VOJVODINA WEB-TEAM, Petrovaradinska tvrđava, "Studio Bob", 21000 Novi Sad Tel: + 381 21 434608
  11. decembar 2002.

vojvodina.com

arhiva


  PREUZETO IZ LISTA: "DNEVNIK" OD 11. 12. 2002.

ZORAN ĐINĐIĆ O PROTEKLIM PREDSEDNIČKIM IZBORIMA I DRUGIM AKTUELNIM DOGAĐANJIMA U SRBIJI

Greška nije do naroda, već do kandidata

Beograd: Priče o lažiranju predsedničkih izbora predstavljaju klevetanje države, izjavio je juče u intervjuu FoNetu predsednik Vlade Srbije Zoran Đinđić i upozorio da se na taj način država omalovažava i diskredituje u pokušajima da se izbori za svoj imidž u svetu.
Odbacujući optužbe da je Vlada kriva za probleme sa biračkim spiskovima, Đinđić je podsetio da su oni u nadležnosti opština, u kojima su skoro svi sekretari iz Demokratske stranke Srbije, koji su imali, kako je rekao, tri meseca da to urede u skladu sa zakonom.
“Tražiti od mene da obezbedim većinu za nekog kandidata koji nije želeo sa mnom da razgovara uopšte na tu temu, da proverim biračke spiskove za njega, da bi on na kraju bio zadovoljan, pa tog obrtanja uloga nema ni u Andersenovim bajkama”, ocenio je Đinđić.
“Mislili smo”, nastavio je Đinđić, “da će Koštunica pristati na neku vrstu razgovora u DOS oko podrške, ali pošto je arogantno odbio našu ponudu, mi smo mislili da on zna da će pobediti i bez nas”.
“Izbori nisu subjekt, ne možemo da podržimo izbore, već kandidata. Ako oni nisu dovoljno atraktivni, mogu i patrijarh, OEBS, Evropska unija i Gospod Bog da kažu da bi izbori trebalo da uspeju, ali su oni vezani za kandidata”, ukazao je Đinđić i objasnio:
“Nema glasanja za izbore. Glavno pitanje je da li u Srbiji postoji kandidat koji može da dobije dovoljnu većinu glasova, koji je u stanju da pridobije svoje prirodne saveznike? Ako nije, to je njegova greška”.
Prema rečima Đinđića, dva su izlaza iz sadašnje situacije - prva je da se nadležnosti predsednika i njegov izbor dovedu u sklad, što znači ili da on ima veće nadležnosti, pa niko ne bi mogao sebi da priušti luksuz da ostane po strani ili da bude izabran u parlamentu.
“Druga mogućnost je, koja je sve manje moguća, da kandidat shvati da su izbori pridobijanje podrške, a ne izbor za mis - da prošeta svoje obline negde po pisti i da svi padnu u nesvest. Izbori su teški pregovori”, rekao je Đinđić i predvideo da je “veća mogućnost da predsednika biramo u parlamentu, kao u većini evropskih sistema”.
Premijer Đinđić je izrazio uverenje da će do kraja godine biti usvojena Ustavna povelja i da će “do sredine januara ta država početi da funkcioniše” i predvideo da će naredne godine biti usvojen novi Ustav Srbije, kada će početi i pripreme za kvalifikacije za ulazak u Evropsku uniju.
Đinđić je juče, takođe, izjavio da jedva čeka da razgovara sa predstavnicima Albanaca i istera na čistac i međunarodnu zajednicu oko toga da li je politika koja se u Prištini propoveda - politika evropskih standarda ili je neka posebna koja se ne uklapa u trend koji vlada u Evropi.

