vojvodina.com
arhiva
|
PREUZETO IZ LISTA: "DANAS" OD 11. JULA 2001.
|
|
OSMI MEĐUNARODNI FILMSKI FESTIVAL "PALIĆ 2001" - OD 20. DO 27. JULA
Kusturica na otvaranju
Sedamnaest filmskih naslova takmičiće se ove godine na 8. međunarodnom filmskom festivalu "Palić 2001", najavio je Milan Vlajčić, selektor takmičarskog programa na jučerašnjoj konferenciji za štampu.
Festival će, van konkurencije, biti otvoren poslednjim filmom Emira Kusturice "Super osam", rađenim u francuskoj produkciji, a zatvoren projekcijom filma Rajka Grlića i Igora Mirkovića "Novo, novo vreme", takođe van konkurencije.
Za nagrade festivala - Zlatni, Srebrni i Bronzani toranj - takmičiće se, od domaćih filmova "Munje" i "Zemlja istine, ljubavi i slobode", potom svetski hit filmovi "Dnevnik Bridžet Džons", "Zlatni momci", "Skok", te ovogodišnji berlinski predstavnici kao što su "Neprijatelj pred vratima" ili "Malena", ali i kanski laureati poput Tanovićevog filma "Ničija zemlja".
Žiri festivala činiće Lordan Zafranović, reditelj, Georgi Danelija, ruski reditelj, Pal Bokor, producent iz Mađarske, Gordan Mihić, reditelj i scenarista i Svetislav Jovanov, jugoslovenski kritičar. Pored glavnih nagrada, biće dodeljene i nagrada jugoslovenske FIPRESCI sekcije kao i nagrada publike.
Pored takmičarskog programa, biće prikazano i sedam filmova u programu "Novi mađarski film", čiji je selektor Karolj Viček, osam filmova u programu "Paralele i sudari", koje je izabrao Radoslav Zelenović, dok je Nevena Opačić priredila filmove sa prostora bivše Jugoslavije, tako da će biti prikazani jedan film iz Slovenije, tri iz Crne Gore, dva iz Hrvatske, dva iz Makedonije i jedan iz Srbije.
Program "Iz istorije vojvođanske kinematografije" biće posvećen pokojnim autorima Branku Miloševiću i Petru Ljuboljevu, dok su omaž programi za Dušana Makavejeva i Jiržija Mencla.
Do sada su dolazak na festival potvrdile ekipe filmova "Munje", "Nataša", "Ničija zemlja", "Slatke Sanje", "Zemlja istine, ljubavi i slobode", "Barabe", ali i autori Karen Sehnazarov, Igor Mirković, Miran Župančić, Branko Baletić, Draško Đurović, Silvan Furlan, Frederik Baker, Irena Lustig,...
|
|
|
Spomen Zbirka Pavla Beljanskog
Novi Sad Trg Galerija 2
Tel/Fax: + 381 21 28 185
|
|
Sava Šumanović – od crteža ka slici
(14. juni – 31. avgust 2001)
Koncepcija izložbe SAVA ŠUMANOVIĆ – OD CRTEŽA KA SLICI, polazi od devet creža Save Šumanovića iz Dokumentarnog Fonda Spomen - zbirke Pavla Beljanskog, koji su poslužili kao skice i predložci za devet slika iz židskog perioda Šumanovićevog opusa, a datuju se u period između 1935. i 1942. godine.
Zajedno sa crtežima iz Spomen - zbirke biće izložene i prema njima nastale slike, koje se danas čuvaju u Galeriji slika „Sava Šumanović” u Šidu, zatim, tri crteža iz iste, židske Galerije i dva crteža iz Galerije Matice srpske, značajnih zbog tematskih, stilskih i ikonografskih srodnosti sa crtežima iz Spomen-zbirke Pavla Beljanskog.
Osim neospornih likovnih kvaliteta, svi navedeni crteži sadrže značajne podatke: o vremenu njihovog nastanka, beležke o bojama koje će biti upotrebljene na slici, datum kada je skica preneta na platno i, često, neke slikareve komentare koji odražavaju njegove ideje o likovnom izražavanju, impresije, lično raspoloženje. Ako se Šumanovićeve skice vrednuju po količini inFormacija koje nam pružaju o budućoj slici, one dakle, predstavljaju izuzetno dragocen materijal, jer preko nekih umetnikovih beležaka možemo otkriti njegov postupak, saznati pojedine detalje pomoću kojih čak možemo doći do jasnijih stilskih određenja njegovog slikarstva.
Mada će ovom izložbom biti prikazan samo segment Šumanovićevog stvaralažtva iz veoma bogatog židskog perioda u kojem je umetnik realizovao preko 400 dela (crteži, pasteli, akvareli, gvaževi, ulja na platnu), ona nam daje primere iz tri značajne tematske celine poslednjeg razdoblja Šumanovićevog slikarstva: ciklusa „Šidijanki”, žanr motiva i zimskih pejsaža.
Paralelnim izlaganjem slika sa skicama i predložcima prema kojima su te slike nastale želi se pokazati da je preciznija analiza Šumanovićevog slikarstva u tematskom, stilskom i posebno, značenjskom pogledu, nerazdvojiva od njegovog crtačkog opusa, prave laboratorije iz koje su, može se slobodno reći, nastale sve njegove uljane kompozicije.
Nažalost, usled neminovnog naružavanja celine opusa jednog umetnika, gubi se potpuni uvid u sve moguće pripremne Faze pri izradi jedne slike, često niza skica za jednu sliku, ali se i na osnovu raspoloživog materijala mogu doneti značajni zaključci koji će doprineti daljem rasvetljavanju umetničkog stvaralažtva Save Šumanovića.
Takođe, ova izložba predstavlja jedan od projekata čiji je cilj upoznavanje javnosti sa sadržajem Dokumentarnog Fonda Spomen-zbirke Pavla Beljanskog, bogatog pisanim dokumentima o umetnicima čija su dela izložena u njenoj stalnoj postavci, ali i umetničkim radovima koji upotpunjuju kolekciju osnovnog, umetničkog Fonda. Izložba je istovremeno povod za još jedan izdavački poduhvat Spomen-zbirke, koja je ranije već objavila dva kataloga izložbi o crtežima umetnika iz svog Dokumentarnog Fonda (V. Jovanović, Leposava St. Pavlović – crteži, Novi Sad, oktobar-novembar 1996. i N. Stanić, Mihajlo Tomić – crteži, Novi Sad, oktobar-novembar 1998). Katalog izložbe o crtežima Save Šumanovića bio bi treći te vrste u nizu, a takva praksa bi, za budući rad Spomen-zbirke, mogla da otvori put ka stvaranju veoma značajne edicije u okviru izdavačke delatnosti Spomen-zbirke Pavla Beljanskog budući da njen Dokumentarni Fond poseduje veliki broj crteža skoro svih umetnika zastupljenih u Spomen-zbirci koji nisu dobili stručne publikacije.
Realizacija izložbe je zajednički projekat Spomen-zbirke Pavla Beljanskog i Galerije slika „Sava Šumanović” iz Šida.
Izložbu će otvoriti književnica Svetlana Velmar Janković u četvrtak, 14. juna 2001. godine u 20 časova, a trajanje izložbe planirano je do 31. avgusta 2001. godine.
Koncepcija izložbe i kataloga: kustos Milana Kvas.
|
|