VOJVODINA WEB-TEAM, Petrovaradinska tvrđava, "Studio Bob", 21000 Novi Sad Tel: + 381 21 434608
  13. februar 2002.  

vojvodina.com

arhiva


  PREUZETO IZ LISTA: "DNEVNIK" OD 13. 02. 2002.

  OMNIBUS I NADLEŽNOSTI U OBLASTI OBRAZOVANJA I KULTURE

  Funkcionalna podela odgovornosti

Zoltan Bunjik   Čitav posao oko vraćanja nadležnosti započet je kako bi se poboljšao položaj zaposlenih, ali i čitavih delatnosti na teritoriji Vojvodine, pa se nadamo da će i za plate i za investicije u obrazovanju i kulturi biti više novca - kaže pokrajinski sekretar za ove oblasti Zoltan Bunjik.
  Najveći deo nadležnosti koji je u oblasti obrazovanja i kulture vraćen Pokrajini zaživeće za oko mesec dana, jer je toliko potrebno da bi se utvrdili konkretni organi koji će obavljati ove poslove, s obzirom na to da je Zakon predvideo samo njihovo vraćanje AP Vojvodini bez konkretizacije nosilaca aktivnosti. Za ovih mesec dana izmeniće se normativna akta i utvrditi ko će šta obavljati, a Pokrajinski sekretarijat za obrazovanje, nauku i kulturu već se uveliko bavi ovim poslom.

  Prvi poslovi

  Pokrajinski sekretarijat za obrazovanje, nauku i kulturu tražiće ovih dana od opština da predlože nova područja za upis dece u prvi razred osnovne škole, kako bi se, sada u njihovoj, a ne republičkoj nadležnosti, ovaj posao radio od 1. aprila u skladu sa stvarnim potrebama u opštinama. Sledeći posao je prikupljanje podataka o zastupljenosti učenja stranih jezika u školama, kako bi se, do početka nove školske godine, odobrile eventualne izmene.
  - Planiramo i da radikalno izmenimo mrežu srednjih škola u Vojvodini, s obzirom na to da postojeća odavno ne zadovoljava objektivne potrebe - kaže Zoltan Bunjik. - Smatramo da bi umesto škola, odlučujuću reč u ovom poslu trebalo da imaju opštine, a da bi se izbegao sukob interesa različitih opština, konačnu odluku o mreži škola trebalo bi da donosi Skupština Vojvodine. Kako je posao oko ovoga za narednu školsku godinu već pri kraju, planirane izmene odnosiće se tek na školsku 2003/2004. godinu.


  - U odnosu na ono što je Skupština Vojvodine tražila, najviše smo zadovoljni delom omnibusa koji se odnosi na oblast školstva - kaže pokrajinski sekretar za obrazovanje, nauku i kulturu Zoltan Bunjik. - U ovom delu smo praktično dobili sve što je i dogovoreno, a usvojeni amandmani uglavnom su pravno-tehničke prirode. S druge strane, u oblasti kulture, najpreciznije bi bilo reći da smo pretežno zadovoljni jer je ispoštovana većina ranije dogovorenog. Međutim, Ministarstvo za kulturu je kod nekoliko pitanja odstupilo od ranijeg dogovora pa je, primera radi, kod značajnih kulturnih institucija usvojen model finansiranja po kojem Pokrajina učestvuje s dve trećine, a Republika s trećinom novca. Konkretno, Pokrajinski zavod za zaštitu spomenika kulture u programskom delu potpuno finansira Republika, a ne Pokrajina, kako smo tražili. Isto tako, tražili smo da učestvujemo u obustavljanju izvršenja postupaka i radnji koji se kose sa Zakonom o zaštiti kulturnih dobara, a po omnibusu možemo samo da predlažemo ovo obustavljanje. Ipak, sve to ne remeti celinu, to jest omnibus je doneo formu podele odgovornosti između Pokrajine i Republike koja će moći da funkcioniše.

  Nauka ostala u Beogradu

  - U omnibusu nema nauke, s obzirom na to da se u prethodnim dogovorima nismo usaglasili o prenošenju nadležnosti s Republike na Pokrajinu, jer je stav Ministarstva za nauku bio da iz ove oblasti ništa ne može da se prenese - kaže Zoltan Bunjik. - Međutim, ne odstupamo od stava da i ova oblast treba da se decentralizuje, a svoju viziju uobličili smo u predlog zakona o izmenama i dopunama Zakona o naučno-istraživačkoj delatnosti. Sekretarijat za obrazovanje, nauku i kulturu predložiće Izvršnom veću Vojvodine da ovaj predlog uputi republičkom parlamentu.

  Po rečima Zoltana Bunjika, najvažnije nadležnosti koje su omnibusom vraćene Pokrajini u oblasti obrazovanja svakako su osnivačka prava nad svim ustanovama koje se bave ovom vrstom delatnosti, a sedište im je na teritoriji Vojvodine. Uz osnivačka prava, na pokrajinski nivo spušteno je i finansiranje školstva, utvrđivanje mreže škola, saglasnost za promenu stranog jezika u njima, donošenje školskog kalendara, utvrđivanje područja za upis dece u prvi razred osnovne škole, inspekcijski nadzor... Nije beznačajno ni što će ubuduće pokrajinski organi imati udeo u odlučivanju i nad nadležnostima koje su i dalje ostale na nivou Republike, kao što je recimo donošenje nastavnih planova i programa.

