VOJVODINA WEB-TEAM, Hajduk Veljkova 11a, 21000 Novi Sad, Tel: + 381 21 21061, 20344, 434608
  03. decembar 2001.

vojvodina.com

arhiva


  Instalacija & performans - Iris Honderdos

  Gost novosadske Galerije Zlatno oko, bila je u proteklih mesec dana holandska umetnica Iris Honderdos.
  Iris spada u grupu savremenih mladih kosmopolitskih umetnika, globtrotera, koji svoju inspiraciju nalaze u aktuelnim svetskim sociološkim događajima. Ona je već nekoliko puta boravila na ratom zahvaćenom Balkanu.
  Svojim umetničkim instalacijama protestovala je protiv bombardovanja Dubrovnika ranih devedesetih, 97. kao gost beogradskih studenata aktivno je učestvovala u antirežimskim višemesečnim demonstracijama i svoje impresije ovekovečila svojom instalacijom i performansom.
Instalacija & performans Instalacija & performans
  Posle prošlogodišnjeg gostovanja u Subotici, Iris je u Novom Sadu, inspirisana porušenim mostovima načinila načinila instalaciju svojih simboličkih mostova kao i prformans sa osnovcima škole Đorđe Natošević, čije je crteže i tekstualne zabeleške o proteklom bombardovanju uobličila u diskretan i izuzetno čist likovni-angažovani doživljaj.
  Osnove konstrukcija svojih mostova Iris je načinila od bakarnih žica, gde je centralni nosač u obliku spirale, asocijacije životnog ciklusa, prekinutog rušilačkim bombama. Preko konstrukcije lepršavo su prebačene trake od tkanina oslikane dečjim crtežima i tekstovima kojima su deca iskazala svoje viđenje ratnih srahota.
Instalacija & performans Instalacija & performans
  Instalacija i performans u kom je svoje učešće kao reditelj sa đacima osmismislio Joop Hoekstra takođe holanđanin, izuzetno je racionalan i jasan umetnički izraz, pomalo avangardan za našu sredinu i publiku koja nije navikla na alternativne prostore kao što je hol osnovne škole.
  Ceo događaj snimljen je video kamerom i digitalizovan, a objekti su poklonjeni deci učesnicima programa, kao dar i kao potsetnik na primarni umetnički angažman. Svoja artistička interesovanja Iris u poslednje vreme usmerava na decu, pa je stoga najavila i svoje prisustvo na sledećim Zmajevim igrama u junu mesecu.

  PREUZETO IZ VESTI: "RADIO 021" OD 02. 12. 2001.

  U toku je izrada nacrta zakona o nadleznostima Vojvodine koji ce obuhvatiti ingerencije koje se pokrajini mogu vratiti u okviru vazeceg Ustava. Predsednik Reformista Vojvodine Miodrag Isakov izjavio je da ce time biti obuhvacene izmene samo 17 zakona od oko 100 koje je trebalo da obuhvati omnibus zakon. Medjutim, pokrajinski sekretar za upravu i propise Tamas Korhec kaze da to nije tacno i da se radi o mnogo vise zakona. Razgovori predstavnika republicke i pokrajinske vlade oko nacina na koji ce se obezbedjivati sredstva za ostvarivanje nadleznosti jos nisu zavrseni. Prema Korhecovim recima, ove ingerencije moraju se gotovo iskljucivo finansirati iz budzeta pokrajine. "Po nekoj racunici, ukoliko bi se ovaj zakon usvojio, budzet Vojvodine bio bi otprilike 50 puta veci od sadasnjeg. Dakle, ako se autonomija meri u dinarima, onda ce pokrajina u narednoj godini imati recimo 50 puta vecu autonomiju nego sada" rekao je Korhec.

  Pokrajinska ministaraka za brigu o porodici Novka Mojic, izjavila je za Radio 021 da je u razgovorima sa predstavnicima republickih vlasti dogovoreno da se deo nadleznosti vezan za drustvenu brigu o deci prenese na Vojvodinu. Novoprenete nadleznosti na Pokrajinu su u oblasti nadzora zakonitosti rada socijalnih radnika u ustanovama za decu, kao i nadleznost u odredjivanju programa demografskog razvoja za Vojvodinu. Ministarka je posebno istakla problem fondova za drustvenu brigu o deci. Prema njenim recima, trenutno ne postoji mogucnost da se na teritoriji Vojvodine formira fond, jer se ne ubiraju sredstva iz dopinosa za ovu namenu, vec se obezbedjuju iz budzeta. Novka Mojic je za utorak najavila novi sastanak predstavnika republickih i pokrajinskih vlasti, kada ce se razgovarati o fondovima za drustvenu brigu o deci.

