VOJVODINA WEB-TEAM, Hajduk Veljkova 11a, 21000 Novi Sad, Tel: + 381 21 21061, 20344, 434608
  23. oktobar 2001.

vojvodina.com

arhiva


  PREUZETO IZ DNEVNOG LISTA: "DNEVNIK" OD 23. 10. 2001.

  NA ZAHTEV OPŠTINSKOG JAVNOG TUŽIOCA U NOVOM SADU

  Istraga protiv Čanka

  NOVI SAD, 22. oktobra (Tanjug) - Opštinski javni tužilac u Novom Sadu Obrad Protić je danas, "koristeći se ovlašćenjima iz člana 26 Zakona o javnom tužilaštvu, a shodno članu 9, stav 2 istog zakona", saopštio da je novosadskom Opštinskom sudu dostavio zahtev za pokretanje istrage protiv predsednika Skupštine Vojvodine Nenada Čanka. U saopštenju se precizira da je zahtev dostavljen zbog osnovane sumnje da je Čanak izvršio krivično delo zloupotrebe službenog položaja iz člana 242, stav 1, u sticaju sa krivičnim delom povreda ugleda Republike Srbije iz člana 98, stav 1, kao i krivično delo širenja lažnih vesti iz člana 218 Krivičnog zakona Republike Srbije.
  Zahtev za pokretanje istrage podnet je "na osnovu više krivičnih prijava vezanih za događaje u prostorijama JP Radio-televizija Srbije - RTV Novi Sad i njegovih istupanja u javnosti, a koja istupanja su preneta kasnije od strane više novinskih agencija na teritoriji Republike Srbije", navodi se u saopštenju.
  U saopštenju se precizira da su krivične prijave RTS-a podnete zbog nastupa Nenada Čanka na TV Novi Sad 9. oktobra kada je on uz psovke i pogrdne reči skinuo tablu RTS-a sa ulaza u TV Novi Sad.

  PREDSEDNIK SKUPŠTINE VOJVODINE NENAD ČANAK:

  Ovo je montirani politički proces

Nenad Canak   NOVI SAD, 22. oktobra - Predsednik Skupštine Vojvodine Nenad Čanak izjavio je danas da krivične prijave koje je protiv njega podnela služba obezbeđenja RTS-a predstavljaju montirani politički proces i implicitno je optužio Vladu Srbije da stoji iza tog procesa.
  - Pošto je RTS pokrenuo sve to, a Upravni odbor RTS-a je imenovala Vlada Srbije, ne bih dalje da vam dajem koordinate, već sami zaključite ko stoji iza ovog montiranog procesa protiv mene - rekao je Čanak na konferenciji za novinare.
  - Dela koja mi se pripisuju su zaista fascinantna. Tu se pominje narušavanje ugleda Republike Srbije, a ja moram da podsetim da nema goreg narušavanja ugleda Srbije nego da joj na čelu bude čovek (Milan Milutinović) koga Haški tribunal drži vrlo visoko kotiranog na listi ratnih zločinaca. Tu se spominje i širenje lažnih vesti, a to je samo skriveno ime za verbalni delikt koji se sada ponovo uvodi na mala vrata i u svakom slučaju, u pitanju su dela koja jasno govore da je naše društvo u velikoj krizi. U velikoj krizi je zbog toga što se jedna jednostavna stvar, a to je pitanje vlasništva i ingerencija nad nečim što su građani Vojvodine stvarali svojim sredstvima, kao što je RTV Novi Sad, politizuje do te mere da ispada da svako ko se zapita šta se desilo sa našom imovinom, našim ingerencijama i našom televizijom, počinje da se proganja krivičnim prijavama. - rekao je Čanak i naglasio da se ceo slučaj mora posmatrati u koordinatama odnosa prema imovini građana Vojvodine i onoga šta će se sa njom desiti, a pogotovo onim delom imovine koji treba da se privatizuje, kao i pitanja da li će se dozvoliti da Skupština Vojvodine “jednostavno i lako bude skinuta sa dnevnog reda”
  -Nije ovde u pitanju jedno mesto u Skupštini Vojvodine, već činjenica da građani i njihovi predstavnici u pokrajinskom parlamentu nisu spremni da ih više zavaravaju. Naime, iz Beograda je upućena jasna poruka da je odluka Upravnog odbora RTS-a, organa koji je imenovala Vlada Srbije, jača od odluke najvišeg predstavničkog tela dva i po miliona Vojvođana . To zapravo znači, da kada počne proces privatizacije, odnosno rasprodaje vojvođanske imovine, Skupština Vojvodine neće imati nikakvo pravo glasa . I, to je suština priče- istakao je Čanak, napominjući da je uprkos svim zamerkama koje ima na rad republičke vlade, svestan i svih teškoća sa kojima se ona suočava.

