vojvodina.com
arhiva
|
PREUZETO IZ LISTA: "DNEVNIK" OD 19. 03. 2003.
|
|
NARODNA SKUPŠTINA IZABRALA NOVU VLADU, PREMIJER ZORAN ŽIVKOVIĆ OCENIO:
Đinđićevo ubistvo ima i jasnu političku pozadinu
Beograd: Skupština Srbije izabrala je juče novu vladu, čiji je predsednik Zoran Živković, a novi potpredsednik Čedomir Jovanović. Ostalih promena u personalnom sastavu Vlade Srbije nema. Za vladu je glasalo 128 poslanika, 100 protiv, a tri su bila uzdržana. Izboru je prethodila četvoročasovna rasprava. “Vlada koju ću danas predložiti nije nova vlada. To je prva reformska i demokratska vlada u Srbiji, koju je od januara 2001. do 12. marta 2003. vodio dr Zoran Đinđić. On je kao političar i premijer izvukao Srbiju iz balkanskog mraka i poveo je ka svetlima Evrope, postavivši nove standarde ljudskih kvaliteta, koje će teško biti dostići. Neka mu Bog podari rajsko naselje”.
Ovim rečima kandidat za novog premijera Zoran Živković obratio se juče poslanicima Skupštine Srbije, predstavljajući program i sastav svog kabineta, u kojem će se ministrima iz prethodne Vlade pridružiti samo Čedomir Jovanović, kao novi potpredsednik.
Na mestu gde je ranije sedeo tragično nastradali premijer Đinđić stajala je suza od cveća.
Uz napomenu da niko nije srećan što mora da se bira novi premijer, Živković je rekao da je Đinđićevim ubistvom izgubila ne samo njegova porodica već i država i da će on, zajedno s ostalim članovima vlade, učiniti sve da se bar delom nadomesti ogroman gubitak.
- To ubistvo nije samo posledica obračuna s mafijom, već ima i jasnu političku pozadinu i inspiratore, a očekujem da će istraga utvrditi ko su politički i finansijski inspiratori Đinđićevog ubistva - poručio je Živković.
On je naglasio da bi sada, zbog interesa države i svih građana, uspostavljanju političke stabilnosti trebalo da doprinesu i oni koji nisu učinili ništa da se spreči “atmosfera u kojoj i premijer može da bude ubijen”.
- Vladu će činiti isti ljudi, a i ciljevi nam ostaju isti - naglasio je Živković. - Naši prioriteti biće borba protiv organizovanog kriminala, usvajanje novog, modernog ustava, stvaranje opšte političke stabilnosti u Srbiji i regionu, dalja izgradnja i očuvanje državne zajednice Srbije i Crne Gore, što je uslov za brže uključivanje u evropske i svetske integracije. Nastavićemo i započete ekonomske reforme i privatizaciju da bismo stvarali zdravu i efikasnu privredu. U prioritete spada i jačanje demokratskih institucija, što podrazumeva modernizaciju i pročišćavanje sudstva, policije i državne uprave, a nastavićemo i sve aktivnosti da se obezbede prava Srba na Kosovu i Metohiji u skladu s Rezolucijom 1244.
Živković je istakao da ne postoji nijedna stranka, koja je protiv integracije u Evropu i svet i upozorio da to neće biti moguće “ako u našem dvorištu nema stabilnosti”. Kao najvažnije kratkoročne ciljeve na međunarodnom planu on je naveo prijem u Savet Evrope i Partnerstvo za mir i početak pregovora o procesu stabilizacije i asocijacije sa EU. Koraci na tom putu biće intenzivirani, najavio je mandatar, po čijem će mišljenju tome doprineti i nova Vlada Srbije, ali i u utorak formirani Savet ministara Državne zajednice SCG, čime su stvoreni uslovi da se prvi put vodi “unisona spoljna politika, tako da ćemo se svetu predstaviti kao ozbiljan partner, s jedinstvenim stavom”.
On je najavio da će i nova Vlada nastaviti Đinđićevu strategiju da se u roku od nekoliko godina reši status Kosova i Metohije, da ono ne bude izvor problema. S tim u vezi Živković je naglasio da su Srbija i SRJ-SCG ispunili sve, a međunarodna zajednica ni polovinu preuzetih obaveza iz Rezolucije 1244.
- Nama je u amanet ostalo da se oko te strategije svi okupimo i da svako pomogne da je međunarodnoj zajednici i kosmetskim Albancima predstavimo kao ozbiljan projekat - rekao je Živković i istakao da je Đinđić već ispunio mnogo od onoga što je obećao kada je izabran za premijera, a da će biti realizovano i sve ostalo, zbog čega je Vlada Srbije u januaru 2001. dobila većinsku podršku parlamenta.
