vojvodina.com
arhiva
|
PREUZETO IZ LISTA: "DNEVNIK" OD 19. 11. 2003.
|
|
U ZAVODU ZA KULTURU VOJVODINE
Baština u novom ruhu
Duhovno nasleđe najbolje se čuva, kada se svakodnevno nadograđuje. To je poruka jučerašnje svečanosti u Zavodu za kulturu Vojvodine, na kojoj je promovisan kompakt disk kulturne baštine ovog regiona, kao i aktivnosti ove, novoosnovane ustanove. Zavod će, kako reče v.d. direktora Dušan Vujičić, kroz stručnu, naučnu, istraživačku i razvojnu delatnost, brinuti o multikulturalnom reljefu ove sredine.
Da bi sve to bilo moguće, Pokrajinska vlada će redovno, kao i do sada, ispunjavati obaveze prema institucijama kulture, rekao je pokrajinski sekretar za obrazovanje i kulturu Zoltan Bunjik, koji je juče uručio rešenja o dodeli kompjuterske opreme za 15 institucija kulture širom Vojvodine. Reč je o 28 računara, isto toliko štampača, 5 skenera i jednom digitalnom projektoru, čija je ukupna vrednost 1,3 miliona dinara.
Tako će svoju kulturnu misiju modernizovati, sem Zavoda za kulturu Vojvodine, Srpsko narodno pozorište, Pozorišni muzej Vojvodine, Spomen zbirka Pavla Beljanskog, Galerija likovnih umetnosti-Poklon zbirka Rajka Mamuzića, Izdavačka delatnost "Forum", Gradska biblioteka u Novom Sadu, Narodno pozorište-Nepsinhaz iz Subotice, Gradska biblioteka iz Subotice, Gradska biblioteka "Žarko Zrenjanin" iz Zrenjanina, Regionalna gradska biblioteka "Karlo Bjelicki" iz Sombora, Regionalna gradska biblioteka iz Pančeva, Biblioteka "Gligorije Vozarević" iz Sremske Mitrovice i Narodna biblioteka "Jovan Popović" iz Kikinde.
Profesor Filozofskog fakulteta u Novom Sadu, dr Nikola Grdinić, juče je proglasio pobednika konkursa za najbolji srednjoškolski rad na temu "Tolerancija" (u okviru manifestacije "Dositejevi dani"). To je Lela Nešković, učenica Karlovačke gimnazije. Najbolji radovi biće štampani u posebnoj knjizi, koja će služiti kao priručnik profesorima i učenicima građanskog vaspitanja.
U umetničkom programu nastupili su studenti novosadske Akademije umetnosti Verica Zubović, sopran i Raško Radović, gitara.
|
|
|
|
|
|
PROMENE U SRPSKOM NARODNOM POZORIŠTU
Dušan Mihajlović na čelu Opere
Nova uprava Srpskog narodnog pozorišta postavila je za novog direktora Opere dirigenta Dušana Mihajlovića, umesto operskog pevača Miodraga Milanovića koji je do sada obavljao tu dužnost. Mihajlović je već bio na čelu operskog ansambla našeg nastarijeg profesionalnog teatra 2001. godine, kao deo umetničkog tima tadašnjeg upravnika Ivana M. Lalića.
Mihajlović (rođen u Jagodini, 1967.) je posle Beograda školovanje nastavio na Muzičkoj akademiji u Moskvi kod profesora Vladimira Andropova, dirigenta Boljšog teatra. Tokom devedesetih ostvario je internacionalnu karijeru, posebno u Rusiji, nastupajući sa Slovenskim simfonijskim orkestrom i Moskovskom filharmonijom. Bio je šef dirigent i umetnički direktor Vojvođanske filharmonije mladih, 1995, naredne godine je bio dirigent SNP, a sarađivao je i sa Beogradskom filharmonijom.
|
|
IZLOG KNJIGA
Vladajuća strast
Za početak malo statistike, koju retki čitalac zna, ali naše izdavaštvo više nego oseća. Brojke kažu sledeće: pre 10-15 godina kod nas je objavljivano preko 10.000 naslova u prosečnom tiražu od 3.000 – 7.000 primeraka. Sada godišnje imamo između 3500 – 4000 naslova u tiražima od 500 – 3.000 primeraka. Gde smo bili i o kakvom se padu radi pokazuju podaci iz Nemačke i Italije u kojima se sada proizvodi oko 70.000, odnosno 40.000 naslova godišnje.
