vojvodina.com
arhiva
|
U organizaciji Sekretarijata za kulturu i obrazovanje pokrajine Vojvodine, juče je u svečanom holu Izvršnog veća otvorena izložba slika poznate jugoslovenske slikarke Olje Ivanjicki. Veći deo ove retrospektive izložen je u Muzeju Vojvodine čijem smo otvaranju prisustvovali u večernjim časovima. Ovu izložbu svečano je otvorio potpredsednik Izvršnog veća Duško Radosavljević, uz prisustvo autorke, princeze Jelisavete Karađorđević i mnogobrojnih poštovalaca likovnog dela ove slikarke, prisutne u savremenim kulturnim tokovima naše zemlje već 5 decenija.
Posle 25 godina ovo je najkompletniji nastup Olje Ivanjicki u Novom Sadu. Ova izložba organizovana je u funkciji principijelnog nestranačkog rada ovog Sekretarijata u proteklom mandatu, pred skore pokrajinske i lokalne izbore. Mnoge izuzetne izložbe održane su u holu Izvršnog veća u proteklih 4 godine, tako da je ova visoka ustanova otvorila svoja vrata narodu i kulturnim poslenicima čije je projekte sekretarijat podržao u proteklom periodu. U nadi da će ova demokratska praksa biti nastavljena i ubuduće, ljubiteljima ikovnih umetnosti na dispoziciji je ova iuzetna izložba u septembru mesecu.
|
|
|
|
PREUZETO IZ LISTA: "DNEVNIK" OD 01. 09. 2004.
|
|
O TOME SE GOVORI
Izlet naših politicara u Atinu
U javnosti se vodi polemika o cijem trošku su politicari bodrili reprezentativce Srbije i Crne Gore u Atini.
Izracunato je da je za boravak jednog zvanicnika sa samo tri telohranitelja i jednim clanom protokola potrebno izdvojiti 30 do 44 hiljade evra. O svom putu u Atinu, LJiljana Colic, ministarka prosvete i sporta kaže: “Ja sam bila gost Olimpijskog komiteta, koji ima svoje sponzore, i to je nešto u šta nisam ulazila”, kazala je Colic.
Ministar za kapitalne investicije i telekomunikacije Velimir Ilic rekao je da je u Atinu išao na poziv Otela koji je vlasnik 20 odsto akcija Telekoma Srbije i direktora firme Erikson, koja je spremna da uloži 200 miliona evra u telekomunikacije u Srbiji. Ilic je rekao da nije stigao da ide na takmicenja, jer je imao važne sastanke koji su trajali ukupno deset sati, a kojima je prisustvovao zajedno i ministar za ekonomske poslove sa inostranstvom Predrag Bubalo. Ilic je naglasio da je prenocio samo jedne vece u “nekom hotelu u Atini”, prenosi FoNet. Ukoliko, medutim, nije bilo u redu, odnosno ukoliko se pokaže da su ministri zaista putovali o trošku firmi, clan Saveta za borbu protiv korupcije Ivan Lalic navodi da ce posla po prvi put imati novoosnovani odbor za konflikt interesa. Predsednik Srbije Boris Tadic kaže da ne zna tacno koliko je koštao njegov boravak u Atini. On je dodao da su placene samo avionske karte: “Naravno da nisam išao u Grand Bretanj, najskuplji hotel u Grckoj, niti na skupe brodove, nego sam spavao u ambasadi, u jednoj sobi. Naravno da ne bih otišao da trošim ta sredstva, jer ih nemamo, niti mene impresionira bilo kakav boravak u nekom luksuznom hotelu”.
U ponedeljak je ministar finansija Mladan Dinkic naveo da niko od clanova vlade nije podneo zahtev za službeni put i da niko nije dobio dnevnice iz buyeta. On je istovremeno naveo da je njemu jedna banka poslala poziv da dode u Grcku, ali je on odbio, jer bi to bio sukob interesa. Komentarišuci informacije da su put i boravak pojedinih ministara finansirale firme, premijer Srbije Vojislav Koštunica, ocenio je da bi to bilo neprihvatljivo: “Pretpostavljam da je sve bilo u redu da nije bilo štete državi. Sa druge strane, ministre i javne licnosti ne može niko finansirati ko bi na taj nacin mogao da indirektno utice na njih”.
