VOJVODINA WEB-TEAM, Hajduk Veljkova 11a, 21000 Novi Sad, Tel: + 381 21 21061, 20344, 434608
  24. novembar 2001.

vojvodina.com

arhiva


  PREUZETO IZ LISTA: "DNEVNIK" OD 24. 11. 2001.

  RAZGOVOR PREDSTAVNIKA IV APV I MINISTRA BOŽIDARA ĐELIĆA O FINANSIRANJU PROŠIRENIH NADLEŽNOSTI VOJVODINE

  Više para za veća prava

Vojvodina & Srbija   NOVI SAD, 23. novembra - O daljem pojašnjenju finansijskih nadležnosti na relaciji Srbija - Vojvodina danas su u Novom Sadu razgovarali predstavnici Izvršnog veća APV s republičkim ministrom finansija Božidarom Đelićem. Nakon razgovora novinarima su se obratili sam ministar, predsednik IV Vojvodine Đorđe Đukić, te potpredsednik Skupštine Vojvodine Predrag Filipov.
  - Na današnjem sastanku dogovoren je metod i način rada u vezi sa utvrđivanjem načina finansiranja proširenih nadležnosti koje se predviđaju radnom verzijom zakona o utvrđivanju nadležnosti AP Vojvodine, rekao je Đelić. - Članovi IV Vojvodine upoznati su s nacrtima zakona o budžetskom sistemu, javnim nabavkama, o duvanu i igrama na sreću. Ministar je pojasnio da novi zakon o duvanu omogućava da se u Novom Sadu otvori fabrika cigareta. No, to bi trebalo da bude kao partner poznata kompanija koja proizvodi licencne cigarete, a ne neko čiji je cilj trgovanje u sivoj zoni. Objedinjenje igara na sreću omogućilo bi veći prihod i bolji marketing. Istovremeno se priprema i niz olakšica u oblasti poreza na finansijske transakcije, što bi trebalo takođe da utiče na smanjenje ovih transakcija u sivoj zoni.
  Đorđe Đukić, je rekao da je tokom sastanka bilo reči i o budućem statusu Televizije Novi Sad i da je dogovoreno da je u budućen zakonu koji će regulisati ovu oblast budu dve TV kuće, jedna RTS i druga koja bi se zvala TV Novi Sad ili Vojvodina.
  Od konkretnih poslova u oblasti razgraničenja nadležnosti potpredsednik Republičke vlade Jožef Kasa dobio je zadatak da napravi projekat o budućem vraćanju nadležnosti Vojvodini u oblasti penzionog, invalidskog i socijalnog osiguranja.

  BOŽIDAR ĐELIĆ:

  Do 2010. godine naša zemlja u EU

  - Naš cilj je da do 2004. godine postanemo kandidat za prijem u EU, a 2010. godine i njen punopravan član - rekao je Božidar Đelić i dodao da je stoga veoma dobro što smo od Međunarodnog monetarnog fonda dobili povoljan srednjoročni kredit, a od svetske banke uslove namenjene najsiromašnijim zemljama.

  NENAD ČANAK, PREDSEDNIK SKUPŠTINE APV, IZRAŽAVA SUMNJU U ISKRENOST NAMERE VLADE SRBIJE O VRAĆANJU NADLEŽNOSTI VOJVODINI:

  Nude ček bez pokrića

  NOVI SAD, 23. novembra (Beta) - Predsednik Skupštine Vojvodine Nenad Čanak izrazio je danas sumnju u iskrenost namere Vlade Srbije o vraćanju nadležnosti vojvođanskoj administraciji.
  Najava Vlade Srbije o vraćanju ingerencija vojvođanskoj administraciji predstavlja "ček bez pokrića kojim se baca magla pred građane Vojvodine", naveo je Čanak u pisanoj izjavi dostavljenoj medijima.
  On je naveo da su najave Vlade Srbije jedno, novac koji se iz Vojvodine odliva i suštinska autonomija nešto drugo, a "realizacija paketa vladine milostinje nešto treće što tek treba da dobije svoj epilog u Skupštini Srbije".
  "Čini nam se da će Vlada Srbije imati svoju "volju", Skupština Srbije neće imati "želju", a mi ćemo imati praznu ljušturu bez mogućnosti da građanima Vojvodine obezbedimo bolji život koji zaslužuju", ocenio je Čanak.