  Savetnik republickog premijera za ekologiju Srdja Popovic, izjavio je da je u saradnji sa Nacionalnim parkom "Fruska gora" pocela realizacija projekta zastite medveda koji je pokrenulo nekoliko novosadskih nevladinih organizacija. "U planu je pravljenje jednog revira za te medvede koji su oteti od ljudi koji sa njima nisu dobro postupali. Oni samostalno ne bi mogli da prezive u prirodi i potrebno je obezbediti skloniste za njih, gde bi oni na dvadesetak hektara sume, takvi mirni, uz dobru cuvarsku sluzbu, predstavljali atrakciju tog nacionalnog parka" rekao je Popovic i dodao da u Srbiji tih medveda ima jos 32 u prirodi. Prema njegovim recima, trenutno kod Beocina postoji oporaviliste u kojem se medvedi oporavljaju jer uglavnom stizu u veoma losem stanju, a strani sponzori obezbedjuju hranu za njih. Srdja Popovic je takodje rekao da je u petak odrzan sastanak cija je tema bilo stanje u Koviljskom ritu, veoma vaznom zasticenom prirodnom dobru o kojem bi trebalo voditi vise racuna. Koviljski rit je prirodno mrestiliste oko 60 odsto svih toplovodnih ribljih vrsta u Srbiji, 20 do 30 odsto riblje populacije u Dunavu u delu od Novog Sada do Beograda zavisi od toga u kakvom je stanju Koviljski rit. "Nasa namera je bila da se predstavnici grada, pokrajine, republike, mesne zajednice, Zavoda za zastitu prirode i upravljaca a to su "Srbijasume" nadju na jednom mestu i da pocne rasprava o tome kako da naredne godine svi doprinesemo tome da se stanje u Koviljskom ritu popravi" kaze savetnik republickog premijera za ekologiju Srdja Popovic.

  Ministar pravde u republickoj vladi Vladan Batic, izjavio je da su resenja za drzavne simbole Srbije izraz drzavne tradicije, istorije i kontinuiteta i odbacio kritike pojedinih stranaka da Srbija kao visenacionalna drzava ne bi trebalo da potencira samo na srpskim simbolima i da ti simboli prejudiciraju drzavno uredenje. "Prilikom izrade resenja drzavnih simbola radna grupa je smatrala da Srbija nije nova drzava i da su himna 'Boze pravde' i grb Kraljevine Srbije iz 1882. godine bili u upotrebi vise od 50 godina. Srbija je i tada bila visenacionalna drzava, tako da ti prigovori ne stoje", rekao je Batic za Blic i najavio da ce pre ulaska u skupstinsku proceduru ta resenja "proci kroz javnu raspravu, u kojoj ce se utvrditi da li su ti predlozi prihvatljivi za vecinu". "Kada bude donet novi Ustav Srbije pitanje drzavnih simbola bice reseno referendumom", kaze Batic.

  Radnici industrije tepiha Ineks-Dijana iz Stare Pazove, poceli su potpisivanje peticije u kojoj traze da im se isplate plate za prethodna tri meseca, suspenziju tri radnika komercijalne sluzbe ove fabrike kao i vracanje 19. suspendovanih radnika na posao. Peticiju je tokom prvog dana potpisalo oko 80% radnika prve smene. Radnici kazu da im nije bitno ko ce voditi fabriku vec iskljucivo njegovu stabilizaciju, redovnu isplatu licnih dohodaka i intenziviranje proizvodnje. Oni jos kazu da je borba izmedju bivse i sadasnje direktorke za fotelju, radnike u fabrici stavila u drugi plan. Oni dodaju da je tome doprineo i sindikat fabrike na celu sa predsednikom Radojkom Jovanovicem. Medjutim, Jovanovic u izjavi za Radio 021 kaze da nije uopste upoznat sa trenutnom situacijom u fabrici. On je rekao da se obratimo njegovoj zamenici Ljubici Djermanovic, koja kaze da nema uvida u trenutno stanje i da je tek postavljena na to mesto. Otuda i ne moze da komentarise ceo slucaj. Inace protiv bivseg celnika Dijane Dragana Dronjka i Vesne Gavran, pokrenut je krivicni postupak zbog sumnje da su zloupotrebili polozaj tokom obavljanja svojih funkcija.

  AlfaNum tim sa katedre za telekomunikacije Fakulteta tehnickih nauka u Novom Sadu radi na razvoju algoritma za racunarsko prepoznavanje govora srpskog jezika. Kako je za ovaj posao potrebno formirati veliku bazu razlicitih ljudskih glasova, AlfaNum tim moli ljude dobre volje svih starosnih uzrasta da pomognu u realizaciji ovog projekta, ciji je krajnji cilj omogucavanje diktiranja teksta na srpskom jeziku u racunar. Gradjani mogu da pomognu tako sto ce dobijeni tekst procitati pozivom na automatsku telefonsku sekretaricu koja radi na fiksnoj telefonskoj liniji. Poziv se tarifira standardno, kao da zovete bilo koji drugi broj fiskne telefonije u Novom Sadu. Tekst i sva potrebna uputstva mozete dobiti slanjem e-maila na adresu pekard@eunet.yu. U e-mailu navedite za koliko osoba zelite da dobijete tekst. Alternativno, mozete poslati obicno pismo na adresu: AlfaNum tim, katedra za telekomunikacije Fakulteta Tehnickih nauka, Novi Sad.

MONOGRAFIJA VOJVODINE | PRIVREDNI INDEX VOJVODINE

DRUSTVO | POLITIKA | KULTURA | SPORT | IZ MEDIJA | ZANIMLJIVOSTI | ARHIVA

POLITIČKE STRANKE | JAVNA KOMUNALNA PREDUZEĆA | NAŠI PRIJATELJI

Optimizovano za: IE5 & 800x600

Copyright: Vojvodina Web Team, 1997.
Office: Hajduk Veljkova 11a, 21000 Novi Sad
Tel: + 381 21 21061, 20344, 434608
office@vojvodina.com