VOJVODINA WEB-TEAM, Hajduk Veljkova 11a, 21000 Novi Sad, Tel: + 381 21 21061, 20344, 434608
  10. oktobar 2001.  

vojvodina.com

arhiva


ODABRALI SMO ZA VAS IZ LISTA: "GLAS-JAVNOSTI", 10. OKTOBAR 2001.
SLOBODAN MILOŠEVIĆ OPTUŽEN ZA RATNE ZLOČINE U HRVATSKOJ, POMENUTO I 15 NEPOSREDNIH SARADNIKA

Hteo za Srbe trećinu Hrvatske

Milošević učestvovao u kriminalnom poduhvatu od 1. avgusta 1991. do juna 1992, s ciljem da nasilno ukloni većinske Hrvate i drugo nesrpsko stanovništvo, tvrdi se u optužnici

HAG (Tanjug) - Sudija Almiro Rodriges u ponedeljak je potvrdio da je bivši predsednik Srbije Slobodan Milošević optužen za zločine u Hrvatskoj, počev od 1. avgusta 1991. do juna 1992. godine, saopštio je juče Međunarodni sud za ratne zločine počinjene na prostoru SFRJ.

Prema potvrđenoj optužnici, Milošević je učestvovao u zajedničkom kriminalnom poduhvatu, najmanje od 1. avgusta 1991. do juna 1992. godine, čiji je cilj bilo nasilno uklanjanje većinskog hrvatskog i drugog nesrpskog stanovništva sa otprilike trećine teritorije Hrvatske, koju je nameravao da priključi novoj državi kojom bi dominirali Srbi.

Oblast o kojoj je reč čine regioni koje su srpske vlasti nazvale Srpska autonomna oblast (SAO) Krajina, SAO Zapadna Slavonija i SAO Slavonija, Baranja i Zapadni Srem (od 19. decembra 1991. godine pod zajedničkim nazivom RSK), a pored njih i "Dubrovačka Republika".

Tokom pomenutog perioda, srpske snage - sačinjene od jedinica JNA, lokalne TO, jedinica TO iz Srbije i Crne Gore, jedinica lokalne policije, MUP-a Srbije i paravojnih jedinica - napadale su i zauzimale gradove, sela i naseobine na tim teritorijama. Posle zauzimanja, srpske snage su - u saradnji s lokalnim srpskim vlastima - uspostavile režim mera namenjenih proterivanju Hrvata i drugih nesrpskih civila, kaže se u saopštenju Haškog tribunala.

U te mere spadaju proterivanje, namerno ubijanje stotina Hrvata i drugih nesrpskih civila (uključujući žene i starije osobe), nasilnu deportaciju najmanje 170 hiljada Hrvata i drugih nesrpskih civila i hapšenje i protivzakonito pritvaranje i zatvaranje hiljada Hrvata i drugih nesrpskih civila pod nehumanim okolnostima.

Rezultat tih mera je, kako se tvrdi u optužnici, da je gotovo celokupno hrvatsko i drugo nesrpsko stanovništvo SAO Krajine, SAO Zapadne Slavonije i SAO Slavonije, Baranje i Zapadnog Srema - nasilno uklonjeno, deportovano ili ubijeno.

Pored toga, javna dobra i privatno vlasništvo u tim oblastima - kuće, verski istorijski i kulturni objekti - sistematski su uništavani i pljačkani.

Prema navodima optužnice, Slobodan Milošević je - kao predsednik Srbije - imao odlučujuću kontrolu nad učesnicima zajedničkog kriminalnog poduhvata, i - sam ili u saradnji s drugima - imao odlučujuću kontrolu i uticaj na delovanje Predsedništva SFRJ, srpskog MUP-a, JNA, osoblja TO na teritoriji i dobrovoljačkih grupa.

Optužnica tereti Miloševića na osnovu lične odgovornosti iz člana 7/1 Statuta Tribunala i komandne odgovornosti iz člana 7/3 Statuta, za sledeća dela:

- Grubo kršenje Ženevske konvencije iz 1949. godine (član 2 - namerno ubijanje, protivzakonito pritvaranje, mučenje, namerno izazivanje patnji, protivzakonite deportacije, uništavanje i prisvajanje imovine, koje nije vojno opravdano i učinjeno je protivzakonito);

- Kršenje ratnih zakona i običaja (član 3 - ubijanje, mučenje, okrutan tretman, namerno uništavanje sela bez vojnog opravdanja, uništavanje ili namerno oštećivanje obrazovnih i verskih objekata, pljačka javnog i privatnog vlasništva, napadi na civile, uništavanje ili namerno oštećivanje istorijskih spomenika, protivzakoniti napadi na civilne objekte); i

- Zločini protiv čovečnosti (član 5 - kažnjavanje na političkoj, rasnoj ili verskoj osnovi, proterivanje, ubijanje, zatvaranje, mučenje, nehumani akti, deportacije, nasilno preseljavanje).

Na listi Miloševićevih saučesnika našli su se:

BORISAV JOVIĆ - tada član, potpredsednik i predsednik Predsedništva SFRJ i predsednik SPS i

BRANKO KOSTIĆ - bivši potpredsednik, a potom i v.d. predsednika Predsedništva - oni se terete da su naređivali, komandovali ili stvarno kontrolisali jedinice JNA, TO i dobrovoljačke jedinice koje su dejstvovale u saradnji ili pod supervizijom JNA.