Inace, osim navedenih ministra i predsednika u Atini su boravili i ministar trgovine i turizma Bojan Dimitrijevic, predsednik državne zajednice Svetozar Marovic i glavni inspektor MUP-a Vladimir Božovic, kao i predsednik beogradske vlade Nenad Bogdanovic, koji je, kako je rekao, putovao u sastavu Tadiceve delegacije. (B92)
|
|
ZAŠTO SU POKRAJINSKI IZBORI U SENCI LOKALNIH
O Vojvodini tek kad se zakuva
Kampanja za pokrajinske izbore, do kojih je ostalo još samo 19 dana, u senci je politickih nadmetanja za osvajanje lokalne vlasti i gradonacelnickih pozicija, iako se izbori na oba nivoa održavaju istovremeno. Politicki akteri mahom odbacuju teze da stidljiva kampanja odražava manju zainteresovanost stranaka za pokrajinsku vlasti, pošto su lokalni budžeti mnogo izdašniji a gradonacelnicke nadležnsoti primamljivije od skromnih ingerencija Pokrajine. Izostanak uobicajene izborne atmosfere predstavnici stranaka uglavnom obrazlažu problemima vezanim za sprovodenje procedure kandidovanja za pokrajinske izbore, koju propisuje novi izborni sistem usvojen svega mesec dana pre izbora.
Najviše glavobolje strankama zadao je zahtev Pokrajinske izborne komisije da svi potpisi biraca koji podržavaju kandidature moraju biti propisno overeni, uz posebnu izjavu biraca.
Medutim, sudeci po poslednjim istraživanjima agencije “Galup”, problema s animiranjem birackog tela najmanje ce imati Srpska radikalna stranka, cija popularnost u Vojvodini previzalizi rejting stranke na republickom nivou. Prema tom istraživanju, sprovedenom tokom jula i avgusta, popularnost radikla porasla je za 5 procenata u avgustu u odnosu na jul i tu stranku trenutno podržava 33 odsto gradana Srbije. U Vojvodini su radikali još ubedljiviji sa 38,3 odsto podrške biraca, što je za 10 procenata više od podrške koju je u Vojvodini dobila drugoplasirana Demokratska stranka.
„Prevara iz Beograda”
Iako je rec o anketi koja se bavila rejtingom samo najvecih stranaka u Srbiji pred lokalne izbore, bez specificnog osvrta na njihove pozicije u kontekstu pokrajinskih izbora, vecina politickih aktera u Vojvodini slaže se da podaci o jacanju radikla u Pokrajini ipak nisu zanemarljivi.
Tako Aleksandar Kravic, potpredsednik Lige socijaldemokrata Vojvodine, koja na pokrajinskim izborima nastupa u okviru koalicije “Zajedno za Vojvodinu”, kaže da procene o visokom rejtingu radikala u Vojvodini smatra potpuno realnim.
- Uopšte me ne cudi tako visok rejting radikala, jer se socijalna demagodija DSS-a i G17 plus, kojom su rušili prethodnu vladu Srbije prošlog decembra, pokazala kao velika prevara. Te stranke nisu uspele da urade ni deo onog što su na republickom nivou ostvarili njihovi prethodnici, dok javnost uopšte i nema utisak da je Vojislav Koštunica predsednik Vlade. Zbog tako neozbiljnog i nezrelog ponašanja aktuelne vlasti gradani su razocarani, zbog cega veliki broj njih naseda na novu prevaru, odnosno na jednostavna i brza rešenja problema koja obecavaju radikali - ukazao je Kravic u izjavi “Dnevniku”.
Kravic je ipak izrazio uverenje da radikali 19. septembra nece preuzeti vlast u Vojvodini.
Stiže ubrzanje
Aleksandar Kravic priznaje da na predizbornoj vojvodanskoj politickoj sceni trenutno ne vlada uobicajena izborna atmosfera, ocenjujuci da je medijska kampanja za pokrajinske izbore u drugom planu u odnosu na lokalne, ali veruje da ce se situacija bitno promeniti tokom poslednje dve predizborne nedelje.
- Pokrajinski izbori jesu trenutno u senci lokalnih, ali verovatno zbog toga što se prvi put primenjuje novi izborni sistem, odnosno prvi put gradani direktno biraju gradonacelnike i predsednike opština. Medutim, LSV ce sigurno u naredne dve nedelje pojacati i medijsku i terensku kampanju za pokrajinske izbore - kazao je Kravic.
|
Šef pokrajinskog odbora G17 plus Zoran Suboticki slaže se da još nije pocela ozbiljna kampanja za vojvodanse izbore. On, medutim, u izjavi za naš list ocenjuje da je kljucni problem u tome što je novim izbornim sistemom nametnuta veoma komplikovana izborna procedura, zbog cega su svi politicki akteri zaokupljeni iskljucivo problemima vezanim za isticanje kandidatura.
- Zbog drskosti odlazece vlasti u Vojvodini da se novi izborni sistem donosi mesec dana pred izbore, te da se njime nametne procedura sakupljanja potpisa, kojom su prevazidena i najmaštovitija rešenja Miloševicevih izbornih pravila, stranacki izborni štabovi nemaju vremena da predstavljaju stranacke programe, niti da vode kampanju. Jednostavno smo primorani da se bavimo “privodenjem” gradana u mesne kancelarije, da bi potpisi podrške kandidaturama bili overeni - kaže Suboticki.
