vojvodina.com
arhiva
|
KONCERT U SINAGOGI
Vojvođanski simfoničari
Vojvođanski simfoničari, posle godinu dana postojanja, doživeli su sinoć ovacije novosadske publike u velelepnoj koncertnoj dvorani Sinagoge. Medijska pojava ovog orkestra nije bila baš efikasna,ali izgleda da je ovo ipak pravi put ka afirmaciji vojvođanskih muzičara. Naime ako ovako ozbiljna institucija posle 1 godine postojanja izuzetnim radom i znanjem dostigne ovako visok nivo izvođenja serijozne ozbiljne muzike, sam kvalitet postaje najjači medijski adut. Maestro Berislav Skenderović, umetnički rukovodilac i tvorac ovog orkestra razuverio je skeptike i dokazao da na ovom malom prostoru postoje muzičari evropske klase i da je moguće uposliti ih i kod kuće a ne samo izvoziti u poznate evropske orkestre.
|
|
|
Prvi deo kocerta predstavio nam je Simfoničare u izuzetnom svetlu, odabranim repertoarom i savršenim izvođenjem prvo Plesova iz Galante Zoltana Kodalja a zatim i koncerta za flautu i orkestar Arama Khachaturyana, harmoničnom i setnom muzikom, atmosfere adekvatne prvom danu jeseni. Drugi deo koncerta kao i ranije, predstavio nam je poznato evropsko muzičko ime. Ovoga puta svoju visoku muzičku klasu prikazao nam je i dokazao flautista Solista i član Minhenske filharmonije Michael Martin Kofler, izvođenjem izuzetno teškog dela, Simfonije br.7 Ludviga van Beethovena. Virtuozan muzičar, atraktivnim nastupom i savršeno moduliranim izvođenjem oduševio je novosadsku pretežno mladu publiku koja ga je kao i orkestar nagradila frenetičnim aplauzom i izmamila atraktivan virtuozan bis.
Na početku nove koncertne sezone, najavom sledećeg nastupa 21. oktobra sa Solistom, čelistom Imre Kalmanom Vojvođanski simfoničari postaju nezaobilazni deo muzičke scene Vojvodine i očekuje ih i veća afirmacija.
|
|
Stalna postavka Spomen-zbirke Pavla Beljanskog
Stalnu postavku Spomen-zbirke Pavla Beljanskog čine vrhunska dela srpskog slikarstva iz perioda prve polovine XX veka, sa akcentom na period između dva svetska rata. Kolekcija hronološki započinje delima prve generacije modernista (Nadežda Petrović, Milan Milovanović, Kosta Miličević) koji su svoj zenit dosegli u periodu pred i tokom Prvog svetskog rata, a nastavlja se delima najznačajnijih predstavnika međuratne srpske umetnosti (Sava Šumanović, Milan Konjović, Petar Dobrović, Ivan Radović, Jovan Bijelić, Petar Lubarda, Sreten Stojanović, Risto Stijović); završava se radovovima umetnika koji svojim stvaralaštvom hronološki prelaze u i drugu polovinu XX veka (Zora Petrović, Liza Križanić, Živko Stojsavljević, Milenko Šerban, Ljubica Sokić). Kolekcija se izlaže u za te potrebe, Zbirka je smeštena u novu, namenski po nacrtima arhitekte Ive Kurtovića projektovanu građevinu, sagrađenu i za publiku otvorenu1961. godine. Takođe, Pavle Beljanski je posebnim darovnim ugovorom 1965. ustanovio i nagradu koja nosi njegovo ime, a sa namenom finansiranja nagrade, poklonio je Spomen-zbirci sliku Vlaha Bukovca Velika Iza. Nagrada se ove godine u oktobru dodeljuje trideset četvrti put, za najbolji diplomski rad iz nacionalne istorije umetnosti, odbranjen na Katedri za istoriju imetnosti Filozofskog fakulteta u Beogradu. Pored ove manifestacije, Spomen-zbirka priređuje i izložbe manjeg obima posvećene nekom od slikara ili fenomena vezanih za kolekciju Pavla Beljanskog, kao i izložbe predstavljaju rezultat praktičnog rada sa đacima novosadskih osnovnih i sredljih škola, kao prakse studenata Akademije likovnih umetnosti.
