vojvodina.com
arhiva
|
Najzad pravi likovni događaj u Novom Sadu
Na Petrovaradinskoj tvrđavi u novoj specijalizovanoj galeriji za tapiseriju Boško Petrović, otvorena je izložba Nadežde Novičić, doajena i dobitnika ovogodišnje nagrade Ateljea 61 za tapiseriju.
Izložene suptilne likovne tvorevine ove umetnice odstupaju od tradicionalog shvatanja dvodimenzionalne tapiserije, kao i izbora uobičajnog materijala za tkanje.
Izuzetno jednostavan i pročišćen likovni pristup, ujednačene kolorističke game, naznačene organizacione strukture, nastavak je najistaknutijeg likovnog perioda jugoslovenske likovne scene 70. tih godina, označenih prisustvom umetnika konstruvktivističke provinijencije, kao štu su Vjenceslav Richter, Julije Knifer, Miroslav Šutej i Toma Kauzlarić.
|
|
|
Nadežda Novičić rođena je 1937. god. u Vinkovcima. Diplomirala je na Akademiji primenjenih umetnosti u Beogradu 1964. a postdiplomske studije 1971. Od 1965. član je ULUPUS-a. Zvanje istaknutog umetnika stekla je 1986.
Izlagala je na mnogobrojnim izložbama u zemlji i najpoznatijim centrima tapiserije u svetu.
|
|
Čortanovci 2001.
U predivnom, ekletičkom zamku u Čortanovcima kraljevskog namesnika Stankovića, a u poslednjoj deceniji radni prostor Radomana Božovića, ovih dana maja udomilo je slikare i vajare na prvom sazivu nove likovne kolonije u urganizaciji Izvršnog veća Vojvodine. Savršena prilika da se ovaj izuzetan prostor, decenijama neiskorišten, dovede nekoj funkciji. U Srbiji, neko je to nedavno izbrojao, postoji oko 400 likovnih kolonija, sličnih koncepcija. Neko sponzoriše slikare radnim materijalom, hranom i pićem a za uzvrat likovnjaci ostave nekoliko dela svojim domaćinima. Jednostavno, jasno i naizgled sve funkcioniše.
Nažalost apsolutna idejna mogućnost, kreativne koncepcije u većini ovih kolonija izostaje. Taj slučaj ponovljen je i u ovoj koloniji. Selektor i voditelj ove kolonije, kritičar Sava Stepanov okupio je u ovom sazivu zvučna imena, pretežno popularnih naivaca, barda Savu Stojkova, Janoša Mesaroša, Zdravka Mandića itd, kao da ih je birao Minimax a ne kritičar koji se afirmisao savremenim evropskim tokovima i afirmacijom mladih i aktuelnih stvaralaca.
|
|
|
Ovako, ova sterilna kolonija, utapa se u mnoštvo likovnih susreta bez ikakve koncepcije, sa težnjom da fascinira domaćine izvikanim veličinama. 5.oktobar, dao je naznaku opštim promenama, pa i promenama u kulturi, ali ovim činom ništa se ne menja. Likovni cirkus ovih dana seli se u Bečiće u koloniju Naftagasa u vrlo sličnoj postavi. Godinama u atraktivnim prostorima gostuju jedna te ista imena, gomilaju se iste slike, likovni penzioneri sa svojim suprugama uživaju u beskonačnom, besplatnom letovanju, najavljujući svoj dolazak i u sledećem sazivu. Da nije tragično i licemerno, crkao bih od smeha.
Mogućnost da se na ovim mestima odvijaju razni kursevi, simpozijumi i predavanja za širi dijapazon likovnih stvaralaca, čak i međunarodnog karaktera, očigledno iziskuje veći napor organizatora. Samo sa novosadske Akademije u proteklih 25 godina izašlo je 500 akademskih umetnika,koji samo u retkim slučajevima dospevaju na atraktivnije, već rezervisane kolonije.
Ovo nije kritika slikara učesnika ove nove kolonije, već želja da se koncepcija ovakvih susreta nadgradi smislom i da kolonije imaju svoju svrhu, edukaciju, razmenu iskustava, afirmaciju realnih vrednosti i na kraju međunarodnu saradnju sa sličnim asocijacijama na bazi reciprociteta.
|
|
NOVOST IZ KNJIŽARE MATICE SRPSKE
Priče za najmlađe
Mala deca ne znaju šta je pojam vremena. Ona ga shvataju kroz period proveden u igri ili nekom drugom poslu.
U ovoj divnoj knjizi priče traju, upravo onoliko koliko im je potrebno da obave neki zadatak: da vežu pertle na cipelama, da popiju mleko, užinaju itd.
Neke od priča namenjene su čitanju detetu koje se uspavljuje, dok putuje sa roditeljima ili se dosađuje u kišne dane.
Priče kao što su: Slonče Trapavko, Cveće Lelice leptirice, Maskenbal, … odnose se na svet mališana, životinja i sićušnih bića okruženih prirodom i njenim lepotama.
|
|
|
Knjiga je štampana u Italiji, na najkvalitetnijem papiru u boji. Korice su u tvrdom povezu.
Cena knjige (sa obračunatim porezom od 20%) je 360,00 din.
Više informacija o ovoj knjizi možete dobiti na E-mail:
vmajstor@EUnet.yu
|
|
OBJAVLJUJEMO E-MAIL OD GALJE VRANEŠEVIĆ:
Vašoj Redakciji se obraćam u nadi da ćete možda objaviti ovu vest, s obzirom da su je naši državni mediji već obznanili.
Moje ime je Galja Vranešević. Novosadjanka sam. Vec četiri godine studiram klavir u Kelnu (Nemacka). Pored brojnih nagrada koje sam osvojila u zemlji, dok sam još živela u Novom Sadu, prošle godine sam osvojila nagrade na dva internacionalna takmičenja u Italiji i u Španiji. Medjutim, ova vest se odnosi na osvojenu prvu i specijalnu nagradu na internacionalnom takmičenju u Heidelbergu, održanom 09.04.2001 u organizaciji Braća Karić Fondacije.
Pored novčane nagrade, planirani si i koncerti u zemlji i inostranstvu.
Puno srdačnih pozdrava, Galja Vranešević
|
|