VOJVODINA WEB-TEAM, Hajduk Veljkova 11a, 21000 Novi Sad, Tel: + 381 21 21061, 20344, 434608
  11. Jul 2001.  

vojvodina.com

arhiva


ODABRALI SMO ZA VAS IZ: "NEZAVISNA SVETLOST", 7-14. JUL. 2001.
ISTRAZIVANJE: GRADJANI I VLAST

VLADI PADA ZASTAVICA

Ucincima srpske Vlade u oblasti zivotnog standarda nezadovoljno je 68 odsto gradjana, dok samo sest posto izrazava zadovoljstvo. Vlast i gradjani ne nalaze zajednicki jezik ni kada je rec o reformama, jer vecina "hoce sve i odmah"

Pise: Vesna BJEKIC (AIM)

SASVIM je razumljivo sto su gradjani Srbije, pre svega, zainteresovani za poboljsanje standarda i sto je za 67 odsto njih to u ovom trenutku najvazniji cilj, kad se ima u vidu cinjenica da 45 odsto stanovnistva dotice "dno zivota" i nalazi se ispod praga koji spaja i razdvaja krajnju bedu od podnosljivog zivota. Na drugom mestu su mir i politicka stabilnost, za koju se opredeljuje 50 odsto ispitanika. Da su se gradjani odrekli nacionalnih projekata i manuli ideja o "nebeskoj Srbiji" svedoci podatak da je svega 13 odsto njih medju tri kljucna cilja stavilo ocuvanje granica Srbije, a samo osam odsto resavanje nacionalnog pitanja. U novi milenijum Srbija je usla s novom vlascu resenom da sprovede celovite ekonomske reforme. Pocetne teskoce u vidu otpora radnika i sindikata novom setu zakona, protesti profesora, lekara, rudara, govore da to nece ici bas lako. Ovdasnja Vlada se, naime, znatno brze nego u ostalim zemljama u tranziciji sukobila sa pojedinim grupacijama radnika. I to mnogo brze i od onog vremena koje se smatra pristojnim za apstinenciju od socijalne konfrontacije, ne dobivsi, cak, ni sto kurtoaznih dana. Stice se utisak da je namah zaboravljena citava decenija sunovrata i da, zapravo, sloj stanovnistva na kojem se temeljio opstanak bivseg rezima od novih vlasti "hoce sad i hoce sve". S druge strane, vlast se nije bas pretrgla da gradjanima dovoljno objasni sta u srpskoj varijanti znace "krv, znoj i suze". Neki, ne bez pakosti, primecuju da Vlada bas to svoje figurativno obecanje jedino dosledno ispunjava. Utisak je da se euforija i vera u brzi boljitak sve vise hlade i da ustupaju mesto razocarenju. Strpljenja je, cini se, sve manje, a poverenje u novu vlast opada...

Najnovija sondaza javnog mnjenja Srbije pokazuje da je dosadasnjim ucinkom novih vlasti u proseku nezadovoljna gotovo polovina gradjana, svega 15 odsto je zadovoljno, dok ostali (38 odsto) nisu ni zadovoljni ni nezadovoljni. U rasponu od jedan (potpuno nezadovoljstvo) do pet (potpuno zadovoljstvo), prosecna ocena je prilicno losa - 2,49. Nista nije bolja ni ocena prvih sto dana Vlade Srbije - 2,70. S tim je u skladu i ocena 56 odsto gradjana da oni i njihove porodice zive "tesko podnosljivo" ili "nepodnosljivo".

Ovo su samo neki od zakljucaka istrazivanja o politickom profilu gradjanskog nezadovoljstva, koje je sproveo Centar za proucavanje alternativa pocetkom juna na uzorku od 1.698 gradjana Srbije u 62 opstine.

Zelja za boljim zivotom

Poredeci nalaze istrazivanja od pre pola godine sa najnovijim junskim, rukovodilac projekta Srecko Mihajlovic kaze da raste broj nestrpljivih (sa 13 na 21 odsto), ali i da 43 odsto gradjana ostavlja Vladi najmanje godinu-dve da resi ono sto treba da resi, a 24 odsto njih svoje strpljenje orocava samo do kraja ove godine. "U sahovskoj partiji izmedju Vlade i gradjana, Vladi preti - pad zastavice", kaze Mihajlovic.