On je poručio da će i nova-stara Vlada s istom odlučnošću rešavati sve probleme s kojima bude suočena i ocenio da je Srbija “pri kraju najteže krizne situacije u nekoliko poslednjih godina”.
U raspravi koja je prethodila izjašnjavanju Dejan Mihajlov (DSS) rekao je da je teško govoriti o rezultatima Vlade, čiji je premijer ubijen, “ali je DSS imao jasan stav o radu svakog ministarstva i zato ne može podržati Vladu, koja i nije nova, već stara”. DSS smatra da je ovo bila prilika da dobijemo novu, koncentracionu vladu, jer je Srbija destabilizovana, “ali i pre 12. marta zato što nema predsednika, sada ni premijera, a parlament je izgubio legitimitet”. Po rečima Mihajlova DSS-u je slučaj Gavrilović ukazivao na porast organizovanog kriminala i mafije, a posle tvrdnje zvaničnika da to nije tačno sada se navodi da samo u “Zemunskom klanu” ima više od 200 kriminalaca pod oružjem.
- Upozoravali smo da je to posledica bivšeg sistema, ali i nedovoljne borbe protiv organizovanog kriminala, pri čemu još nije izvršena depolitizacija MUP-a, jer je on partijski organizovan kao za vreme Miloševića - kazao je Mihajlov.- Tapiju na MUP i druge bezbednosne službe imala je isključivo Vlada, a Skupština je poslednja obaveštavana o svemu što se dešavalo. Ovo je prilika da se podvuče crta, jer vanredno stanje nije pravo sredstvo da se postigne željeni cilj i uhvate ubice premijera, već će produbiti atmosferu straha.
Gordana Pop-Lazić (SRS) i Žarko Obradović (SPS) su najavili glasanje poslanika ovih stranaka protiv Vlade. Takođe su se založili da se vanredno stanje što skorije ukine i raspišu parlamentarni izbori.
Uz napomenu da se stavovi SNS-a i Vlade bitno koncepcijski razlikuju, Branislav Ivković je u ime “narodnih socijalista” rekao da bi bilo logično da ovu Vladu podrži svih 176 poslanika, koji su je podržali i u januaru 2001. SNS prihvata poziv na mir i stabilnost.
Na početku sednice saopštena je odluka predsednice parlamenta Nataše Mićić da Tomislav Nikolić (SRS), zbog napada na Branislava Pomoriškog, koji je zaradio opomenu, neće moći da prisustvuje skupštinskim sednicama tri meseca.
Skupština danas nastavlja rad.
|
|
MISTERIOZNA PLUĆNA BOLEST MOBILISALA SVET
Virus ili bakterija, pitanje je još
Zbog misteriozne bolesti disajnih organa, koja se prvo proširila među azijskim zdravstvenim radnicima, a već je registrovana na tri kontinenta, na svim mestima ulaska u našu zemlju, a posebno na Aerodromu “Beograd”, pojačan je sanitarni i zdravstveni nadzor. Ovo podrazumeva da se pri prihvatu putnika s međunarodnih letova uradi epidemiološka anketa o onima koji eventualno stižu iz južne Azije, a posebno iz Vijetnama. Naime, po vestima koje stižu iz Slovenije, sumnja se da je jedna putnica, koja je doputovala iz Vijetnama, obolela od atipične upale pluća izazvane nepoznatim uzročnikom. Inače, za sada kod nas nije evidentirano nijedno lice sa simptomima koji bi ukazali na atipičnu upalu pluća. Svim zdravstvenim ustanovama u zemlji, a posebno infektivnim i klinikama za plućne bolesti, naloženo je da preduzmu sve mere kako bi se pravovremeno reagovalo u slučaju pojave bolesti u Srbiji. Kako kaže direktor Instituta za plućne bolesti u Sremskoj Kamenici prof. dr Aleksandar Milovančev, za sada ovde nije zabeležen nijedan slučaj oboljenja koji bi upućivao na to da se radi o misterioznoj upali pluća, a preduzete su i dodatne mere opreza. I na Klinici za infektivne bolesti Kliničkog centra “Novi Sad” preduzimaju se mere kako bi se smestili i lečili eventualni oboleli. Po rečima upravnika ove klinike prof. dr Jovana Vukadinova obezbeđena su dodatna mesta u izolaciji, a ovde će biti smešteni svi eventualno oboleli od pomenute bolesti s teritorije Južnobačkog okruga, kao i bolesnici s ostalih područja Vojvodine ukoliko im bude potrebna veštačka ventilacija pluća. U toku je nabavka antivirusnih lekova, a ostalih preparata koji bi se koristili u lečenju ima dovoljno.
