VOJVODINA WEB-TEAM, Petrovaradinska tvrđava, "Studio Bob", 21000 Novi Sad Tel: + 381 21 434608
  29. novembar 2002.

vojvodina.com

arhiva


NAŠA POKRAJINA POSTALA ČLANICA SKUPŠTINE EVROPSKIH REGIJA

Vojvodina u dobrom društvu

Napulj: Ovo je veliki dan za Vojvodinu, ali i za Srbiju i Crnu Goru, budući da je ovo međukorak koji može ubrzati i olakšati njihov ulazak u šire evrointegracije, izjavio je za “Dnevnik” juče predsednik Skupštine Vojvodine Nenad Čanak, nakon što je prvog dana svog zasedanja Generalna skupština evropskih regija (AER) konstatovala da je naša pokrajina postala redovna članica te organizacije.
To je pre svega prijem u dobro društvo, ocenio je Čanak, a to što smo primljeni u redovno članstvo, iako dolazimo iz zemlje koja nije članica ni Saveta Evrope ni Evropske unije, govori samo o velikom poštovanju prema našoj pokrajini.
Iako pravila AER-a nalažu da svaki region pre eventualnog prijema u redovno članstvo mora uživati status posmatrača, u slučaju Vojvodine taj postupak je zaobiđen.
U izjavi za naš list predsednik vojvođanske Skupštine je naglasio da članstvom u AER-u Vojvodina “dobija takođe priliku i da stupa u direktne međusobne odnose s regionima unutar Evropske unije i da time umnogome olakšava sve oblike ekonomske, kulturne i svake druge saradnje između građana Pokrajine i građana ostalih članica ove regionale asocijacije”, kojih ima blizu 250.
Obraćajući se delegatima Skupštine, predsednik vojvođanskog parlamenta je kao glavne koordinate rada pokrajinskih vlasti naznačio afirmaciju višejezičnosti, multikulturalnosti i zaštitu ljudskih i manjinskih prava. On je takođe rekao da Vojvodina ima potencijal da bude promotor ideja integracija – od “Partnerstva za mir” do svih drugih načina koji obezbeđuju trajnu stabilnost u regionu.
Preko 400 političkih predstavnika iz cele Evrope, kao i brojni visoki gosti koji prisustvuju 18. generalnoj skupštini AER-a u Napulju pozdravili su juče takođe i prijem još četiri nove članice – po jedne regije iz Hrvatske, Gruzije, Češke i Francuske.
Tokom dvodnevnog zasedanja u napuljskom Kongresnom centru “Mostra d’Oltremare” predstavnici članica AER-a , pored ostalog, trebalo bi da izaberu novo rukovodstvo, kao i da usvoje više deklaracija o budućnosti delovanja ove porodice evropskih regija.

SAVA ŠUMANOVIĆ

Velikan jugoslovenskog klasičnog slikarstva

Hol Vojvođanske banke ozračio se juče predivnom svetlošću sa šidskih pejsaža Save Šumanovića.
Ovaj velikan jugoslovenskog klasičnog slikarstva, čije slike se veoma često izlažu, ali koje svakom novom pojavom posmatraču otkrivaju nove lepote sremskih motiva, poznavaocima i savremenim slikarima uvek su smernica i nauk o tome šta je prava i neprolazna umetnost, izložen je svojom šidskom postavkom u dva izlagačka prostora. U Galeriji Matice srpske i u holu Vojvđanske banke.

Vojvođanska banka već 1 deceniju svojim izlagačkim angažmanom podupire savremenu vojvođansku likovnu scenu, obogađuje svoj fond likovnih dela i potpomaže umetnike svih profila, kako likovnjake tako i muzičare obzirom da su i Generalni sponzor Vojvođanskih simfoničara.

POSLE VIŠEGODIŠNJIH MUKA

Novo porodilište do leta

Nova zgrada porodilišta trebalo bi da bude završena polovinom naredne godine, jer su sada obezbeđeni i svi papiri i novci. Skupština grada usvojila je odluku da se naknada za uređenje građevinskog zemljišta plati tek za pet godina kada će biti raščišćeni imovinsko-pravni odnosi i kada se bude znalo kome zgrada pripada.
Novo porodilišta ima 4.640 kvadratnih metara, od čega je adaptirano 389 kvadrata. Ostalo je da se uradi oko 10 odsto građevinskih radova, ali je posao koji tek predstoji skuplji. Sada su na redu instalacije, ventilacija, elektrika, da se naprave spušteni plafoni i da se obave molersko-farbarski radovi. Za završetak tog dela posla republička Vlada obezbedila je jedan i po milion evra. Pokrajinski sekretarijat zdravlja najavio je da će odmah po završetku građevinskih radova u novo porodilište biti uneta i oprema, za koju su oni izdvojili dva i po miliona evra koliko je i potrebno.
Novo porodilište je najvažnija investicija ne samo za naš grad, nego i za Pokrajinu, jer se u Novom Sadu rodi svaki treći Vojvođanin, a od svih investicija u zdravstvu u Srbiji, ova je trenutno najveća.

PREUZETO IZ VESTI: "RADIO 021" OD 29. 11. 2002.