Podela reakcija gradjana na licna raspolozenja i na njihovu procenu stanja u drustvu je vrlo uslovna, jer nosi pecat licne, politicke ili ideolosko-vrednosne orijentacije (na primer, ublazavanje ocena ili "gledanje kroz prste" bliskoj politickoj grupaciji ako se smatra da je ona odgovorna za situaciju u drustvu), pa se pojedine ocene ispitanika mogu razlicito procenjivati. Recimo, i pored nezadovoljstva radom Vlade, polovina ispitanika buducnost vidi u optimistickim tonovima vezujuci je za ocekivani dobar rad Vlade (u ranijim istrazivanjima veliki broj ispitanika nije video nikakvu perspektivu).

Kad je rec o opstem raspolozenju, po proceni dr Bore Kuzmanovica, rastu pesimisticka raspolozenja u poredjenju sa decembarskim istrazivanjem. Tada je, recimo, 63 odsto pokazivalo veru da ce uskoro sve biti bolje, a sada je taj broj prepolovljen (33 odsto).

Ambivalentan stav gradjani imaju i oko pitanja privatizacije. Nacelni stav gradjana krece se izmedju kolebanja i podrske. Podrska privatizaciji je znacajna, ali ne i natpolovicna (40 odsto). Direktan otpor izrazava tek svaki deseti ispitanik, ali zabrinjava cinjenica da je vise onih koji se kolebaju (26 odsto) ili uopste ne mogu da odrede stav prema privatizaciji (25 odsto). Medjutim, podrska privatizaciji je vrlo uslovna i iskljucuje dalja odricanja. Naime, vise od dve trecine gradjana nije za privatizaciju ako ona nosi umanjenje plata i penzija (70 odsto), ostajanje bez stalnog zaposlenja (66 odsto), pa ni veci rad i zalaganje za istu platu (65 odsto). Indikativno je da se samo osam odsto gradjana zalaze za vaucersku privatizaciju (radnicko akcionarstvo) mada je sindikati i analiticari propagiraju kao vecinski model. Kako je zelja za boljim zivotom, i to odmah, sasvim legitimna, kao i protesti i strajkovi (sondaze javnog mnjenja ukazuju na porast raspolozenja da se protestvuje na ulici), ostaje pitanje i za novu politicku elitu, ali i za gradjane, kakve i koliko brze reforme ova zemlja zeli (ili moze da podnese). Slikovitijim pristupom u tumacenju suvoparnih podataka nalaza istrazivanja o ucinku nove vlasti posluzio se i dr Stjepan Gredelj, clan istrazivackog tima. Po njegovom tumacenju "ucinak novih vlasti u Jugoslaviji (koja je zavrsila prvi semestar) i 'prvo tromesecje' sricanja vladavine u Srbiji okoncano je sa ocenom 'dobar', malo ko se 'narocito istice', vecina se provlaci, a nekima ce, izgleda, biti potreban popravni ispit". Po proceni Gredelja, generalno gledano, poverenje javnog mnjenja u institucije postepeno raste, odnosno oprezno se vraca, mada u razlicitim srazmerama, zavisno od aktera. Harizmatska personifikacija oktobarskih promena se i dalje veoma visoko kotira: sedam puta je vise onih koji u Kostunicu imaju poverenje (od toga gotovo polovina - 46 odsto, potpuno), u odnosu na ispitanike koji iskazuju nepoverenje. Zatim, dva i po puta vise ispitanika ima poverenja u crkvu u odnosu na one koji nemaju poverenje. Veoma dobro se kotiraju vojska i policija, posebno vojska u koju poverenje ima 57 odsto ispitanika, dok nepoverenje iskazuje njih 16 odsto, ali i policija, koja posle duzeg vremena, izaziva znatno vece poverenje (dve petine) od nepoverenja. Po misljenju ispitanika, sudstvo ce morati na "popravni ispit", jer je dvostruko vise ispitanika pokazalo da nema poverenja u ovu instituciju. Pravo na dalje skolovanje izgubio je predsednik Srbije Milan Milutinovic, posto preko polovine ispitanika nema poverenja u njega (tri puta vise od onih koji imaju), kao i opozicione partije - dve trecine nema poverenja u njih, sto je sedam puta vise od onih koji im jos ukazuju poverenje.