Mere zaštite u Vojvodini
Pokrajinski sekretar za zdravstvo i socijalnu politiku dr Dušan Božić informisao je juče predsednika Izvršnog veća AP Vojvodine Đorđa Đukića o merama preduzetim zbog opasnosti od moguće pojave akutnog respiratornog sindroma, na teritoriji AP Vojvodine.
Do sada u pokrajini nije registrovan ni jedan slučaj ovog oboljenja a pokrajinski sekretar smatra da dosadašnje iskustvo sa širenjem oboljenja ovakvog tipa ne ukazuje na mogućnost pojave epidemije širih razmera.
U koordinaciji sa republičkim Ministarstvom zdravlja i pograničnim službama organizovan je poseban sanitarni režim pri ulasku u našu zemlju (na graničnim prelazima u Sremskoj Mitrovici, Subotici i na Aerodromu “Beograd”), gde su organizovana dežurstva lekara iz oblasnih bolnica. Takođe u bolnicama u Sremskoj Mitrovici, u Subotici i na Infektivnoj klinici Kliničkog centra Novi Sad određene su posebne prostorije namenjene za eventualni prihvat i izolaciju obolelih.
Pokrajinski sekretarijat za zdravstvo i socijalnu politiku nastaviće da prati rad tri pomenute medicinske ustanove, kako bi se obezbedilo pravovremeno reagovanje i adekvatna zdravstvena zaštita građana AP Vojvodine.
|
Dok se u mnogim zemljama sveta preduzimaju preventivne i mere pojačanog nadzora, Svetska zdravstvena organizacija još uvek nema pouzdanih podataka o tome šta je uzročnik SARS-a, (severe acute respiratory syndrom) teškog akutnog respiratornog sindroma. Još uvek nisu završena epidemiološka istraživanja i laboratorijske analize, koji bi ukazali da li je uzročnik bolesti virus ili bakterija. Nagađa se da bi u pitanju mogao da bude i mutirani virus gripa, od čega se najviše strepi. Mnogi respiratorni virusi mogu dovesti do atipične upale pluća, pa i virus influence, ali ako se ovaj virus izmeni u nov podtip, moguće je da dođe do epidemija i pandemija. Pominje se i klamidija-pneumonija, upala pluća koju izaziva mikroorganizam koji nije ni virus ni bakterija. Epidemija ove bolesti traje u južnoj Kini još od novembra i ispoljava se kao atipična upala pluća s visokom temperaturom, bolovima u mišićima i kostima, kašljem...
- Mnoge misteriozne bolesti koje su se pojavljivale do sada dolaze iz azijskog i rusko-azijskog područja, kaže načelnica Sektora za virusologiju Instituta za zaštitu zdravlja u Novom Sadu prof. dr Vera Patić. - Sve pandemije gripa, ptičji grip i druge bolesti krenule su upravo s ovih područja. Kako za sada još nema pouzdanih pokazatelja koji bi nam dali neke preciznije podatke o uzročniku bolesti, kao ni epidemioloških podataka koji bi precizirali odakle je zaraza krenula i kako se širi, teško je za sada bilo šta reći.
Po izveštajima pojedinih svetskih agencija sprovedene laboratorijske analize, isključuju mogućnost da se radi o pojedinim vrstama gripa kao i virusu koji izaziva hemoragičnu groznicu, ali preostaju još brojne analize, kao na primer one kojima se dokazuju novi sojevi virusa gripa poput nedavno otkrivenih virusa “hendra” i “ nipah” koji daju iste simptome kao grip, ali se mogu preneti sa životinja na ljude.
Dok istraživanja koja vodi Svetska zdravstvena organizacija ne budu završena, prevencija ostaje najbolji vid zaštite - izbegavanje boravka u zatvorenom prostoru u kojem je mnogo ljudi.
|
|
PREUZETO IZ VESTI: "RADIO 021" OD 19. 03. 2003.