  "DANI ISTRE U VOJVODINI” NASTAVLJENI POSETOM DELEGACIJE ISTARSKE ŽUPANIJE NOVOM SADU, ZRENJANINU, KIKINDI I SUBOTICI

  Vojvođanska privreda potrebna istarskoj

U Novom Sadu   Velika politička, privredna i kulturna delegacija Istarske županije, koja je u poseti Vojvodini od 22. do 25. novembra s namerom da u sklopu manifestacije "Dani Istre u Vojvodini" uspostavi kontakte s pokrajinskim vlastima i čelnicima više gradova pospeši saradnju dve regije, posetila je juče Novi Sad, Zrenjanin, Kikindu i Suboticu.
  Istarski župan Ivan Jakovčić ocenio je juče, na predstavljanju privrednih mogućnosti ove hrvatske regije u novosadskoj gradskoj skupštini, da su vojvođansko i istarsko tržište u mnogo čemu kompatibilni, te da u bliskoj budućnosti treba očekivati veoma dobru saradnju.
  - Istri su, zbog turizma koji je u poslednje vreme izuzetno napredovao, potrebni kvalitetni proizvodi, naročito u oblasti prehrambene industrije, a to je ono što Vojvodina ima - istakao je Jakovčić.
  - Razgovaraćemo s predsednikom Skupštine Vojvodine Nenadom Čankom i gradonačelnicima Novog Sada, Zrenjanina i Subotice i pozvaćemo ih u uzvratnu posetu. Mislimo da su regije i saradnja među regijama ona prava mera za ljude, jer regionalne vlasti mnogo bolje od centralnih znaju šta je dobro za građane - rekao je Jakovčić.

  Primetne promene

  Istru i Vojvodinu karakterišu multietničnost i multikulturalnost i to je jedan od važnih razloga za obnavljanje i dalje proširenje saradnje dva regiona koja je prekinuta ratom na prostorima bivše Jugoslavije, istaknuto je prilikom posete delegacije Istarske županije Zrenjaninu.
  U razgovoru s načelnikom Srednjobanatskog okruga Jelenom Radaković i predsednikom SO Zrenjanin Milanom Čežekom, župan Ivan Jakovčić interesovao se za privredne potencijale ovog dela Banata.
  On je rekao da je jedan od onih političara koji je, i dok je bio ministar u hrvatskoj Vladi zadužen za evropske integracije, smatrao da je saradnja na Jugoistoku Evrope od izuzetne važnosti za sve zemlje regiona u približavanju Evropi. Naglasivši da je poslednji put u Beogradu bio 1990. godine, Jakovčić je rekao da je teško praviti poređenja, ali da su promene primetne i da je sada na sceni jedna politika koja uvažava realnost.

  Upoznavanje potencijala

  Delegacija Istarske županije susrela se s predsednikom Skupštine opštine Kikinde Duškom Radakovićem, sa članovima Izvršnog odbora, potpredsednicima i načelnikom Okruga Draganom Živankićem. Cilj posete jeste uspostavljanje veza, kao i upoznavanje ekonomskih, turističkih i kulturnih potencijala.
  - Uvjeren sam da ćemo našu suradnju, koju smo započeli posjetom Nenada Čanka Istri, ali i sada nakon manifestacije "Dani Istre u Vojvodini" produbiti - rekao je Ivan Jakovčić, istarski župan, i dodao da je za njega Vojvodina optimalna regija kada se govori o međuregionalnoj saradnji na Jugoistoku Evrope. - Već sada mogu reći da mi želimo intenzivno surađivati s vašom privredom, naime oduvjek je turistička privreda Istre imala snažnog partnera u vojvođanskoj prehrambenoj industriji i vjerujem da tu postoji ogroman potencijal u suradnji.

  Srodne regije

  U Subotici delegaciju Istarske županije, sa županom Ivanom Jakovčićem na čelu primio je predsednik SO Subotice Ištvan Išpanovič i predsednik Izvršnog odbora SO Imre Kern, a goste je pozdravio i potpredsednik Vlade Republike Srbije Jožef Kasa.
  Predstavnici obeju strana, srodnih po mnogo čemu, naročito po tome što zastupaju nacionalno i verski izrazito šarolike sredine s viševekovnom tradicijom tolerancije, izrazili su očekivanja da će saradnja ovih regiona u budućnosti dobijati na intenzitetu kako u privrednom i kulturnom, tako i u političkom pogledu.