Argumenti za opoziciju

U proceni ostvarenja predizbornih obecanja posle sto dana vlasti u Srbiji, cak cetvrtina ispitanika nije mogla (ili nije zelela) da oceni ucinke nove vlasti. Bez ovih koji Vladu ostavljaju neocenjenom, proizlazi da Vlada Srbije nije "odlikas", ali ni "ponavljac": petina ispitanika je siroke ruke sa ocenom vrlo dobro i odlicno, dok bi svaki osmi Vladu poslao na "popravni ispit". Za jednu cetvrtinu ispitanika Vlada bi se provukla bez popravnog, dok nesto vise od od dve petine ocenjuje njene rezultate ocenom dobar. Najpozitivnije savladanom lekcijom smatra se popravljanje medjunarodnog polozaja zemlje, potom one u stvaranju pravne drzave i delovanju protiv kriminala, dok su najgore savladane lekcije o stanju u zdravstvu (60 odsto nezadovoljnih prema pet odsto zadovoljnih), privrednoj situaciji (66 prema cetiri odsto) i zivotnom standardu (68 prema sest). Nezadovoljstvo gradjana i njihova raspolozenja, ukljucujuci i sve manje strpljenje da sacekaju obecane boljitke, ima znatan politicki potencijal. Za opozicione politicke stranke to je dobra argumentacija za napad na Vladu, dok bi za stranke na vlasti trebalo da bude upozorenje. Sudeci po nalazima istrazivanja opozicione politicke partije, ni parlamentarne ni vanparlamentarne, nisu u stanju da politicki instrumentalizuju nezadovoljstvo gradjana. Da je rec o gubitnicima vidljivo je iz cinjenice da u opozicione stranke u celini poverenje ima tek devet odsto gradjana, dok cak 63 odsto kaze da nema poverenja. Sa stanovista izbornih sansi evidentirane su samo tri stranke SPS (pet odsto) i SPO i SRS (sa po tri odsto). Vladajuca koalicija DOS i dalje je dominantna politicka opcija gradjana Srbije, iako gradjani svoje nezadovoljstvo vezuju za njihovu Vladu. One za sada nemaju konkurenciju. Poverenje u stranke na vlasti, kao celinu, ima 33 odsto gradjana, dok cetvrtina ispitanika izjavljuje da u njih nema poverenje. "Ovakava konstelacija odnosa - kada odgovornost za nezadovoljstvo ucinkom Vlade vezujete za stranke za koje ste politicki vezani - jeste donekle sizofreno i kao takvo ne moze duze da traje. Ili ce se stvoriti uslovi u kojima ce se postepeno smanjivati nezadovoljstvo, ili ce pucati pozitivna veza gradjana i stranaka na vlasti. Tesko da se moze pronaci neko trece resenje", kaze Srecko Mihajlovic. U tom kontekstu, po njegovom misljenju, zanimljive su najave dva trenda u percepciji stranaka objedinjenih u DOS-u. Jedan se ispoljava u vidjenju DOS-a kao jedne stranke na cijem je celu Kostunica, a drugi se vezuje za predstave o sukobima i brzom rasturanju DOS-a.

U slucaju raspada DOS-a gradjani smatraju da bi se oformile tri struje - jedna koju predvodi DSS, druga sa Demokratskom strankom na celu, a trecu bi predstavljale vojvodjanske partije. Na rang listi lidera prednjaci Vojislav Kostunica, o kome 77 posto ispitanika ima povoljno misljenje, drugi je lider Demokratske alternative Nebojsa Covic sa 50 odsto, treci Goran Svilanovic lider Gradjanskog saveza Srbije sa 48 odsto, a sledi ga lider Demokratske stranke Zoran Djindjic sa 43 odsto. Posle deset godina Srbija je ponovo pred reformskim izazovom, ovog puta - sudbinskim, a Milosevic je, po drugi put, kljucni covek za (ne)uspeh. Promene da se nista ne bi promenilo, kojima su skloni i gradjani, a, izgleda, i politicke elite - vise nisu moguce. Jer, posle ovog ispita vise nema "popravnog". Bar, kad je o reformama rec.

