "bilo priča po gradu" da se akteri atentata na premijera Zorana Đinđića nalaze upravo u kući Arkanove udovice i da je zbog toga policija, "da bi razjasnila te priče, htela da građanima kaže šta se nalazi u toj tvrđavi". U emisiji je prikazan i deo video snimka koji policija poseduje, a na kojem se, u nekom restoranu, vidi Svetlana Ražnatović u društvu Dušana Spasojevića i Mileta Lukovića. Mihajlović je rekao da su na snimku i braća Simović, za kojima policija takođe traga, kao i Dejan Milenković Bagzi. Televizija je, takođe, prikazala i snimke sa policijskog uviđaja u kući poznate pevačice, na kojima se vide mnoga vredna umetnička dela. Mihajlović nije želeo da komentariše pronalaženje oružja u njenoj kući, ističući da je to "verovatno zaostalo od njenog pokojnog supruga".(Tanjug)
FOTO-ROBOT ATENTATORA
Miniranje trznog centra u Zemunu, vlasnistvo Dusana Spasojevica Siptara, jednog od vodja 'zemunskog klana', koji je osumnjicen za ucesce u atentatu na srpskog premijera Zorana Djindjica, odlozeno je za nedelju. Rusenje zgrade trznog centra eksplozivom, postavljenim u noseci stub objekta, bilo je predvidjeno tokom noci. Oko ponoci je odjeknula jedna eksplozija, ali stub nije srusen, jer je pukla sajla kojim je buldozer u trenutku eksplozije trebalo da povuce noseci stub. (RTS)
|
|