Zbog toga ce, po njegovim recima, za pravu politicku promotivnu kampanju ostati veoma malo vremena, odnosno dve nedelje pre izbora. U toj kampanji G17 plus ce nastupiti uz slogan: “Složna i bogata Vojvodina”, jer smatra da nema napretka, kako je rekao, u federalizaciji Vojvodine po etnickim enklavama ili po stranackim feudima.
- Neodgovorno ponašanje mnogih politickih aktera iz demokratskog bloka je jedan od uzroka rasta rejtinga radikala i svi se moraju zapitati zašto su splasnuli reformski potencijali, ali i shvatiti da bi radikalizacija Pokrajine znacila guranje Vojvodine u živo blato - istakao je Suboticki.
On, ipak, smatra da nije realno ocekivati da u septembru Vojvodinom zavladaju radikali.
Demokrate veruju u demokratsku opciju
Predsednik Izvršnog odbora pokrajinskog organka Demokratske stranke Dušan Elezovic ocenjuje, pak, da bi sva istraživanja o stranackom opredeljenju gradana trebalo uzimati s rezervom, pa tako i ankete koje ukazuju na rast popularnosti radikala u Vojvodini. U izjavi “Dnevniku” Elezovic je kazao da u ovom trenutku nije realno ocekivati dolazak te stranke na vlast u Pokrajini.
- Iako je po tim podacima DS ubedljivo najsnažnija stranka u demokratskom bloku, cini mi se da treba biti rezervisan prema istraživanjima stranackog rejtinga uopšte. Zato sumnjam u tako visok rejting radikala i ubeden sam da ce demokratska opcija pobedit na pokrajinskim izborima - ocenio je Elezovic.
Govoreci o predizbornoj atmosferi u Vojvodini on je rekao da DS podjednako radi na izbornoj kampanji i za lokalne i za pokrajinske izbore, navodeci da ta stranka sigurno ne spada u one koje su manje zainteresovane za pokrajinsku vlast.
Funkcioner Demokratske stranke Srbije Velibor Radusinovic, koju, po poslednjim istraživanju “Galupa”, podržava 5,8 odsto Vojvodana, smatra da je mlaka izborna kampanja na pokrajinskom nivou delimicno rezultat komplikovane izborne procedure ustanovljene novim izbornim sistemom, ali delom i vece zainteresovanosti stranaka za lokalnu vlast. On nije hteo da prognozira ocekivane izborne rezultate DSS-a na pokrajinskom nivou, navodeci samo da ocekuje ponovni ulazak u vojvodansku skupštinu. Dodao je da ce ta stranka biti otvorena i za razgovore o postizbornim koalicijama, ne iskljucujuci mogucnost da partneri DSS-a u tom pogledu budu radikali.
|
|
OD 2. DO 4. SEPTEMBRA NA EXIT „GRADILIŠTU”
Sajam politickog marketinga
Na Exit “Gradilištu” (buduca zgrada Rektorata), od 2. do 4. septembra, održace se “Politicka arena – Mini sajam politickog marketinga”. Organizator projekta je “Interart”, uz podršku Exit tima i CeSID-a, a cilj je približavanje i upoznavanje mladih ljudi sa kandidatima za gradonacelnika Novog Sada i njihovim politickim kampanjama.
Aleksandar Tijanic za otvaranje
Program svaki dan pocinje u 16 casova, a svako od predavaca imace po sat da iznese mišljenje na razlicite teme. Prvog dana na tapetu je komunikacija, a ucesnici ce se smenjivati sledecim redom: Aleksandar Tijanic – zloupotreba medija u predizbornim kampanjama, Srdan Bogosavljevic (Strategic Marketing) –uticaj javnomnjenskih istraživanja na rezultate izbora, Marko Blagojevic (portparol CeSID) – GOTV kampanja “Ja biram da glasam”, prof.dr Zoran Lucic (predsednik UO CeSID) – analiza izbornih rezultata 2003 – 2004.
U petak 3. septembra na temu izbora pricace: Đorde Belamaric – kampanja, komunikacija sa biracima, prof.dr Marijana Pajvancic – lokalni i pokrajinski izbori 2004, Dubravka Valic (Novosadska novinarska škola) – mediji i izbori, Dragan Varagic (internet i marketing konsultant)- vršenje politickog uticaja putem interneta. Poslednjeg dana 4. septembra tema su trendovi: Cedomir Jovanovic (Moderna Srbija) – mladi u modernoj Srbiji, Dušan Kovacevic, Bojan Boškovic (Exit) – uticaj mladih na rezultate i uspeh izbora, Ašok Murti, Dragana Ognjenovic – imiy politicara u Srbiji, Miloje Sekulic (direktor i gl. i odgovorni urednik e magazina) – internet u komunikaciji sa medijima, Miodrag Kostic(direktor VEZA o.d.)-internet marketing u politikim kampanjama.
|
Aleksandra Jeftic iz CeSID-a naglasila je da “Politicka arena” stavlja akcenat na edukativni deo, jer ce Novosadani, pogotovo oni mladi, lakše moci da prepoznaju svoja ocekivanja i želje, vezane za grad u kojem žive, u programima politickih stranaka.