  - Sasvim je sigurno da se mora povećati broj zaposlenih u Sekretarijatu, kako bismo bili u stanju da preuzmemo sve nadležnosti koje su nam poverene - kaže Zoltan Bunjik. - Izvestan broj zaposlenih preuzećemo od republičkih organa, a primićemo i nove radnike. Moraćemo da formiramo i odeljenja za pravno-inspekcijske i za ekonomsko-finansijske poslove, a da li će ovaj sekretarijat ostati jedinstven, ili će se podeliti, zavisi od predsednika Izvršnog veća, koji priprema reorganizaciju pokrajinske uprave.

Web design - Luka Salapura

  Luka Salapura, inženjer građevine, likovni kritičar i naposletku i nadasve jedan od pionira interneta i web-designa u nas, okupio je sinoć u galeriji UPIDIV-a većinu novosadskih webmastera i digitalnih umetnika, na svom prvom izlagačkom nastupu. Skromna galerija UPIDIV-a bila je mala da primi sve interesente i zaljubljenike u hight tech umetnosti. Salapura poznat po svom online časopisu Artmagazin.co.yu gde je propratio i afirmisao druge umetnike i likovne događaje Novog Sada širom zemaljske kugle ovoga puta pretstavio je svoje radove, samostalne, kao i timske u okviru kojih je poslednjih 5 godina stvarao.

Sa izlozbe   Web-design kao nova umetnička disciplina, uvršćena je u jednu od sekcija UPIDIV-a, čiji je Luka jedan od prvih članova. Andrej Tišma, kolega kritičar a takođe internet poslenik pretstavio je Salapurin opus i otvorio izložbu. Ona se sastoji od nekoliko print kolaž panoa sa pretstavama naslovnih strana i sadaržaja pojedinih Lukinih sajtova. Na 4 kompjutera posetioci su mogli da sagledaju celokupna dela iz oblasti web-a kao i nekoliko multimedijalnih prezentacija kao što su Medijana, Slovenski basovi u produkciji Satto tima, cd Milivoja Nikolajevića i Novosadskog sajma u saradnji sa Aleksandrom Tapavičkim.
  Obzirom na višeslojnost digitalnih umetnosti, brzine softverskog razvoja i evidentnog hardvarskog siromaštva, novosadska multimedijalna scena iskazuje i ovog puta neverovatnu vitalnost i visoki svetski kvalitet. U većini prisutnih timova Luka je bio saradnik a puno je doprineo Satto timu jedinom profesionalnom i strateško pozicioniranom timu u našoj sredini.

  Digital arts

Digital arts   Posle duže pauze izašao je iz štampe 3. broj Digital arts-a, magazina za kompjutersku umetnost i kulturu. Pre dve godine prisustvovali smo promociji ovog svetskog projekta, koji je najambicioznije pokušao da nas uvede u svetske tokove visokih tehnologija i globalnih umetnosti. Ambicija i upornost vlasnika i osnivača ovog časopisa Slavka Simina i pored niza prepreka, izrodila je i 3. broj kojim će se nadamo se u boljim uslovima, redovnije nastaviti objavljivanje ove vrhunske publikacije.

  Na oko 100 stranica, odlične štampe i pripreme, mala ali već afirmisana redakcija uspeva da nas upozna sa najnovijim događanjima u svetu digitalnih umetnosti. Posebno nam je drago što je učešće domaćih programerskih, kreativnih snaga sve više. Nesebičnost edukacije čitalaštva, uz pomoć proverenih znalaca novih softvera posebna je dragocenost ovog časopisa.
  U ovom broju možete puno saznati o 3 D animaciji iz pera Dragana Nikolića, o Web-artu od kritičara i umetnika Andreja Tišme, o izradi TV-spotova studija za 3 D animaciju Aleksandra Pantića, Web-animaciji uz pomoć Macromedijinog Flash programa koju nam predstavlja Andrea Ćeran itd.
  Napokon časopis svetskog kalibra, koji se čuva, kao plod neizmernog truda jednog čoveka Slavka Simina, kome želimo puno sreće u daljem radu i da se ovaj broj što pre proda.

MONOGRAFIJA VOJVODINE | PRIVREDNI INDEX VOJVODINE

DRUSTVO | POLITIKA | KULTURA | SPORT | IZ MEDIJA | ZANIMLJIVOSTI | ARHIVA

POLITIČKE STRANKE | JAVNA KOMUNALNA PREDUZEĆA | NAŠI PRIJATELJI

Optimizovano za: IE5 & 800x600

Copyright: Vojvodina Web Team, 1997.
Office: Petrovaradinska tvrđava, "Studio Bob", 21000 Novi Sad
Tel: + 381 434608
office@vojvodina.com