MIODRAG ISAKOV, LIDER REFORMISTA VOJVODINE:

Nećemo u rušenje Vlade

Nataša Mićić kao „zamena” - loša ideja
Isakov je ocenio kao “lošu ideju” da predsednica Skupštine Srbije Nataša Mićić bude “zamena” za predsednika Srbije.
- Neko ko je sasvim slučajno postao predsednik Skupštine, da sada slučajno postane i predsednik Republike Srbije, bilo bi previše - ocenio je Isakov.
Novi Sad: Lider Reformista Vojvodine, koji je ujedno i jedan od potpredsednika Vlade, Miodrag Isakov je, na jučerašnjoj konferenciji za štampu, na novinarsko pitanje da li će podržati eventualni pokušaj rušenja Vlade Srbije, odgovorio da se nada da do toga neće doći.
- Bilo bi veoma opasno da u situaciji kada nemamo predsednika, rušimo i Vladu, jer bi to predstavljalo opasnost za sve institucije u zemlji. Ono što bismo mogli to je da na osnovu činjenica i procene političkog trenutka eventualno postavimo pitanje odgovornosti Vlade Srbije, ali u rušenju bilo čega mi ne učestvujemo - rekao je novinarima Isakov koji ne veruje da bi prilikom predstojeće rekonstrukcije Vlade Srbije on i lider DA Nebojša Čović mogli izgubiti potpredsednička mesta, jer su na izborima podržali Koštunicu.
Neuspeh ponovljenih predsedničkih izbora odgovorne političke aktere trebalo bi da zabrine, jer se Srbija ubrzano približava direktnom sukobu, a to znači i ozbiljnoj političkoj krizi, ocenio je Isakov. On je rekao i da je Vojislav Koštunica ubedljivo pobedio i da to može da bude satisfakcija, ali da ne može biti zadovoljan i da je “isterivanje pravde njegova obaveza”.
- Bojkot koji su neki organizovali i priželjkivali nije uspeo, jer je na izbore izašlo svega tri dosto manje birača nego prošli put i time su samo pokazali svoju slabost. Neuspeli izbori su i signal svim demokratskim snagama da preispitaju međusobne odnose i pokušaju da ih dovedu u odnose saglasnosti, podese ih tako da se promene i reforme nastave kako bi rezultati bili bolji – rekao je Isakov.

GRADSKA VLADA SUTRA RASPRAVLJA O ZAVRŠNOM RAČUNU BUDŽETA

Šta sa viškom od 600 miliona dinara?

Gradska vlada trebalo bi da na sutrašnjoj sednici se raspravlja o završnom računu gradskog budžeta koji ove godine, uz rebalans od 600 miliona, iznosi 5,6 milijardi dinara. Kada je budžet grada polovinom godine usvojen, predviđeno je da se u gradsku kasu slije četiri milijarde i 985 miliona dinara.
Kako nezvanično saznajemo, višak od 600 miliona dinara raspodeliće se tako da “Novosadska toplana”, “Čistoća” i Gradsko saobraćajno preduzeće “Novi Sad” dobiju ukupno 400 miliona, a Zavod za izgradnju grada 200 miliona dinara.
Sa 400 miliona dinara pokriće se stari dug koji “Novosadska toplana” ima za gas preuzet od NIS-Gasa, investicija “Čistoće” i troškovi GSP-a. Dvesto miliona dinara iz rebalansa namenjeno je komunalnoj potrošnji.
Da li će ovakav predlog odobriti i Skupština grada ostaje da se vidi 20. decembra kada će na sednici gradskog parlamenta odbornici raspravljati o završnom budžetu za 2002. godinu.

PREUZETO IZ VESTI: "RADIO 021" OD 10. 12. 2002.