POZIV PREDUZETNICIMA IZ GRADSKIH OPSTINA NOVI SAD I PETROVARADIN
Iz Poreske uprave podsećaju sve preduzetnike i preduzeća sa područja gradskih opstina Novi Sad i Petrovaradin da je u toku dodela poreskih identifikacinoh brojeva (PIB). Dodela PIB-ova vrsi se u Gradskoj kući, na salterima 2 i 3 svakog dana, sem nedelje, od 8 do 20 h. Prilikom preuzimanja brojeva neophodno je doći lično, poneti ličnu kartu i pečat, knjigovodstvene agencije treba da donese overeno punomoćje i pečat, a ostala lica koja umesto poreskih obveznika preuzimaju identifikacioni broj moraju da imaju overeno punomoćje i takođe pečat. (021)

KOSTUNICA - DA ILI NE?
Predsednistvo DOS-a sastace se u petak i razgovarati o podrsci kandidatu Demokratske stranke Srbije Vojislavu Kostunici na predsednickim izborima u Republici, zakazanim za 8. decembar. Predsednistvo DOS-a u neće dvotrećinskom većinom podrzati Kostunicu, izjavio je lider koalicije Sumadija i član Predsednistva DOS-a Branislav Kovačević. On je rekao da će, ako Srbija tog dana ne dobije predsednika tu funkciju preuzeti Natasa Mićić, sadasnja predsednica Narodne skupstine Srbije. Ukoliko izbori za predsednika Srbije propadnu, neko će morati da odgovara zasto Srbija nema institucije, izjavio je Vojislav Kostunica, u intervjuu za vikend izdanje "Danasa". "Zasto Srbija uz sve hvalospeve reformama nije u stanju da napravi azuran birački spisak i zasto ne mogu da glasaju nasi drzavljani u inostranstvu", pita Kostunica i ističe da bi eventualni neuspeh izbora radikalizovao situaciju, ali da "tema vise ne bi bili predsednički, već prevremeni parlamentarni izbori". (FS)

TROSKOVI KOČE ISTOVAR
Zbog povećanih troskova demontaze i dopremanja mosta iz Filshofena Bečeju, delovi konstrukcije jos nisu istovareni, sto je izazvalo blokadu saobraćaja na kanalu DTD kod Novog Bečeja. Zbog povećanja bezbednosti most su umesto jednog dopremila dva broda, sto je uvećalo troskove prevoza, a samim tim i demontaze za oko 170 hiljada evra. Predsednik opstinske vlade Novog Bečeja Ivan Glavaski je kazao da će neplanirane troskove nadoknaditi republičko ministarstvo finansija, a da će radovi na istovaru biti nastavljeni za nekoliko dana. Prema njegovim rečima, pozajmljena sredstva će biti vraćena prihodom od privatizacije bečejskih preduzeća. (021)

KAKO SMO PRIVATIZOVANI?
Privatizacija kao proces tranzicije u regionu bila je tema tribine "Pogled preko plota" koju zajednički organizuju fondacija "Fridrih Ebert" i Radio 021, a odrzana je u četvrtak naveče. Postavljeno je niz pitanja o načinima i posledicama privatizacije. Ocena učesnika je da je privatizacija neminovnost i da je najprirodniji motiv za razvoj. Predstavnik brokersko-dilerske kuće "Ilirika" Nenad Gujaničić kaze da je privatizacija u Srbiji počela davne 1989. godine, ali da nije učinjeno nista da do nje i zaista dodje. Posle petooktobarskih desavanja Srbija je dobila Zakon o privatizaciji, ali ne i najavljeni Zakon o denacionalizaciji koji bi sprečio prodaju tudje imovine. U tom periodu, prema rečima Gujaničića krenulo se u ubrzanu privatizaciju. U Srbiji postoji oko sedam hiljada preduzeća sto u drzavnoj, sto u drustvenoj svojini koji bi trebalo da budu privatizovani do 2007. godine, rekao je predstavnik brokersko-dilerske kuće "Ilirika" iz Beograda. Privatizacija u Bosni i Hercegovini počela je posle Dejtonskog sporazuma, a intenzivirila se u poslednje tri godine, kazao je profesor Ekonomskog fakulteta iz Tuzle Izudin Kesetović. On je naveo da se i u BiH pribeglo masovnoj privatizaciji. Kesetović je upozorio na opasnost erozije drzavnog kapitala. Prema njegovom misljenju postoji problem i pravih vlasnika. Kako kaze, nije problem sto je nesto privatizovano, nego ko je vlasnik. U Bosni jos nije reseno pitanje privatizacije velikih preduzeća, kao sto su rudnici, telekomunikacije i slično. Privatizacija u Hrvatskoj uradjena je podmuklo i to u vreme rata, tvrdi novinar i savetnik za odnose sa javnosću Osječko-baranjske zupanije Goran Flauder. On kaze da je grupa ljudi bliskih vlasti, tada postala najbogatija u drzavi. U narodu su poznati kao tajkuni. (021)

vrh strane

MONOGRAFIJA VOJVODINE | PRIVREDNI INDEX VOJVODINE

DRUSTVO | POLITIKA | KULTURA | SPORT | IZ MEDIJA | ZANIMLJIVOSTI | ARHIVA

POLITIČKE STRANKE | JAVNA KOMUNALNA PREDUZEĆA | NAŠI PRIJATELJI

Optimizovano za: IE5 & 800x600

Copyright: Vojvodina Web Team, 1997.
Office: Petrovaradinska tvrđava, "Studio Bob", 21000 Novi Sad
Tel: + 381 434608
office@vojvodina.com