  RADNA GRUPA RESORNOG MINISTARSTVA PREDLOŽILA DRŽAVNA ZNAMENJA SRBIJE

  "Bože pravde", ponovo, himna

  Zastava bi ostala crveno-plavo-bela trobojka, a grb iz doba Milana Obrenovića

Grb iz 1882.   BEOGRAD, 23. novembra - Srbija bi trebalo do 15. februara, Sretenja - Dana državnosti Republike, da dobije svoje simbole. Radna grupa za državna znamenja Ministarstva pravde i lokalne samouprave okončala je svoj posao i predložila da himna Srbije bude " Bože pravde" a grb iz 1882. godine koji je osmislio Stojan Novaković. Takođe, kako je predloženo, u upotrebi će biti narodna zastava - bez grba i državna zastava - sa grbom. Ustanovljene su i dve standarte - kvadratne zastave s velikim grbom koje će biti znamenja predsednika Srbije, odnosno predsednika Skupštine, koje bi označavale lično prisustvo najviših državnih funkcionera. Standarta predsednika Srbije biće ukrašena trouglastim obrubom, crvene, plave i bele boje. Predlog radne grupe, koji je danas promovisan u Vladi Srbije, uskoro bi trebalo da bude uobličen u nacrt zakona, koji bi, potom išao na javnu raspravu.
Zastava   Prema obrazloženju ministra pravde Vladana Batića, državni simboli ne bi išli na referendum, već bi ih parlament Srbije uspostavio ustavnim zakonom, za čije je usvajanje potrebna dvotrećinska skupštinska većina. Kako je obrazloženo, ustavni zakon je predviđen da bi se prevazišao vremenski vakuum do donošenja novog Ustava i da Srbija ne bi bila jedina zemlja bez svojih državnih znamenja i služila se himnom "Hej Sloveni", obeležjem države koje više nema. Ujedno, bio bi donet i zakon o upotrebi i zaštiti državnih simbola, a konačnu sudbinu obeležja Srbije rešiće novi republički Ustav. Ukoliko Srbija ostane u zajednici s Crnom Gorom, postojaće i himna te države, a zakon će propisati hijerarhiju u kojoj prednost ima savezna, a u kojim situacijama republička himna.
  - Ideja i rešenja koje je dala radna grupa nisu ni definitivna, ni pretenciozna jer njihov je cilj da se otvori široka javna rasprava - predočio je ministar Batić.
  Budući da je himna "Bože pravde" upućena kralju, jedno od novinarskih pitanja bilo je da li se na taj način prejudicira buduće uređenje Srbije kao monarhije. Ministar Batić je ukazao da se himne mnogih zemalja baziraju na tradiciji koja je ideja vodilja, i nije u vezi s oblikom vladavine, pa se tako ni ovde ništa ne prejudicira.
  Kako je istakao član radne grupe dr Zoran Hristić himna "Bože pravde" ima tradiciju od 1872. godine, a postaje zvanična himna Kraljevine Srbije u vreme vladavine Milana Obrenovića 1903. godine i "trajala" je pune 53 godine. Na tekst Jovana Đorđevića muziku je komponovao Davorin Jenko. Ona je izdržala i svoju probu na protestu 1996/97. godine i ako želimo da se vratimo pravoj tradiciji srpskog naroda, u njoj ne treba promeniti ni reč, tim pre što se svrstava među najstarije evropske himne.
  Heraldičar dr Dragomir Acović naglašava da je grb, koji je predložen u sebi sjedinio dva bitna simbola - štit s krstom između četiri ocila i štit s dvoglavim srebrnim orlom. Ovaj grb našao bi se i na zastavi trobojci, koju bi koristile državne institucije.
  U radnoj grupi za državna znamenja učestvovali su i Svetislav Božić, dr Andrija Veselinović, dr Radoš LJušić, dr Aleksandar Palavestra i Dušan Protić.

MONOGRAFIJA VOJVODINE | PRIVREDNI INDEX VOJVODINE

DRUSTVO | POLITIKA | KULTURA | SPORT | IZ MEDIJA | ZANIMLJIVOSTI | ARHIVA

POLITIČKE STRANKE | JAVNA KOMUNALNA PREDUZEĆA | NAŠI PRIJATELJI

Optimizovano za: IE5 & 800x600

Copyright: Vojvodina Web Team, 1997.
Office: Hajduk Veljkova 11a, 21000 Novi Sad
Tel: + 381 21 21061, 20344, 434608
office@vojvodina.com