  DSS POVODOM ZAHTEVA ZA SMENU ČANKA

  Za Čankovo delanje najodgovorniji DS

  BEOGRAD, 22. oktobar - Povodom zahteva za smenu predsednika vojvođanske skupštine, Dejan Mihajlov, šef poslaničkog kluba DSS u Narodnoj skupštini je, u izjavi novinarima, optužio Demokratsku stranku da je najodgovornija za ono što je Nenad Čanak radio u Vojvodini i da je suvišno pitati da li će se DSS pridružiti zahtevima za Čankov opoziv.
  Međutim, pitanje njegovog poverenja i smene treba da pokrenu oni koji su glasali za izbor Čanka za prvog čoveka vojvođanske skupštine, ukazuje Mihajlov.

  VANREDNI SKUP SVIH ČLANOVA OGRANKA SANU U NOVOM SADU

  Većina akademika ne podržava nastavak rada VANU

  Inicijativa pokrenuta u Skupštini Vojvodine za obnavljanje Vojvođanske akademije nauka i umetnosti, a na osnovu apela dvojice akademika, nije dobila podršku većine članova Ogranka

  U Ogranku Srpske akademije nauka i umetnosti u Novom Sadu juče je održan vanredni Skup svih članova Ogranka povodom inicijative pokrenute u Skupštini Vojvodine za nastavak rada Vojvođanske akademije nauka i umetnosti. Skup je bio zatvoren za novinare, a prisustvovalo mu je 19 od 24 člana koji čine radni sastav Ogranka, kao i predsednik SANU akademik Dejan Medaković.
  U saopštenju podeljenom novinarima posle sednice navodi se da je vanredni Skup sazvan "povodom inicijative (apela) grupe akademika o nastavku rada Vojvođanske akademije nauka i umetnosti, o kojoj je predsednik Skupštine Vojvodine Nenad Čanak putem medija obavestio javnost, a 11. oktobra i Skupštinu Vojvodine". Uvodna izlaganja podneli su predsednik i sekretar Ogranka akademici Čedomir Popov i Vojislav Marić, dok su "apel grupe akademika" obrazložili njegovi potpisnici akademici Bela Ribar i Rudolf Bruči. U gotovo trosatnoj raspravi učestvovalo je 13 članova Ogranka, a pročitane su i izjave trojice članova koji su bili sprečeni da prisustvuju Skupu. U iscrpnim izlaganjima, kako se kaže u saopštenju, "iskristalisan je sledeći zaključak: većina članova Ogranka nije podržala "apel grupe akademika", tim pre što sam tekst ovog dokumenta i njegovi potpisnici nisu javno saopšteni ni Ogranku, ni javnosti, ni poslanicima Skupštine Vojvodine". Takođe je zaključeno da će rasprava o problemima rada Ogranka biti nastavljena na narednim skupovima.
  Kako je u izjavi novinarima nakon sednice rekao akademik Čedomir Popov, rasprava se vodila u dva smera. Osnovni je bio opredeljivanje članova prema "apelu".
  - Smatrali smo da je nemoguće da se javnost - štampa, ljudi na ulici, političari - opredeljuje za Vojvođansku akademiju ili za to da ostanemo u sastavu Srpske, a samo mi da se pravimo da ne znamo o čemu je reč i da nas to ne interesuje i da će biti onako kako politika reši. Moramo da imamo o tome i svoje mišljenje - rekao je akademik Popov. - Hoćemo li da ostanemo u radnom sastavu SANU ili ćemo da izađemo iz njega i obnovimo VANU. U drugom toku diskusije bilo je reči o radu samog Ogranka. Dogovorili smo se da ćemo o tom radu, njegovim slabostima, mogućnostima povećanja efikasnosti, korekciji programske orijentacije itd. razgovarati narednih meseci, i pre Godišnje skupštine, koja će biti krajem februara 2002. godine