|
|
MINISTAR POLICIJE O DOSADAŠNJOJ ISTRAZI
Ministar unutrašnjih poslova Srbije Dušan Mihajlović izjavio je da je lice čiji je foto robot objavljen u medijima jedini neidentifikovani izvršilac atentata na premijera Zorana Đinđića, dok su imena druge dvojice atentatora poznata policiji. "Zna se odakle je hitac ispaljen, dva izvršioca su identifikovana, treći je na ovoj fotografiji", istakao je Mihajlović, gostujući sinoć na Radioteleviziji Srbije, prvom nastupu u medijima nakon ubistva Đinđića. Mihajlović je rekao da kao ministar policije "svakako oseća odgovornost" za atentat, a da, što se ostavke tiče, "o svemu tome može se razgovarati tek kad počinioci tog zločina budu u zatvoru". On je optužio "zemunski kriminalni klan" da je odgovoran za ubistva Mirka Tomića Bosanca, Branislava Lainovića Dugog, Zorana Uskokovića Skoleta, Zorana Davidovića Ćande i još nekih osoba. Mihajlović je rekao da policija poseduje izjave više učesnika tih događaja, koji za ubistva okrivljuju "zemunski klan", tako da sada postoje dokazi, kojih ranije nije bilo. Prema njegovim rečima, ta grupa je u vreme vladavine Slobodana Miloševića izvršavala politička ubistva, "da bi, praktično, napravila uslugu Državnoj bezbednosti i da bi kasnije imali zaštitu i nedodirljivost pred kriminalističkom policijom". Mihajlović je naveo da su, verovatno, iz tog razloga, sve istrage policije "završavale pred vratima DB, koja nisu mogla da se otvore". On je istakao da je "zemunski klan" tu zaštitu koristio da se obračuna sa "svojim pajtašima iz podzemlja", sa kojim su se sukobili oko podele plena, ili sa onima koji "nisu dovoljno poštovali vođe ove grupe". Ministar je objasnio da "zemunski klan", čiji vođe su Dušan Spasojević i Mile Luković (a pridružio im se i bivši pukovnik DB Milorad Luković Legija), nije mogao da bude "demontiran" posle 5. oktobra 2000. godine, "iz poznatih razloga, jer su na čelu DB bili njihovi mentori, za koje su radili zločine". Mihajlović je rekao da je jedan od uhapšenih iz te grupe označio Spasojevića i Lukovića kao "neprikosnovene vođe grupe" i objasnio kako su se oni obogatili i ojačali, "na bazi trgovine drogom, krađe i preprodaje kola", a takođe je "objašnjavao poznanstvo sa Čumetom (Ljubišom Buhom iz Surčina) i veze koje su postojale". "Od više od 600 lica koje je policija u svojim internim dokumentima označila kao članove organizovanih kriminalnih grupa u Srbiji, 156 se nalazi u pritvoru, 13 je mrtvo, a 480 se još nalazi na slobodi"izjavio je Mihajlović, dodavši da je 20 osoba sa tog spiska u inostranstvu, a jedno je na lečenju bolesti zavisnosti. Mihajlović je precizirao da u Beogradu postoji 13 kriminalnih grupa, Nišu šest, Požarevcu devet, Sremskoj Mitrovici osam... Mihajlović je u intervjuu RTS-u saopštio da policija "razgovara" sa Svetlanom Cecom Ražnatović i da će ona "posle tog razgovora biti predata istražnim organima". Mihajlović je rekao da je "bilo priča po gradu" da se akteri atentata na premijera Zorana Đinđića nalaze upravo u kući Arkanove udovice i da je zbog toga policija, "da bi razjasnila te priče, htela da građanima kaže šta se nalazi u toj tvrđavi". U emisiji je prikazan i deo video snimka koji policija poseduje, a na kojem se, u nekom restoranu, vidi Svetlana Ražnatović u društvu Dušana Spasojevića i Mileta Lukovića. Mihajlović je rekao da su na snimku i braća Simović, za kojima policija takođe traga, kao i Dejan Milenković Bagzi. Televizija je, takođe, prikazala i snimke sa policijskog uviđaja u kući poznate pevačice, na kojima se vide mnoga vredna umetnička dela. Mihajlović nije želeo da komentariše pronalaženje oružja u njenoj kući, ističući da je to "verovatno zaostalo od njenog pokojnog supruga".(Tanjug)
FOTO-ROBOT ATENTATORA
Miniranje trznog centra u Zemunu, vlasnistvo Dusana Spasojevica Siptara, jednog od vodja 'zemunskog klana', koji je osumnjicen za ucesce u atentatu na srpskog premijera Zorana Djindjica, odlozeno je za nedelju. Rusenje zgrade trznog centra eksplozivom, postavljenim u noseci stub objekta, bilo je predvidjeno tokom noci. Oko ponoci je odjeknula jedna eksplozija, ali stub nije srusen, jer je pukla sajla kojim je buldozer u trenutku eksplozije trebalo da povuce noseci stub. (RTS)
|
|