vojvodina.com
arhiva
|
Instalacija & performans - Iris Honderdos
Gost novosadske Galerije Zlatno oko, bila je u proteklih mesec dana holandska umetnica Iris Honderdos.
Iris spada u grupu savremenih mladih kosmopolitskih umetnika, globtrotera, koji svoju inspiraciju nalaze u aktuelnim svetskim sociološkim događajima. Ona je već nekoliko puta boravila na ratom zahvaćenom Balkanu.
Svojim umetničkim instalacijama protestovala je protiv bombardovanja Dubrovnika ranih devedesetih, 97. kao gost beogradskih studenata aktivno je učestvovala u antirežimskim višemesečnim demonstracijama i svoje impresije ovekovečila svojom instalacijom i performansom.
|
|
|
Posle prošlogodišnjeg gostovanja u Subotici, Iris je u Novom Sadu, inspirisana porušenim mostovima načinila načinila instalaciju svojih simboličkih mostova kao i prformans sa osnovcima škole Đorđe Natošević, čije je crteže i tekstualne zabeleške o proteklom bombardovanju uobličila u diskretan i izuzetno čist likovni-angažovani doživljaj.
Osnove konstrukcija svojih mostova Iris je načinila od bakarnih žica, gde je centralni nosač u obliku spirale, asocijacije životnog ciklusa, prekinutog rušilačkim bombama. Preko konstrukcije lepršavo su prebačene trake od tkanina oslikane dečjim crtežima i tekstovima kojima su deca iskazala svoje viđenje ratnih srahota.
|
|
|
Instalacija i performans u kom je svoje učešće kao reditelj sa đacima osmismislio Joop Hoekstra takođe holanđanin, izuzetno je racionalan i jasan umetnički izraz, pomalo avangardan za našu sredinu i publiku koja nije navikla na alternativne prostore kao što je hol osnovne škole.
Ceo događaj snimljen je video kamerom i digitalizovan, a objekti su poklonjeni deci učesnicima programa, kao dar i kao potsetnik na primarni umetnički angažman. Svoja artistička interesovanja Iris u poslednje vreme usmerava na decu, pa je stoga najavila i svoje prisustvo na sledećim Zmajevim igrama u junu mesecu.
|
|
Koncert Lajka Feliksa
Posle promotivnog koncerta Vojvođanskih simfoničara, Pokrajinsko ministarstvo kulture pomoglo je još jedan kapitalni muzički projekat.
Sada već poznata svetska zvezda, violinista Lajko Feliks iz Subotice, nastupio je sinoć u velikom foajeu Izvršnog veća Vojvodine sa postavom mađarskih narodnih muzičara uz promociju dokumentarnog filma o njegovom stvaralaštvu.
|
|
|
Prvi vojvođanski dokumentarac posle 12 godina krize u režiji Karolja Kovača, snimio je Dragoslav Ulić-Dag, mladi već afirmisani snimatelj iz Novog Sada o inspirativnim trenucima muzičkog stvaralaštva Lajka Feliksa. Posle projekcije filma upriličen je mali koncert sa najnovijim ciklusom meditativnih etno-jazz kompozicija Lajka Feliksa virtuoznog violiniste, izuzetnog senzibiliteta i originalnog pristupa, prefinjeno, nenaglašeno aranžiranih mađarskih narodnih pesama, uz pratnju subotičkih cigana.
Posle raznoraznih eksperimenata ovog talentovanog muzičara, čak i sa trubačima iz Guče, Feliks se na najadekvatniji način pronašao u sebi najbližoj, svojoj mađarskoj muzici kao osnovi za virtuozno eksponiranje svojih instrumentalnih mogućnosti. Savršen ciganski narodni orkestar sa isto tako kvalitetnim violinistom, primašem, nenametljivim cimbalistom i savršeno aranžiranim etno-potkama, omogućilo je ovom vrsnom violinisti vrhunsku mogućnost jazz improvizacija.
Vojvodina u liku Lajka Feliksa najzad ima pravog svetskog promotera a Izvršno veće Vojvodine otvaranjem svojih dveri za ovakve kulturne događaje zaslužuje najveće pohvale.
|
|
Vojvođanski filharmoničari
24.novembar 2001. istorijski je datum u muzičkom svetu Vojvodine.
Izuzetnim zalaganjem Berislava Skenderovića, pijaniste i dirigenta iz Subotice, osnovan je Simfonijski orkestar Vojvodine, čijem smo inauguracionom koncertu prisustvovali prethodnog vikenda.
Najzad prava muzička svečanost u velikoj sali SNP-a u Novom Sadu. Pred prepunom salom, uz prisustvo mnogih visokih ličnosti iz javnog, kulturnog i političkog života pokrajine predstavio nam se simfonijski orkestar sačinjen od novosadskih i subotičkih muzičara pod vođstvom Berislava Skenderovića.
|
|
|
Program sačinjen vrlo rafinirano za promotivni koncert uz prisustvo svetske zvezde soločelistkinje Marie Kliegel iz Nemačke u prvom delu pri izvođenju koncerta za violončelo A. Dvoržaka ohrabrilo je novosadsku publiku kaja je deceniju bila uskraćena ovakvih muzičkih događaja.
U drugom delu koncerta orkestar je izveo simfonijsku poemu A. Dukasa - Čarobnjakov učenik, a finale koncerta pripalo je M. Ravelu i uvek pristupačnom i atraktivnom Boleru. Ovo popularno i efekto delo prikazalo je svu raznovrsnost i kvalitet duvača, solista ovog orkestra.
Publika je bila oduševljena tako da je orkestar u tri navrata svirao na bis, uz aplauz publike.
Nadamo se da će se uz pomoć Izvršnog veća Vojvodine, pokrovitelja orkestra i generalnog sponzora Vojvođanske banke naći pravi recepti za preživljavanje i napredovanje ovog orkestra i da će smoći snage za nove projekte.
|
|
Novi Novi Sad
Klub jevrejske opštine afirmisao se u poslednje vreme svojim tribinama ponedeljkom.
Na tribini, održanoj 26. novembra, novosađanima je prikazana nova knjiga "Novi Novi Sad", dipl. ing. građevine i teoretičara Bratislava Karadžića iz Novog Sada.
U knjizi je predstavljena istorija novosadskih mostova kao i stručna analiza ovih arhitektonskih objekata. Predstavljena je i studija novostvorenih mostova, kao i projekti novih mogućih mostova, rekonstrukcija Mosta slobode i izgradnja novog mosta na mestu srušenog Žeželjevog mosta.
U elaboraciji gosp. Karadžića doznali smo puno o multidisciplinarnosti ovih strateških građevina, o potrebi strukovnog pristupa ovim problemima, o manjkavosti dosadašnjih projekata i potrebi sintetičkog pristupa izgradnji budućih mostova.
|
|