WWW.SUBOTICA.COM - VESTI

Status grada Subotici

Gradski čelnici Subotice i još sedam vojvođanskih opština pokrenuše, kod republičkih vlasti, inicijativu za dobijanje statusa grada. Nakon sastanaka u Somboru, gde su gradonačelnici Novog Sada, Sombora, Sremske Mitrovice, Kikinde, Zrenjanina, Vršca, Pančeva i Subotice, razmotrili i predložili kriterijume za dobijanje statusa grada, koje su oni uputiti resornom ministarstvu. Njihova je ideja da ova rešenja budu ugrađena u novi Zakon o lokalnoj samoupravi, čije se usvajanje očekuje......
WWW.SUBOTICA.ORG - SUBOTIČKI DOPISNICI

O Vojvodini koje nema

Kamo god da okrene ovdašnji čovjek glavicu svoju i usmjeri bezazleno-naivni pogled napaćeni svoj viđet će jedno te isto: otužno veliki raskorak između riječi i đela predstavnika nove vlasti, tugaljivi raskorak između onoga što političari nam sve (ne)rade i njihovih neodgovornih izjava, te beznadni raskorak između onoga kako ovdašnji prosječni građanin (ne)živi i krpi kraj s koncem i one svačim privilegirane kamarile koja je uzjahala na stolicu vlasti i živi li živi na teret podanika. Ni trepnuvši, tako su lako dojučerašnji šetači s nama, omamljeni udobnim komoditetom koji u nas nudi jedino još pozicija vlasti, vlastite stražnjice i stomake stavili ispred interesa predugo obespravljenog i osiromašenog puka. Slično slonovima u staklarskoj radnji, ponašaju se tako bahato, ali i sebe radi, novi dužnosnici u državi nam Srbiji još uvijek bez pokrajine Vojvodine .....

WWW.SOMBORSKE.CO.YU
U SOMBORU SPROVEDENA AKCIJA DEMOKRATSKE STRANKE – “PITAJTE VLADU SRBIJE”

Režim srušen – sistem još opstaje!

Kada će lopovi koji su državu doveli do nule i potpuno nas osiromašili, završiti tamo gde im je mesto – pitao je jedan od brojnih građana.
Lepo i sunčano vreme, neizbežni Đorđe Balašević sa razglasa, ali i dobar odziv građana, doprineli su da akcija DS-a i podmlatka te stranke pod nazivom “Pitajte Vladu Srbije”, organizovana prošle subote na Trgu ispred Gradske kuće, bude pun pogodak. E, sad, druga je stvar da li će se baš sva pitanja koja su građani pismeno postavili, dopasti nadležnim funkcionerima Vlade ...
MEĐUOPŠTINSKI LIST "ZRENJANIN"

Kapital sa neplodnog tla

Poljoprivredno preduzeće "Banatska Dubica" ostalo bez oranica, izgradilo ribnjak i posluje uspešno ...
WWW.KIKINDSKIGLAS.CO.YU

Kikindski glas

Kikindski glas nastavlja tradiciju Srpskog glasa nezavisnih Srba, koji je pokrenut 1907. godine u Velikoj Kikindi. Prvi urednik bio je dr. Vasa Jakšić,a list je izlazio do 1920. godine ...

MONOGRAFIJA VOJVODINE | PRIVREDNI INDEX VOJVODINE

DRUSTVO | POLITIKA | KULTURA | SPORT | IZ MEDIJA | ZANIMLJIVOSTI | ARHIVA

POLITIČKE STRANKE | JAVNA KOMUNALNA PREDUZEĆA | NAŠI PRIJATELJI

Optimizovano za: IE5 & 800x600

Copyright: Vojvodina Web Team, 1997.
Office: Hajduk Veljkova 11a, 21000 Novi Sad
Tel: + 381 21 21061, 20344, 434608
office@vojvodina.com