VOJVODINA WEB-TEAM, Hajduk Veljkova 11a, 21000 Novi Sad, Tel: + 381 21 21061, 20344, 434608
  02. novembar 2001.  

vojvodina.com

arhiva


ODABRALI SMO ZA VAS IZ LISTA: "DNEVNIK", OD 02. NOVEMBRA 2001.
POTPREDSEDNIK VLADE SRBIJE I LIDER SVM JOŽEF KASA

Beograd ne treba da brine vojvođansku brigu

U Beogradu nismo posvetili dovoljno pažnje Vojvodini, ali verovatno ne bez razloga. Naime u Beogradu znaju da Vojvodina nikad neće upotrebljavati metode koji su primenjivani u drugim sredinama, i da smo mi mnogo mirniji i tolerantniji. Dobro je što nas tako ocenjuju i procenjuju, ali problem je što nas zbog toga i potcenjuju

Jozef Kasa Verujem da nikom nije stalo do vanrednih izbora u Vojvodini. Pre svega, zato što izbori ne bi doneli ništa novo na političkoj sceni, niti značajno promenili odnos snaga, tako da bi iste političke snage morale ponovo praviti kompromise i koalicije i voditi pokrajinsku Skupštinu. Savez vojvođanskih Mađara, zbog toga, ne vidi potrebu za novim izborima -rekao je u razgovoru za “Dnevnik”, predsednik Saveza vojvođanskih Mađara i potpredsednik Vlade Srbije »- Jožef Kasa. Zato smo i Demokratskoj stranci i Ligi socijaldemokrata Vojvodine, uzdržavanjem od glasanja za smenu Nenada Čanka sa funkcije predsednika Skupštine Vojvodine, želeli da damo do znanja da treba da sednu za pregovarački sto i tako reše probleme, a ne da ih prenose na pokrajinski parlament. Mi smo otvoreno izneli i mišljenje o postupku gospodina Čanka, ne samo zbog psovki i pljuvanja, nego zbog toga što smatramo da takvim ponašanjem on u suštini podriva osnovne postulate autonomije Vojvodine, na koje se mi pozivamo. Skrenuli smo mu pažnju da to više nećemo tolerisati i mislim da je Čanak to shvatio. Međutim, s obzirom da su razgovori unutar vojvođanskog DOS-a počeli, očekujem smirivanje situacije u parlamentu i dalji ozbiljan rad tog parlamenta.

* Kako, komentarišete reakcije iz Beograda o dešavanjima u Skupštini Vojvodine, te ocenu funkcionera DS Čedomira Jovanovića da razgovori ne znače i primirje?
- Najbolje bi bilo da ni gospodin Jovanović, a ni bilo koji drugi funkcioner iz Beograda ne ocenjuju stanje u Vojvodini. Imaju oni sa čim da se bave i u Beogradu. Kad bude potpuno stabilna situacija u republičkom parlamentu, onda možemo razgovarati o stabilnosti pokrajinske skupštine. Neka dozvole da mi Vojvođani radimo i uređujemo međusobne odnose u Vojvodini, naravno ne bez znanja Beograda, jer smo ipak mi bolji poznavaoci ovdašnje situacije nego neko sa strane.
* Da li je, možda, osnov sukoba između LSV i DS to što Beograd u Nenadu Čanku vidi “nezgodnog” sagovornika kada je reč o vojvođanskom pitanju?
- Moguće je. Iako, u suštini, ja i ne vidim veliki problem u odnosima DS i LSV, odnosno između Đinđića i Čanka. Možda je u pitanju “kratki spoj” u komunikaciji ili nedostatak vremena za međusobno sporazumevanje, pa zbog toga dolazi do tih varničenja. U nekoliko navrata sa premijerom sam razgovarao o vraćanju ingerencija Vojvodini i on nikad nije bio protiv toga. Nikad nije signalizirao da želi da zadrži ili uspori taj proces, već, naprotiv, da želi da ga ubrza. Problem vidim u tome što su određena ministarstva površno uradila taj posao za protekla dva meseca, kao da nisu ozbiljno shvatili da sve treba odraditi veoma ozbiljno i u kratkom roku. Upravo je zbog njihovog neozbiljnog rada i došlo do ovog varničenja između Vojvodine i Beograda.
* Da li su se aktuelni sukobi odrazili na odnose između SVM i drugih autonomističkih stranaka DOS - LSV i RV?
- Ova dešavanja nisu posebno uticala na naše međustranačke odnose. Komunikacija među vojvođanskim strankama je dobra i najverovatnije ćemo tokom sledeće nedelje održati zajednički sastanak, koji je do sada već najavljivan, a čiji domaćin će biti SVM. Ne vidim zašto bi se poremetili odnosi između SVM i LSV, kada smo se zajednički dosledno borili više od deset godina. Nemoguće je da se sve to izbriše jednim potezom.
* Premijer je, međutim, prozvao Pokrajinsko izvršno veće da je neozbiljno pristupilo izradi omnibus zakona o vraćanju nadležnosti.
- Svako mora da brani svoj dom ili svoje saradnike. Mislim da je gospodin Đinđić bio pogrešno informisan o omnibus zakonu. Istina da ovaj vojvođanski predlog predviđa šire osnove za autonomiju nego što je to bilo dogovoreno u avgustu, ali samo se to može i zameriti ovom zakonu - da je hteo više nego što je bio prvobitan dogovor.

