ZLATIBORSKI OKRUGLI STO O PREDLOGU ZAKONA O RADU
Djindjic: Vlada ne pristaje na pritiske i ustupke
Zlatibor - Premijer Srbije dr Zoran Djindjic, tokom okruglog stola posvecenog Predlogu zakona o radu, odrzanog prekjuce na Zlatiboru, porucio je da "nije spreman na povlacenje Zakona o radu, ali da je Vlada spremna da uvazi argumentovane amandmane na ovaj zakon kada bude usao u skupstinsku proceduru".
Odgovarajuci na pretnje generalnim strajkom ukoliko Vlada ne povuce ovaj zakon, Djindjic je rekao da "Vlada ne pristaje na pritiske i ustupke koji ce nasu zemlju gurnuti na slepi kolosek.
"Nas je interes da privucemo strane investitore cime bismo u naredne dve - tri godine otvorili milion radnih mesta. Ako u tome ne uspemo, uz sustinsko restruktuiranje postojecih radnih mesta, necemo ostvariti ciljeve koje vecina stanovnistva ocekuje, a to su ubrzani privredni razvoj i prihvatljiv zivotni standard, rekao je srpski premijer dr Zoran Djindjic i dodao da bi sindikati trebalo "vise da rade na popravljanju kvalifikacione strukture radnika kako bi oni od poslodavaca mogli da traze vece plate i da takva radna snaga privuce strane investitore".
Djindjic je na novinarska pitanja o pretnji strajkom Saveza sindikata Srbije za 16. oktobar, rekao da on "nije zainteresovana strana, ni poslodavac, ni radnik, i da nema razloga da stiti bilo koju stranu", a potom radnicima porucio da predlozeni Zakon o radu omogucava radnicka prava koja imaju radnici u vecini evropskih zemalja, te da je njegov i zadatak republicke vlade da nasu zemlju ucini privlacnom za poslovanje sa stranim investitorima.
Republicki ministar za rad i zaposljavanje Dragan Milovanovic predlozeni zakon je nazvao reformskim i evropskim koji ce uvesti niz novina poput liberalizacije u otpustanju, ali i mehanizme u zastiti prava radnika. On je izrazio sumnju u uspesnost najavljenog generalnog strajka, tvrdeci da "ne veruje da ce doci do potpune obustave rada u zemlji", jer je to kako je rekao "prakticno nemoguce".
Okrugli sto na temu Predlog zakona o radu bojkotovali su predstavnici UGS Nezavisnost i Saveza sindikata Srbije, a iskustva iz oblasti radnog zakonodavstva i zastite prava radnika izneli su ambasadori Austrije, Ceske i Madjarske kao i predstavnici Medjunarodne organizacije rada, cije je sediste u Zenevi.
Podrska eksperata
Sa ekspertske strane u radu Okruglog stola prvi ucesnik u raspravi je bila profesor dr Mirosinka Dinkic. Novi zakon, po njenim recima, predstavlja definitivan raskid sa prethodnim resenjima. Pitanje zarada se ubuduce u novom ambijentu mora resavati na stimulativan nacin. Viskovi radnika se moraju tacno ustanoviti i sa neproduktivnim zaposljavanjem se mora prekinuti buduci da takva situacija direktno utice na efikasnost privredjivanja.
Predlog zakona je, po njenim recima, nasao dobra resenja u materiji socijalnog partnerstva buduci da su precizno definisani njihovi subjekti. Uloga individualnog ugovaranja je od narocitog znacaja jer ce to omoguciti optimalno nagradjivanje najboljih radnika. Pohvalno se izrazila i o neobaveznosti kolektivnog ugovaranja. Ranijim resenjima sve je bilo definisano na deklarativan nacin dok su u praksi belezena velika odstupanja. Najilustrativniji je bio primer zarada koje su uvek bile garantovane ali i kod pojedinih preduzeca nikad isplacivane. Resenja u novom Zakonu ce otkloniti ovaj debalans. U materiji zastite radnika nema vecih odstupanja od ranijih resenja sem u slucaju otkaza. Po njenim recima ovaj Predlog zakona odrazava sve ono do cega se doslo u prethodnim istrazivanjima i stoga je on pogodan za uvodjenje u skupstinsku proceduru.
