VOJVODINA WEB-TEAM, Petrovaradinska tvrđava, "Studio Bob", 21000 Novi Sad Tel: + 381 21 434608
  19. decembar 2002.

vojvodina.com

arhiva


  PREUZETO IZ LISTA: "DNEVNIK" OD 19. 12. 2002.

IZVRŠNO VEĆE USVOJILO PREDLOGE REBALANSA VAŽEĆEG I BUDŽETA ZA NAREDNU GODINU

Pred poslanicima i zakon o lekarskim komorama

Novi Sad: Izvršno veće Vojvodine usvojilo je na jučerašnjoj sednici predlog izmene budžeta za 2002. godinu, kojima je utvrđen višak prihoda u pokrajinskoj kasi u iznosu od 405,6 miliona dinara - izjavio je juče novinarima pokrajinski sekretar za finansije Đorđe Misirkić.
On je rekao da je rebalans budžeta uslovljen povećanjem obima sredstava namenjenih za isplate zarada zaposlenih u prosveti, koje su u periodu od januara do novembra tekuće godine porasle za 23,7 odsto, kao i povećanjem prihoda od privatizacije za oko 50 miliona dinara.
Pored rebalansa aktuelnog budžeta, pokrajinski poslanici će se na sednici Skupštine 23. decembra izjašnjavati i o predlogu budžeta APV za 2003. godinu planiranog u visini od 13,7 milijardi dinara.
Pokrajinski sekretar za zdravstvo Dušan Božić saopštio je da će se na sednici vojvođanskog parlamenta naći i Predlog zakona o lekarskim i stomatološkim komorama, koji bi potom bio upućen na usvajanje republičkom parlamentu.

ODBOR SKUPŠTINE VOJVODINE ZA PRIVATIZACIJU

Društvene oranice mogu na tender

Skupština Vojvodine će, ukoliko prihvati predlog Izvršnog veća, na svom narednom zasedanju predložiti republičkom parlamentu izmene Zakona o privatizaciji kojima bi bila dozvoljena prodaja društvenog poljoprivrednog zemljišta, a ovaj predlog, većinom glasova, na jučerašnjoj sednici podržao je i Odbor pokrajinskog parlamenta za privatizaciju. Za prihvatanje predloga PIV-a glasala su četiri poslanika, jedan je bio protiv, a jedan poslanik je bio uzdržan.
U članu 3 važećeg Zakona o privatizaciji, između ostalog, piše: „Predmet privatizacije ne mogu biti prirodna bogatstva i dobra u opštoj upotrebi, kao ni dobra od opšteg interesa”. U predlogu PIV-a o izmenama i dopunama ovog zakona traži se da na kraju teksta, umesto tačke, stoji zarez, i da se dodaju reči „osim poljoprivrednog zemljišta”.
U Vojvodini od 1,6 milion hektara, u društvenoj svojini je 130.000 hektara oranica. Od privatizacije će biti izuzeto državno i zadružno zemljište.
-Zakon o privatizaciji je potrebno precizirati kako bi se ubrzala svojinska transformacija poljoprivrednih preduzeća - rekao je predsednik Odbora dr Radomir Popović. -Važeći zakon zabranjuje privatizovanje prirodnih bogatstava, ali ne precizira da li se pod time podrazumeva poljoprivredno zemljište ili ne. Prihvatanjem predloga PIV-a neće se napraviti nikakva smetnja u sprovođenju propisa, već će oni biti samo precizirani.
Protiv predloga bio je jedino poslanik Branislav Barkasandić koji smatra da će predložene promena Zakona omogućiti da stranci postanu vlasnici naših oranica.
Poslanik Živan Milutinović je bio uzdržan jer smatra da još nisu raščišćeni vlasnički odnosi nad zemljištem, ne zna se koje njive su društvene, koje zadružne, a koje državne, pa samim tim ni privatizacija neće moći da se obavi na željeni način.
Odbor je prihvatio i informaciju o toku sprovođenja privatizacije vojvođanskih preduzeća. Po rečima potpredsednika PIV-a Ištvana Pastora, od stupanja na snagu Zakona o privatizaciji do početka decembra u proces svojinske transformacije krenulo je 395 preduzeća iz Vojvodine. Metodom javnog tendera privatizovaće se 22 preduzeća, a ostala će ići na aukcije. Knjigovodstvena vrednost kapitala svih ovih preduzeća je 622 miliona evra, a vrednost kapitala koji se prodaje 24,4 miliona evra. U postupku ubrzane privatizacije trenutno je više od 250 preduzeća iz Vojvodine, a do kraja godine moglo bi ih biti obuhvaćeno i 500.

