VOJVODINA WEB-TEAM, Petrovaradinska tvrđava, "Studio Bob", 21000 Novi Sad Tel: + 381 21 434608
  21. februar 2003.

vojvodina.com

arhiva


Atelje 61

Atelje 61, specijalizovana ustanova za izradu umetničke tapiserije, jedinstvena u svetu, locirana u našem komšiluku na Petrovaradinskoj tvrđavi, čiji sajt možete videti na adresi www.atelje61.org.yu, danas je posetio gradonačelnik Novog Sada, gosp. Borislav Novaković. Posle dugogodišnjeg uspešnog rukovođenja ovom ustanovom mr. Nada Adžić, otišla je u penziju. Novi direktor postala je Maja Mišević poznati tapiserista i profesor umetničke škole u Novom Sadu. Novo vreme iziskuje i nove poslovne akcije tako da će i nova politika ove ustanove biti usmerena na deo komercijalizacije delatnosti ove radionice. Pokušaće se aktivnija komunikacija, sa svetskim galerijama i srodnim kulturnim ustanovama, komunikacija sa umetnicima ove likovne discipline, kao i plasman tapiserija na svetskom tržištu. U nadi da će ova delatnost pospešiti opšti kulturni milje grada, uključujući se u slogan "Novi Sad- grad kulture", očekujemo nova dela, nove izložbe i nove posetioce galerije Boško Petrović na Petrovaradinskoj tvrđavi.

TRI DECENIJE POSLE PRVOG VOJVOĐANSKOG USTAVA VOJVOĐANSKI PARLAMENT PONOVO ODLUČUJE O STATUSU POKRAJINE

Biti ili ne biti za Vojvodinu

Predsednik Skupštine Vojvodine Nenad Čanak zakazao je za 28. februar sednicu pokrajinskog parlamenta, na kojoj će se poslanici izjašnjavati o prednacrtu osnovnog zakona APV. Rasprava o „vojvođanskom ustavu”, koja će biti i jedina tačka dnevnog reda, inače, pada tačno na 29. godišnjicu donošenja prvog vojvođanskog ustava.
Prednacrt osnovnog zakona izradila je pokrajinska komisija formirana u decembru 2001. na čelu sa akademikom Aleksandrom Firom, koji je, evo još jedne simbolike, jedan od glavnih autora poslednjeg ustava SFRJ. Namera današnjih vojvođanskih ustavopisaca jeste da ovdašnje viđenje statusa Vojvodine definišu osnovnim zakonom, koji bi bio inkorporiran u novi ustav Srbije.
Iako je ovaj mešoviti političko-ekspertski tim na izradi prednacrta radio gotovo godinu dana, ni posle četvoromesečne javne rasprave, komisija nije uspela da usaglasi mnogobrojna različita rešenja u tekstu prednacrta i utvrdi jedinstveni tekst.
Pred pokrajinskim poslanicima naći će se, tako, dve verzije osnovnog zakona: osnovni tekst proautonomističke opcije, koji potpisuje Liga socijaldemokarata Vojvodine i alternative koje nudi uglavnom Demokratska stranka.
Suštinske razlike postoje oko zakonodavne, izvršne i sudske autonomije Pokrajine, jer jedna opcija zagovara širok stepen nadležnosti APV, a druga ih sužava. Neslaganja ima i oko toga da li će pokrajinski parlament biti jednodomni ili dvodomni. Sporne su i odredbe osnovnog teksta kojima se predviđa uvođenje institucije predsednika APV, pokrajinske narodne banke i vrhovnog suda Vojvodine, kao i poglavlja o socijalno-ekonomskom uređenju i ljudskim pravima i slobodama, te kolektivnim pravima nacionalnih manjina.

Da li će Novi Sad ponovo imati Ulicu 28. februara?

Od odluke pokrajinskih poslanika zavisiće, možda, i da li će ulica u kojoj se nalazi zdanje Skupštine Vojvodine vratiti naziv „Ulica 28. februara 1974.”, čije uklanjanje je u „jogurt - revoluciji” krajem osamdesetih godina prošlog veka simbolično označilo i krah četrnaestogodišnje, danas toliko proskribovane, autonomaške ere.

