vojvodina.com
arhiva
|
PREUZETO IZ LISTA: "DNEVNIK" OD 27. 08. 2003.
|
|
DANAS POČINJE 60. MOSTRA
Između glamura i vrućih tema
Venecija: U Veneciji danas počinje 60. međunarodni filmski festival, na kojem će za Zlatnog lava konkurisati dvadeset filmova, među kojima i “Sjaj u očima” režisera Srđana Karanovića.
Na festivalskom programu je više od 140 filmova, od kojih će se osamnaest nadmetati za nagradu Sveti Marko, u selekciji pod nazivom “Suprotna struja”.
Predsednik žirija je italijanski režiser Mario Moničeli, a u žiriju ovogodišnje Mostre biće italijanski glumac Stefano Akorzi, nemački snimatelj Mihael Balhaus, kineska rediteljka An Hui, francuski režiser Pjer Žolive, američki producent Monti Montgomeri i španska glumica Asumpta Serna.
Nagrade za životno delo dobiće glumac Omar Šarif i producent Dino de Laurentis.
Između sjaja koji prati slavne goste festivala i varnica sukoba na Bliskom istoku, ovogodišnja Mostra predstavlja spoj glamura i gorućih tema.
Na festivalskom programu je nova komedija braće Koen “Intolerable Cruelty” (Surovost koja se ne može tolerisati), sa DŽordžom Klunijem i Ketrin Zitom-DŽons. Drugu stranu života prikazuju filmovi “Le Cerf-Volant” Libanke Rande Šahal Sabag (takmičarska selekcija) i “Imagining Argentina” (S Argentinom u mislima) Kristofera Hamptona (takmičarska selekcija), o diktaturi u Argentini, sa Antonijem Banderasom i Emom Tompson.
Festival će otvoriti film “Anything Else” Vudija Alena, koji će prvi put doputovati na tu manifestaciju.
Nikol Kidman, Katrin Denev, Nikolas Kejdž, Tim Robins, DŽon Malkovič, Izabela Roselini, Šon Pen i Natali Bej neke su od zvezda koje će doputovati na venecijanski festival.
Većina “velikih” filmova biće prikazana u vantakmičarskom delu festivala - “Surovost koja se ne može tolerisati”, “The Human Stain” Roberta Bentona, “Matchstick Men” Ridlija Skota, “The Divorce” (Razvod) DŽejmsa Ajvorija i “One Upon a Time in Medžico” (Bilo jednom u Meksiku) Roberta Rodrigeza.
Na programu su i filmovi “Lost in Translation” (Izgubljeno u prevodu) Sofije Kopola, kćerke Fransisa Forda Kopole, “The Dreamers” (Sanjalice) Bernarda Bertolučija, “2046” Vonga Kar-vaija i “Pas sur la bouche” (Ne po ustima) Alena Renea.
U takmičarskoj selekciji je samo jedan američki film, “21 Grams” (21 gram) u režiji Meksikanca Alehandra Gonsalesa Inaritua, sa Šonom Penom, Benisijom del Torom, Naomi Vots i Šarlotom Gejnsboro.
Dve trećine filmova u toj selekciji dolazi iz Evrope, a ostatak je iz Azije. Tu su tri filma ranijih dobitnika Zlatnog lava - Japanca Takešija Kitana (1997), Tajvanca Tsai Ming-Lianga (1994) i Nemice Margaret fon Trote (1981).
Uz novi film doajena portugalske kinematografije Manoela de Oliveire (94), na Mostri će biti prikazana i nova ostvarenja Britanca Majkla Vinterbotoma, ovogodišnjeg dobitnika Zlatnog medveda u Berlinu za film “In this World” (Na ovom svetu), Izraelca Amosa Gitaija, Rusa Andreja Zvjaginceva, Poljaka Jana Jakoba Kolskog i troje Francuza - Žaka Doajona, Bruna Dimona i Noemi Lvovski.
Podela Kipra, situacija u Avganistanu i politička ubistva neke su od tema filmova koji će biti prikazani na Međunarodnoj nedelji kritike.
Festival traje do 6. septembra.
|
|
ARHEOLOGIJA
Pocuoli - zaboravljeni rimski grad
POCUOLI, Italija: Već deset godina, italijanski arheolozi rade na iskopavanjima na mestu na kojem se nekada nalazio Pocuoli, luka antičkog Rima zakopana ispod španskog grada koji je u 16. veku sagrađen iznad nje.
Eksperti koji su radili u Pompeji, zakopanoj ispod pepela i toksičnog materijala posle erupcije Vezuva 79. godine pre nove ere, uspeli su da uklone vulkanski materijal i otkriju grad.
Međutim, u Pocuoliju, čija je lepota bila tolika da ga je veliki rimski orator Ciceron nazivao “malim Rimom”, antičke ulice prekrivene su temeljima novog grada koji su španci izgradili na početku 16. veka, kada su vladali tadašnjim napuljskim kraljevstvom.
“Bilo bi nezamislivo uništiti ili oštetiti španski grad, jer je to značajno istorijsko i arhitektonsko svedočanstvo”, rekla je arheolog Konstanca Đalanela, koja radi na iskopavanjima.
“Ali, jednako bi nezamislivo bilo ne iskopati antički grad. On je, na vrhuncu, bio daleko značajniji od Pompeje, koja je bila provincijski grad”.
Arheolozi imaju težak zadatak. “To je veoma čudno nalazište, blago rečeno. Dok iskopavamo, materijal koji izvlačimo moramo da zamenjujemo čeličnim polugama kako bismo poduprli gornji nivo. Stvari dodatno komplikuje i to što smo u seizmički veoma aktivnoj oblasti”, kaže građevinski inženjer na projektu Vinćenco Imperatore.
Moderan Pocuoli, smešten nekoliko kilometara severno od Napulja, primorski je grad, u Italiji čuven kao rodno mesto filmske legende Sofije Loren.
Nekoliko španskih zgrada iz 16. veka pretvoreno je u luksuzne hotele, čiji posetioci mogu da pogledaju antičko nalazište u podzemlju. Tu su iznenađujuće dobro očuvane rimske ulice, sa ogromnim kamenjem i malim prodavnicama sa strane, krčmama i kućama, kao i antički mlinovi, duboki bunari, skladišta i kamene glave koje su nekada bile fontane.
Najzanimljiviji detalj, u centru Pocuolija i španskog grada, je veliki, mermerni hram iz prvog veka pre nove ere, sa dobro očuvanim stubovima i zidovima.
Tu su i pozlaćeni lukovi, belo-zlatna kupola i fragmenti fresaka - ostaci barokne crkve koju su Španci izgradili koristeći antičku strukturu.
Hram skoro da se nije video do 1964, kada je najveći deo crkve izgoreo u požaru.
Stanovništvo je iz Pocuolija pobeglo posle erupcije vulkana Nuovo, 1538, što su nekoliko godina kasnije iskoristili španski vladari, koji su zauzeli grad i na njemu izgradili novi, u svom stilu.
Pocuoli je ponovo naseljen, a njegovi stanovnici vremenom su zaboravljali da se ispod njih nalazio veliki rimski grad.
Nova katastrofa pogodila je Pocuoli 1970, kada su, zbog seizmičkih aktivnosti, italijanske vlasti istorijski deo grada proglasile nebezbednim i evakuisale sve stanovnike.
Pocuoli je bio prazan duže od dve decenije, dok regionalne vlasti, uz pomoć Evropske unije, nisu počele iskopavanja i obnovu grada - proces koji traje već deset, a očekuje se da će trajati još osam do devet godina.
|
vrh strane
|
|