vojvodina.com
arhiva
|
PREUZETO IZ LISTA: "DNEVNIK" OD 30. 07. 2002.
|
|
KAKO JE DOŠLO DO MEĐUDRŽAVNOG INCIDENTA NA DUNAVU KOD ŠARENGRADSKE ADE
Graničari nisu znali za izlet
Oko 25 putnika iz četiri čamca izlazeći iz Starog Dunava, a na samom špicu Šarengradske ade, od buke motora nisu čuli tri upozorenja jugoslovenskih graničara, posle čega su ispaljena dva rafala u vodu. - General Branko Krga posetio kasarnu "Bagremara” u Bačkoj Palanci
Incident koji se u nedelju oko 14.30 sati desio na jugoslovensko-hrvatskoj granici kod Šarengradske ade bio je povod da se za nekoliko sati u Bačkoj Palanci nađu savezni ministar inostranih poslove Goran Svilanović i zastupnik načelnika Generalštaba VJ general-potpukovnik Branko Krga. Dok je ministar Svilanović na sredini dunavskog mosta, koji spaja Bačku Palanku i Ilok, razgovarao s hrvatskim premijerom Ivicom Račanom i predsednikom Sabora Zlatkom Tončićem, general Krga posetio je ovdašnje graničare u bačkopalanačkoj kasarni "Bagremara”. Svilanović je po povratku s razgovora ocenio da se jedna dobra namera, kao što je susret predsednika bačkopalanačke opštine s županom Vukovarsko-sremske županije Nikolom Šaferom, pretvorila u granični incident koji niko nije želeo.
Nastavljajući praksu čestih kontakata na lokalnom i regionalnom nivou, predstavnici opština Bačka Palanka i Ilok, ali i Vukovarsko-sremske županije sastali su se u nedelju i, pored ostalog, obišli Šarengradsku adu. Reč je o ostrvlju širokom 3,5 a dugačkom oko pet kilometara, koje od vojvođanske obale deli samo korito rukavca zvanog Stari Dunav. Na tom ostrvu hrvatski državljani, inače žitelji Šarengrada, koji je smešten na desnoj obali Dunava, decenijama su u vreme stare Jugoslavije držali stoku od proleća do jeseni, pa i danas polažu pravo na korišćenje ade za nomadsku ispašu goveda i konja. Pripadnici pograničnih jedinica VJ na toj adi sprovode svoj zadatak kontrole državne granice. S obzirom na to da u nedelju, a ni ranije, niko nije obavestio nadležne u VJ da će delegacije iz dve države posetiti ovo područje, graničari su postupili po pravilu službe. Kada su četiri čamca, u kojima se nalazilo oko 25 lica, među kojima su bili i župan Vukovarsko-sremske županije Nikola Šafer, dogradonačelnik Iloka Željko Sladetić, i predsednik SO Bačka Palanka Zvezdan Kisić, već izlazila iz Starog Dunava, a na samom špicu Šarengradske ade, usledila su tri upozorenja da se zaustave. Usled buke motora putnici nisu čuli naredbu, a potom su graničari ispalili dva rafala u vodu. Nadležni kažu da se nije pucalo u čamce niti u pravcu hrvatske teritorije. Lica iz čamca prešla su na brod koji je prispeo u luku. Deca i starije osobe odmah su pušteni, a ostali su sprovedeni u kasarnu „Bagremara”, odakle su posle provere pušteni, a cela procedura trajala je oko dva sata. Očito je da tvrdnje izrečene u nekim hrvatskim medijima, da je do pucnjave došlo zbog Šarengradske ade, ne stoje, već je reč o propustu onih koji su organizovali susret predstavnika lokalnih vlasti dve države. Tačnije, nije obezbeđena saglasnost nadležnih državnih organa, a granica se prelazi samo na graničnim prelazima. Ono što važi za obične građane dve države, važi i za predstavnike opština i župane.
Ovaj događaj, što je sasvim prirodno, izazvao je veliku pažnju javnosti, i to je tema koja je u Bačkoj Palanci danas prisutna nasvakom mestu. Oglasili su se stranački lideri, kao i republički i pokrajinski poslanici, dok lokalni elektronski mediji pune program pojedinostima vezanim za ovaj incident.