Struje oko NIS-a

* Na poslednjem sastanku ste sa još dvojicom vojvođanskih lidera Nenadom Čankom i Miodragom Isakovim, zauzeli stav da ćete braniti vojvođanske interese kada su u pitanju RTV Novi Sad i NIS. Da li su poslednja dešavanja uticala na promenu tog stava?
- Kada je u pitanju odluka UO RTS-a, mi insistiramo na onome što smo usaglasili i, koliko vidim, novi zakonski propisi predviđaju da se osnivačka prava nad Radio-televizijom Novi Sad prenesu na Pokrajinsku skupštinu. Verujem da će to pitanje na obostarno zadovoljstvo u narednom periodu biti rešeno. Oko NIS-a ima dosta polemike i ne znam kada će se to rešiti. Tu, oliko sam primetio, ima nekoliko struja, nekoliko interesnih grupa. Najverovatnije će ovo pitanje biti predmet rasprave DOS-a, kako bi se postigao sporazum. Naime, postoje i takvi nagoveštaji da ne mogu i predsednik Upravnog odbora i direktor NIS-a da budu iz Vojvodine, nego ili jedan ili drugi. Pitanje je, međutim, zašto na sličan način ova pitanja nisu rešena u EPS-u.

Razgovaraćemo mi još

* Da li je posle početka razgovora na vojvođanskom nivou DOS-a moguće očekivati i susret lidera vojvođanskih stranaka sa republičkim premijerom, iako je on to u prvi mah odbacio?
- Predsednik Vlade Srbije nije direktno prihvatio te razgovore, ali, koliko poznajem gospodna Đinđića, on je veoma pragmatičan. Ne verujem da će zbog jednog varničenja odustati od dalje komunikacije, već smatram da će se razgovori odvijati kako je to u politici i normalno.
* Da li ostajete pri tome da ćete preispitati mesto u Vladi Srbije ukoliko do te komunikacije ne dođe?
- Svaki dan preispitujem moju ulogu u Vladi. Možda sam isuviše ozbiljno shvatio politiku. Kada bih ocenio da je moja uloga u Vladi samo formalna da bi se neka politička opcija samo “pokrivala” time da su u vlasti zastupljene manjine, u tom trenutku bih izašao iz Vlade. Međutim, sve dok vidim mogućnost da saradnjom i dogovorom pospešim reforme u Srbiji i njeno preuređenje kojim bi došlo i do poboljšanja odnosa između Vojvodine i drugih delova Srbije, dotle ću sigurno raditi na tome.
*Kako će se odrediti SVM ukoliko se u pokrajinskom parlamentu otvori rasprava o inicijativi RV za smenu predsednika PIV-a Đorđa Đukića?
- Prilikom izjašnjavanja o opozivu Nenada Čanka, SVM je nekoliko dana pre sednice na kojoj se o tome raspravljalo doneo odluku da ćemo biti uzdržani. Međutim, to nismo iznosili u javnost, pa ne bi bilo korektno da se sada unapred izjašnjavamo. Jedino mogu da kažem da ćemo i ovom prilikom biti jako ozbiljni. Raspad PIV-a usporio bi sve * Da li bi eventualna smena vojvođanske vlade usporila proces realizacije autonomije Vojvodine? - Sigurno da. U slučaju raspada ove pokrajinske vlade, teško da bi iko mogao da sastavi novu.
* Verujete li da će Vojvodina od početka sledeće godine početi da ostvaruje svoje ustavne nadležnosti, odnosno da će se ovaj put realizovati poslednji dogovor u međuvladinoj komisiji, čiji ste član?
- Na tome se ubrzano radi. Očekujem da će već iduće nedelje biti i prvih konkretnih rezultata, odnosno da će konačno biti formulisan omnibus zakon. Uostalom, takav sporazum je postignut i na poslednjem sastanku međuvladine komisije - da se izradi omnibus zakon sa postavkama koje će zadovoljiti i jednu i drugu stranu.

Jedan zakon za vraćanje nadležnosti

* Posle sastanka međuvladine komisije najavljeno je da će proces vraćanja nadležnnosti APV biti regulisan donošenjem nekoliko zakona.
- Smatram da je ipak prevagnulo da to bude jedinstveni zakon. Jer, ako idemo sa nekoliko zakona - onda nikad kraja diskusiji u republičkoj Skupštini, jer je svima poznato kako se odvija procedura u ovom parlamentu.
* Da li je bilo moguće da PIV i Republička vlada, u kjima DOS ima apsolutnu većinu, učine korak više od predizbornih obećanja o vraćanju autonomije Vojvodini?
- Iako imam kontakte sa predstavnicima pokrajinske vlade, ne bih mogao da ocenjujem njihov rad, jer ne znam šta je sve i kako koji resor radio. Međutim, u datim okolnostima i uz stepen ingerencije kojim Pokrajina raspolaže, mislim da je pokrajinska vlada u celini zadovoljila. Međutim, smatram da u Beogradu nismo posvetili dovoljno pažnje Vojvodini, ali verovatno ne bez razloga. Naime, u Beogradu znaju da Vojvodina nikad neće upotrebljavati metode koji su primenjivani u drugim sredinama i da smo mi mnogo mirniji i tolerantniji. Dobro je što nas tako ocenjuju i procenjuju, ali problem je što nas zbog toga i potcenjuju.

Branka Dragović


MONOGRAFIJA VOJVODINE | PRIVREDNI INDEX VOJVODINE

DRUSTVO | POLITIKA | KULTURA | SPORT | IZ MEDIJA | ZANIMLJIVOSTI | ARHIVA

POLITIČKE STRANKE | JAVNA KOMUNALNA PREDUZEĆA | NAŠI PRIJATELJI

Optimizovano za: IE5 & 800x600

Copyright: Vojvodina Web Team, 1997.
Office: Hajduk Veljkova 11a, 21000 Novi Sad
Tel: + 381 21 21061, 20344, 434608
office@vojvodina.com