-Teme su podeljene po danima. Prvi dan ce biti govora o komunikaciji, a zatim ce se pricati o izborima i trendovima – rekla je Aleksandra Jeftic. - Tribina se svaki dan završava žurkom, pa ce mladi moci i licno da se upoznaju sa gradonacelnickim kandidatima u neformalnom okruženju, da im postavljaju pitanja i politicki se edukuju.
Tribina svaki dan traje od 16 do 20 casova, a za subotu je najavljena velika završna žurka. Poziv da se druže sa mladima prihvatili su svi kandidati za prvog coveka grada.
-Exit tim se ukljucio u projekat, jer je prepoznao pozitivinu energiju i interes nam je da se poboljša život mladih ljudi, jer Exit jesu mladi – rekla je Vesna Stojanovic iz Exit tima. – Uvek smo podržavali razne edukativne akcije, a najbolje je da se kroz zabavu mladi bolje upoznaju i druže sa politicarima, jer im je zabava najbliža.
Predsednik Exita Dušan Kovacevic podsetio je na projekat “Šakom u glavu” iz 1999. godine koji je bio politicko – kulturna manifestacija, a tokom poslednjih godina Exit je društveno – politickim kampanjama animirao mlade da se ukuljuce u društveni život, promovišuci evropske vrednosti života, objasnio je Kovacevic.
Galja Tomcanji iz CeSID-a i potparol projekta “Politicka arena” rekla je da su ljudi iz organizacije samoinicijativno pozvali CeSID da ucestvuje, što su oni zdušno prihvatili.
- Svrha CeSID-a je da projektu da pecat objektivnosti, a ovo je ujedno šansa da se kandidati predstave i dodu u neposredan kontakt sa mladom populacijom biraca, koja se u kampusu novosadskog Univerziteta oseca prijatno i opušteno – zakljucila je Galja Tomcanji.
|
|
PREUZETO IZ VESTI: "RADIO 021" OD 01. 09. 2004.
|
|
NEMA PARA ZA ISTRAŽIVANJA
Sistematska arheološka istraživanja Sirmijuma, koja traju više decenija, ove godine su prinudno obustavljena zbog nedostatka sredstava koja su odobrena, ali ih nadležna republicka ministarstva nisu uplatila, pa se tako ekipa posle samo dve nedelje rada u Sremskoj Mitrovici vratila u Beograd. Prema nekim najavama, iskopavanja bi možda mogla da budu nastavljena u septembru, ukoliko novac konacno stigne, tako da ova arheološka sezona ipak ne bi bila izgubljena. (Danas)
OTKAZANA POSETA KOŠTUNICE
Poseta premijera Srbije Vojislava Koštinice Vojvodini, otkazana je zbog medunarodnih obaveza predsednika vlade, saopštio je vojvodanski sekretar za nacionalne manjine Tamaš Korhec. Kako agencija Beta saznaje, Koštunica je posetu Vojvodini odložio pre svega zbog pregovora sa stranim diplomatama o predstojecim izborima na Kosovu. Zajedno sa Koštunicom, Vojvodinu je trebalo da poseti ministar za ljudska i manjinska prava SCG Rasim Ljajic.
Pokrajinu je u utorak posetio predsednik Odbora za spoljnu politiku madarskog parlamenta Žolt Nemet, koji je razgovarao sa politickim liderima vojvodanskih Madara i žrtvama šovinistickih incidenata. On je najavio da ce se o napadima na Madare raspravljati i pred Evropskim parlamentom u Strazburu i zatražio da nadležni organi u Srbiji preduzmu odgovarajuce korake da se incidenti zaustave, a pocinioci kazne. (Beta)
ODVOJENO U EU?
Šefovi diplomatija zemalja EU mogli bi da prihvate mogucnost da se Crna Gora i Srbija odvojeno pridruže EU, pišu podgoricke "Vijesti". Prema pisanju tog lista, postoji mogucnost da ministri Evropske unije na predstojecem sastanku prihvate predlog o "dvostrukom koloseku" za Crnu Goru i Srbiju. List se poziva na diplomatski izvor iz Brisela koji je imao uvid u pripremu skupa koji ce biti održan u Mastrihtu 3. i 4. septembra. (Beta)
|
|