Zbog toga će se poslanici izjašnjavati o svakoj odredbi posebno, pa bi, prema tvrdnjama upućenih, ovo skupštinsko zasedanje moglo postati i najduže od svih dosadašnjih.
Predsednik vojvođanskog parlamenta i prvak Lige socijaldemokrata Vojvodine Nenad Čanak, revoltiran zbog nepostizanja političkog kompromisa oko sadržaja prednacrta osnovnog zakona, upozorava da je značaj dvadesetosmofebruarske sednice u biti, ili ne biti za Vojvodinu.
”Alarmantno je što se sa donošenjem osnovnog zakona neopravdano kasni godinu dana. Pošto je komisija za izradu prednacrta ovog akta konstatovala da nije moguće izaći sa jedinstvenim tekstom, on će se na sednici 28. februara naći sa svim alternativama”, izjavio je Čanak, napominjući da to jasno ukazuje da „postoji jedna struja koja nema nameru da se ispravi nepravda i Vojvodini vrati autonomija, već se alternativama takve odredbe brišu”.
”Zato sam ovaj tekst stavio na glasanje 28. februara, jer od tog datuma počinje borba bez rukavica za budući status Vojvodine”, kazao je Čanak.
Neizvesno je, međutim, za kakvu autonomiju će se tog datuma opredeliti pokrajinski parlament, u kojem autonomističke stranke, istina, imaju potrebnu većinu, ali nije sigurno da li će za svaku odredbu osnovnog zakona moći da obezbede 61 glas. Prema nekim procenama, kao i kod svih „krupnih” odluka, i u ovom odlučivanju ključnu ulogu imaće glasovi Saveza vojvođanskih Mađara, koji su se pokazali kao presudni i prilikom ranijeg pokušaja Čankove smene.
Da će o sudbini osnovnog zakona odlučiti preglasavanje unutar dve opcije vladajućih stranaka u Vojvodini smatra i šef poslaničke grupe LSV u pokrajinskom parlamentu Aleksandar Kravić, koji je u ranijoj izjavi našem listu ocenio da će ova sednica biti prelomna za dalji rad i Skupštine Vojvodine, ali i za buduću ulogu LSV na političkoj sceni.

PREUZETO IZ VESTI: "RADIO 021" OD 21. 02. 2003.

EU NASTAVLJA SA PROGRAMOM CARDS
Izvori Evropske komisije su sinoć saopštili da je za odnose Evropske unije i Srbije i Crne Gore "i dalje jako važna potpuna saradnja Beograda s Haškim sudom", ali da zasad nema nikakvog predloga ili roka za obustavu pomoći iz programa EU CARDS Srbiji i Crnoj Gori ako se ta saradnja s Hagom ne bi osetno poboljšala. Diplomatski izvori u Briselu su kazali da delimična obustava pomoći Evropske unije Srbiji i Crne Gore, u nastojanju da se vlasti u Beogradu privole na tešnju saradnju s Haškim sudom, "ne bi bila svrshishodna zamisao, posebno u času kad se uveliko radi na uspostavljanju institucija nove državne zajednice u Beogradu i Podgorici". (Beta)