Opšta kriza nije pogodila samo tiraže nego je ugrozila i svaki kredibilitet izdavača. Jeste da ih je sve više, ali njih preko 80 posto nema stručnih urednika, lektora, korektora, redaktora, likovnih urednika… Ipak, knjige izlaze. Među njima su i ova tri naslova.
JOVAN STERIJA POPOVIĆ, ŽENIDBE I UDADBE, KOV, VRŠAC, 2003. Izbor i pogovor Marta Frajnd, Str. 210
I pored velikih neprilika KOV odužuje dug prema preteči, slavnom sugrađaninu i klasiku naše književnosti, posebno dramske. Upućeni vrlo dobro znaju, i ne mogu da sakriju sramotu, da Jovan Sterija Popović (Vršac, 1806 –1856) još nije dobio kritičko izdanje svojih sabranih dela. Zato «Biblioteka Sterijana» već godinama ispunjava tu prazninu i pokušava da nadoknadi propušteno. Blizu je kraja, o čemu svedoči i ovo izdanje Popovićeve bračne tetralogije u kojoj su poznate komedije: "Zla žena", "Ženidba i udadba", "DŽandrljivi muž" i "Simpatija i antipatija".
Sjajna i bespoštedna analiza bidermajerskih brakova usledila je posle dramske obrade svih poroka građanske klase, koja je tek stasavala, a neposredno pred labudovom pesmom, besmrtnim Rodoljupcima. I kao što to obično biva, izuzetno daroviti i vidoviti Sterija, ne samo da je sve o braku znao i video nego je i, izgleda, sve predosećano i lično doživeo sa bogatom udovicom Jelenom Manoilović, s kojom se «iz računa» oženio pred kraj života. Tako su se pomešale komediografija i biografija.
I to nam, između ostalog, pokazuje ova vredna knjiga, sa instruktivnim pogovorom dr Marte Frajnd. LJubav kao «vladajuća strast» se nastavlja i u drugim oblicima i odnosima.
SRPSKA POETSKA PLETENICA,ZBORNIK PESAMA, Sabrao Dejan Tomić, Prometej, Novi Sad,str.333
Muzički urednik Radio Novo Sada, Dejan Tomić (Stapar, 1948) sačinio je pesnički zbornik koji je proistekao iz emisije Poetsko-muzička pletenica. Od 1997. kroz nju je prodefilovalo 155 savremenih srpskih pesnika u emisijama od po šezdeset minuta. Ovaj zbornik je rezultat izbora iz tog neprekinutog pesničkog trajanja, a pesme imaju zavičajni i rodoljubivi karakter. Pored niza poznatih imena, Tomić je pronašao pesnike koji žive i rade u gotovo svim predelima gde se čuje srpska reč, o čemu svedoče i priložene bio-bibliografije zastupljenih autora.
Inače, Dejan Tomić je pasionirani sabirač i priređivač rasutog srpskog književnog poetskog i proznog blaga i ovo je njegova deveta takva knjiga.
NENAD GRUJIČIĆ, OJKAČA, MUZEJ KOZARE, PRIJEDOR, 2003. Str.380. Četvrto dopunjeno izdanje
I pesnik i direktor Brankovog kola Nenad Grujičić (Pančevo, 1954) pasionirani je ljubitelj narodnog folklora, posebno ojkače, pesme u dvostihu koja se peva u Bosanskoj krajini, naročito u Potkozarju. NJeno ime nastalo je od glagola ojkati, što znači «otegnuto i tužno pevati, naglašavajući i produžavajući glas o». Ovo je već četvrti izbor te vrste i sadrži 1.419 (!) novih i starih ojkača. Forma ostaje ista, menja se samo sadržaj. A on je ovde uvek aktuelan. Knjiga je objavljena u tvrdom povezu, sa predgovorom autora, izborom iz kritika o dosadašnjim izdanjima, kao i sa kraćim rečnikom manje poznatih ili nepoznatih reči.
|
vrh strane
|
|