GENERAL VELJKO KADIJEVIĆ, tadašnji savezni sekretar za narodnu odbranu, koji je komandovao jedinicama JNA, TO i dobrovoljcima pod njihovom kontrolom.

GENERAL BLAGOJE ADžIĆ, tadašnji načelnik Generalštaba JNA, a potom i v.d. saveznog sekretara za odbranu, imao je istu mogućnost komandovanja.

GENERAL ALEKSANDAR VASILJEVIĆ, šef KOS-a, tereti se da je učestvovao u aktivnostima namenjenim raspirivanju mržnje, straha i nasilja, koje su značajno doprinele postizanju krajnjih ciljeva "zajedničkog kriminalnog poduhvata". Agenti KOS-a, navodi se, usmeravali su i pomagali lokalnim srpskim političkim liderima u Hrvatskoj i lokalnim srpskim policijskim i vojnim snagama, uključujući i oficire TO i dobrovoljce iz Srbije.

JOVICA STANIŠIĆ, bivši šef DB Srbije, komandovao je, navodi se, članovima DB-a koji su učestvovali u zločinima navedenim u optužnici. On je, osim toga, snabdevao oružjem, obezbeđivao sredstva, obuku i na drugi način pomagao srpskim dobrovoljačkim i policijskim jedinicama, koje su činile pomenute zločine.

FRANKO STAMATOVIĆ - FRENKI je, kao šef grupe DB-a za specijalne operacije, komandovao ili imao kontrolu nad agentima DB-a koji su činili zločine nabrojane u optužnici. Osim toga, on je obezbedio obuku, sredstva i naoružanje za članove "Martićeve policije" i srpskih dobrovoljačkih jedinica koji su činili zločine.

TOMISLAV SIMOVIĆ je kao ministar odbrane Srbije, pomogao formiranju, razmeštanju i obezbeđivanju pomoći za srpske dobrovoljačke jedinice i druge srpske snage koje su učestvovale u zločinima.

MILAN MARTIĆ je, kao ministar unutrašnjih poslova i ministar odbrane SAO Krajine, kaže optužba, osnovao, komandovao, upućivao i imao stvarnu kontrolu nad članovima policijskih snaga poznatih kao "Martićeva policija" ili Martićevci".

MILAN BABIĆ, kao predsednik vlade SAO Krajine, a potom predsednik RS Krajina, organizovao je i upravljao akcijama "zajedničkog kriminalnog poduhvata" na tim prostorima.

GORAN HADžIĆ je, u funkciji predsednika Srpskog nacionalnog veća i predsednika vlade SAO Slavonije, Baranje i Zapadnog Srema i predsednika RSK, osnovao, komandovao ili imao kontrolu nad jedinicama milicije i nacionalne bezbednosti SAO SBZS, obezbedio finansijsku i drugu pomoć jedinicama TO SAO SBZS i RSK. On se tereti i da je lično učestvovao u zločinima.

RADOVAN STOJIČIĆ - BADžA, nekadašnji komandant specijalne policijske jedinice na Kosovu, tereti se da je lično, po nalogu Miloševića, u leto 1991. osnovao jedinice TO SBZS, čiji su članovi počinili zločine navedene u optužnici. U tim zločinima je, navodi se, i lično učestvovao krajem 1991. kao komandant TO.

ŽELJKO RAŽNATOVIĆ - ARKAN tereti se da je 1990. osnovao i komandovao Srpskom dobrovoljačkom gardom, koja je bila pod komandom TO SAO SBZS i koja je, u vreme relevantno za ovu optužnicu, počinila niz zločina u oblasti Erduta. Ražnatovića optužnica tereti i za lično učešće u zločinima.

VOJISLAV ŠEŠELJ, lider radikala, tereti se da je regrutovao i pomagao srpske dobrovoljce, poznatije kao "četnici" ili "šešeljevci", koji su počinili zločine iz optužnice. Šešelj je uz to, navodi se, otvoreno zagovarao i ohrabrivao stvaranje Velike Srbije" nasilnim putem i drugim nezakonitim sredstvima i aktivno učestvovao u ratnoj propagandi i širenju međuetničke mržnje.

MOMIR BULATOVIĆ, bivši predsednik Crne Gore, tereti se da je mobilisao i pružao pomoć crnogorskim trupama - TO, policiji i dobrovoljačkim jedinicama - koje su, kao deo JNA, počinile zločine iz ove optužnice.


MONOGRAFIJA VOJVODINE | PRIVREDNI INDEX VOJVODINE

DRUSTVO | POLITIKA | KULTURA | SPORT | IZ MEDIJA | ZANIMLJIVOSTI | ARHIVA

POLITIČKE STRANKE | JAVNA KOMUNALNA PREDUZEĆA | NAŠI PRIJATELJI

Optimizovano za: IE5 & 800x600

Copyright: Vojvodina Web Team, 1997.
Office: Hajduk Veljkova 11a, 21000 Novi Sad
Tel: + 381 21 21061, 20344, 434608
office@vojvodina.com