   - Kada je 1979. godine osnovana VANU, uz pozdravni telegram presedniku Republike Josipu Brozu Titu, nije postojala demokratski izabrana višestranačka skupština, nisu postojali ni slobodni mediji ni sloboda javne reči. Stoga se ni slobodna mišljenja o tom činu nisu mogla javno izraziti i čuti - konstatovao je svom izlaganju na jučerašnjem skupu akademik Vojislav Marić. - U tom pogledu situacija je danas potpuno drugačija. Zbog toga ideolozi i zagovornici nastavka rada VANU, a valjda u cilju zastrašivanja, pribegavaju brutalnom ponižavanju i vređanju onih koji bi mogli misliti drukčije. Citiram "Građanski list" od 11. oktobra 2001. godine: "Na pitanje da li očekuje žestoke reakicije "beogradske centrale" SANU, Čanak je rekao: "Naravno da će biti reakcija, ali to je već deo iste nacional-socijalističke prakse, istih sado-mazohističkih masturbatora. To nas više ne interesuje". Takve morbidne pogrde našim pesnicima, naučnicima, filozofima i umetnicima slobodnog duha - članovima SANU, nisu do sada upućene nikada, pa čak ni u vreme fašističke okupacije. Smatram, međutim, da prilaz nastaloj situaciji treba potpuno obrnuti, pa je umesto jalovih sukoba, u punoj meri iskoristiti za temeljnu analizu rada i potreba Ogranka, za unapređenje njegove naučne i umetničke delatnosti, naročito putem uvođenja novih projekata vezanih za našu pokrajinu i naš grad. Vojvođanskim vlastima se pruža sjajna prilika da podrže, pomognu pa i sugerišu takve napore. Time bi, između ostalog, pokazali da li su pri razmatranju pitanja Akademije zaista imali za cilj unapređenje nauke, umetnosti i kulture uopšte ili možda nešto drugo - konstatovao je Marić.
  Zaključci Skupa svih članova Ogranka SANU u Novom Sadu biće prosleđeni i Skupštini, odnosno Izvršnom veću AP Vojvodine.

  PREUZETO IZ VESTI: "RADIO 021" OD 22. 10. 2001.

  Republički premijer Zoran Đinđić nedavno je Radnu verziju zakona o vraćanju ustavnih nadležnosti Vojvodini okaraketerisao kao "neozbiljnu", jer "sadrži manje zajedničkih funkcija Srbije i Vojvodine nego platforma koju je DOS ponudio Crnoj Gori". "Radi se o dosetkama, a ne o ozbiljnim stvarima", ocenio je Đinđić. Pokrajinski sekretar za upravu i propise Tamaš Korhec, odbacuje ove optužbe i kaže da se omnibus zakon kreće isključivo u okvirima Ustava iz 1990. koji je prilično centralizovan. On, međutim, priznaje da predlog zakona predviđa i šire nadležnosti Vojvodine, van onih okvira u kojima je do kraja postignut dogovor, ali naglašava da se radi tek o radnoj verziji. "Po meni, premijer nije pročitao tekst Zakona, nego su ga pogrešno informisali njegovi savetnici. Istina je da smo hteli da zaokružimo priču o autonomiji. Šta je realno, moramo usaglasiti stavove. Da li su neki delovi prihvatljivi, ili nisu? Ako nisu, izostavićemo ih. Odgovorno tvrdim da je, većina tih stvari, dogovorena", kaže Korhec. Danas popodne održaće se sastanak međuvladine komisije, na kojem bi prema Korhecu trebalo da se razgovara o tome koji od predloga jesu o okviru dogovora, a šta nije prihvatljivo. Mi smo spremni da predočimo naše argumente, ali ako nas oni ubede da je neko rešenje povoljnije spremni smo da ga izmenimo, kaže pokrajinski sekretar za upravu i propise. Pokrajinski sekretar za poljoprivredu Igor Kurjački smatra je da je republička vlada formiranje cena prebrzo prepustila tržistu, javlja naša dopisnica Marija Perković. "Otkupna cena pšenice, od osam dinara, bez devizne klauzule, ne garantuje proizvođačima sigurnost", izjavio je Igor Kurjački. Prema njegovoj oceni prerano je da se odustane od zaštitnih cena ratarskih kultura, a republička vlada je prerano prepustila formiranje cena tržistu. Kurjački ocenjuje da je bilo potrebno sačekati još godinu dana, jer su zemljoradnici nedovoljno organizovani i mogu se lako naći u nepovoljnom položaju u odnosu na organizovane prerađivače. "Način da se prevaziđe nesigurnost je potpisivanje ugovora između proizvođača i prerađivača", kaže Arsen Kurjački.