MINIMALNO ZA POLJOPRIVREDU
Osnovna zamerka Reformista Vojvodine na predlozeni budzet za narednu godinu su izuzetno mala sredstva koja su planirana za poljoprivredu. Predsednik Reformista Mile Isakov kaze da poljoprivreda najvise doprinosi nacionalnom dohotku a u buzetu je za tu privrednu granu predvidjeno izdvajanje od svega 3%. On je izneo podatak da susedne zemlje obezbedjuju 10 do 20% , dok ce Evropska Unija u narednoj godini izdvojiti cak 49% budzetskih sredstava za poljoprivredu i proizvodnju hrane. Isakov je upozorio da nasa zemlja sa niskim izdajanjima za poljoprivredu, zaostaje za drzavama u regionu a u posebno nepovoljnom polozaju naci ce se onog momenta kada postane pridruzeni clan Evropske Unije. » Poljoprivredna i prehrambena proizvodnja bice zamrznute u tom obimu u kojem se u tom trenutku zateknu, » rekao je Isakov. On je dodao da republicka vlada, ukljucujuci i resornog ministra Dragana Veselinova nisu prihvatili zahtev Reformista da se u budzetu za narednu godinu obezbedi za poljoprivredu vise od 3% sredstava.(021)

ODBIJEN PRIGOVOR DSS-a
Republicka izborna komisija odbila je u utorak uvece prigovor Demokratske stranke Srbije da je zbog tehnicki neodgovarajuce racunarske opreme onemogucen uvid u kompakt disk sa birackim spiskovima. U obrazlozenju odluke RIK istice da je prigovor odbijen kao pravno nedozvoljen, jer se ne odnosi na izbornu radnju. Republicka izborna komisija je utvrdila da predsednicki izbori u Srbiji nisu uspeli, posto je prema konacnim rezultatima na izbore izaslo 45,14 odsto biraca, sto nije dovoljno za zakonski cenzus. Zbog bitnih povreda Zakona, Komisija je ponistila glasanje na jednom birackom mestu u Zemunu, ali je odlucila da se glasanje ne ponovi, posto ne utice na ukupne rezultate. (FoNet)

OSTAJU PLAVI PASOSI
Savezni ministar unutrasnjih poslova Zoran Zivkovic izjavio je za danasnje Vecernje novosti da ne bi bilo racionalno da se, odmah po usvajanju Ustavne povelje, menjaju sadasnji "plavi" pasosi. Prema njegovim recima, zamena pasosa je "veliki i jako skup posao"', a komplikacija o pitanju drzavljanstva nece biti, posto ce "svi drzavljani Jugoslavije biti i drzavljani nove drzavne zajednice Srbije i Crne Gore". Kao razloge zbog kojih bi sadasnje pasose ipak trebalo menjati Zivkovic navodi da "sadasnje plave putne isprave imaju vrlo nisku zastitu od falsifikovanja sto nikako ne odgovara evropskim standardima".(FoNet)

MICICEVA MOZE DA VRSI DUZNOST
Predsednik Saveznog ustavnog suda Momcilo Grubac je za danasnji Blic izjavio da predsednica republickog parlamenta Natasa Micic moze da vrsi duznost predsednika Srbije. "Kada nema izabranog predsednika Republike, samo predsednik skupstine moze privremeno da vrsi funkciju predsednika Srbije. To ce se desiti i ovog puta, ako ne budu u medjuvremenu raspisani izbori", rekao je Grubac. On je dodao da ce Miciceva imati sva prava i obaveze koje ima redovno izabran predsednik Srbije, ukljucujuci prisustvo sednicama Vrhovnog saveta odbrane. (FoNet)

vrh strane

MONOGRAFIJA VOJVODINE | PRIVREDNI INDEX VOJVODINE

DRUSTVO | POLITIKA | KULTURA | SPORT | IZ MEDIJA | ZANIMLJIVOSTI | ARHIVA

POLITIČKE STRANKE | JAVNA KOMUNALNA PREDUZEĆA | NAŠI PRIJATELJI

Optimizovano za: IE5 & 800x600

Copyright: Vojvodina Web Team, 1997.
Office: Petrovaradinska tvrđava, "Studio Bob", 21000 Novi Sad
Tel: + 381 434608
office@vojvodina.com