NA NOVOSADSKOM SAJMU

Novogodišnji vašar

Ulaznice staju 50 dinara, za decu do 12 godina i penzionere 30 dinara, a za pripadnike Vojske Jugoslavije ulaz je besplatan.
Poslednja sajamska manifestacija na Novosadskom sajmu - Novogodišnji vašar robe široke potrošnje otvara se sutra i traje do 29. decembra. Ovim vašarom završava se uspešna sajamska godina i najavljuje nova u kojoj će se održati 30 sajamskih priredbi u 13 termina.
Na Novogodišnjem vašaru učestvovaće više od 200 izlagača koji će svoje proizvode izložiti u halama 3, 4 i 5. Na štandovima će se naći širok asortiman proizvoda - novogodišnji pokloni i paketići za najmlađe, jelke, ukrasi, knjige, odeća, obuća, bela tehnika, dekorativna rasveta, pirotehnička galanterija, staklo, porcelan, kozmetika. Kako je najavljeno cene će biti pristupačne i svako će moći da pronađe ponešto.
Kapije Novogodišnjeg vašara otvorene su od 9 do 19 časova. Ulaznice staju 50 dinara, za decu do 12 godina i penzionere 30 dinara, a za pripadnike Vojske Jugoslavije ulaz je besplatan.

PREUZETO IZ VESTI: "RADIO 021" OD 18. 12. 2002.

AUTOBUSOM DO ZAGREBA
Od srede, 18. 12. uspostavlja se nova autobuska linija Subotica- Backa Topola-Novi Sad-Zagreb prevoznika Subotica-trans. Polasci iz Subotice su radnim danima u 08 i 22h, a u isto vreme polaze autobusi iz Zagreba.(021)

SKUPSTINA USVOJILA JOS JEDAN ZAKON
Skupstina Srbije usvojila je danas Zakon o obimu sredstava i ucescu opstina i gradova u porezu na zarade i porezu na promet u 2003. godini, kojim je predvidjeno da lokalnim samoupravama bude ustupljeno 11,3 milijarde dinara. Prvi put zakonom je predvidjeno i da budu izdvojena sredstva za ekoloski ugrozene sredine - Pancevo i Bor. Predlogom zakona predvidjeno je da se sredstva od poreza na promet koja se ostvare na teritoriji Kosova uplacuju na konsolidovan racun trezora Srbije, a vlada na predlog Koordinacionog centra utvrdjuje iznos za opstine i gradove Kosova. (B92)

BEZ SPAJANJA NOVE GODINE I BOZICA
Republicko ministarstvo za rad i zaposnjavanje saopstilo je da ce tokom Novogodisnih i Bozicnih praznika neradni dani biti 1., 2. i 7.januar 2003. godine, pa prema vazecim zakonima nije moguce spajanje praznika. Prema tome petak i ponedeljak, 3. i 6.januar naredne godine, bice radni dani, zakljucuje se u saopstenju tog ministarstva. (FoNet)

RADE SA GUBITKOM, A PLATE IZNAD PROSEKA
U prvih devet meseci ove godine, "Novosadska toplana", "Vodovod i kanalizacija" i "Cistoca" su ostvarili gubitak u poslovanju. Prema misljenju gradske vlade, jedan od uzroka loseg poslovanja je bilo i postojanje Uredbe Vlade Srbije o cenama odredjenih proizvoda i usluga koja je tokom veceg dela godine drzala zamrznute cene komunalnih usluga. Sa druge strane pozitivno su poslovali Lisje, Gradsko zelenilo i Trznica. U izvestaju o poslovanju gradskih preduzeca koje je novosadska vlada nedavno usvojila, navedeno je i da se naplativost komunalnih usluga krece od oko 60 pa sve do preko 90 procenata. Gradski celnici su ocenili i da je potrebno sagledati mogucnosti novih ulaganja u komunalna preduzeca, jer je stanje opreme i sistema lose, pa je tako otpisanost osnovnih sredstava kod Cistoce preko 80 procenata. Kazimo i da su sva gradska preduzeca u periodu januar-septembar isplacivala plate znatno iznad prosecne bruto zarade na nivou grada. Prosecne bruto zarade su se kretale od 22 hiljade u Vodovodu do preko 48 hiljada u Zavodu za izgradnju grada. (021)

NOVOGODISNJE JELKE OD 750 DO 1500
Novogodisnje jelke Gradskog zelenila prodaju se u cvecarama "Narcis" na Bul. M. Pupina 11 i "Cvet" u Katolickoj porti, kao i na prodajnoj tezgi u holu Spensa. Jelke se prodaju iskljucivo sa busenom. Cena jelke od 80 do 100 cm visine je 750 dinara a preko 1 m visine 900 dinara. Sa saksijom jelke kostaju izmedju 1200 i 1500 dinara.(021)

vrh strane

MONOGRAFIJA VOJVODINE | PRIVREDNI INDEX VOJVODINE

DRUSTVO | POLITIKA | KULTURA | SPORT | IZ MEDIJA | ZANIMLJIVOSTI | ARHIVA

POLITIČKE STRANKE | JAVNA KOMUNALNA PREDUZEĆA | NAŠI PRIJATELJI

Optimizovano za: IE5 & 800x600

Copyright: Vojvodina Web Team, 1997.
Office: Petrovaradinska tvrđava, "Studio Bob", 21000 Novi Sad
Tel: + 381 434608
office@vojvodina.com