  Generalni direktor Radio-televizije Srbije (RTS) Aleksandar Crkvenjakov izjavio je danas da Zakon o radiodifuziji neće biti donet za mesec-dva, kako je najavljivano. " A i kada bude usvojen taj zakon, predstoji još period prekompozicije celog sistema RTS-a koji će trajati možda i godinu dana", rekao je Crkvenjakov novinarima u Novom Sadu. "TV Novi Sad je u lošem stanju i za osam meseci ovde nije ništa urađeno, pa smatram da može bolje da se radi. Zato je imenovano novo rukovodstvo, a ne zbog politike. Pun mi je nos politike, iskreno rečeno", kazao je Crkvenjakov. On je rekao da na njega niko ne vrši politički pritisak, sem predsednika Skupštine Vojvodine Nenada Čanka koji mu je, kako je kazao, pretio demonstracijama ukoliko za direktora TV NS ne bude izabran njegov kandidat. Crkvenjakov je danas boravio u Novom Sadu da bi dao izjavu Anketnom odboru Skupštine Vojvodine, koji se bavi istraživanjem događaja od 9. oktobra, kada je Nenad Čanak uz pogrdne reči, besno skinuo tablu RTS-a sa ulaza u TV Novi Sad. Pred Anketnim odborom danas se pojavio i sam Čanak, a izveštaj i preporuke Anketnog odbora naći će se na dnevnom redu narednog zasedanja Skupštine Vojvodine, u petak 26. oktobra.

  Gradonačelnik Novog Sada Borislav Novaković izjavio je da postoji mogućnost da se Nenad Čanak smeni sa mesta predsednika Skupštine Vojvodine. Premijer Srbije Zoran Đinđić poručio je Čanku da traži novu profesiju. Novaković je, gostujući u Radiju 021, osudio nasilničko ponašanje predsednika pokrajinske Skupštine u Televiziji Novi Sad i rekao da je moguća njegova smena. Novosadski gradonačelnik, koji je i član Demokratske stranke, rekao je da ima korektnu saradnju sa predsednikom gradske vlade Branislavom Pomoriškim, inače članom Lige socijaldemokrata Vojvodine. Novaković je Novosađanima obećao stabilnu političku većinu u Skupštini grada.

MONOGRAFIJA VOJVODINE | PRIVREDNI INDEX VOJVODINE

DRUSTVO | POLITIKA | KULTURA | SPORT | IZ MEDIJA | ZANIMLJIVOSTI | ARHIVA

POLITIČKE STRANKE | JAVNA KOMUNALNA PREDUZEĆA | NAŠI PRIJATELJI

Optimizovano za: IE5 & 800x600

Copyright: Vojvodina Web Team, 1997.
Office: Hajduk Veljkova 11a, 21000 Novi Sad
Tel: + 381 21 21061, 20344, 434608
office@vojvodina.com