|
|
|
Sprovodeći započetu praksu realizacije diplomskog rada, dobitnika nagrade «Pavle Beljanski», Spomen-zbirka Pavla Beljanskog ove godine priređuje izložbu „Slikarstvo srpskog intimističkog kruga”. Pavle Beljanski je, u težnji da usmeri diplomce-istoričare umetnosti ka istraživačkom radu, 1965. godine ustanovio nagradu koja nosi njegovo ime, i namenio ju je za najbolji diplomski rad iz nacionalne istorije umetnosti, odbranjen u protekloj godini na Katedri za istoriju umetnosti Filozofskog fakulteta u Beogradu. Praksa realizovanja nagrade uvedena je pre tri godine, u okviru nove koncepcije rada Spomen-zbirke, a razlog više za realizaciju ove izložbe predstavlja činjenica da se radi o periodu i slikarima koji čine suštinu umetničke kolekcije Pavla Beljanskog. Autor nagrađenog rada, kao i same izložbe je Gorana Jančić iz Beograda. Intimizam se ne bi mogao definisati kao jasno određen umetnički pravac, već pre kao tendencija prisutna u spskom slikarstvu u periodu između dva svetska rata. Među značajnije slikare koji su bili skloni intimističkom izboru i tretiranju tematike, spadaju Marko Čelebonović, Ljubica Cuca Sokić, Nedeljko Gvozdenović, Kosta Hakman, Predrag Milosavljević, Ivan Tabaković, Stojan Aralica, Ivan Radović, Bogdan Šuput, čije će se slike naći i na ovoj izložbi. Svi ovi umetnici, stvarajući u razdoblju između 1930. godine i Drugog svetskog rata, budno su pratili dešavanja u Parizu, proučavajući slikarstvo Pjera Bonara i Eduara Vijara. Dvadesete godine prošlog veka bile su obeležene opštim duhovnim nemirima, velikim slobodama i avangardnim pravcima, tridesete i četrdesete godine u svetu, pre svega u Parizu, donose izvesna smirenja, povratak tradiciji, prirodi, čoveku i njegovim osećanjima. Umetnik sa više optimizma stvara svet u kome i on i posmatrač mogu da nađu mir, lepotu i sigurnost. Nastaju dela u znaku kulta lepog slikanja, intimistički intonirana: slikaju se pejzaži, enterijeri, portreti. Iza prisutne neposrednosti i prisnosti naslućuje se umetnička volja, samosvestan duh koji je u stanju da sva emoscionalna iskustva i sve opažaje iz sveta realnog organizuje i sredi u izrazito likovnu celinu. Većina kritičara koja je do sada pisala o srpskom slikarstvu zanemarila je intimizam, posvećujući više pažnje kolorističkom ekspresionizmu. Pored nastojanja da se mladi istraživači usmere na naučno proučavanje nacionalne umetnosti, ovom izložbom skrećemo pažnju javnosti na kolekciju Pavla Beljanskog kao i na nagrađeni rad koji predstavlja značajan doprinos u naučno - istraživačkom pristupu fenomenu srpskog intimističkog kruga. Na izložbi će biti predstavljeno preko dvadeset i pet slika pomenutih autora, najveći deo iz Spomen-zbirke, zatim pozajmljenih iz Narodnog muzeja u Beogradu, Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, Galerije srpske akademije nauka i umetnosti u Beogradu. Izložbu, koja se otvara 19. septembra u 20 časova pratiće i katalog sa tekstom Gorane Jančić, a biće otvorena do 30. novembra.
|
Radno vreme Spomen zbirke Pavla Beljanskog:Svakim danom od 10 do 18 časova, četvrtkom od 13 do 21 čas, ponedeljkom i utorkom zatvoreno za publiku.
|
vrh strane
|
|