VOJVODINA WEB-TEAM, Petrovaradinska tvrđava, "Studio Bob", 21000 Novi Sad Tel: + 381 21 434608
  21. maj 2002.

vojvodina.com

arhiva

  PREUZETO IZ LISTA: "DNEVNIK" OD 21. 05. 2002.

  OBELEŽEN SVETSKI DAN PARKOVA

  Na klupi, u hladu Lalinog drveta

  "Lalino drvo” (Liliodendron Tulipifera), koje su zasadili gradonačelnici Beograda i Novog Sada, od juče krasi Beogradski kej

   Svetski dan parkova, 24. maj, juče je obeležen i u našem gradu sadnjom “Lalinog drveta” na Beogradskom keju. Mlado stablo, dar “Gradskog zelenila”, zasadili su gradonačelnici Beograda i Novog Sada Radmila Hrustanović i Borislav Novaković, istakavši da je to samo jedan u nizu gestova koji bi trebalo da doprinesu da oba grada budu još lepša.
  Gospođa Hrustanović je iz Beograda na poklon donela i jednu lepu klupu, koja je postavljena na mesto gde će kroz koju godinu biti relaksirajuća hladovina juče posađenog drveta.
  Drvo je uvek bilo simbol života, rekla je gradonačelnica i dodala da njegova sadnja predstavlja poruku građanima da još više čuvaju prirodu i da je svaki dan obogaćuju, a pod lepim stablom uvek dobro dođe i jedna klupa.
  Inače, “Lalino drvo” (Liliodendron Tulipifera), čije jedno stablo od juče krasi i gradski kej, do sada je već sađeno na Novom naselju i u Ulici Vase Stajića, a ime je dobilo po specifičnom cvetu koji podseća na lalu. Po rečima tehničkog direktora “Zelenila” Jasne Atanacković, “Lalino drvo” se lepo pokazalo u ovdašnjim klimatskim uslovima i predstavlja budućnost gradskih drvoreda, jer odlično podnosi gradske uslove.

  POKLON IZ FILSHOFENA STIŽE U NOVI SAD?

  Za most se pare ne žale

  Uprava nemačkog grada spremna da pokloni Novom Sadu stari most. - Kako izvor „Dnevnika” navodi, finansijeri su spremni da ulože novac, ukoliko bi im grad dao koncesije na period od dvadesetak godina

  Uprava nemačkog grada Filshofena spremna je da Novom Sadu pokloni 18 godina staru i 260 metara dugačku čeličnu konstrukciju mosta koji bi bio montiran na stubovima starog železničkog mosta srušenog tokom Drugog svetskog rata - izjavio je nedavno direktor Zavoda za izgradnju grada Goran Kostić. On nije mogao da precizira da li će se stara ideja o pešačkom mostu, i svojevrsnoj turističkoj atrakciji pod liticama Petrovaradinske tvrđave na ovaj način i realizovati, jer Nemci do kraja maja očekuju konačan odgovor da li su Novosađani spremni da prihvate poklon za čiju bi demontažu i transport Novi Sad trebalo da izdvoji 900 hiljada evra.
  Uprava Filshofena sa juga Nemačke nedavno je otvorila novi most na Dunavu i odlučila da staru čeličnu konstrukciju, koja još uvek stoji pored nove, pokloni. Iako je most star skoro dve decenije, direktor ZIG-a je na slikovit način opisao koliko je očuvan, uporedivši ga sa golfom trojkom starim tri godine. Kako upućeni tvrde, razlog zbog koga su Nemci voljni da poklone most, je što je razmak između dva stuba na sredini reke - 60 metara, a prema evropskim standardima potrebno je 100 metara.

  Prema nekim procenama, konstrukcija mosta teška je 900 tona, a za njenu demontažu i transport brodom potrebno je 900 hiljada evra. S obzirom da je most dugačak 260 metara, a da je za premošćavanje Dunava na mestu starih stubova pod Petrovaradinskom tvrđavom potrebno 400 metara konstrukcije, ideja je da se stara konstrukcija montira sa obe obale reke, a da se središnji deo dogradi. Iako su Nemci most, širok 10,5 metara, koristili i za drumski saobraćaj, on bi u Novom Sadu bio namenjen samo pešacima. Oni bi se kretali njegovim središnjim nadsvođenim delom širine 3,5 metara. Ako se uzme u obzir preostalih 3,5 metara sa obe strane pešačke zone, namera je da se na dužini od 300 metara mosta izgrade lokali, tako da bi ukupna površina poslovnog prostora iznosila 2.100 kvadratnih metara. Ideja je i da se na petrovaradinskoj obali izgradi panoramni lift do Tvrđave i nautički klub, tako da bi ceo projekat predstavljao i turističku ponudu grada.

  Upućeni tvrde da je za projekat ovakvog pešačkog mosta potrebno između tri i četiri miliona evra i da su neki pojedinci i institucije već spremne da razreše kese. Kako izvor “Dnevnika” navodi, finansijeri su spremni da ulože novac, ukoliko bi im grad dao koncesije na period od dvadesetak godina.

  Koliko košta transport?

  Tragom informacije da je za troškove demontaže i transporta starog mosta brodom od Filshofena do Novog Sada potrebno 900 hiljada evra, pitali smo direktora “Heroja Pinkija” Slobodana Rubežića koliko ovo preduzeće naplaćuje transport po toni za kilometar. Prema njegovim rečima, cena se kreće između 2 i 2,2 dinara. Po toj računici, transport 900 tona konstrukcije bi za oko 1.000 kilometara, od ovog nemačkog grada do Novog Sada, koštao 1,98 miliona dinara ili 33 hiljade evra.
  Nameće se pitanje da li će se razlika između ponude od 900 hiljada evra, koju treba da plati grad, i računice našeg preduzeća od 33 hiljade evra, utrošiti u celosti samo za troškove utovara, istovara i montaže?

MONOGRAFIJA VOJVODINE | PRIVREDNI INDEX VOJVODINE

DRUSTVO | POLITIKA | KULTURA | SPORT | IZ MEDIJA | ZANIMLJIVOSTI | ARHIVA

POLITIČKE STRANKE | JAVNA KOMUNALNA PREDUZEĆA | NAŠI PRIJATELJI

Optimizovano za: IE5 & 800x600

Copyright: Vojvodina Web Team, 1997.
Office: Petrovaradinska tvrđava, "Studio Bob", 21000 Novi Sad
Tel: + 381 434608
office@vojvodina.com