VOJVODINA WEB-TEAM, Hajduk Veljkova 11a, 21000 Novi Sad, Tel: + 381 21 21061, 20344, 434608
  11. April 2001.

vojvodina.com

arhiva


  PRENOSIMO VAM DEO VESTI "RADIO 021" IZ NOVOG SADA

  Pitanje Vojvodine u okviru DOS-a

  Predsednik SR Jugoslavije Vojislav Koštunica je, u intervjuu BK Televiziji, odbacio kritike koje je nedavno na njegov račun uputio predsednik Skupštine Vojvodine Nenad Čanak, ocenjujući da sa one potpuno ogrešuju o pravo i ignorišu ga.
  Za Koštunicu pitanje autonomije Vojvodine i nije posebno pitanje, već je deo celine problema rešavanja i uređivanja odnosa u državi Srbiji. "Oni koji se brinu samo o jednom delu, očigledno pokazuju da im je stalo pre svega da učvrste svoju vlast, čime zanemaruju interes celine", napomenuo je predsednik SRJ.

  Predsednik Skupštine Vojvodine Nenad Čanak izjavio je da političke snage u toj pokrajini ne zagovaraju raspisivanje referenduma o položaju Vojvodine u Srbiji.
  Čanak je, u izjavi za jagodinsku televiziju "Palma plus", najavio da će Skupština Vojvodine, u slučaju da Skupština Srbije odbije njenu platformu, pitati građane da li treba poštovati odluke pokrajinskog ili republičkog parlamenta. "Mi nećemo da postavimo pitanje o položaju Vojvodine, ali moramo pokazati da građani Vojvodine imaju pravo da odlučuju kako će živeti u okviru Ustava. Mi želimo da odbranimo ustavnost i zakonitost od onih koji se ne drže Ustava, a to bi bilo tumačenje odbacivanja platforme od Skupštine Srbije", rekao je Čanak.

  Jugoslovenski ministar telekomunikacija Boris Tadić izjavio je da mnogi ne shvataju integrativne procese koji se dešavaju u Evropi i po svaku cenu žele svoju državu. "Tu mislim kako na lidere vojvođanskih partija, kao što je Nenad Čanak, ali i na političare u Crnoj Gori koji više nego išta žele svoju državu.
  Pitanje je šta se krije iza takvih tendencija. U politici postoji forma, ali je dobro razgrnuti je i videti skrivene ekonomske interese, ali i lične ambicije političara", rekao je Tadić. Prema njegovim rečima, DS je u Skupštini Vojvodine podržala Platformu o vraćanju nadležnosti Pokrajini, jer ona sadrži i mogućnost da Vojvodina ne postane drzava. "Ukoliko pak proces podrazumeva da Vojvodina postane država, a ima u Platformi i tih mogućnosti, U DS se sa tim nećemo složiti. Postoje mogućnosti da Platforma dobije pravu meru i Vojvodina postane autonomija u punom smislu te reči", rekao je Tadić. On je, na pitanje da li će u Srbiji biti održani vanredni predsednički i parlamentarni izbori, kazao da za parlamentarnim izborima nema nikakve potrebe.

  "Dragan Maršićanin je svojom izjavom o problemima u DOS-u potvrdio da je DSS u koaliciji sa SPS i Strankom srpskog jedinstva" kaže potpredsednik Lige socijaldemokrata Vojvodine Emil Fejzulahi. Komentarišući izjavu predsednika Skupštine Srbije, Fejzulahi za Radio 021 kaže da očekuje da DSS konačno prizna da više nije u DOS-u i da vodi neku samostalnu politiku.
  On smatra da izlazak DSS iz koalicije neće izazvati veliku krizu vlasti. "Oni imaju neki dogovor ili plan. Koliko ja znam, izlazak DSS-a iz DOS-a će izazvati poteškoće u funkcionisanju vlade Srbije, ali one neće biti nepremostive. Oni imaju 42 ili 43 poslanika u Skupštini Srbije, a DOS ima 176. Znači, ostaje nam 136, a to je tanka ali dovoljna većina", kaže Fejzulahi. "Ne očekujem da će izlazak DSS iz DOS-a nastupiti u neko dogledno vreme", ocenjuje Fejzulahi.

foto galerija   Pre godinu dana, 6 aprila 2000. godine, Novi Sad je doživeo jednu od niza tragedija u svojoj istoriji.
  Naime, toga vetrovitog dana jedna od kulturno-obrazovnih institucija grada "Novosadski otvoreni univerzitet" uništen je u velikom požaru.
  Jedina slobodna radio stanica Radio 021 prekinula je svoju slobodarsku misiju sa poslednjeg sprata ovoga zdanja. Samo posle nekoliko sati, oglasio se sa druge lokacije i nastavio sa svojim nezavisnim programom medijsku borbu za demokratiju, koju smo prošlog oktobra i dočekali.
  Foto storiju ovog tragičnog događaja možete pogledati u našoj foto galeriji.
  CIVILNA INICIJATIVA VOJVODINE

