U akciji koja još uvek traje, do sada je prikupljeno oko pola miliona “evra”. Pored automobila, kupljeno je 16 kamera “soni” s dispečerskim centrom, koje će u roku od 15 dana 24 sata dnevno pokriti najvažnije trgove i raskrsnice. Na promociji je, kamera stavljena na “Apolo centar”, mogla da prikaže cene obuće u prodavnicama preko puta Gradske kuće. Ovakva softicifirana elektronika koristi se u Londonu i služi za uzor u svetu, a u Jugoslaviji niko nema ni približno tako kvalitetnu opremu. Digitalne kamere ne mare da li je dan ili noć i sve drže pod kontrolom. Beleži se vreme dešavanja zanimljivih za policiju, u sekund tačno i ispisano na snimku.
– Nismo čekali da dobijemo formalne ingerencije, nego smo se sami potrudili da skupimo pare i time doprineli da se naši građani osećaju sigurnije. Zahvaljujemo se donatorima – rekao je predsednik gradske vlade Pomoriški.
– U prvoj fazi, uspela je zajednička, prirodno neophodna, komunikacija između grada i SUP-a - istakao je načelnik policije Đorđe Ostojić. – Zahvaljujemo se donatorima na poverenju i gradskoj vladi i SUP –u. Drago mi je što je ova akcija široko prihvaćena. Treba pohvaliti i brzinu kojom ona napreduje.
Pored automobila i kamera za video nadzor, stigla je i specijalizovana oprema, najsavremeniji radari i najmoderniji aparat za identifikaciju otisaka. Od donacija je kupljeno i podeljeno 60 pištolja za Okružni zatvor u Novom Sadu, a Zavod za sudsku medicinu dobio je aparat za biohemijsku analizu.
IZ INSTITUTA ZA ZAŠTITU ZDRAVLJA
“Koksaki” virus napada
Bolovi u stomaku, bolovi u mišićima i kostima, otečene žlezde i iznemoglost su simptomi
Za razliku od prethodnih zima, sada epidemija gripe još uvek nije na pomolu, premda je u Institutu za zaštitu zdravlja u Novom Sadu izolovan virus influence tipa B “viktorija 2000”. Gripe nema, ali su čekaonice u domovima zdravlja, naročito na odeljenju za dečiju zaštitu, pune bolesnika sa sličnim simptomima.
-U pitanju je “koksaki” virus, koji se manifestuje nižom temperaturom, bolovima u stomaku, mišićima, zglobovima i kostima, ponekad i aritmijom - kaže načelnica Sektora za virusologiju Instituta za zaštitu zdravlja dr Vera Jerant- Patić. -Bolest traje nekoliko dana a uz mirovanje i dijetu leči se u zavisnosti od oblika, uzrasta i uz lekarsku nadležnost. Ovde nije u pitanju virus influence, već je jedan od varijanti adeno virusa. Zbog povišenog vazdušnog pritiska, najteže je hroničnim bolesnicima, koji su podložniji virusima, premda su mališani ove godine najviše na udaru.
Epidemiološka služba Instituta za zaštitu zdravlja nije registrovala povećan broj obolelih od “koksaki” virusa, kao ni od virusa influence, što znači da broj obolelih nije znatan.
KARLOVAČKI VINARI USPEŠNI NA TEMERINSKOM SAJMU VINA
Došli, videli, pobedili
Na Petom januarskom sajmu vina, održanom minulog vikenda u Temerinu, karlovački vinari učestvovali su prvi put i osvojili najviša priznanja. Konkurencija je bila jaka, bili su tu uzorci vina iz Vojvodine i Mađarske a karlovački vinari opet su dokazali da im je mesto u vrhu vinarske proizvodnje.
Po oceni komisije sastavljene od stručnjaka enologa i poznavalaca vina iz naše zemlje i Mađarske, među 228 uzoraka ovog najplemenitijeg alkoholnog pića, najbolje je bilo belo vino “župljanka” Karlovčanina Nikole Tošića, koji je uz diplomu dobio i pehar.Niska uspešnih Karlovčana tu se ne završava. U konkurenciji crnih vina najvišom ocenom je ocenjen “vranac” Bobana Vukovića. Đorđe Dragojlović Dulka osvojio je dva zlata i proglašen za najboljeg vinara sajma. “Zlatnim” Karlovčanima pridružili su se još i Milan Apatović za “silu” i Milan Kosović za “rizling”.
Uspesima karlovačkih vinara sigurno su doprinela i predavanja o vinogradarstvu i vinarstvu, koja svake godine organizuje karlovačka opština. Tokom februara ove godine eminentni stručnjaci i naučni radnici iz oblasti vinogradarstva, voćarstva, enologije održaće niz predavanja karlovačkim proizvođačima, sa kojih će, kao i dosad, nešto biti pretočeno u praksu.