Drugi ucesnik u diskusiji je bio profesor dr Ljubomir Madzar. On je istakao da ga posebno brine sto Vlada sebe jos nije definisala u onom segmentu koji se odnosi na razvojni proces. To znaci da se malo paznje obraca onima koji najvise mogu da pomognu, a to su investitori. Umesto toga, po njegovim recima, donose se zakonski akti koji unose pravu jezu.....odbrana starih pozicija je jos uvek na delu. Veliki deo preduzetnicke energije traci se na odbranu propisa koji jos nisu doneti. "Ne mozemo sebi obezbediti luksuz visokih kriterijuma u oblasti radnog zakonodavstva. Ono sto je vazno je da zakonskim resenjima ne mozemo obezbediti da investitori pocnu sa investiranjem. Moramo imati Vladu koja stoji na strani tih ljudi jer oni su ekonomska buducnost ove zemlje", upucuje reci opomene profesor Madzar i dodaje: "Voleo bih da je ovaj Predlog zakona jos liberalniji".
Bosko Mijatovic, direktor Centra za liberalno-demokratske studije skrenuo je paznju na to da jednog ekonomistu prvenstveno interesuju dva pitanja. Jedno je kako se odredjuje nivo zaposlenosti i nivo zarada u jednom preduzecu. Postoje dva resenja, slobodno ugovaranje/individualno ili kolektivno/ i ono koje se regulise samim zakonskim aktom. Ovaj Predlog zakona se opredelio za prvo resenje. On je posebno ukazao na ambijent u kome se vrsi napustanje starih i prilazi izradi novih resenja ukazavsi da moramo imati svest da se napustaju izvesnost i stabilnost poslovanja i zaposlenosti i da se ulazi u rizik i atmosferu neizvesnosti. Osvrnuvsi se na dezurne kriticare koji tvrde da je ovaj Predlog zakona preterano liberalan on je skloniji zakljucku da novo resenje predstavlja kompromisni predlog.
Ocene stranaca
Ucesce u raspravi je uzeo i predstavnik Medjunarodne organizacije rada, Arturo Rubinstajn koji je postojece resenje ocenio dobrom osnovom za regulisanje materije odnosa na domacem radnom frontu, ali je izneo i par primedbi koje se odnose na clanove 22, 105 i 110 predlozenog Zakona o radu. Od stranih ucesnika za Okruglim stolom najupecatljivije izlaganje je imao madjarski ekspert za radne odnose, inace, drzavni sekretar za radnu politiku u Vladi Republike Madjarske dr Lajos Pal koji je narocito ukazao na nepodudarnost normativnih resenja i i onoga sto se zbiva u realnoj praksi. Posebno je akcentirao znacaj postojanja kolektivnog ugovaranja smatrajuci da je to dobar instrument u razresavanju sirih i ne uvek zakonom regulisanih odnosa.
Ambasador Austrije u SR Jugoslaviji, dr Hanes Porias, ucestvujuci u diskusiji za Okruglim stolom, ukazao je na austrijska iskustva koja su dosta drugacijeg karaktera u odnosu na ona sa kojima smo mi sada neposredno suoceni. Ambasador Ceske Republike, Judita Stourova, iznela je zapazanja koja su za nas bila posebno interesantna buduci da je to zemlja koja je prosla kroz sve one muke kroz koje mi tek treba da prodjemo.
Predsednik Unije poslodavaca Jugoslavije, Dragutin Zagorac, naglasio je da je Unija poslodavaca Jugoslavije izradi zakonskih resenja prilazila vrlo kompromisno te da bi eventualno nedonosenje ovog akta u sadasnjem trenutku za nasu zemlju znacilo veliki gubitak, pre svega, na strani kredibiliteta nase zemlje sa aspekta stranih investitora. Sa sindikalne strane jedini ucesnik u diskusiji bila je Ranka Savic, generalni sekretar Asocijacije slobodnih i nezavisnih sindikata. Ona je podrzala nov Predlog zakona o radu i posebno naglasila odgovornost svih sindikata za njegovo prevodjenje u vazeci akt.
|