  Partner društvenim delatnicima

  Civilna inicijativa Vojvodine, koju su osnovali građani okupljeni u Veću za demokratske promene u Srbiji, pretenduje da bude ozbiljan partner društvenim delatnicima koji rade u cilju opšteg dobra - rekao je predsednik CIV Nenad Đuretić.
   On je istakao da je CIV, koja je nevladina organizacija, zamišljena kao asocijacija sadašnjih i budućih građanskih inicijativa čija aktivnost treba da se finalizuje kroz konkretne projekte kojim bi se društvu pomoglo u rešavanju egzistencijalnih i razvojnih problema. Takvi projekti su, između ostalog, i Akademija za demokratiju i civilno društvo i Unija privrednika Vojvodine.
Ucesnici skupstine Otvaranje skupstine
  -Cilj Akademije je edukacija građana i aktivista političkih partija, koji su većinom politički nepismeni. Srbija je još uvek poluperiferno i nedemokratsko društvo - istakao je predsednik UP CIV Ljubiša Despotović. Unija privrednika Vojvodine, prema rečima predsednika Novice Rakočevića, okuplja privatne preduzetnike koji su, u uslovima prethodnog totalitarnog režima koji je konstantno vodio pogrešnu ekonomsku politiku, smogli snage da osnuju preduzeća rizikujući time sopstvenu i egzistenciju svojih porodica. Unija će štititi interese svog članstva od loših zakona i vlada, istakao je Rakočević.

  NOMUS 2001

  Ovogodišnje Novosadske muzičke svečanosti, NOMUS 2001, koje organizuje Muzička omladina Novog Sada, počele su sinoć koncertom Simfonijskog orkestra Akademije umetnosti Novi Sad. Orkestar se pod upravom maestra Mladena Jagušta predstavio Koncertom za klavir i orkestar u D molu Sergeja Rahmanjinova, sa pijanistom Dorianom Leljakom kao solistom, te Skrjabinovom Drugom simfonijom.
  Već danas će publika imati priliku da uživa u Mocartovom "Rekvijemu" koji će izvesti Beogradska filharmonija i hor "Obilić".
  Poseban segment ovogodišnjeg NOMUS-a predstavlja gostovanje Makedonske filharmonije. Poslednje večeri, 23. aprila hor "Madrigalista" i Simfonijski orkestar beogradskog Fakulteta muzičkih umetnosti izvodi Hajdnov oratorijum za soliste, hor i orkestar "Stvaranje sveta".
  U SVEČANOM HOLU POKRAJINSKOG IZVRŠNOG VEĆA

  Izložba umetničkih dela u vlasništvu Pokrajine

  Izložba slika i skulptura vojvođanskih umetnika otvorena je u sredu 4. aprila u centralnom holu zgrade Izvršnog veća.
  Autor izložbe likovni kritičar Sava Stepanov eksponate je odabrao iz bogate zbirke umetničkih dela koja se nalaze u vlasništvu pokrajinske vlade.
Otvaranje izlozbe Detalj sa izlozbe
  Posetioci mogu da vide dela Save Šumanovića, Milana Konjovića, Boška Petrovića, Pavla Blesića, Dragana i Save Stojkova, Jovana Soldatovića, Pavla Radovanovića i drugih.
  Izlobu je u 13 sati otvorio predsednik pokrajinske vlade Đorđe Đukić. U prigodnom govoru gospodin Đukić je naveo da je u pitanju zbirka umetničkih dela koja nisu dostupna javnosti i da je ovom prilikom izložen samo mali deo kao i da će se ubuduće izložbe redovno organizovati kako bi se umetničko blago prikazalo javnosti.
  Pridružujemo se Internet kampanji u znak podrške Karlovčanima u borbi za zaštitu vlasništva nad legatom Karlovačke gimnazije
Pogledajte ceo tekst!

MONOGRAFIJA VOJVODINE | PRIVREDNI INDEX VOJVODINE

DRUSTVO | POLITIKA | KULTURA | SPORT | IZ MEDIJA | ZANIMLJIVOSTI | ARHIVA

POLITIČKE STRANKE | JAVNA KOMUNALNA PREDUZEĆA | DONATORI SAJTA |


Copyright ©: Vojvodina Web Team, 1997-2001
Office: Hajduk Veljkova 11a, 21000 Novi Sad
Tel: + 381 21 21061, 20344, 434608
office@vojvodina.com