- Incident, koji je ružno odjeknuo, treba da predstavlja signal vladama dve države da što pre i što konkretnije porade na omekšavanju granice u ovom delu Podunavlja - istakao je poslanik LSV u Skupštini Srbije Miroslav Glavaš. - Stalno insistiramo na životu bez tvrdih granica, jer su ljudi u ovom pograničnom delu Podunavlja vekovima upućeni na drugu obalu zbog poljoprivrede, ribarenja, trgovine, rodbinskih veza, tranzita ili turizma.
Pokrajinski narodni poslanik i predsednik OO RV Živan Pavin smatra da, i pored toga što obe strane žele mekšu granicu, nadležni moraju shvatiti da je granica prvenstveno međudržavno pitanje, o kojem se odlučuje na najvišem nivou.
- Bez obzira na to što se predsednik SO Bačka Palanka Zvezdan Kisić nalazio u korisnoj misiji nisu smeli da se naprave toliki propusti koji su stvorili međudržavni incident - rekao je Pavin. - Umesto da granicu prelaze tamo gde je prelazi sav normalan svet ili da obaveste nadležne, najodgovornije osobe u opštini učestvovale su u velikom skandalu. Reformisti neće sami inicirati zahtev za ostavku predsednika Opštine, ali ukoliko to učini neka značajnija snaga u SO mi ćemo se pridružiti. Graničari Vojske Jugoslavije postupili su ispravno i nama, građanima Bačke Palanke, drago je saznanje da se granica dobro čuva.
|
|
KONSOLIDACIJA ČETIRI NAJVEĆE VOJVOĐANSKE BANKE
Agencija stiže polovinom avgusta
Prodaja imovine banaka u stečaju nastaviće se u septembru.
Novi Sad, 29. jula - Ko će biti novi akcionari u Vojvođanskoj, Novosadskoj, Panonskoj i Kontinental banci kada one emituju deonice po osnovu dugova prema Pariskom i Londonskom klubu i za staru deviznu štednju koju građani imaju na njihovim računima? Precizan odgovor na ovo pitanje još se ne zna, a više podataka o tome će biti kada ove banke dođu u nadležnost Agencije za osiguranje depozita, sanaciju, stečaj i likvidaciju banaka.
- Do 15. avgusta te deonice će biti emitovane, a tada ćemo steći i sve uslove da uđemo u ove banke i uradimo svoj deo posla - kaže direktorka Agencije Vesna Džinić.
Nakon tog roka biće i više podataka o zainteresovanim stranim i domaćim partnerima za te banke. No, nisu samo one zanimljive stranim i domaćim bankarima. Veliko interesovanje vlada i za imovinu banaka koje su u stečaju - po rečima Vesne Džinić samo umetničke slike iz njih su na prvoj aukciji dosegle 50 posto veću vrednost od prve procene.
|
|
ZAPUŠTENA FRUŠKOGORSKA MAGISTRALA
Putari ne mare za put
Novi Sad, 29. jula - Partizanski put, svojevrsna fruškogorska magistrala, umire, doslovce, pred našim očima. Nedostatak novca, nemar putara i nemilosrdna vegetacije, svako na svoj način, gase život najlepšoj panoramskoj cesti u Vojvodini. Nabujali šumski šiprag, već je od puta načinio poluput, dok je, u blizini Divoša, bujica ili neka druga nepogoda odnela dobar deo ove saobraćajnice.
Više je razloga što Partizanski put ne zaslužuje ovakvu sudbinu. Ne samo što se njime stiže do prelepih izletišta na Fruškoj gori, već je modernizaciojom deonice Divoš-Bingula stvorena najkraća veza Novog Sada sa Šidom i zapadnim delom Srema.
|
|
PREUZETO IZ VESTI: "RADIO 021" OD 29. 07. 2002.
