vojvodina.com
arhiva
|
IZVRŠNO VEĆE APV O PRIHODIMA POKRAJINE
Pare išle direktno u republički budžet
Izvršno veće AP Vojvodine konstatovalo je da je ostvarivanje i raspodela prihoda prošle godine bilo regulisano sa oko 80 propisa koji su u koliziji sa republičkim Ustavom i sistemskim saveznim Zakonom o javnim prihodima i rashodima.
Pojedini javni prihodi, umesto u pokrajinski budžet i socijalno osiguranje, direktno su usmeravani na posebne budžetske račune Republike Srbije. Zbog toga je PIV predložio da se izvrši revizija svih zakonskih i podzakonskih akata u ovoj oblasti i donesu novi poreski zakoni. Dosadašnji poreski propisi menjani su bezbroj puta i u suštini su imali za posledicu povećanje poreza. Koncept centralizovanog poreskog sistema u praksi se pokazao kao neefikasan i pogodan za zloupotrebe.
Pošto nadležni pokrajinski organi nisu konsultovani pri donošenju republičkih propisa, trebalo bi da u izradi novih zakona i kreiranju poreske politike bude uključena i Pokrajina, kaže se u saopštenju IV AP Vojvodine.
|
|
FUNKCIONER EU U SKUPŠTINI VOJVODINE
Pokrajini sopstveni prihodi
Džefrija Bereta, otpravnika poslova Delegacije EU primili su na njegov zahtev juče u odvojenim posetama dr Predrag Filipov, potpredsednik Skupstine APV i Đorđe Đukić, predsednik PIV.
Oni su istakli da će Pokrajina u procesu decentralizacije dobiti široka autonomna prava, a u tom pravcu je nedavno usvojena i Platforma o ostvarivanju ustavnih nadležnosti i autonomije Vojvodine. Gost se posebno interesovao za sadržaj ovog dokumenta kojim je, kako je rečeno, predviđeno da Vojvodina dobije nadležnosti nad prihodima i rashodima kao i da raspolaže sopstvenim fondovima.
|
|
CIVILNA INICIJATIVA VOJVODINE
Partner društvenim delatnicima
Civilna inicijativa Vojvodine, koju su osnovali građani okupljeni u Veću za demokratske promene u Srbiji, pretenduje da bude ozbiljan partner društvenim delatnicima koji rade u cilju opšteg dobra - rekao je predsednik CIV Nenad Đuretić.
On je istakao da je CIV, koja je nevladina organizacija, zamišljena kao asocijacija sadašnjih i budućih građanskih inicijativa čija aktivnost treba da se finalizuje kroz konkretne projekte kojim bi se društvu pomoglo u rešavanju egzistencijalnih i razvojnih problema. Takvi projekti su, između ostalog, i Akademija za demokratiju i civilno društvo i Unija privrednika Vojvodine.
|
|
-Cilj Akademije je edukacija građana i aktivista političkih partija, koji su većinom politički nepismeni. Srbija je još uvek poluperiferno i nedemokratsko društvo - istakao je predsednik UP CIV Ljubiša Despotović. Unija privrednika Vojvodine, prema rečima predsednika Novice Rakočevića, okuplja privatne preduzetnike koji su, u uslovima prethodnog totalitarnog režima koji je konstantno vodio pogrešnu ekonomsku politiku, smogli snage da osnuju preduzeća rizikujući time sopstvenu i egzistenciju svojih porodica. Unija će štititi interese svog članstva od loših zakona i vlada, istakao je Rakočević.
|
|
Kako do decentralizacije Srbije ?
Sve se više zateže ionako tanak konac koji unutar DOS povezuje Ligu socijaldemokrata Vojvodine i Demokratsku stranku Srbije.
Nenad Čanak je, naime, okarakterisao DSS kao "maleni kružok salonskih fašista", dok je Vojislav Koštunica prozvao lidera LSV zbog "političkog ekstremizma".
"Uz opasku da obe strane preteruju u svojim istupima, predsednik RV Miodrag Isakov je istakao da "takva prepucavanja nikome ne koriste". "Naprotiv, izuzetno štete i DOS-u, i novoj demokratskoj vlasti, i stabilnosti zemlje", izjavio je Isakov za "Glas".
Prema lideru reformista, odnosi LSV i DSS ipak nisu toliko zategnuti da bi mogli da ugroze jedinstvo DOS i napore da se ostvare demokratske promene u zemlji. "Pri tome pitanje Vojvodine ne treba dramatizovati, ali se ono više ne sme ni odlagati, pogotovo ne s izgovorom da ima mnogo drugih problema. Jer, sve krize sa kojima se suočavamo - Crna Gora, Kosovo, jug Srbije, pa i Vojvodina - zapravo i potiču iz istog izvorišta, političkog centralizma i svevlašća Beograda. Ova zemlja će večito biti u krizi dok se ne decentralizuje, i tu nikakvo odlaganje ne pomaže", upozorio je Isakov.
Potpredsednik vojvođanskog parlamenta Miroljub Lješnjak izjavio je da građani Vojvodine imaju "visoku svest o potrebi očuvanja zajedničke države" i da bi se to jasno pokazalo na novim izborima. "Opcija koja trenutno preovladava u parlamentu Vojvodine nije dominantna među građanima Vojvodine. Demokratska stranka Srbije ima rejting 35, Demokratska stranka (DS) 18, a perjanica autonomaskog pokreta Liga socijaldemokrata Vojvodine (LSV) samo osam odsto", rekao je Lješnjak jagodinskoj televiziji "Palma plus". Lješnjak, koji je i funkcioner DSS-a, kaže da DOS "funkcioniše u svim segmentima" u kojima se govori o ekonomskoj dobrobiti Vojvodine ali da "u igri oko ustavotvornih nadležnosti Vojvodine, DSS neće učestvovati". On je naveo i da Platforma, koju je nedavno usvojila Skupština Vojvodine, sadrži "niz slabosti među kojima je i teža o konstitutivnosti svih naroda u pokrajini, koja u istu ravan stavlja 1.600.000 Srba i hiljadu Čeha u Vojvodini".
|
|
U SVEČANOM HOLU POKRAJINSKOG IZVRŠNOG VEĆA
Izložba umetničkih dela u vlasništvu Pokrajine
Izložba slika i skulptura vojvođanskih umetnika otvorena je u sredu 4. aprila u centralnom holu zgrade Izvršnog veća.
Autor izložbe likovni kritičar Sava Stepanov eksponate je odabrao iz bogate zbirke umetničkih dela koja se nalaze u vlasništvu pokrajinske vlade.
|
|
Posetioci mogu da vide dela Save Šumanovića, Milana Konjovića, Boška Petrovića, Pavla Blesića, Dragana i Save Stojkova, Jovana Soldatovića, Pavla Radovanovića i drugih.
Izlobu je u 13 sati otvorio predsednik pokrajinske vlade Đorđe Đukić. U prigodnom govoru gospodin Đukić je naveo da je u pitanju zbirka umetničkih dela koja nisu dostupna javnosti i da je ovom prilikom izložen samo mali deo kao i da će se ubuduće izložbe redovno organizovati kako bi se umetničko blago prikazalo javnosti.
|
|
Pridružujemo se Internet kampanji u znak podrške Karlovčanima u borbi za zaštitu vlasništva nad legatom Karlovačke gimnazije
|
|
|