ČLANOVI VLADE NAMESTILI POBEDNIKA TENDERA
Nabavka računara za potrebe gradske uprave je prema izvorima Radija 021 nameštena od strane nekoliko članova novosadske vlade. Odluka novosadske vlade da se nabavka najvećeg dela računarske opreme za gradsku upravu prepusti firmi "Telix" je doneta prema zvaničnom obrazloženju - jer su imali najjeftiniju ponudu. Medjutim, izvor Radija 021 iz gradske vlade kaže da je to uradjeno na osnovu insistiranja članova vlade postavljenih od strane Demokratske stranke. Naime, komisija koja je javno otvarala ponude, a sastavljena je od stručnih ljudi iz oblasti kompjuterske tehnike i plaćena za taj posao sa 100 hiljada dinara, je poslužila samo kao paravan za celu priču. Primer za to je i nepozivanje članova Komisije na sednicu gradske vlade kako bi obrazložili svoje predloge i eventualno objasnili zašto nije odabrana druga ponuda. Na samoj sednici je gradska vlada odluku o promeni ponudjača donela bez raspave, a treba navesti da je celo zasedanje sa oko 20 tačaka trajalo 45 minuta. Odnosno, kako navodi naš izvor, o svakoj tačci se govorilo u proseku oko dva minuta, što je vreme dovoljno da se pročita predlog odluke i glasa o njemu. Tako da je odluka o trošenju preko osam miliona dinara iz gradskog budžeta doneta za nekoliko minuta. Radio 021 je pokušao da dodje do članova gradske vlade iz redova Demokratske stranke, ali su svi bili na sastancima ili izvan kabineta. Ipak, uspeli smo da kontaktiramo vlasnika firme koja je dobila posao isporuke kompjuterske opreme gradskoj upravi. Vlasnik "Telix-a" Miloš Kovačević u izjavi za 021 prvo kaže da je preko Radija saznao da je dobio posao i da ga do sada iz grada nisu obavestili o tome. Kovačević demantuje da je posao namešten i pretpostavlja da ga je dobio zbog toga što je ponudio najniže cene opreme, dok o tehničkim detaljima ne želi da govori jer nije upoznat sa ponudama drugih firmi. "Lično bih voleo da vidim šta su drugi ponudili, jer sem svoje ponude nijednu drugu nemam", kaže vlasnik "Telixa". On kaže i da nije član DS i da nikada nije bio član ni jedne stranke. Nadamo se da će se neko od članova gradske vlade već jednom pojaviti na radnom mestu kako bi dobili objašnjene o toku same sednice i detaljnije objašnjenje odluke koja je suprotna od preporuke komisije. (021)

GETEBORG REŠAVA PROBLEM SAOBRAĆAJA U NOVOM SADU
Švedski grad Geteborg će uskoro poslati svoje stručnjake koji bi trebalo da pomognu pri realizaciji projekta sredjivanja saobraćajnih problema u centru Novog Sada. Polovinom prošle godine je Geteborg nakon potpisivanja sporazuma o saradnji sa Novim Sadom ponudio da finansira projekat regulacije saobraćaja u centru grada sa minimalnim iznosom od 300 hiljada evra. Sekretarijat za saobraćaj, Zavod za izgradnju grada i Urbanizam su u drugoj polovini prošle godine napravili takav projekat i prosledili ga Švedjanima. Šefica kabineta predsednika gradske vlade Sanja Šifliš, koja kordinira pregovorima, kaže za 021 da je prilikom nedavne posete Geteborgu obaveštena da će švedski stručnjaci uskoro doći kako bi pomogli u planiranju tehničkih detalja projekta. Projekat, prema njenim rečima predvidja izgradnju zatvorene garaže kod autobuske stanice u Šafarikovoj ulici, nabavku detektora na raskrsnicama u cilju povečanja bezbednosti učesnika u saobraćaju i opremanje svih semafora opremom za vodjenje slepih lica preko pešaćkog prelaza. Šifliševa objašnjava da će do realizcije projekta proći dosta vremena jer je potrebeno da se napravi i kompletna finasijska projekcija. Kako je objasnila, Švedjani su spremni da ulože minimum 300 hiljada evra, dok će deo sredstava obezbediti gradska vlada. (021)

MONOGRAFIJA VOJVODINE | PRIVREDNI INDEX VOJVODINE

DRUSTVO | POLITIKA | KULTURA | SPORT | IZ MEDIJA | ZANIMLJIVOSTI | ARHIVA

POLITIČKE STRANKE | JAVNA KOMUNALNA PREDUZEĆA | NAŠI PRIJATELJI

Optimizovano za: IE5 & 800x600

Copyright: Vojvodina Web Team, 1997.
Office: Petrovaradinska tvrđava, "Studio Bob", 21000 Novi Sad
Tel: + 381 21 21061, 20344, 434608
office@vojvodina.com