|
|
Savet za privatizaciju u Subotice dostavio je Agenciji za privatizaciju listu od 26 malih i srednjih preduzeca cija ce aukcijska prodaja uslediti vrlo brzo, mozda vec od septembra, izjavio je predsednik Saveta Mihalj Secei. On je rekao da do sada nije bilo slucajeva da neko preduzece odbije da krene u privatizaciju, kao i da postoji veliki interes potencijalnih kupaca. "Ne interesuju se za uslove privatizacije samo menadzeri tih preduzeca, vec veoma cesto i radnici, a interesovanja ima i iz drugih gradova", istakao je Secei. On se zalozio za to da sredstva koja od privatizacije pripadnu lokalnim samoupravama ne budu iskoriscena za "krpljenje budzetskih rupa, vec za ulaganja". (FS)
Aukcijska prodaja akcija "Sintelona" iz Backe Palanke, "Sremplasta" iz Sida i "Kontinentala" iz Beceja, bice odrzana danas na Beogradskoj berzi, izjavio je direktor Akcijskog fonda Aleksandar Gracanac. On je najavio da ce 5. avgusta biti odrzana prodaja akcija "Garanta" iz Futoga i 12. avgusta prodaja akcija firmi "Podrum" iz Palica i "Vojvodina produkt" iz Indjije. Gracanac je pozvao akcionare da sacekaju Akcijski fond da najpre izadje s prodajom drzavnih akcija na Beogradskoj berzi, pa tek onda da ponude svoje akcije, kako se ne bi ponovio slucaj "Apatinske pivare". (Blic/021)
Jucerasnji sastanak lokalnih funkcionera opstina Backa Palanka i Ilok na granici Jugoslavije i Hrvatske, pretvorio se iz susreta za izgradjnju poverenja u oruzani incident koji je zavrsen privodjenjem, pa potom i oslobadjenjem svih ucesnika skupa.Vojska Jugoslavije privela je, pa kasnije pustila, lokalnu hrvatsku delegaciju predvodjenu vukovarsko-sremskim zupanom Nikolom Saferom, nakon sto je na Dunavu, uz pucnjavu, presrela camce kojim su ucesnici skupa i njihove porodice, krenuli ka Sarengradskoj Adi, koja je predmet spora dve drzave. O ovom inicedntu razgovarali su jugoslavenski i hrvatski predsednici Kostiunica i Mesic. (B92/021)
Naftagasovo postrojenje za busenje "Continental-Emsco", vredno oko 7 miliona dolara, koje je tri godine bilo zarobljeno u Alziru, bice vraceno u zemlju. Posle visegodisnjih napora, NIS Naftagas uspeo je da preuzme kompletno postrojenje koje je zbog stetnih ugovora iz prethodnog perioda bilo zarobljeno u Alziru. Delegacija NIS-Naftagasa, u prisustvu predstavnika ministarstva za energetiku i rudarstvo i alzirske ambasade u Beogradu, preuzece ovo postrojenje u Luci Bar u sredu 31. jula. (021)
Pocetkom septembra pocece sa radom Turisticki informativni centar Novog Sada, potvrdio je za nas Radio gradski ministar privrede Drago Divljak. Njegova funkcija je da turistima daje informacije i pruza mogucnost dobijanja turistickih publikacija, ali i da kompjuterski poveze sve institucije znacajne za turisticku promociju, napominje Divljak. On kaze da su vec predstavljene dve turisticke publikacije Novog Sada, opsti prospekt i turisticki vodic, koje su poslednji put stampane pre 15 godina. Da bi Novi Sad postao pravi Turisticki centar najveci problem predstavlja kvalitet i kapacitet novosadskih hotela, a prema recima gradskog ministra, trenutno se vode pregovori sa potencijalnim investitorima za igradnju hotela visoke kategorije koji bi zadovoljio evropske standarde. Prema saznanjima Radija 021, novi hotel bi trebao da se izgradi na lokaciji oivicenoj ulicama Cara Lazara, Keja zrtava racija i Maksima Gorkog. (021)
Likovna kolonija "Workshop" u okviru Ivano projekta IV odrzava se do 31. jula u vili "Stankovic" u Cortanovcima. U radu ovog regionalnog umetnickog projekta, koji povezuje kulturni prostor centralne i jugoistocne Evrope, ucestvuje 14 umetnica. Radovi na rucno radjenom japanskom papiru bice izlagani tokom naredne godine, prvo u Novom Sadu, a potom jos u nekim gradovima u regionu. Sustina Ivano projekta, koji je nastao jos krajem 99. godine, je interaktivna komunikacija izmedju dve razlicite civilizacije, japanske i evropske kaze direktor projekta, dizajner i slikar Aleksandar Pedojevic. Umetnice iz Slovenije, Slovacke, Rumunije, Bugarske, Makedonije, Hrvatske, Jugoslavije stvaraju na rucno radjenom papiru, donaciji jednog od tri najpoznatija proizvodjaca u Japanu, gospodina Ivanoa. U ovoj japanskoj porodici tradicija proizvodnje papira od cetiri posebne vrste trske, duga je preko 300 godina. Kombinacijom bogatog japanskog kulturnog nasledja sa evropskom likovnom tradicijom stvaraju se nove kulturne vrednosti. (021)
|
vrh strane
|
|