vojvodina.com
arhiva
|
ZAVRŠENO 48. STERIJINO POZORJE
Najbolje „Porodične priče”
Uručenjem nagrada na svečanosti u Srpskom narodnom pozorištu, sinoć je u Novom Sadu završeno 48. Sterijino pozorje. Žiri (predsednik Egon Savin i članovi Varja Đukić, Aleksandar Milosavljević, Anja Suša i Nebojša Romčević) je za najbolju proglasio predstavu „Porodične priče” Biljane Srbljanović, u režiji Gabora Rusnjaka, koji je takođe nagrađen za režiju, u izvođenju Pozorišta „Čiki Gergelj” iz Kapošvara. Glumica u ovoj predstavi Dorka Griluš je za ulogu Nadežde takođe osvojila nagradu, kao i Kristina Ignjatović za scenografiju u ovoj predstavi.
Sterijina nagrada za tekst savremene drame dodeljena je Biljani Srbljanović za komad „Supermarket”. Reditelju ove predstave, u izvođenju Teatra - Studija” iz Pariza-Alforvila, Kristijanu Benedetiju pripala je Sterijina specijalna nagrada za „suptilni rediteljski postupak kojim se u potpunosti afirmišu vrednosti dramskog teksta”. Za ulogu Lea Švarca/Leonida Crnojeviča u „Supermarketu”, nagrađen je Pjer Bandere.
Glumcu Draganu Mićanoviću žiri je dodelio Sterijinu nagradu za više uloga u predstavi „Hazarski rečnik” Milorada Pavića, u režiji Tomaža Pandura, rađenu u koprodukciji Ateljea 212 i Pandur.Theaters iz LJubljane. Za kostime u ovoj predstavi nagrađeni su Leo Kulaš i Svetlana Visintin.
Za naslovnu ulogu u „Hasanaginici” LJubomira Simovića, u režiji Jagoša Markovića i izvođenju Narodnog pozorišta u Beogradu, Sterijina nagrada dodeljena je Vanji Ejdus. Sve odluke o Sterijinim nagradama dodeljene su jednoglasno, osim, za glumu, Vanji Ejdus i Dorki Griluš, koje su dodeljene većinom glasova.
Među ostalim Sterijinim nagradama je nagrada Okruglog stola kritike koji je takođe za najbolju proglasio predstavu „Porodične priče”, u izvođenju pomenutog pozorišta iz Mađarske. Pozorišna kritičarka iz Podgorice Nataša Nelević dobitnica je Sterijine nagrade za novinsku pozorišnu kritiku, za tekst kritike „Zajedno u svemu” o predstavi „Otpad” LJubomira Đurkovića, u režiji Nika Apera i izvođenju Crnogorskog narodnog pozorišta, objav-ljenu u podgoričkom nedeljniku „Polis”. Ovu nagradu je jednoglasno dodelio žiri u sastavu: Vladimir Stamenković (predsednik), Petar Grujičić i Vladimir Kopicl.
Ostale nagrade, koje dodeljuju pojedine institucije, dobili su: glumac Nebojša Savić, za epizodnu ulogu u Cuje Dudvića u predstavi „Ravangrad” Đorđa Lebovića, u režiji Dejana Mijača i izvođenju Srpskog narodnog pozorišta, kome je ovo priznanje dodelio list „Večernje novosti”; glumac Dragan Mićanović, za najbolje glumačko ostvarenje po mišljenju publike, za više uloga u predstavi „Hazarski rečnik”; Leo Kulaš i Svetlana Visintin, za kostime u predstavi „Hazarski rečnik”, kojima je pripala nagrada Udruženja likovnih umetnika primenjenih umetnosti i dizajnera Vojvodine; Jelena Đokić, za glumačku bravuru u predstavi „Hazarski rečnik”, kojoj je list „TV novosti” dodelio nagradu „Zoran Radmilović”, po odluci žirija (Mira Banjac, predsednik, Aleksandar Milosavljević i Zorica Pašić).
|
|
POZORJE MLADIH
Gluma bez granica
Da je finale - finale, bez obzira da li igra “tim” koji favorizujete, preksinoć su na poslednjoj večeri Pozorja mladih, koje se održava u okviru 48. Sterijinog pozorja, pokazali i studenti novosadske Akademije umetnosti, klasa glume i režije Bore Draškovića. Oni su u dvorištu Akademije, koje je kompletno pretvoreno u scenu, premijerno izveli komad “Kartoteka” Tadeuša Ruževiča. Da sve što je posebno uvek izaziva oprečna mišljenja - to je izvesno, ali ako su hteli da impresioniraju publiku ambicioznošću ovog projekta, uspeli su, bar onaj deo publike koji je prisustvovao, jer će mnogi koji su zbog nedostatka prostora ostali ispred kapije, morati da sačekaju reprizu.
Da “što kora upije u mladosti, isijava u starosti”, čini se da je i osnova urnebesne radnje “Kartoteke”, čijeg junaka (Branko Lukač) nalik snoviđenjima, ali i košmarima, pohodi mnoštvo stvarnih i personifikovanih likova karakterističnih za moderno kompleksni fenomen ljudskog života - otac (Vladimir Ćirković), majka (Kristina Radenković), ujak (Vladimir Grbić), političar (Vladimir Vasilić), novinar (Nemanja Jovanović), profesor, žene... Celu životnu priču junaka sa balkona svirkom i “komentarima” prati hor staraca (Gvozden Đurić, Petar Jovanović, Boris Liješević), kao i kamere, čiji video signal je simultano projektovan na platnu u dvorištu. U efektnoj scenografiji, koja ponekad onemogućava adekvatno praćenje igre, ravnopravno učestvuju i bicikli, automobil, grm, hidrant, zidovi, podrum, hodnici i prostorije Akademije, kao i publika, koja je izgubivši svoju uobičajenu distancu od glumaca, tako bila još direktnije upletena u histeričnu “ispovest” junaka.
Profesor Boro Drašković je istakao da im je prvenstvena namera bila proširenje i maksimalno iskorištavanje prostora za glumu, čije granice u pozorištu on ne priznaje. Drašković je, takođe, izrazio žaljenje što tehničke karakteristike nisu dozvolile prisustvo više posetilaca, najavivši i skorija reprizna izvođenja.
|
vrh strane
|
|